Dani
1 + 1 = 10
- Член од
- 22 јуни 2010
- Мислења
- 24.068
- Поени од реакции
- 57.362
Домаќин на 10тото издание на купот на конфедерации е Русија. Истиот ќе се оддржи во периодот од 17ти јуни до 2 јули во 4 градови и тоа Москва, Сочи, Казањ и Санкт Перетсбург (каде што ќе се игра и финалето).
Репрезентации кои се квалификуваа на ова натпреварување:
- Русија (како домаќин на СП 2018)
- Германија (победник на СП 2014)
- Португалија (победник на ЕП 2016)
- Австралија (победник на Азискиот куп 2015)
- Чиле (победник на Копа Америка 2015)
- Мексико (победник на КОНКАКАФ 2015)
- Камерун (победник на Афричкиот куп на нации 2017)
- Нов Зеланд (победник на ОФК купот на нации 2016)
Репрезентациите на Русија, Португалија и Чиле се дебитанти во ова натпреварување.
- Групи
- Распоред (термините се по наше време)
- Стадиони
Крестовски (Зенит Арена) - Санкт Петерсбург (домаќин на финалето)
Капацитет: 68,134
Откритие Арена (Стадион Спартак) - Москва (домаќин на натпреварот за 3то место)
Капацитет: 43,298
Казањ Арена - Казањ (домаќин на првото полуфинале)
Капацитет: 44,779
Олимписки Стадион Фишт - Сочи (домаќин на второто полуфинале)
Капацитет: 47,700
- Играчи кои ќе настапат за своите репрезентации
Австралија
Камерун
Чиле
Германија
Мексико
Нов Зеланд
Португалија
Русија
Едно е сигурно, Купот на конфедерации ќе добие нов шампион. Победникот од 2013та година (Бразил), после 7 последователни учества, не успеа да се избори за квалификација во ова натпреварување
Репрезентации кои се квалификуваа на ова натпреварување:
- Русија (како домаќин на СП 2018)
- Германија (победник на СП 2014)
- Португалија (победник на ЕП 2016)
- Австралија (победник на Азискиот куп 2015)
- Чиле (победник на Копа Америка 2015)
- Мексико (победник на КОНКАКАФ 2015)
- Камерун (победник на Афричкиот куп на нации 2017)
- Нов Зеланд (победник на ОФК купот на нации 2016)
Репрезентациите на Русија, Португалија и Чиле се дебитанти во ова натпреварување.
- Групи
- Распоред (термините се по наше време)
- Стадиони
Крестовски (Зенит Арена) - Санкт Петерсбург (домаќин на финалето)
Капацитет: 68,134
Откритие Арена (Стадион Спартак) - Москва (домаќин на натпреварот за 3то место)
Капацитет: 43,298
Казањ Арена - Казањ (домаќин на првото полуфинале)
Капацитет: 44,779
Олимписки Стадион Фишт - Сочи (домаќин на второто полуфинале)
Капацитет: 47,700
- Играчи кои ќе настапат за своите репрезентации
Австралија
Goalkeepers:
Mathew Ryan (Genk)
Mitchell Langerak (Stuttgart)
Daniel Vukovic (Sydney FC)
Defenders:
Milos Degenek (Yokohama F Marinos)
Alex Gersbach (Rosenborg)
Dylan McGowan (Pacos de Ferreira)
Bailey Wright (Bristol City)
Aziz Behich (Bursaspor)
Ryan McGowan (Guizhou Hengfeng Zhicheng)
Trent Sainsbury (Inter Milan)
Midfielders:
Mark Milligan (Baniyas)
Aaron Mooy (Huddersfield)
Ajdin Hrustic (Groningen)
Massimo Luongo (QPR)
Jackson Irvine (Burton Albion)
James Jeggo (Sturm Graz)
Forwards: Tim Cahill (Melbourne City)
Mathew Leckie (FC Ingolstadt)
Tomi Juric (Luzern)
Robbie Kruse (Liaoning Whowin)
Jamie McLaren (Brisbane Roar)
James Troisi (Melbourne Victory)
Tom Rogic (Celtic)
Mathew Ryan (Genk)
Mitchell Langerak (Stuttgart)
Daniel Vukovic (Sydney FC)
Defenders:
Milos Degenek (Yokohama F Marinos)
Alex Gersbach (Rosenborg)
Dylan McGowan (Pacos de Ferreira)
Bailey Wright (Bristol City)
Aziz Behich (Bursaspor)
Ryan McGowan (Guizhou Hengfeng Zhicheng)
Trent Sainsbury (Inter Milan)
Midfielders:
Mark Milligan (Baniyas)
Aaron Mooy (Huddersfield)
Ajdin Hrustic (Groningen)
Massimo Luongo (QPR)
Jackson Irvine (Burton Albion)
James Jeggo (Sturm Graz)
Forwards: Tim Cahill (Melbourne City)
Mathew Leckie (FC Ingolstadt)
Tomi Juric (Luzern)
Robbie Kruse (Liaoning Whowin)
Jamie McLaren (Brisbane Roar)
James Troisi (Melbourne Victory)
Tom Rogic (Celtic)
Камерун
Goalkeepers:
Joseph Ondoa (Sevilla)
Georges Bokwe (Mjondalen)
Andre Onana (Ajax)
Defenders:
Ernest Mabouka (MSK Zilina)
Adolphe Teikeu (Sochaux)
Michael Ngadeu (Slavia Prague)
Ambroise Oyongo (Impact Montreal)
Jerome Guihoata (Panionios)
Collins Fai (Standard Liege)
Lucien Owona (Alcorcon)
Jonathan Ngwem (Sambizanga)
Midfielders:
Andre Zambo Anguissa (Marseille)
Georges Mandjeck (FC Metz)
Sebastien Siani (Oostende)
Arnaud Djoum (Hearts)
Forwards:
Nicolas Ngamaleu (Rheindof)
Benjamin Moukandjo (Lorient)
Jacques Zoua (Kaiserslautern)
Vincent Aboubakar (Besiktas)
Olivier Boumal (Panathinaikos)
Christian Bassogog (Henan Jianye)
Robert Tambe Ndip (Spartak Trnava)
Karl Toko (Angers)
Joseph Ondoa (Sevilla)
Georges Bokwe (Mjondalen)
Andre Onana (Ajax)
Defenders:
Ernest Mabouka (MSK Zilina)
Adolphe Teikeu (Sochaux)
Michael Ngadeu (Slavia Prague)
Ambroise Oyongo (Impact Montreal)
Jerome Guihoata (Panionios)
Collins Fai (Standard Liege)
Lucien Owona (Alcorcon)
Jonathan Ngwem (Sambizanga)
Midfielders:
Andre Zambo Anguissa (Marseille)
Georges Mandjeck (FC Metz)
Sebastien Siani (Oostende)
Arnaud Djoum (Hearts)
Forwards:
Nicolas Ngamaleu (Rheindof)
Benjamin Moukandjo (Lorient)
Jacques Zoua (Kaiserslautern)
Vincent Aboubakar (Besiktas)
Olivier Boumal (Panathinaikos)
Christian Bassogog (Henan Jianye)
Robert Tambe Ndip (Spartak Trnava)
Karl Toko (Angers)
Чиле
Goalkeepers:
Claudio Bravo (Manchester City)
Christopher Toselli (Universidad Catolica)
Johnny Herrera (Universidad de Chile)
Defenders:
Eugenio Mena (Sport Recife)
Enzo Roco (Cruz Azul)
Mauricio Isla (Cagliari)
Paulo Diaz (San Lorenzo)
Jean Beausejour (Universidad de Chile)
Gary Medel (Inter)
Gonzalo Jara (Universidad de Chile)
Midfielders:
Francisco Silva (Cruz Azul)
Jose Fuenzalida (Universidad Catolica)
Arturo Vidal (Bayern Munich)
Pablo Hernandez (Celta Vigo)
Felipe Gutierrez (Internacional)
Charles Aranguiz (Bayer Leverkusen)
Marcelo Diaz (Celta Vigo)
Forwards:
Alexis Sanchez (Arsenal)
Angelo Sagal (Huachipato)
Eduardo Vargas (Tigres UANL)
Martin Rodriguez (Cruz Azul)
Leonardo Valencia (Palestino)
Edson Punch (Necaxa)
Claudio Bravo (Manchester City)
Christopher Toselli (Universidad Catolica)
Johnny Herrera (Universidad de Chile)
Defenders:
Eugenio Mena (Sport Recife)
Enzo Roco (Cruz Azul)
Mauricio Isla (Cagliari)
Paulo Diaz (San Lorenzo)
Jean Beausejour (Universidad de Chile)
Gary Medel (Inter)
Gonzalo Jara (Universidad de Chile)
Midfielders:
Francisco Silva (Cruz Azul)
Jose Fuenzalida (Universidad Catolica)
Arturo Vidal (Bayern Munich)
Pablo Hernandez (Celta Vigo)
Felipe Gutierrez (Internacional)
Charles Aranguiz (Bayer Leverkusen)
Marcelo Diaz (Celta Vigo)
Forwards:
Alexis Sanchez (Arsenal)
Angelo Sagal (Huachipato)
Eduardo Vargas (Tigres UANL)
Martin Rodriguez (Cruz Azul)
Leonardo Valencia (Palestino)
Edson Punch (Necaxa)
Германија
Goalkeepers:
Bernd Leno (Bayer Leverkusen)
Marc-Andre Ter Stegen (Barcelona)
Kevin Trapp (PSG)
Defenders:
Matthias Ginter (Borussia Dortmund)
Jonas Hector (Cologne)
Benjamin Henrichs (Bayer Leverkusen)
Joshua Kimmich (Bayern Munich)
Shkodran Mustafi (Arsenal)
Marvin Plattenhardt (Hertha Berlin)
Antonio Rudiger (Roma)
Niklas Sule (Hoffenheim)
Midfielders:
Julian Draxler (PSG)
Leon Goretzka (Schalke)
Kerem Demirbay (Hoffenheim)
Lars Stindl (Borussia Monchengladbach)
Emre Can (Liverpool)
Amin Younes (Ajax)
Leroy Sane (Manchester City)
Julian Brandt (Bayer Leverkusen)
Sebastian Rudy (Hoffenheim)
Diego Demme (Leipzig),
Forwards:
Sandro Wagner (Hoffenheim)
Timo Werner (Leipzig)
Bernd Leno (Bayer Leverkusen)
Marc-Andre Ter Stegen (Barcelona)
Kevin Trapp (PSG)
Defenders:
Matthias Ginter (Borussia Dortmund)
Jonas Hector (Cologne)
Benjamin Henrichs (Bayer Leverkusen)
Joshua Kimmich (Bayern Munich)
Shkodran Mustafi (Arsenal)
Marvin Plattenhardt (Hertha Berlin)
Antonio Rudiger (Roma)
Niklas Sule (Hoffenheim)
Midfielders:
Julian Draxler (PSG)
Leon Goretzka (Schalke)
Kerem Demirbay (Hoffenheim)
Lars Stindl (Borussia Monchengladbach)
Emre Can (Liverpool)
Amin Younes (Ajax)
Leroy Sane (Manchester City)
Julian Brandt (Bayer Leverkusen)
Sebastian Rudy (Hoffenheim)
Diego Demme (Leipzig),
Forwards:
Sandro Wagner (Hoffenheim)
Timo Werner (Leipzig)
Мексико
Goalkeepers:
Guillermo Ochoa (Granada)
Alfredo Talavera (Deportivo Toluca)
Rodolfo Cota (Chivas Guadalajara)
Defenders:
Diego Reyes (Espanyol)
Nestor Araujo (Santos Laguna)
Carlos Salcedo (Fiorentina)
Rafael Marquez (Atlas)
Hector Moreno (PSV Eindhoven)
Luis Reyes (Atlas)
Midfielders:
Andres Guardado (PSV Eindhoven)
Jonathan dos Santos (Villarreal)
Hector Herrera (Porto)
Oswaldo Alanis (Chivas Guadalajara)
Miguel Layun (Porto)
Giovani dos Santos (LA Galaxy)
Carlos Vela (Real Sociedad)
Javier Aquino (Tigres)
Forwards:
Marco Fabian (Eintracht Frankfurt)
Javier Hernandez (Bayer Leverkusen)
Raul Jimenez (Benfica)
Hirving Lozano (Pachuca)
Oribe Peralta (Club America)
Guillermo Ochoa (Granada)
Alfredo Talavera (Deportivo Toluca)
Rodolfo Cota (Chivas Guadalajara)
Defenders:
Diego Reyes (Espanyol)
Nestor Araujo (Santos Laguna)
Carlos Salcedo (Fiorentina)
Rafael Marquez (Atlas)
Hector Moreno (PSV Eindhoven)
Luis Reyes (Atlas)
Midfielders:
Andres Guardado (PSV Eindhoven)
Jonathan dos Santos (Villarreal)
Hector Herrera (Porto)
Oswaldo Alanis (Chivas Guadalajara)
Miguel Layun (Porto)
Giovani dos Santos (LA Galaxy)
Carlos Vela (Real Sociedad)
Javier Aquino (Tigres)
Forwards:
Marco Fabian (Eintracht Frankfurt)
Javier Hernandez (Bayer Leverkusen)
Raul Jimenez (Benfica)
Hirving Lozano (Pachuca)
Oribe Peralta (Club America)
Нов Зеланд
Goalkeepers:
Stefan Marinovic (Unterhaching)
Tamati Williams (Waalwijk)
Glen Moss (Newcastle Jets)
Defenders:
Andrew Durante (Wellington Phoenix)
Thomas Doyle (Wellington Phoenix)
Storm Roux (Central Coast Mariners)
Michael Boxall (SuperSport United)
Kip Colvey (San Jose Earthquakes)
Themi Tzimopoulos (Giannina)
Deklan Wynne (Vancouver Whitecaps)
Sam Brotherton (Sunderland)
Tommy Smith (Ipswich Town)
Dane Ingham (Brisbane Roar)
Midfielders:
Bill Tuiloma (Marseille)
Clayton Lewis (Auckland City)
Michael McGlinchey (Wellington Phoenix)
Ryan Thomas (PEC Zwolle)
Forwards:
Chris Wood (Leeds United)
Monty Patterson (Ipswich Town)
Shane Smeltz (Borneo)
Kosta Barbarouses (Wellington Phoenix)
Marco Rojas (Melbourne Victory)
Alex Rufer (Wellington Phoenix)
Stefan Marinovic (Unterhaching)
Tamati Williams (Waalwijk)
Glen Moss (Newcastle Jets)
Defenders:
Andrew Durante (Wellington Phoenix)
Thomas Doyle (Wellington Phoenix)
Storm Roux (Central Coast Mariners)
Michael Boxall (SuperSport United)
Kip Colvey (San Jose Earthquakes)
Themi Tzimopoulos (Giannina)
Deklan Wynne (Vancouver Whitecaps)
Sam Brotherton (Sunderland)
Tommy Smith (Ipswich Town)
Dane Ingham (Brisbane Roar)
Midfielders:
Bill Tuiloma (Marseille)
Clayton Lewis (Auckland City)
Michael McGlinchey (Wellington Phoenix)
Ryan Thomas (PEC Zwolle)
Forwards:
Chris Wood (Leeds United)
Monty Patterson (Ipswich Town)
Shane Smeltz (Borneo)
Kosta Barbarouses (Wellington Phoenix)
Marco Rojas (Melbourne Victory)
Alex Rufer (Wellington Phoenix)
Португалија
Goalkeepers:
Rui Patricio (Sporting)
Beto (Sporting)
Jose Sa (Porto)
Defenders:
Nelson Semedo (Benfica)
Cedric Soares (Southampton)
Pepe (Real Madrid),
Bruno Alves (Cagliari)
Luis Neto (Zenit)
Jose Fonte (Southampton)
Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund)
Eliseu (Benfica)
Midfielders:
William Carvalho (Sporting)
Danilo (Porto)
Joao Moutinho (Monaco)
Pizzi (Benfica)
Andre Gomes (Barcelona)
Adrien Silva (Sporting)
Bernardo Silva (Monaco)
Forwards:
Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
Ricardo Quaresma (Besiktas)
Gelson Martins (Sporting)
Andre Silva (Porto)
Nani (Valencia)
Rui Patricio (Sporting)
Beto (Sporting)
Jose Sa (Porto)
Defenders:
Nelson Semedo (Benfica)
Cedric Soares (Southampton)
Pepe (Real Madrid),
Bruno Alves (Cagliari)
Luis Neto (Zenit)
Jose Fonte (Southampton)
Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund)
Eliseu (Benfica)
Midfielders:
William Carvalho (Sporting)
Danilo (Porto)
Joao Moutinho (Monaco)
Pizzi (Benfica)
Andre Gomes (Barcelona)
Adrien Silva (Sporting)
Bernardo Silva (Monaco)
Forwards:
Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
Ricardo Quaresma (Besiktas)
Gelson Martins (Sporting)
Andre Silva (Porto)
Nani (Valencia)
Русија
Goalkeepers:
Igor Akinfeev (CSKA Moscow)
Vladimir Gabulov (Arsenal Tula)
Guilherme (Lokomotiv Moscow)
Defenders:
Georgy Dzhikiya (Spartak Moscow)
Fyodor Kudryashov (FC Rostov)
Ilya Kutepov (Spartak Moscow)
Roman Shishkin (FC Krasnodar)
Igor Smolnikov (Zenit St. Petersburg)
Viktor Vasin (CSKA Moscow)
Dmitry Kombarov (Spartak Moscow)
Midfielders:
Yuri Gazinsky (FC Krasnodar)
Denis Glushakov (Spartak Moscow)
Alexander Golovin (CSKA Moscow)
Alexei Miranchuk (Lokomotiv Moscow)
Alexander Samedov (Spartak Moscow)
Dmitry Tarasov (Lokomotiv Moscow)
Alexander Yerokhin (FC Rostov)
Yuri Zhirkov (Zenit St. Petersburg)
Ruslan Kambolov (Rubin Kazan)
Forwards:
Alexander Bukharov (FC Rostov)
Maxim Kannunikov (Rubin Kazan)
Dmitry Poloz (FC Rostov)
Fyodor Smolov (FC Krasnodar)
Igor Akinfeev (CSKA Moscow)
Vladimir Gabulov (Arsenal Tula)
Guilherme (Lokomotiv Moscow)
Defenders:
Georgy Dzhikiya (Spartak Moscow)
Fyodor Kudryashov (FC Rostov)
Ilya Kutepov (Spartak Moscow)
Roman Shishkin (FC Krasnodar)
Igor Smolnikov (Zenit St. Petersburg)
Viktor Vasin (CSKA Moscow)
Dmitry Kombarov (Spartak Moscow)
Midfielders:
Yuri Gazinsky (FC Krasnodar)
Denis Glushakov (Spartak Moscow)
Alexander Golovin (CSKA Moscow)
Alexei Miranchuk (Lokomotiv Moscow)
Alexander Samedov (Spartak Moscow)
Dmitry Tarasov (Lokomotiv Moscow)
Alexander Yerokhin (FC Rostov)
Yuri Zhirkov (Zenit St. Petersburg)
Ruslan Kambolov (Rubin Kazan)
Forwards:
Alexander Bukharov (FC Rostov)
Maxim Kannunikov (Rubin Kazan)
Dmitry Poloz (FC Rostov)
Fyodor Smolov (FC Krasnodar)
Едно е сигурно, Купот на конфедерации ќе добие нов шампион. Победникот од 2013та година (Бразил), после 7 последователни учества, не успеа да се избори за квалификација во ова натпреварување
Последно уредено: