Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Па 1500 отприлика е сумата заедно, не би требало царина да има. Посебни порачки, треба да чекам две работи а може да стигне едната, двете или ниту една :) Од искуства што читав, поголеми се шансите некој поштар да ти ја украде пратката отколку таа воопшто да не стигне до МК...Незнам, најверојатно ќе ги ставам посебно.:cautious:
Купи registered mail shipping за да немаш проблеми ако ти се изгуби пратката.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Дали некој има купувано од http://www.wholesale-dress.net/
многу ефтини распродажба..... гледам овде купувај преку интернет, купувај од америка...бла бла.... ги продаваат по 3 пати поголема цена
 
А

Атомската мравка

Гостин
Колку царина ќе земат на порачка од 120-130$ има некој искуство да сподели колку е одприлика.. за патики се работи.
 
R

Rockstar90

Гостин
Искуства со Ebay? И како иде ова со плаќањево ако може некој да ми подобјасни пошо ништо не ми е јасно.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
За да купиш на Ebay треба пејпал.. ама нели пејпалот не е подржан тука.. За плаќање не прават проблем??
 

xyx

Член од
31 август 2012
Мислења
13
Поени од реакции
0
Да ми каже некој искуство со оваа македонскава страна http://www.kupilesno.mk, не е многу одмана, но дали има некој задоволен или не. Имав лошо искуство со http://www.shoppingusa.mk/ па несакам да се повтори :cautious:
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Извадив пред некој ден дебитна Mastercard од УНИ банка ама не ми ја прифаќа никаде онлајн во банката ми викаат нема никаков проблем за да се користи на интернет дали знае некој што може да биде проблемот?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Извадив пред некој ден дебитна Mastercard од УНИ банка ама не ми ја прифаќа никаде онлајн во банката ми викаат нема никаков проблем за да се користи на интернет дали знае некој што може да биде проблемот?
Не си ги прашал доволно прецизно ... нема да имаш проблеми на поголемиот број сервиси во Македонија. За надвор нема теорија да помине.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Извадив пред некој ден дебитна Mastercard од УНИ банка ама не ми ја прифаќа никаде онлајн во банката ми викаат нема никаков проблем за да се користи на интернет дали знае некој што може да биде проблемот?
Извади си Виза Електрон од Тутунска и немаш гајле за ништо, имаш и детални извештаи за трансакциите онлајн во реално време.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Средив бев во банка ми дадоа нова картица нешто имало проблеми сега е се ок(y)
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
го разгледувам tinydeal.com и според цени и квалитет можеби е и најдобар (ко на прв поглед), и иако се наоѓа free shipping за Македонија (под Republic of Macedonia не водат) кога ке дојде до плаќање со картичка ме префрла на страната на пејпал каде воопшто не нема. Ме интересираат ваши мислења за сајтот, испорака, квалитет ... и за плакање со Visa Electron?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Bump! некој коментар за tinydeal.com ? (види пост горе?)
Типична кинеска страна, испраќаат за цел свет, ако можеш доплати си за тракинг број така пратката ќе оди по друга рута од Кина за Европа и можно е да стигне неколку денови побргу, ова е пракса но не мора да биде точно за сите пратки се зависи нели од летови и од денот кога нарачуваш односно од денот кога ќе ти испорачаат и дали ја имаат на лагер пратката во магацин или па ќе чекаат добавувач да им ја достави. Обично пишува инфо за колку време се испраќа на секој производ. Инаку со тракинг број можеш да ја следиш пратката и на сајтот на македонски пошти и ќе знаеш кога точно е качена на авион, кога е во пристаништето мислам на аеродром во европа од каде се презема и се препраќа се до Скопје. Visa Electron секако со нејзе на овие страни немаш проблем проверено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom