Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Ti ne napisa samo za postavuvanje na vestacki kolk, ti rece ne se pravi reserkcija, jas ti kazav se pravi kaj nas. A za nov kolk, Srbija i eventualno Bugarija.
Затоа реков "да допрецизирам". ;)

Suplementi, vidi suplementiraj kolku sakas, fakt e deka ne postoi konzervativna terapija za displazija. Se dodeka tie koski so nepravilna forma ne se odstranat, so sakas davaj mu. Da se lecese displazija so suplement, nikoj nemase da ide na noz.
Никаде не реков дека може да се излечи со суплементи. Само реков дека сигурно има подобри (читај поефективни) и полоши суплементи. ;)

Mnogu gledas Fitzpatrik izgleda :D ako kuceto odi, i ke pliva, a na plivanje kolkutolku tie muskuli se koristat. Odvedi go ti na plivanje pa nurni i gledaj kako dvizi sto da ti kazam drugo :D i normalno nema da go pustis pola saat da pliva pa da ne moze da odi posle. Isto kako i koga pocnuvas so treniranje, postepeno.
Нема што да гледам Фицпатрик, лично пробав и ти кажувам од искуство. 15 дена пробував (5 дена на море и 10 дена на езеро) и не е тоа туку-така пушти го кучето нека плива и готово. И 100% сум сигурен дека ако "ја оди" не значи дека и ќе "ја плива" ногата. Барем не во дотичниов случај. Како што веќе кажав, му треба(ше) стабилизација (со појас) и малку дразба на таа нога за да почне да ја работи и тоа делимично.

Drugar mi ima kucka 12 godini labrador, ako se sekjavam dobro nekade na 6 godini slucajno ja snimavme i imase uste togas C kon D stepen. Kuceto trca poveke od malata, a tek kolku pliva. Ima muskul pogolem i porazvien od bilo koja druga rasa, i ne osekja bolka. Zatoa sto taa okolna muskulatura si go drzi zglobot mnogu da ne grebe.
Океј.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Затоа реков "да допрецизирам". ;)



Никаде не реков дека може да се излечи со суплементи. Само реков дека сигурно има подобри (читај поефективни) и полоши суплементи. ;)



Нема што да гледам Фицпатрик, лично пробав и ти кажувам од искуство. 15 дена пробував (5 дена на море и 10 дена на езеро) и не е тоа туку-така пушти го кучето нека плива и готово. И 100% сум сигурен дека ако "ја оди" не значи дека и ќе "ја плива" ногата. Барем не во дотичниов случај. Како што веќе кажав, му треба(ше) стабилизација (со појас) и малку дразба на таа нога за да почне да ја работи и тоа делимично.



Океј.
Шо се љутиш одма? :D Јас ти споделив дел од моето доста скромно искуство. Мене дисплазијата посебно ме интересира и сум видела и сум читала за неа. Дел ти пренесувам и од тоа што го пратам. Сеа како ти ќе сфатиш натаму тоа е твое. Можам да ти препорачам и во Белград приватна специјализирана болница за ортопедија и неврохирургија, мислам дека таму работат замена на колк. Колку кошта, тоа не знам.
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Шо се љутиш одма? :D Јас ти споделив дел од моето доста скромно искуство. Мене дисплазијата посебно ме интересира и сум видела и сум читала за неа. Дел ти пренесувам и од тоа што го пратам. Сеа како ти ќе сфатиш натаму тоа е твое. Можам да ти препорачам и во Белград приватна специјализирана болница за ортопедија и неврохирургија, мислам дека таму работат замена на колк. Колку кошта, тоа не знам.
pm.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
пред 2 дена стариот си го земал кутрево од работа имало 6 вакви едно за него само незнам шо сорта е и го глеам кога спие некак многу брзо дише а е старо месец дена да не има некој проблем или си е нормално ова
 

Attachments

Член од
18 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,нов сум на форумов,гледам дека повеќето од вас имаат големо искуство па би сакал да поставам едно прашање. Сакам да купам доберман,но живеам во стан од 60 м2,две дечиња 9 и 4 год. Дали е возможна мисијава или да не се малтретираме а исто и кучето? И исто така,од каде да набавам доберман?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Здраво,нов сум на форумов,гледам дека повеќето од вас имаат големо искуство па би сакал да поставам едно прашање. Сакам да купам доберман,но живеам во стан од 60 м2,две дечиња 9 и 4 год. Дали е возможна мисијава или да не се малтретираме а исто и кучето? И исто така,од каде да набавам доберман?
Јас чувам и не ти препорачувам... огромни растат и им треба простор.
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Здраво,нов сум на форумов,гледам дека повеќето од вас имаат големо искуство па би сакал да поставам едно прашање. Сакам да купам доберман,но живеам во стан од 60 м2,две дечиња 9 и 4 год. Дали е возможна мисијава или да не се малтретираме а исто и кучето? И исто така,од каде да набавам доберман?
Ќе се малтретирате и вие и кучето, потребен му е голем простор за трчање.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Зависи колку си спремен и колку време имаш за да му посветиш.Не е дека ке се малтретирате ако имаш време да му посветиш чичко ми живееше во 60м2 со доберман и немаше проблем секојдневно шетан трчан трениран ама пола ден со него беше и кај и да идеше на гости со него идеше. Се е до газдата
 
Член од
25 јуни 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дечки, дали знае некој каде во Солун можам да купам Милтефоран? На ветеринар ми објаснуваа дека кај автобуската станица, во близина имало 3 аптеки...
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
  1. Каде да најдам говедски душник/грклан. По месарници нема.
  2. Дали може куче да се избања со шампон бекутан или некој сличен бебешки ако при рака се нема кучешки.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Здраво,нов сум на форумов,гледам дека повеќето од вас имаат големо искуство па би сакал да поставам едно прашање. Сакам да купам доберман,но живеам во стан од 60 м2,две дечиња 9 и 4 год. Дали е возможна мисијава или да не се малтретираме а исто и кучето? И исто така,од каде да набавам доберман?
не би ти препорачал
им треба простор, растат многу големи
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Здраво, би молел за совет од поискусните. Три и пол години чувавме дома кутре мешанец од пинч и чивава додека една стока од човек не го удри со кола пред три дена. Болката кај сите дома е неопислива. Поврзаноста на нас, посебно на децата кои спиеја со него беше огромна.
Луѓе со слично искуство би ги прашал за совет: дали веднаш да барам ново кутренце или да почекам да се смири ситуацијата?
Дали, кога ќе дојде време, да земам исто кутре или да ја променам расата?
Би замолил за искуства од луѓе кои се биле во слична ситуација.
Фала, поздрав.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
140
Поени од реакции
41
Луѓе со слично искуство би ги прашал за совет: дали веднаш да барам ново кутренце или да почекам да се смири ситуацијата?
Дали, кога ќе дојде време, да земам исто кутре или да ја променам расата?
Секој си тагува различно, а ново куче можеби не значи дека тагата за претходното нема да ја има, може навистина ќе ја снема, ама па може и само ќе ја потисните, а ќе постои. Мој совет ти е ова да го искористиш како прилика децата да ти научат како да се носат со тагата од загуба на некој сакан. Оти кучињата и децата имаат посебна врска. По извесен период, кога ќе забележиш дека загубата ја прифатиле може да земеш друго куче. А за тоа од која раса зависи од условите кои ги имате а и од желбите. Поздрав :)
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
дали има некој искуство со бугарската храна Љубимец [Ljubimetz]?
позитивно/негативно ?
 
Член од
8 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site mi treba pomos iskustvo. Imam zlaten retriver staro pet meseci imam problem so steknuvajne na hifienskite naviki ziveeme vo stan seuste pravi belja po doma kako da go odviknam?probano so setajne posle jadejne so prebrisuvajne doma detalno, pri setajne nizasto ne vrsi nuzda nadvor koga ke stignime doma odma na parket mocka pomos
 

Kajgana Shop

На врв Bottom