Купување таблет компјутер

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Не, но ѕирнав во каталогот нивен на интернет и не го пронајдов тоа што го барам, а пак во Еми-Медиа имаат само за 7’’ таблет, мојот е поголем 9,7’’ !
Таблетот кога ќе го поврзеш со таков кејборд док ќе добиеш нешто како мини-лаптоп ... башка подобро ми е да ракувам со тастатура, тачот ми иде на живци некако ... :icon_mrgr:
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=384&pid=34176
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Не би сакал да бидам killjoy ама ќе бидам :)

Прескап е во однос на перформансите. Сепак, со здравје да си го користиш.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

200 евра го зедов, не си kiiljoy, уживај :D
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 00:11 ---

Oва не е dock, ова е постоље со усб тастатура. Dock-от покрај тастатура на таблетот претставува и екстерно напојување, кога е на него таблетот троши батероја од докот, кога ќе се извади ја троши неговата. Може да додаде до +10 часа користење.

Е сега за секој таблет си постои посебен dock, обично од самиот производител и може да кошта до 100евра.

Ако ти е само за тастатура, можеш да земеш вакво ко на линкот, на секој таблет со усб2.0 порта работи. Можеш и да размислиш земање на вајрлес тастатура, цената оди околу 800-1000 денари, ваква:

 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Oва не е dock, ова е постоље со усб тастатура. Dock-от покрај тастатура на таблетот претставува и екстерно напојување, кога е на него таблетот троши батероја од докот, кога ќе се извади ја троши неговата. Може да додаде до +10 часа користење.
Е сега за секој таблет си постои посебен dock, обично од самиот производител и може да кошта до 100евра.
Ако ти е само за тастатура, можеш да земеш вакво ко на линкот, на секој таблет со усб2.0 порта работи. Можеш и да размислиш земање на вајрлес тастатура, цената оди околу 800-1000 денари, ваква:
На тоа мислев, постоље со УСБ тастатура ... околу 750 денари се(во Анхоч) ! :icon_mrgr:
 
Член од
24 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
ми треба вашата помош. Имам Самсунг галакси таблет
и сега имам едно проблемче со него, а инаку сум презадоволна од него. Во последно време батерија премногу брзо ми се троши. Знам дека кај таблетите и смартфоните брзо се троши, но се случува и да се полни на пр. цела ноќ и утрото кога ќе го извадам од полнач веднаш да се исклучи затоа што е празен или да покаже дека е празен. А пред неколку дена забележав дека на едната страна почна да загрева што никогаш предходно не му се случило .. ќе го носам на сервисер но сакав да прашам некој од вас да не има слично искуство
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
ми треба вашата помош. Имам Самсунг галакси таблет
и сега имам едно проблемче со него, а инаку сум презадоволна од него. Во последно време батерија премногу брзо ми се троши. Знам дека кај таблетите и смартфоните брзо се троши, но се случува и да се полни на пр. цела ноќ и утрото кога ќе го извадам од полнач веднаш да се исклучи затоа што е празен или да покаже дека е празен. А пред неколку дена забележав дека на едната страна почна да загрева што никогаш предходно не му се случило .. ќе го носам на сервисер но сакав да прашам некој од вас да не има слично искуство
Да и мене ми се случува истото со таблетот(Prestigio Multipad 9,7") ... особено ако батеријата е на нула и кога ќе гo приклучам да се полни потребни се саати(цела ноќ) за да се наполни и тоа понекогаш до 100% а понекогаш се полни само до кај 70/80%(за цела ноќ), исто така пребрзо се троши батеријата само неколку видеа да изгледам или пак да префрлам податоци(со УСБ кабелче) од таблет на десктоп компјутер за кратко време батеријата паѓа за цели 50/60% ... :confused:
Поради две работи не сум многу задоволен од таблет комјутериве, како прво батеријата брзо им се троши, ај тоа но најмногу не ми се допаѓа тоа што имаат многу мала внатрешна меморија(само 16 gb има мојов таблет) во споредба со десктоп компјутерите или лаптопите кои имаат по неколку стотици гигабајти простор, е сега може да им се стави и мемориска картичка на таблетиве од 2, 4, 8, 16 или 32 гигабајти но пак и тоа е мала меморија ... според мене таблетиве треба да имаат барем 64 gb внатрешна меморија со можност за уште толкава меморија преку мемориска картичка !
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Некој да ми каже дали е добар ваков да се земе?
http://www.ebay.com/itm/Black-7-Inch-Android-4-0-Capacitive-Screen-4GB-Mid-Tablet-PC-WiFi-Camera-HDMI-/251281473240?pt=US_Tablets&hash=item3a818afed8

Го бива ли за нешто? Како на царина би поминал?

Срање е овој. Мислам дека ATM7013 е еднојадрен процесор така да за таблет па макар и 7 инчен нема да ти врши работа. Немаш задна камера, предна 0,3 мегапиксели, боље да је немаш. Ја не би го земал овој дефинитивно. До колку пари можеш да дадеш да ти најдам убав таблет од надвор од земјава да си купиш?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Срање е овој. Мислам дека ATM7013 е еднојадрен процесор така да за таблет па макар и 7 инчен нема да ти врши работа. Немаш задна камера, предна 0,3 мегапиксели, боље да је немаш. Ја не би го земал овој дефинитивно. До колку пари можеш да дадеш да ти најдам убав таблет од надвор од земјава да си купиш?
Докај 3500 - 4000 ден. Само незнам како со царината оди.
 
Член од
24 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Докај 3500 - 4000 ден. Само незнам како со царината оди.
Не би да се мешам , али не те сваќам шо е проблемов со царинава ? Мојот е донесен од Германија пред 6 месеци, точно за нова година и денар царина не е платено за него ,
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не би да се мешам , али не те сваќам шо е проблемов со царинава ? Мојот е донесен од Германија пред 6 месеци, точно за нова година и денар царина не е платено за него ,
Разлика ако е донесен од Германија со човек се рачуна како личен багаж. Ама по пошта стигнат е веќе нешто друго.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
ми треба вашата помош. Имам Самсунг галакси таблет
и сега имам едно проблемче со него, а инаку сум презадоволна од него. Во последно време батерија премногу брзо ми се троши. Знам дека кај таблетите и смартфоните брзо се троши, но се случува и да се полни на пр. цела ноќ и утрото кога ќе го извадам од полнач веднаш да се исклучи затоа што е празен или да покаже дека е празен. А пред неколку дена забележав дека на едната страна почна да загрева што никогаш предходно не му се случило .. ќе го носам на сервисер но сакав да прашам некој од вас да не има слично искуство
А колку време го имаш таблетов ??? И кога почна да ти се појави проблемот за батеријата и трошење ? И каде го купи ?
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
14
Поени од реакции
2

Kajgana Shop

На врв Bottom