Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
17 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Нашето куче не одеше никаде. Во двор пуштавме само комшиското за дружба. А и дворот е заграден, не може друго куше освен комшиското да дојде. ОК, фала многу за советот...Поздрав :)
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2012
Мислења
19
Поени од реакции
3
Кој пет шоп нуди поевтини каивчиња/ланче за кутре?
 
Член од
17 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
@SaltNPepa , извинете што ви досадувам..уште едно прашање. За мене не е важно дали кучето е расно, но мајката е мешавина со лабрадор и некое друго куче///со што би се парела мајката да се има ко моето кученце што беше....Одескогаш се прапував дали е шар планинец кафеав или некој лабрадор или мешавина со кафеав лабрадор..Ве молам за ваше мислење..Благодарам однапред и секое најдобро
 

Attachments

Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
дечки да прашам:
за колку време може одгледувачот да издаде педигре на купувачот на куче?
некако како да ме мотаат
па документи да се однеселе, па тие у кинолошки биле бавни, па време требало..
колку кошта тоа парче хартија и дали навистина е така долг процесот или некој мене сериозно ме работи?
каков став да заземам?
инаку педигрето беше унапред договорено дека ќе го добијам 3 дена после земањето на кучето
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
После увид на легло од кинолошки судија, сопственикот на леглото си уплаќа и ги праќа документите во КСМ е сеа они па колку ќе бидат ажурни е друго 20.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
3
Поени од реакции
2
Hvala @SaltNPepa, vec sam zavrsio. Da se zahvalim i na @Runner, za brz odgovor i preporuka za veterinaren centar dr Dimce Velkovski. Posebno da se zahvalim i na dr Dimce Velkovski i njegovim saradnicima Ace i Deni sto mi nisu odgovorili na nijedan moj poziv. Bilo je "posalji slike na viber da vidimo, zovemo te", prvo Ace, pa onda Deni, "posalji slike na viber, zovemo te", i na kraj dr Dimce, "posalji slike na viber da vidim, zovem te" i pogadjate, nijedan poziv :bravobe: i jedan odbijen poziv i to je sve. Nije sramota da kazes, ne mogu to da odradim ili necu ili ne znam to da odradim, sramota je da se uopste ne javis i ne posaljes nikakav odgovor.

Najvecu zahvalnost dugujem na veterinarna ambulanta :oeoeoe: PET VET, dr Zarko Radovic i dr Vanco Josifoski.:oeoeoe: Fantasticna ekipa, odlicni doktori i jos bolji ljudi.
 
R

Runner

Гостин
Hvala @SaltNPepa, vec sam zavrsio. Da se zahvalim i na @Runner, za brz odgovor i preporuka za veterinaren centar dr Dimce Velkovski. Posebno da se zahvalim i na dr Dimce Velkovski i njegovim saradnicima Ace i Deni sto mi nisu odgovorili na nijedan moj poziv. Bilo je "posalji slike na viber da vidimo, zovemo te", prvo Ace, pa onda Deni, "posalji slike na viber, zovemo te", i na kraj dr Dimce, "posalji slike na viber da vidim, zovem te" i pogadjate, nijedan poziv :bravobe: i jedan odbijen poziv i to je sve. Nije sramota da kazes, ne mogu to da odradim ili necu ili ne znam to da odradim, sramota je da se uopste ne javis i ne posaljes nikakav odgovor.

Najvecu zahvalnost dugujem na veterinarna ambulanta :oeoeoe: PET VET, dr Zarko Radovic i dr Vanco Josifoski.:oeoeoe: Fantasticna ekipa, odlicni doktori i jos bolji ljudi.
Навистина ми е жал за искуството, незнам зошто така. Ги препорачав заради лично искуство и задоволство од нивниот пристап и начин на работа, пред се компетентност но секогаш мислењето е субјективно нели. Како и да е, ќе им пренесам за овој фидбек и се надевам дека има некакви причини, а ако нема, сигурен сум дека ќе го сватат сериозно ова. Жалам уште еднаш навистина за лошото искуство. Најважно е да сте го решиле проблемот
 
Член од
20 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите
Нова сум на форумов и ќе ве замолам да ми помогнете. Имам кученце од два и пол месеци. Го зедов пред една недела. Првите пет дена беше супер,но за жал од вчера ништо не јаде,многу е омалаксано и има температура. И вчера и денес бевме на ветеринар,примаше инекции антибиотик,аналгин,спазмекс.Ветеринарот не е сигурен дали е вирус или некоја лоша болест. Вчера не сакаше ни вода да пие затоа му давав со шприц,а денес три пати пиеше по малце. Ве молам ако знаете или имате слично оскуство пишете[DOUBLEPOST=1495305878][/DOUBLEPOST]Инаку пред еден месец ми почина кученцето од штенечак.Се шо имав од прошлото кученце фрлив.дали е можно и ова кученце да се има заразено од остата таа болест?
Здраво на сите
Нова сум на форумов и ќе ве замолам да ми помогнете. Имам кученце од два и пол месеци. Го зедов пред една недела. Првите пет дена беше супер,но за жал од вчера ништо не јаде,многу е омалаксано и има температура. И вчера и денес бевме на ветеринар,примаше инекции антибиотик,аналгин,спазмекс.Ветеринарот не е сигурен дали е вирус или некоја лоша болест. Вчера не сакаше ни вода да пие затоа му давав со шприц,а денес три пати пиеше по малце. Ве молам ако знаете или имате слично оскуство пишете
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
Јас па сите што ги прашав со миленичиња никој не го вакцинирал неговото со оваа вакцина, воглавном заради причините кои ги наведе, дека стопирала раст, можела да биде фатална за некои миленичиња, немало беснило кај нас па немало ни потреба. Исто и на интернет читам многу поделени мислења и стварно не знам што да правам.
Типичен антивакцинашки филм. Исто како што има антиваксери за вакцините за луѓе така има и антиваксери за вакцини кај кучињата, посебно кај оваа против беснило.

Дека вакцината против беснило предизвикува намален раст или други глупости е МИТ. Како и секоја вакцина на светов (за животни, луѓе или за било што) може да има контраиндикации/компликации еден на милион и тоа е тоа. Вакцинирајте ги кучињата против беснило зашто ако САМО изгребе некоја будалетинка (а ги има се повеќе) која се намерачила да тужи, а твоето куче е невакцинирано, си го НАЕБАЛ/А. Плус има една изрека "better safe than sorry". Јас моето куче против беснило го вакцинирав на 7-8 месеци.

...моето неодамнешно починато кученце и за кое многу тагуваме по дома а и јас се измачувам и обвинувам ( и другите околу мене ги измачувам и обвинувам), каде згрешив?
....
Се обвинувам самата себеси, поради што им верував премногу на ветеринари и на сите други околу мене и што ете откоа кучето умре
Никаде не си згрешила. Парвото е смртоносно во огромен процент ако не е кучето успешно вакцинирано и ревакцинираано. Си направила и повеќе од што требало. Некои луѓе не го прават тоа ни за луѓе, а ти според тоа што си напишала си направила буквално се што си можела.

...ветеринарката Славица Гаштарска од Космовет ми вели можеби е труење од Глувчешки отров. А јас дома имав медицински карбон и не му дадов. Ме скрши едноставно .
Од отров кучињата умираат брзо. Не се мачат цел ден со проливи, итн. Повеќето отрови го напаѓаат нервниот систем и го усмртуваат животното многу брзо, така да според тоа што го опиша отров не е сигурно. Најверојатно е парво и како што кажав никаде не си погрешила. Едноставно тоа е тоа.

Сакам да чувам друго куче и несакам да згрешам пак..
Редовни вакцини и ревакцини (по можност од различни производители и од различни серии) и карантин додека не ги прими.
 
Член од
17 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Никаде не си згрешила. Парвото е смртоносно во огромен процент ако не е кучето успешно вакцинирано и ревакцинираано. Си направила и повеќе од што требало. Некои луѓе не го прават тоа ни за луѓе, а ти според тоа што си напишала си направила буквално се што си можела.


Од отров кучињата умираат брзо. Не се мачат цел ден со проливи, итн. Повеќето отрови го напаѓаат нервниот систем и го усмртуваат животното многу брзо, така да според тоа што го опиша отров не е сигурно. Најверојатно е парво и како што кажав никаде не си погрешила. Едноставно тоа е тоа.


Редовни вакцини и ревакцини (по можност од различни производители и од различни серии) и карантин додека не ги прими.
@Dumb Demos Ви благодарам многу за вашиот одговор, навистина се што можев да сгторам сторев тој ден. Коа гледам од рестроспектива, си мислам - можеби требаше во Скопје да го одесам на некоја пореномирина клиника...ама биднало.

@Dumb Demos i @SaltNPepa Вие велите редовни вакцини - може ли совет да ми дадете за 2 сценариа
1) Мајката на Бубче што почина ја најдовме и вративме, но не знаеме и не кажуват тие што ја имаа што вакцини има примано. Што да и ставеме? Дали може петовалентна да и ставеме? И од Беснило - дали може да и ставеме? Дали има влијание ако се стават вакцините често? Се секирам да не и биде нешто , оти сепак кај нас во дворот значи има присуство на парво вироза и мора да се дезинфецира..
2) Имам друго куче (1.5 god), па вдомено од улицата ..може ли директно петовалентна вакцина да му ставеме.?
Ве молам дадете точно име на вакцини, кои се поквалитетни. ( не ко овие погоре за Бубче што ги користевме).
Благодарам однапред, Поздрав
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво друштво, ми треба мала помош.

Дали знаете која раса е ова кутренце и колку е расно?

kuce.jpg
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Од кога го земав кучето (5 месеци) го шетам секој ден ако нема дожд околу 7-8 часот. Веке 2 недели сум зафатен тоа време и ја шетам во 9-10. Проблем ми е што полнува да лае во 7 (некогаш и порано) па се додека не ја изнесам на шетање. Има ли некое решение ?
 
K

Kacar

Гостин
Дали кај нас може да се најде минијатурен пинчер со комплет документација, и за која цена ?[DOUBLEPOST=1495499961][/DOUBLEPOST]Дали кај нас може да се најде минијатурен пинчер со комплет документација, и за која цена ?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
кучево пред малку, шо да видам - џвакаше жаба, ја пушти, колку шо можев да видам во темницава - една нога имаше изедено, се пењавеше и поврати, освен тоа вака не му е ништо, си трчкаше низ двор ја бараше жабата па отиде си легна у куќичка.....нема ништо да му биде?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Како на македонски се вика расата Cockapoo?




Разгледувам на интернет информации за кучиња кои се добри за чување во стан, кои не им е проблем да седат сами половина ден (дур сите се на работа) и кои се добри за first-time-owners и оваа раса и Малтезерот ми се први на листата. Само ова не можам да го најдам никаде кај нас, веројатно е познато под друго име.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom