Кучиња (грижа, општи дискусии)

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Изгуглај Lendacin inj. и кажи ми дали е тоа што го давал? Лендацинот е трета генерација цефалоспорински антибиотик и оди венски, не мускулно, не поткожно( освен ако од стварно кој знае какви причини не може да се постави канила).

Драго ми е што ќе се постави дијагноза, мислам дека и јас те прашав за демодекс/ шуга. Очекувај дека ќе морате да бидете упорни со терапијата и ќе треба време за да се видат резултати. Пиши како е.

p.s. ако мене сеќавањето ме служи, демодексот е и нормален жител на фоликулот на влакното, но мнооогу голем опортунист. При најмал пад на имунитет, прави журка. Инаку да, се пренесува и во леглото.
Не бев внатре во амбуланта при ниедно давање на терапија пошо песот го држеа тројца ветеринари, не знаеш какви маки беа да ја прими инекцијата и каков отпор даваше плус многу цвичеше, не можев да слушам. Не стои мирен на преглед, не може човек со рака да го чепне не па со игла, затоа и претпоставувам оделе мускулно инекциите.
Спомнав дека имаше голем пад на имунитетот тој, така да најверојатно тогаш се развил паразитот.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не бев внатре во амбуланта при ниедно давање на терапија пошо песот го држеа тројца ветеринари, не знаеш какви маки беа да ја прими инекцијата и каков отпор даваше плус многу цвичеше, не можев да слушам. Не стои мирен на преглед, не може човек со рака да го чепне не па со игла, затоа и претпоставувам оделе мускулно инекциите.
Спомнав дека имаше голем пад на имунитетот тој, така да најверојатно тогаш се развил паразитот.
Епа штом толку го болело, по мене логично е да го држат еднаш и да му стават канила, по потреба и да се благо седира/смири и да се намести и наредните денови многу полесно да помине... али добро, ајде сега ќе биде.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
кучето мое (3 месеци и една недела) три дена континуирано имаше не-цврста столица него нешто налик на пролив ама поцврсто како каша.
Апетит има, игриво, нема температура, не е болен.
Ама секое какање некоја полу-течна состојба.

Го однесов кај д-р Диме, оттаму рекоа дека исхраната била проблем, не му била океј. Му дадоа некоја инекција, веројатно антибиотик.

Дали тоа значи комплетно друга храна да му давам? (му давав natural trainer)
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
кучето мое (3 месеци и една недела) три дена континуирано имаше не-цврста столица него нешто налик на пролив ама поцврсто како каша.
Апетит има, игриво, нема температура, не е болен.
Ама секое какање некоја полу-течна состојба.

Го однесов кај д-р Диме, оттаму рекоа дека исхраната била проблем, не му била океј. Му дадоа некоја инекција, веројатно антибиотик.

Дали тоа значи комплетно друга храна да му давам? (му давав natural trainer)
Па да најверојатно ке треба да мењаш...секое куче има различен организам и не ги поднесува сите храни
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
знам дека е пишано наназад по поф-форумов ама премногу страни и конфузно ми е, па еве ќе тупам пак:

каде можам да најдам квалитетна храна каде цената нема да е астрономска?
некој пет-шоп пример по набавни цени и слично? исто локацијата е битна, каде се наоѓа

веројатно имате искуство, јас почетник сум
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Малку ми е незгодно да прашам вакво прашање али форум е за дискусии е... Дали вашиве кучиња мастурбираат ? Мојава е 15 години стара ем е хисперактомија правена (вадење полови органи) ем па лом си ја прави таквата. Најмалку еднаш во денот. Незнам дали и како кај машкиве кучиња функционира ова. :)
не знам како е кај машките, моето машко се уште е мало а инаку и мене ме интересира[DOUBLEPOST=1499694533][/DOUBLEPOST]имате ли совет некој при учењето за какање/мочање надвор?
како да се убрза постапката, како да биде поефективна?
особено летото сега
пример доаѓаме дома и веднаш трча да се мочка на подлогата за мочање
надвор не се мочка толку често
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
не знам како е кај машките, моето машко се уште е мало а инаку и мене ме интересира[DOUBLEPOST=1499694533][/DOUBLEPOST]имате ли совет некој при учењето за какање/мочање надвор?
како да се убрза постапката, како да биде поефективна?
особено летото сега
пример доаѓаме дома и веднаш трча да се мочка на подлогата за мочање
надвор не се мочка толку често
Јас до сеа сум чувал 3 кучиња и сите дома сум ги чувал, ги учев за ВЦ одење со ќотек ама не она крвничко тепање туку со папуча или весник...фала богу до сеа сите се научиле и дури и навечер кога спијам ако го пуштам надвор кучето не прави дома бељи.Иначе незнам пробај шетај го кучето таму каде што почесто врши надвор нужда
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
не знам како е кај машките, моето машко се уште е мало а инаку и мене ме интересира[DOUBLEPOST=1499694533][/DOUBLEPOST]имате ли совет некој при учењето за какање/мочање надвор?
како да се убрза постапката, како да биде поефективна?
особено летото сега
пример доаѓаме дома и веднаш трча да се мочка на подлогата за мочање
надвор не се мочка толку често
Кога ќе се измоча надвор награди го веднаш. Кога е внатре си сака пратење, види што прави пред мочање/какање и следен пат кога ќе го видиш дека го прави истото веднаш носи го надвор. Моето пример пред какање почнува да се врти во круг три пати :D Ако изврши нужда внатре плесни го со весник и зачисти го местото со оцет за да не остане мирисот. Ние нашето за 2 недели го научивме.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Кога ќе се измоча надвор награди го веднаш. Кога е внатре си сака пратење, види што прави пред мочање/какање и следен пат кога ќе го видиш дека го прави истото веднаш носи го надвор. Моето пример пред какање почнува да се врти во круг три пати :D Ако изврши нужда внатре плесни го со весник и зачисти го местото со оцет за да не остане мирисот. Ние нашето за 2 недели го научивме.



Имам проблем, кога и да дојдеме дома од надвор, веднаш трча на подлогата да моча. Како да го држи, без разлика што се измочал надвор.
Истото со храната. Се радува премногу и трчА да моча.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
25
Поени од реакции
1
Dali nekoj znae da mi kaze kade vo Skopjevo ima prodavnici za milenicinja koi sodrzat masinki za sisanje na kucinja
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Неколку прашања до стручните лица на форумов:
  1. Кои се најдобри суплементи за куче со дисплазија на колк (за регенерација на 'рскавица, итн.)? Во МК колку што разгледав јас по ветеринарниве има само бугарски, полски, итн. Да препорача некој некои премиум супер-добри суплементи да се порачаат онлајн или можеби во МК?

  2. Која е најдобар специјален дехидрат за кучиња со дисплазија на колк? Во МК го продаваат Мобилити од Ројал Канин ама гарант има некаде некој премиум дехидрат онлајн или во МК.

  3. Во МК при дисплазија на колк не се прават операции за отстранување на глава на фемур или тотална замена на колк. Затоа некој да не знае некоја супер-добра ветеринарна клиника во соседствово или пошироко каде прават вакви зафати.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Дечки Калциум на Хансал за луѓе за лижење, може ли да се даваат на кутре ? Ако е битно 2 месеца старо.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Неколку прашања до стручните лица на форумов:
  1. Кои се најдобри суплементи за куче со дисплазија на колк (за регенерација на 'рскавица, итн.)? Во МК колку што разгледав јас по ветеринарниве има само бугарски, полски, итн. Да препорача некој некои премиум супер-добри суплементи да се порачаат онлајн или можеби во МК?

  2. Која е најдобар специјален дехидрат за кучиња со дисплазија на колк? Во МК го продаваат Мобилити од Ројал Канин ама гарант има некаде некој премиум дехидрат онлајн или во МК.

  3. Во МК при дисплазија на колк не се прават операции за отстранување на глава на фемур или тотална замена на колк. Затоа некој да не знае некоја супер-добра ветеринарна клиника во соседствово или пошироко каде прават вакви зафати.
Koj ti rece deka ne se pravi resekcija na glava na femur? Se raboti na fakultetot vo Skopje. Ako te interesira povekje pisi mi pm.

Suplementi, ne ti treba specijalno za kuce, baraj vo humana apteka glukozamin so honroitin. I dokolku kuceto e vo bolka, veterinar da odredi doza analgetik.

Hrana, nisto posebno i specijalno, osven sto treba da se drzi na dolna granica na tezinata. I sekako plivanje, postepeno da se zgolemi za da se razvie muskulaturata okolu zglobot.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Koj ti rece deka ne se pravi resekcija na glava na femur? Se raboti na fakultetot vo Skopje. Ako te interesira povekje pisi mi pm.
Да допрецизирам. Во Македонија не се изведува тотална замена на колк.

Suplementi, ne ti treba specijalno za kuce, baraj vo humana apteka glukozamin so honroitin. I dokolku kuceto e vo bolka, veterinar da odredi doza analgetik.
Се си има свое. Не се сите суплемети исти и не се сите производители исти. Состојките се тие (глукозамин и хондротин), но битно е од што се екстрактирани и како. На пример, на запад ветеринарите препорачуваат да пробаш неколку вида на производители и да видиш кој делува најмногу за твоето куче. Еве на пример, најпрепорачуван ваков суплемент од ветеринари и сопственици како и бестселер во САД е Nutramax Cosequin DS Plus MSM. Можам да се обложам дека е најверојатно супериорен во однос на бугарски, балкански и источно-европски слични производи, а тоа може да се види според илјадниците ривјуа од сопственици на кучиња.

Hrana, nisto posebno i specijalno, osven sto treba da se drzi na dolna granica na tezinata. I sekako plivanje, postepeno da se zgolemi za da se razvie muskulaturata okolu zglobot.
Јасно тоа. Но за пливањето не е така едноставно. Ако не знаеш што и како треба кучето ќе ја штеди ногата и при пливање. Пушти го да плива во отворена вода, ѕирни под вода, плива со три нозе, што значи џабе го пливаш. Треба тактика и тука. Појас, стабилизација, малку помош да ја раздвижи ногата, итн. Секоја работа си има цака.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ti ne napisa samo za postavuvanje na vestacki kolk, ti rece ne se pravi reserkcija, jas ti kazav se pravi kaj nas. A za nov kolk, Srbija i eventualno Bugarija.

Suplementi, vidi suplementiraj kolku sakas, fakt e deka ne postoi konzervativna terapija za displazija. Se dodeka tie koski so nepravilna forma ne se odstranat, so sakas davaj mu. Da se lecese displazija so suplement, nikoj nemase da ide na noz.

Mnogu gledas Fitzpatrik izgleda :D ako kuceto odi, i ke pliva, a na plivanje kolkutolku tie muskuli se koristat. Odvedi go ti na plivanje pa nurni i gledaj kako dvizi sto da ti kazam drugo :D i normalno nema da go pustis pola saat da pliva pa da ne moze da odi posle. Isto kako i koga pocnuvas so treniranje, postepeno.

Drugar mi ima kucka 12 godini labrador, ako se sekjavam dobro nekade na 6 godini slucajno ja snimavme i imase uste togas C kon D stepen. Kuceto trca poveke od malata, a tek kolku pliva. Ima muskul pogolem i porazvien od bilo koja druga rasa, i ne osekja bolka. Zatoa sto taa okolna muskulatura si go drzi zglobot mnogu da ne grebe.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom