Купување таблет компјутер

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Се исплати ли половен Nexus 7 (2013) што има гаранција уште една година за 180 евра?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Се исплати ли половен Nexus 7 (2013) што има гаранција уште една година за 180 евра?
Која верзија е 16/32? Како и да е, го имам, супер е, ама 180 евра мислам дека е многу за него. Искрено, над 150 за него, половен и веќе постар модел, не треба да се даде. Од друга страна, супер е таблетот, лесен за користење, топ дисплеј, два звучника...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Која верзија е 16/32? Како и да е, го имам, супер е, ама 180 евра мислам дека е многу за него. Искрено, над 150 за него, половен и веќе постар модел, не треба да се даде. Од друга страна, супер е таблетот, лесен за користење, топ дисплеј, два звучника...
16GB
Нексус нов со 1GB e 250 eвра, а овој има 2GB и подобра резолуција.
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Бидејќи сум лаик со таблетиве, а гледам владава решила да дава ваучери за студенти од 8000 ден. сакам да се распрашам да препорачате некој добар таблет во тој ценовен ранг. Ако некој има искуство со користење на таблети со windows и android да ми каже кои се добрите и лошите страни на оперативните системи. Таблетот би се користел за интернет, работи околу факултет, семинарски, домашни, музика, филм и читање на книги.(најмалку за играње игри!) Инаку разгедував низ ит продавнициве и досега око ми фати само ова таблетче http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=1005&pid=14551
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
700
Поени од реакции
157
Бидејќи сум лаик со таблетиве, а гледам владава решила да дава ваучери за студенти од 8000 ден. сакам да се распрашам да препорачате некој добар таблет во тој ценовен ранг. Ако некој има искуство со користење на таблети со windows и android да ми каже кои се добрите и лошите страни на оперативните системи. Таблетот би се користел за интернет, работи околу факултет, семинарски, домашни, музика, филм и читање на книги.(најмалку за играње игри!) Инаку разгедував низ ит продавнициве и досега око ми фати само ова таблетче http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=1005&pid=14551
Да ве прашам и ја за истото. http://set.com.mk/Laptops/Tablets?product_id=40303 . Дали вреди таблетов да се купи?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
16GB
Нексус нов со 1GB e 250 eвра, а овој има 2GB и подобра резолуција.
Не може да е иста цена како кога излезе, јас го земав 15.500 пред година и пол, 32 гига. Едно време беа околу 12 колку што знам. Другар пред пола година зема половен за 9, 16к, на ИТ форумот се продаде за 8 или 8.500 пред 3 месеци 32 гига верзија, стакло сочуван. Ова е од она што знам за тој модел, одлуката сепак ја оставам на тебе. Иначе супер е таблетот, нема збор.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не може да е иста цена како кога излезе, јас го земав 15.500 пред година и пол, 32 гига. Едно време беа околу 12 колку што знам. Другар пред пола година зема половен за 9, 16к, на ИТ форумот се продаде за 8 или 8.500 пред 3 месеци 32 гига верзија, стакло сочуван. Ова е од она што знам за тој модел, одлуката сепак ја оставам на тебе. Иначе супер е таблетот, нема збор.
Eве во АМЦ е 15.000 ден, а тие пред некога година што ги имаше за 12.000 ден нели беа без 3G? На ИТ и по 6000 ден ама тие се од првата генерација.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Изгледа ќе можам преку Оне да земам таблет со доплата, па ме интересира кој од овие првите 4 ми е најдобар избор до кај 6300ден
http://one.mk/laptopi-i-tableti.html?isorc=338

Дали е овој најдобар избор или не:
http://www.alternate.co.uk/Acer/B1-750-HD/html/product/1170602
Највеќе ќе ми служи за филмови/серии. Не знам многу кој како се погодува со издржливост на батерија, гледам на некои пишува дека не се менува батерија, што е финта не знам стварно.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
^некој барем да одговори на што треба да се внимава при купување на таблет? Мене ми е битно да ми служи за филмови/серии(бидејќи ми е стар телевизорот и немам плеер за да ставам стикче/хдд) и интернет, гледам некои имаат подршка за хдми, па најдов и таков:
http://www.gsmarena.com/acer_iconia_tab_8_a1_840fhd-6424.php
не знам само дали истиот вреди да се доплаќа 5400ден?
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Изгледа ќе можам преку Оне да земам таблет со доплата, па ме интересира кој од овие првите 4 ми е најдобар избор до кај 6300ден
http://one.mk/laptopi-i-tableti.html?isorc=338

Дали е овој најдобар избор или не:
http://www.alternate.co.uk/Acer/B1-750-HD/html/product/1170602
Највеќе ќе ми служи за филмови/серии. Не знам многу кој како се погодува со издржливост на батерија, гледам на некои пишува дека не се менува батерија, што е финта не знам стварно.
^некој барем да одговори на што треба да се внимава при купување на таблет? Мене ми е битно да ми служи за филмови/серии(бидејќи ми е стар телевизорот и немам плеер за да ставам стикче/хдд) и интернет, гледам некои имаат подршка за хдми, па најдов и таков:
http://www.gsmarena.com/acer_iconia_tab_8_a1_840fhd-6424.php
не знам само дали истиот вреди да се доплаќа 5400ден?
Прво многу се непрегледни таблетите на страната на Оне, ниту пак знаеме во која тарифа да гледаме па така најдобро е ти сам да издвоиш кои таблети влегуваат во буџетот па да ги презентираш тука. Генерално за подобра работа на таблетот, што повеќе рам имаат тоа подобро. и нормално процесорот зависи каков е.

Иначе, незнам колку ке ти е пријатно гледање на филмови и серии на таблет, брат ми на таблетот само еднаш гледаше филм бидејки му беше мерак да гледа гага филм од Google.
Незнам зошто ти е потребно хдми излез?
Сум немал потреба да монтирам стикче на таблетот, ама мислам дека ке ти треба отг кабелче и некоја соодветна програма од playstore. Различните видео формати би требало да ти пушти MXplayer, јас обично го користам за гледање стримови.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Мислев дека имам 4500ден субвенции од ОНЕ ама сум имал 3000ден и така да изгледа ништо нема ни да земам.
Го избрав овој acer 840 бидејќи има хдми порт затоа што ќе можам да го приклучам на плазма и да гледам на поголем екран.
Стикчето и усб хдд ги спомнав бидејќи на старата плазма немам порт за усб па таблетот ќе ми користи како плеер, или ќе гледам на него(откако ќе префрлам на него фајлов од компјутер, не барам да ставам стикче во него побогу) со слушалки пред спиење некоја серија/филм или со помош на хдми излез ќе гледам на плазма. Се надевам дека појаснив.
Мене не ми пречи и на сегашниов Xperia M да гледам серии, затоа сакав да искористам да земам нешто со поголем екран, но ми излегува преку 5400ден за доплата, како и да е фала за одговор.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Мислев дека имам 4500ден субвенции од ОНЕ ама сум имал 3000ден и така да изгледа ништо нема ни да земам.
Го избрав овој acer 840 бидејќи има хдми порт затоа што ќе можам да го приклучам на плазма и да гледам на поголем екран.
Стикчето и усб хдд ги спомнав бидејќи на старата плазма немам порт за усб па таблетот ќе ми користи како плеер, или ќе гледам на него(откако ќе префрлам на него фајлов од компјутер, не барам да ставам стикче во него побогу) со слушалки пред спиење некоја серија/филм или со помош на хдми излез ќе гледам на плазма. Се надевам дека појаснив.
Мене не ми пречи и на сегашниов Xperia M да гледам серии, затоа сакав да искористам да земам нешто со поголем екран, но ми излегува преку 5400ден за доплата, како и да е фала за одговор.
Сега ми е јасно што сакаш да постигнеш, си сакал да ги искористиш субвенциите и како бонус да можаш да си гледаш серии и филмови на ТВ.

Ако компјутерот има хдми ти треба само поголем продолжен кабел, бидејки е постар телевизор најверојатно нема пристап до интернет/DLNA функција. Иначе во Оне ако имаат некој медија плеер сличен на овој во рамките на твојот буџет би можел да размислиш за земање на истиот (знам дека порано можеше да се земе било што од нивната продавница со субвенцијата) ;)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Да, јасно ми е како да си поврзам пц со плазма и користам такво нешто, но јас сакав помало стварче кое ќе ми врши работа како плеер/компјутер, а тоа е таблетов, во овој случај што предлагаш може и тоа само што го нема во ОНЕ:place:.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.262
Ај да проверам и овде,можда некој знае :toe:
Ме интересира дали некој знае каде во Македонија се продава Nvidia shield Tablet?
Се утепав од барање по нетов но никаде не најдов па би бил ептен благодарен за веродостојна информација(y)
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Го има Nexus 7 (2013) 32gb по продавнициве кај нас? На сајтот на амц и сет ја има само првата генерација (2012), а верувам дека содржината не е ажурирана откога е ставена таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom