Кучиња (грижа, општи дискусии)

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Дечки, за/против вакцината за беснило? Читам и слушам многу поделени мислења, во мисла сум искрено.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Ако имаш од поагресивните раси стави ја порано од една година
Некако не ми е логично мислењево па ќе прашам зошо баш кај поагресивните раси порано?
Иначе имам маламут.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
3
Поени од реакции
2
Pozdrav svima, jel moze preporuka za nekog iskusnog vetrinara/ambulanta u SK koji radi i hirurske intervencije. Pretrazio sam net i naisao na dva koji mi ulivaju sigurnost, Др Жарко Пет-Вет i Др Налетоски. Moze li misljenje ili neka druga preporuka, hvala.[DOUBLEPOST=1493820422][/DOUBLEPOST]
Некако не ми е логично мислењево па ќе прашам зошо баш кај поагресивните раси порано?
Иначе имам маламут.
Obavezna vakcinacija pa i ranija vakcinacija, ranije od godinu dana samo za lovacke pse. Ja cuvam cane corso i vakcinisao sam ga u nepune dve godine i to samo zato da me Veterinarska stanica ne bi kaznila :) Procitaj kad kojih zivotinja se javlja besnilo i kako se prenosi, pa izvuci zakljucak :)
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Дечки, за/против вакцината за беснило? Читам и слушам многу поделени мислења, во мисла сум искрено.
Чувам два самоједи и редовно секоја година се вакцинираат од беснило, првата вакцина на двете им беше буквално на 4,5 месеци, никаква негативна работа немам забележано поради истата. А познавам уште неколку луѓе кои своите миленици така рано ги вакцинирале и никој не се пожалил на некој проблем како што викаат демек помал раст и слично.
ПС задолжителна е, и без неа не можеш надвор од земјава
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Чувам два самоједи и редовно секоја година се вакцинираат од беснило, првата вакцина на двете им беше буквално на 4,5 месеци, никаква негативна работа немам забележано поради истата. А познавам уште неколку луѓе кои своите миленици така рано ги вакцинирале и никој не се пожалил на некој проблем како што викаат демек помал раст и слично.
ПС задолжителна е, и без неа не можеш надвор од земјава
Јас па сите што ги прашав со миленичиња никој не го вакцинирал неговото со оваа вакцина, воглавном заради причините кои ги наведе, дека стопирала раст, можела да биде фатална за некои миленичиња, немало беснило кај нас па немало ни потреба. Исто и на интернет читам многу поделени мислења и стварно не знам што да правам.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
3
Поени од реакции
2
Јас па сите што ги прашав со миленичиња никој не го вакцинирал неговото со оваа вакцина, воглавном заради причините кои ги наведе, дека стопирала раст, можела да биде фатална за некои миленичиња, немало беснило кај нас па немало ни потреба. Исто и на интернет читам многу поделени мислења и стварно не знам што да правам.
Moze da ima problem kod razvoja stenaca, ali ne bas u svaki slucaj (to je mali broj) zato se preporucuje da se vakcinacija odlozi sto duze, bar ne do prve godine i niko nece da ti pravi problem. Moj ti je savet da vakcinises ali posle godinu dana, da nemas, kako kazete "premisla", a i da imas pasos, sto kaze Wiksa ako ga vodis preko granica.[DOUBLEPOST=1493855388][/DOUBLEPOST]
Јас па сите што ги прашав со миленичиња никој не го вакцинирал неговото со оваа вакцина, воглавном заради причините кои ги наведе, дека стопирала раст, можела да биде фатална за некои миленичиња, немало беснило кај нас па немало ни потреба. Исто и на интернет читам многу поделени мислења и стварно не знам што да правам.
A to sto moze da ima fatalni posledici, to nije vakcina protiv besnilo, to je druga vakcina. Ne znam kako se kod vas zove, kod nas se zove "vakcina protiv stenecak", (prva vakcina, pa revakcina). To si, nadam se, zavrsila :unsure:
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Нова сум на форумов, :) Од мака доагам овде, со надеж добри и разбирливи луге ко вас , да ми помигнат да расветлам мистеријата за моето неодамнешно починато кученце и за кое многу тагуваме по дома а и јас се измачувам и обвинувам ( и другите околу мене ги измачувам и обвинувам), каде згрешив?

Еве позадинска информација за случајот - Јас патувам по 2 недели секој месец и во мое отсуство брат ми се грижеше за моето куче. А кучето беше гледано ко дел од нашето семејство, ко бебушка. Станува збор за кученце старо 3 месеци и 26 дена. Многу го сакав, беше моето прво кученце а и моја прва љубов – а знам и јас на него му бев љубов, веке 3 недели одкоа е починато и уште си цимолигам за него и СЕ обвинувам самата себе. По совет на локален ветеринарен техничар, Кучето прима на 3 месечна возраст петовалентна вакцина. (CANVAC DHPL broj 031015 rok 10/2017) i ROZPOUSHTEDLO SOLVENT broj 031015 rok 10/2017). Колку што знам ветеринарниот техничар што ја донел вакцината не ја чувал адекватно, ја донел во рака, а не во мал фрижидер .

Еве ја хронологијата на настани од моментите пред кучето да падна болно до самата смрт ( извинете за долгиот опис, но е детален).

САБОТА

Поручекта на него а и на комшиско куче(кое си играше со моето куче) во исто време им дадов Хреновки, по едно парче копан живо месо, и голема коска да лижат. Кучето беше живо и весело. Го оставив кучето со брат ми таа вечер на село.

Нокеска кај 1-2 поп полнок, брат ми приметува дека кучето повракало и исфрлило мало косче.

НЕДЕЛА

Во недела сабајле одам кучето лежи на земја, и не се мрда..повикав ветринар и рече дека температурата му била 40C, и му даде Дексаметазон, Ц витамин и Амоксицилин. Кучето беше добро преку денот.

Вечерта приметив има 4 крлежи и инсекти (брат ми го тргнал ременчето. Решив да го искапам со шампон за умртвување на инсектите: Беше расположено за капање, го искапав и исфенирав. Му дадов кучешка храна и млеко за јадење. Заедно со друго кученце што имам им постелав и ги ставив да спијат на топло во купатилото. Парното беше уклучено цела вечер, температурата не подолу од 21C.

ПОНЕДЕЛНИК

Утрото приметив кучето повракало , ја исфрлило готовата храна.

Под хитно го носам во City Vet во Струмица и му кажувам на ветеринар Борис Стојанов се погоре споменатото и му мери температура и е 38.9 и вели има малку температура и му стави инекција Caffeinn ( Kodein ми рече), Кодеин, Амоxyclav и C-vitamin. Само што го однесов дома кучето почна да поврака пена и жолтило. И му се јавувам на газдата Боро од City Vet и ми кажува да оставам терапијата да делува оти најверојатно е од храна нешто и да чекам да истера голема нужда. Ми кажаа

ДО пладне кучето се истура повракајки . Им досадувам пак на City Vet, ми пуштаат ветеринар да му ставе Реглан инекција. Кучето е смирено пола саат и пак почна да поврака. Одбива секаков вид на храна. Повракањето е пена и жолтило.


Попладне кај 4 гледам кучето изгуби килажа, истера голема нужда, малку полутврдо и пролив керамидова боја.. До тогаш веке полудевам од мака, гледам како само течности исфрла. Веке кај 16.30 Го кревам кучето во рака и го носам во City Vet. Они ме исфрлуват од кај нив, и ми велат многу им досадувам и треба да оставам терапијата да функционира.

Преку пат знам има друга ветеринарна клиника Космовет. Го носам таму кучето и на ветеринарката и кажувам по ред горе наведеното. Она му става инфузија милтивитамин, и Ранитидин. Иглите беа во шепата и во грб. ( јас не разбирам кое зошто е). Ветеринарката Славица ми кажува дека 50% има шанси да остане живо. Кучето го носеме во нејзиниот двор и почнува да поврака жолтило и пена. Она тогаш му дава дијагнза парвовироза. Друга терапија не му беше дадена.

ГО нсам дома и кучето и почнува крв да поврака..така е се до 20 часот. Им вртам на City Vet прибидејки се дежурни и барам помош. Доага Александар од City Vet и му дава Баралгин и ми остави мултивитамин на база на растенија да му дадам покасно. По некоја минута, кучето има дијареја, како чешма да се испушпти и проливот е само крв и темно кафеава боја течност. Исфрли можеби некој литар.

Александар од City Veт рече дека е парвовироза, откоа му спомнав да не е случајно парво.

Од 8 вечерта до 2 пополнок кучето само повракаше крв и пена и одеше горе доле..се мачеше и со неговите милни убави зелено сини очиња бараше помош. Плукаше крв...постојано. Јас пробав пробиотик бебешки да му дадам и мултивитамин кој ми го остави Втеринарот Александар. Некаде кај 2 саат сакаше да стане и целото тело ко да скокна (можеби удар доби тогаш). Ја сму вртам на Александар кој ми реше е дежурен и му велам помош..и он ми одговара ПОМОШ НЕМА..чекај утре. Вртам ан ветеринарката од Космовет з апомош, она исклучила телефон. И во 3:43 почина.искрвари одпозади.

Се обвинувам самата себеси, поради што им верував премногу на ветеринари и на сите други околу мене и што ете откоа кучето умре, ветеринарката Славица Гаштарска од Космовет ми вели можеби е труење од Глувчешки отров. А јас дома имав медицински карбон и не му дадов. Ме скрши едноставно .

Извинете за детално и долго опишаното погоре, Фала ви за трпението што го читавте.

Ве молам за совет да ми кажете каде сум згрешила. Сакам да чувам друго куче и несакам да згрешам пак.

20170305_144327.jpg
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
голема коска да лижат
На толку повраќање ова мене ми личи на опстипација повеќе отколку на парво. Парвото дава крвав пролив обично, но ете не е исклучено. Вакциналниот статус на кучето не е добар. Првата вакцина е примена многу касно( а треба на 42 ден) со последователни 2 ревакцини и со карантин во тој период. Што е причина за угинување само на ветеринарен факултет после обдукција.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Pozdrav svima, jel moze preporuka za nekog iskusnog vetrinara/ambulanta u SK koji radi i hirurske intervencije. Pretrazio sam net i naisao na dva koji mi ulivaju sigurnost, Др Жарко Пет-Вет i Др Налетоски. Moze li misljenje ili neka druga preporuka, hvala.[DOUBLEPOST=1493820422][/DOUBLEPOST]
Obavezna vakcinacija pa i ranija vakcinacija, ranije od godinu dana samo za lovacke pse. Ja cuvam cane corso i vakcinisao sam ga u nepune dve godine i to samo zato da me Veterinarska stanica ne bi kaznila :) Procitaj kad kojih zivotinja se javlja besnilo i kako se prenosi, pa izvuci zakljucak :)
Zavisi za sto ti e. Jas ke ti gi preporacam Univerzitetska veterinarna bolnica i ekipata na prof. Plamen Trojacanec.
 
Член од
17 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Фала за вашето мислење @SaltNPepa :). Извинете, што е тоа опстипација? Читајки по нетов, Се согласувам за вакциналниот статус, му верувавме на ветеринарниот техничар во нашето село:(. Инаше исфрли пролив крв во понеделник вечерта, тогаш како некоја чешма да се испушти и мирисаше многу. Со денови мирисаше потоа..(Ветрринар ми вели ..парво е штом мириса)..
:(
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Фала за вашето мислење @SaltNPepa :). Извинете, што е тоа опстипација? Читајки по нетотв, Се согласувам за вакциналниот статус, му верувавме на ветеринарниот техничар во нашето село:(. Инаше исфрли пролив крв во понеделник вечерта, тогаш како некоја чешма да се испушти и мирисаше многу. Со денови мирисаше потоа..
:(
Е тогаш ако имало и крвав пролив кој многу мирисал може да се помисли на парво. Опстипација е заглавена коска во цревата. Али сега кога кажа за проливот да, и јас мислам дека е парвовироза.
 
Член од
17 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
@SaltNPepa, Уште еднаш фала за вашето мислење и објаснување. Да, од крвавиот пролив - мирисаше со денови потоа. Е сега имам прашање за вас..Кушето си играше со комшиско куче кое беше права рашетарка..можно ли е да е заразена од нејзин измет на пр? ( комшиското куче да е носител само на парвовироза). А во недела вечерта по капење спиеше со нашето друго куче, тоа е здраво и живо и до ден денес. И сеа за на село - дали треба да дезинфицирам се? Има шанси мајката да ја повратам и да биде во двор кај брат ми, што да направам - ве молам советувајте. Финансии не се проблем , сакам само да пружам нега и љубов на кучиња.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Вирусот го има каде што иделе кучиња кои биле болни, не мора да значи дека е од комшиското.. Другото куче изолирајте го и следете го да не пројави слични знаци. Дезинфекција да, обавезно секаде каде што се движело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom