Кучиња (грижа, општи дискусии)

L

Lu

Гостин
Абе ја чував две едното ми го отруа другото избега , па си викам 3 -та среќа да пробам ми се виде ова убаво и интересно.
Е баш од ваков тип на размислување како твоето ... на слика ќе го видат кучето убаво и слатко, а за карактерот на расата воопшто не се интересираат, и после знаеш ли што биднува поради неискуството на сопственикот ?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Е баш од ваков тип на размислување како твоето ... на слика ќе го видат кучето убаво и слатко, а за карактерот на расата воопшто не се интересираат, и после знаеш што ли биднува поради неискуството на сопственикот ?
Па ја пишав тука за да дознаам за карактерот и расата и убаво си пишав погоре дека уште сум во размислување а не дека утре ќе идам и ќе го земам .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Па ја пишав тука за да дознаам за карактерот и расата и убаво си пишав погоре дека уште сум во размислување а не дека утре ќе идам и ќе го земам .
Па да де, тоа и јас го велам, убаво е што се интересираш и што се распрашуваш за расата пред да ја земеш.
Има такви кои што не прашуваат и после кога ќе го земат, кучето им е криво после кога ќе се случи некој инцидент.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
До која старосна граница е можно да му се извади педигре на куче?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362

Lu овие многу тешки за чување, да се чешла и стриже исклучиво преку ден, да се шета секој ден, да се социјализира.
Ептен марифети има ова :D а што е убаво за чување.
Потекло од Кина уште од нивните династии битно се лојални и верни.
 
L

Lu

Гостин
До која старосна граница е можно да му се извади педигре на куче?
Мислам дека нема старосна граница, важно е само и двата родители да имаат педигре за да може да се извади педигре на леглото.

Lu овие многу тешки за чување, да се чешла и стриже исклучиво преку ден, да се шета секој ден, да се социјализира.
Ептен марифети има ова :D а што е убаво за чување.
Потекло од Кина уште од нивните династии битно се лојални и верни.
Чешлањето, шетањето и социјализацијата, не спаѓаат во „тежината“ на расата ... секое куче треба секој ден да се шета и социјализира.
Кога велем „тешка раса“ тоа се однесува на карактерот на расата.

Многу луѓе што не се упатени во расите на кучиња, мислат дека сите кучиња се исти, но не се ни свесни колкава огромна разлика има во карактерот на расите, не се сите раси со ист карактер.
Разликата во карактерите на расите е огромна.

Затоа мој совет е, бирајте раса според карактер, а не според изглед ;)

За мене Доберманот претставува врв, најсовршена раса и според карактер, а и според изглед, затоа сум горда сопственичка на прекрасна Доберманка :)
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
62
Поени од реакции
9

Lu овие многу тешки за чување, да се чешла и стриже исклучиво преку ден, да се шета секој ден, да се социјализира.
Ептен марифети има ова :D а што е убаво за чување.
Потекло од Кина уште од нивните династии битно се лојални и верни.
Брат земи си Пит Бул лојално верно го шетам со другари по рид и го врзав за едно дрво и со другариве се заебаваме едниот ме бутна се боревне:)Кучево збудале и не ме чепкава после ;) А не е агресивно како што велат туку како ќе го научиш ако го учиш да се дави ќе се дави ако го шеташ играш со други кучиња галиш гушкаш сакаш е најдобро куче ако е големо мускулесто и со заби кога шетаме најчесто на рид со кучињата другариве имаат исто ама мелези од 100 раси џукели и ги пуштат се бркаат се касаат им бегаат на сопственициве ги бркаат по рид а моево неможам да го избркам од мене ја седам со нив тоа со предните нозе кај мене во скут главата доле и седи.Сеа тврдоглави се зеам стап ко да ќе го тепам праеше глупости зема да го каса стапот ја го бутам со рака да седне ова она он ми ја каса раката :)Тоа ќе си го учиш брзо сваќаат зависи до кучето.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Ха, Газда Чомбе, па ова Чау-во ти е како пит со афро фризура, тоа мажјаците истиот лимон-табиет го имаат, тоа што личи на плишано мече ич не го спречува да скалпира некого ако не му е симпатичен ;)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ve molam ako ste vo moznost da mi kazite kolku kila treba da ima kuce cane corso na 8,5 meseci.stanuva zbor za zenka Berta..mnogu e mila,no nemirna :).Jadi tri pati na den,no nekako (moe mislenje e) mislam deka e mala za vozrasta.Nekoi velat deka sega na ovaa vozrast se formiraat muskuli,a potoa rasti na snaga.Za jadenje se jadi i gotova hrana i toa sto jadime nie.Posledno e procistena od glisti na 13 Maj 2 apcina..ima nad 25 kg.MNOOGU e jaka kamce e ...:vozbud:.Eve vi nekoi sliki koga ima
Se nadevam deka e onakva kako sto treba da izgleda .Pozdrav :)(y)
Мене ми изгледа таман. До 3 години обично растат и се полнат. Она е иште кутренце
 

Kajgana Shop

На врв Bottom