Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
Некои ефикасни вежби за тренинг за сибирска хаска бидеејки почнува да излегува од контрола.. до сега имам го дресирано само основните вежби (седни,легни,дојди) ама почнува да ги игнорира мојте наредби,морам да го ставам во контрола..
И некоја храна како да можам да го поправам малце бидеејки малку ослабна (вештачка) или нешто природно да му подготвам
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Некои ефикасни вежби за тренинг за сибирска хаска бидеејки почнува да излегува од контрола.. до сега имам го дресирано само основните вежби (седни,легни,дојди) ама почнува да ги игнорира мојте наредби,морам да го ставам во контрола..
И некоја храна како да можам да го поправам малце бидеејки малку ослабна (вештачка) или нешто природно да му подготвам
Колку е старо кучето? Истрчај го ептен што се вика јазикот до земја да му падне па после удри дресура и секако со награда за добро извршената работа.
За храна погледни во темата за храна за кучиња ќе најдеш доста корисни информации.
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
Колку е старо кучето? Истрчај го ептен што се вика јазикот до земја да му падне па после удри дресура и секако со награда за добро извршената работа.
За храна погледни во темата за храна за кучиња ќе најдеш доста корисни информации.
Тоа е проблемот што јас сум од кочани нема место каде да трчаме.. не смеам бес синџир да го шетам, оти нешто станува агресивен со други кучиња.. Инаку е стар 1година.. и некои вежби за дресура ако знаете да ми предложите(видео или текст како да го дресирам)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Тоа е проблемот што јас сум од кочани нема место каде да трчаме.. не смеам бес синџир да го шетам, оти нешто станува агресивен со други кучиња.. Инаку е стар 1година.. и некои вежби за дресура ако знаете да ми предложите(видео или текст како да го дресирам)
Ако станува агресивен или немал социјализација или брани територија и се чуствува доминантно. Тогаш на точак и така трчај го зашто рече дека е една година старо или некој затворен парк рано сабајле, покасно навечер.
За дресури и слично побарај низ нетов има милион работи исто гледај го и Цезар Милан неговите совети се доста корисни и навистина наоѓаат примеан во пракса. Има по торенти видеа и слично од него може да се најде.
За крај пробај сам биди упорен ако видиш нека не иде а работите бегаат од контрола барај стручна помош т.е. искусен дресер.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Тоа е проблемот што јас сум од кочани нема место каде да трчаме.. не смеам бес синџир да го шетам, оти нешто станува агресивен со други кучиња.. Инаку е стар 1година.. и некои вежби за дресура ако знаете да ми предложите(видео или текст како да го дресирам)
На Гоцева Шума, далеку е ама таму е најдобро. Пензионерите не прават проблеми освен ако кучето не оди кај нив.

И да, и да не е агресивно кучето, во урбана средина не се шета без поводник.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
дали знае некој каде може да најдам добра маска за мојот пит, не пластична како оние портокаловите што насекаде ги има -.-
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
ЛУЃЕ ВНИМАВАЈТЕ КАДЕ ШЕТАТЕ И ШТО ДУШКА ИЛИ ЈАДЕ ВАШЕТО КУЧЕ!!! НАСЕКАДЕ ИМА РАСФРЛАНО ОТРОВ!
 
L

Lu

Гостин
ЛУЃЕ ВНИМАВАЈТЕ КАДЕ ШЕТАТЕ И ШТО ДУШКА ИЛИ ЈАДЕ ВАШЕТО КУЧЕ!!! НАСЕКАДЕ ИМА РАСФРЛАНО ОТРОВ!
Очекувано ... зимскиот период е период кога најмасовно се трујат кучињата скитници.
За жал поради отровот кој што е наменет за уличните кучиња, настрадуваат и домашните кучиња, а може да се случи и некое дете да се отруе ... и како што е вообичаено во нашава држава никој нема да сноси одговорност.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Очекувано ... зимскиот период е период кога најмасовно се трујат кучињата скитници.
За жал поради отровот кој што е наменет за уличните кучиња, настрадуваат и домашните кучиња, а може да се случи и некое дете да се отруе ... и како што е вообичаено во нашава држава никој нема да сноси одговорност.
Па има случај го даваа и на алфа, со отров за малку детенце не се затровило.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Денес кога се враќав накај дома, на автобуска станица во Скопје видов мало кутренце од расата Jack russell terrier, пријавив во станицата што е во железничка затоа што не можев да го земам со мене, не примаат животни во автобус или воз :( нити па бев во можност овие од анима мунди да ги известам во тој момент. Полицајците ми рекоа дека ќе го земат кутрето и дека ќе се распрашаат ако некој го изгубил сигурно ќе пријави негде.
Епа еве и јас да ви кажам ако некој знае или ако некој од сопствениците го прочита воа да знаете да се обратите во станицата што се наоѓа кај железничка за да ви кажат каде они го оставиле. Кутрето имаше црвено ремче околу вратот али не видов да пишува никакво име на него нити број... се надевам сопствениците ќе си го најдат...
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
дали може на пит стар година дена да му се дадат телешки коски? значи убаво исечени и сварени поголеми парчиња. мајка ми нејке да му дада да не се ":задавел" , "тврди" биле коските, па сака само сршта да му ја извади и даде!! ( ги свари коските)
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
дали може на пит стар година дена да му се дадат телешки коски? значи убаво исечени и сварени поголеми парчиња. мајка ми нејке да му дада да не се ":задавел" , "тврди" биле коските, па сака само сршта да му ја извади и даде!! ( ги свари коските)
Телешки коски можеш да му дадеш да јаде, пилешки е страшно да му дадеш да си ручка.
 
L

Lu

Гостин
дали може на пит стар година дена да му се дадат телешки коски? значи убаво исечени и сварени поголеми парчиња. мајка ми нејке да му дада да не се ":задавел" , "тврди" биле коските, па сака само сршта да му ја извади и даде!! ( ги свари коските)
Слободно дај му ги коските ... нема ништо подобро од варена телешка коска, а воедно и забите се чистат и добри се за вилицата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom