Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ајде едно прашање. Не најдов соодветна тема па да прашам за тука. Ваше мислење и искуство со Scalibor орглицата за крлежи и болви. Нема ампула која ни помага да се отарасиме од нив, го користиме ремчето на bayer ама пак се закацува по некој. Па сакав да пробам со ова, ама некој што веке имал искуство да каже дали вреди да се дадат толку пари или ке ми бидат само фрлени во празно.
 
L

Lu

Гостин
Ајде едно прашање. Не најдов соодветна тема па да прашам за тука. Ваше мислење и искуство со Scalibor орглицата за крлежи и болви. Нема ампула која ни помага да се отарасиме од нив, го користиме ремчето на bayer ама пак се закацува по некој. Па сакав да пробам со ова, ама некој што веке имал искуство да каже дали вреди да се дадат толку пари или ке ми бидат само фрлени во празно.
Јас секогаш користам ампула (Фронтлајн, Фиприс, Протектор) ... али имам слушнато многу позитивни коментари за огрлиците Скалибор од оние луѓе што ги користат овие огрлици.
Значи пак ќе повторам, не користам огрлици, и неможам да кажам од мое лично искуство, али од луѓето што користат Скалибор ... само пофални зборови :)
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Имам мажјак Лабрадор спремен за парање така да кој има женка може да се направи договор кучето е со сите документи и педигре заинтересирани пишете поздрав
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
Дечки еден совет ... после шетање од каишката на вратот му останува како дупка...како да му фалат влакна...поради тоа што го шетав секој ден сега му остана тоа :(
Местото каде што му стои каишката изгледа како никогаш повеќе нема да му растат влакна :( Инаку се прави муабет за сибирска хаска 2 години.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Дечки еден совет ... после шетање од каишката на вратот му останува како дупка...како да му фалат влакна...поради тоа што го шетав секој ден сега му остана тоа :(
Местото каде што му стои каишката изгледа како никогаш повеќе нема да му растат влакна :( Инаку се прави муабет за сибирска хаска 2 години.
Aко не е премногу затегната, не гледам причина зашто. Пробај користи потенок околувратник, или у краен случај градник.
 
L

Lu

Гостин
Дечки еден совет ... после шетање од каишката на вратот му останува како дупка...како да му фалат влакна...поради тоа што го шетав секој ден сега му остана тоа :(
Местото каде што му стои каишката изгледа како никогаш повеќе нема да му растат влакна :( Инаку се прави муабет за сибирска хаска 2 години.
А огрлицата нонстоп ли му е на вратот? И каква е огрлицата?
Доколку ја чуваш Хаската во стан, огрлицата ставај ја само за шетање, а дома нека не ја носи.
А доколку ја чуваш во двор, доколку имаш бокс направено, кога ќе биде во боксот нека не ја носи огрлицата.
И серазбира огрлицата нека не биде многу стегната околу враот, бидејќи најчесто кога огрлиците се многу стегнати, тогаш се појавува како круг околу вратот со испаднати влакна.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
Aко не е премногу затегната, не гледам причина зашто. Пробај користи потенок околувратник, или у краен случај градник.
купив градник.. најскапиот што постоеше во кочани.. но после 2рото истиот проблем.. и до ден денес таму има само бели влакна.. :mad:
--- надополнето: 23 декември 2013 во 10:11 ---
А огрлицата нонстоп ли му е на вратот? И каква е огрлицата?
Доколку ја чуваш Хаската во стан, огрлицата ставај ја само за шетање, а дома нека не ја носи.
А доколку ја чуваш во двор, доколку имаш бокс направено, кога ќе биде во боксот нека не ја носи огрлицата.
И серазбира огрлицата нека не биде многу стегната околу враот, бидејќи најчесто кога огрлиците се многу стегнати, тогаш се појавува како круг околу вратот со испаднати влакна.
Го чувам во двор, цело време е пуштен. Ја користам само за шетање каиската. Но принуден сум малце на постегнато, но не го дави. има простор комотно 3-4 прста, бидеејки е малце разгален и е најдвор од контрола кога види некое животно.. Знае да се заврти и во обртен правец да се движи и полесно се откачува од каишката и прави проблем :(
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
купив градник.. најскапиот што постоеше во кочани.. но после 2рото истиот проблем.. и до ден денес таму има само бели влакна.. :mad:
--- надополнето: 23 декември 2013 во 10:11 ---

Го чувам во двор, цело време е пуштен. Ја користам само за шетање каиската. Но принуден сум малце на постегнато, но не го дави. има простор комотно 3-4 прста, бидеејки е малце разгален и е најдвор од контрола кога види некое животно.. Знае да се заврти и во обртен правец да се движи и полесно се откачува од каишката и прави проблем :(
Дај слика од што околувратник користиш?

Јас би ти препорачала користење на choke chain, не дозволува кучето да ти се откачи никако, па макар ни кога пробуда да се врати на назад со главата со цел да се откачи од околувратникот. Мене ми се покажа како доста ефикасен со мојава кучка, особено во периодот кога имав проблеми со нејзе со агресија према други кучиња (истото тегнење и борење со ланецот). Го сместуваш на највисоката точка на вратот веднаш позади ушите и под вилицата и нема мрдање, ќе си оди поред тебе, ако проба да потегне имаш целосна контрола да корегираш несакано движење. Воедно, цело време и стои на нејзе и не и го оштетува крзното.
http://www.wilko.com/content/ebiz/wilkinsonplus/invt/0122015/0122015_l.jpg
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
купив градник.. најскапиот што постоеше во кочани.. но после 2рото истиот проблем.. и до ден денес таму има само бели влакна.. :mad:
--- надополнето: 23 декември 2013 во 10:11 ---

Го чувам во двор, цело време е пуштен. Ја користам само за шетање каиската. Но принуден сум малце на постегнато, но не го дави. има простор комотно 3-4 прста, бидеејки е малце разгален и е најдвор од контрола кога види некое животно.. Знае да се заврти и во обртен правец да се движи и полесно се откачува од каишката и прави проблем :(
Другар, многу му било затегнато. Таквата појава се вика canicies traumatica и најчесто настанува од поголем и почест притисок на тоа место. Чаре нема.
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
rsz_pc230002.jpg rsz_pc230001.jpg
Eве некои слики
--- надополнето: 23 декември 2013 во 12:54 ---
Со градната каишка имам план зимово малце да го помачам на осогово.. да го влече брат ми на санка.. али од тоа што му се појавува некако се предомислувам ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom