Купување преку интернет (генерална дискусија)

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
786
Поени од реакции
464
Луѓе, мене ми пратија писмо од пошта дека има пристигнато пратка и дека недостасува фактура пишува во tracking number (неможам да ја прикачам тука сликата) јас преку e-mail му ја пратив фактурата чија е направена исплатата и од 11 јануари нема ново ажурирање на пратката од тогаш пишува дека недостасува фактура.
Побркај си ја работата, да не ти ја вратат пратката назад до испраќачот. Ако си од Скопје, испечати фактурата , screenshot од нарачката и правец во Македонски пошти на железничка. Ако не си види на кој e-mail им праќаш (мислам дека требаше на овој ciposta@customs.gov.mk) Прати им уште еднаш mail, стави во наслов тракинг број и тој нивниот број по кој ја водат пратката, фактурата од продавачот, screenshot од нарачката. Сврти и им на телефон. Битно не чекај
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Побркај си ја работата, да не ти ја вратат пратката назад до испраќачот. Ако си од Скопје, испечати фактурата , screenshot од нарачката и правец во Македонски пошти на железничка. Ако не си види на кој e-mail им праќаш (мислам дека требаше на овој ciposta@customs.gov.mk) Прати им уште еднаш mail, стави во наслов тракинг број и тој нивниот број по кој ја водат пратката, фактурата од продавачот, screenshot од нарачката. Сврти и им на телефон. Битно не чекај
М
Побркај си ја работата, да не ти ја вратат пратката назад до испраќачот. Ако си од Скопје, испечати фактурата , screenshot од нарачката и правец во Македонски пошти на железничка. Ако не си види на кој e-mail им праќаш (мислам дека требаше на овој ciposta@customs.gov.mk) Прати им уште еднаш mail, стави во наслов тракинг број и тој нивниот број по кој ја водат пратката, фактурата од продавачот, screenshot од нарачката. Сврти и им на телефон. Битно не чекај
Му препратив порака по втор пат, а на телефонските броеви не се јавуваат. Пет пати му ѕвонам
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
373
Поени од реакции
265
дечки има купувано некој од https://www.mecoolonline.com/, сакам да земам КМ6

ова треба да е нивната официјална страна ама не сум сигурен дека е безбедно?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.590
Поени од реакции
872
дечки има купувано некој од https://www.mecoolonline.com/, сакам да земам КМ6

ова треба да е нивната официјална страна ама не сум сигурен дека е безбедно?
За плаќањето или? Безбедносниот сертификат е со траење до 27.03.2021, https е напред така што делува ок.
Останува да си прочепкаш низ интернетов дали имаат корисници купувано од таму
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, dali vi stignuvat pratki od germanija?
Pratkata se prima od Ispra}a~ 12/01/2021, 10:20:26 AM Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
Dali mozi nekoj da mi kazi so znaci ova do kaj mi e pratkata?
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
373
Поени од реакции
265
дечки има купувано некој од https://www.mecoolonline.com/, сакам да земам КМ6

ова треба да е нивната официјална страна ама не сум сигурен дека е безбедно?
Да си направам муабет сам со себе малце, безбедно е плаќањето иако е free shipping има тракинг(за Европа барем) и пристигна за 12 дена од нарачката.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.590
Поени од реакции
872
Да си направам муабет сам со себе малце, безбедно е плаќањето иако е free shipping има тракинг(за Европа барем) и пристигна за 12 дена од нарачката.
Дополнителни трошоци тука колку имаше?
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
373
Поени од реакции
265
Дополнителни трошоци тука колку имаше?
Не го пратив за Македонија токму поради тоа и зошто нели може да исчезне плус од официјалната страна шипинг за мк беше 75$.
За ЕУ е бесплатен шипингот и немаше дополнителни трошоци.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.363
Поени од реакции
5.622
Сакам да нарачам нешто ситна мала работа од сајт во Србија (немаат кај нас такви работи)
Па ме интересира кој е најдобриот начин да ми го пратат пакетот од таму, дали имал некој вакво искуство..
 
Член од
5 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali nekoj imal iskustvo so wish?Moze li podetalni informacii za plakjanjeto?Za kolku vreme pristigaat pratkite?Dali ste zadovolni
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
146
Поени од реакции
67
Dali nekoj imal iskustvo so wish?Moze li podetalni informacii za plakjanjeto?Za kolku vreme pristigaat pratkite?Dali ste zadovolni
Подобро порачај од Алиекспрес, имаш поголем избор и подобри цени на истите
производи.Плаќав со Visa electron на NLB
банка на Wish и лично не сум задоволен од
цените и заштитата како купувач.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Член од
26 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
IMG_20210301_054018.jpg
Dali nekoj znae zasto naracki sekogas zaglavuvaat koga ke stigaat vo Makeodnija. Dali e od carina ili od posta?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
146
Поени од реакции
67
Прегледај го приврзокот 286191
Dali nekoj znae zasto naracki sekogas zaglavuvaat koga ke stigaat vo Makeodnija. Dali e od carina ili od posta?
Тракинг бројот ти завршува со LT сигурно.Не ти е во Македонија пратката туку во Латвија каде се чека транспорт до Швајцарија.Па дури потоа ќе ти пристигне во Македонија.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.104
Поени од реакции
1.327
Прегледај го приврзокот 286191
Dali nekoj znae zasto naracki sekogas zaglavuvaat koga ke stigaat vo Makeodnija. Dali e od carina ili od posta?

Не заглавуваат во Мк туку на али тој тракинг е грешен...моментот кога дојде во Европа пишува дека е влезено во твојата земја. Од литванија до Мк може и две недели да иде па и повеќе.

Гледај тракинг на нашата пошта. Од кога ќе дојде во Скопје за ден два го имаш кај тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom