Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.455
Дечки, купив еден тример за 32 евра со 8 евра код попуст со бесплатен шипинг. Наместо 32 евра на фактурата напишале 47 евра. Пратката беше пратена преку дхл и нормално сакаат да платам трошоци за 47 евра. Праткате е испратена од Англија.

Му пишав на продавницата и ви враќаат нешто во стил

For shipments with destinations in Denmark, Portugal, Sweden, Cyprus, Luxembourg, Finland, Romania, Malta, Lithuania, Austria, Hungary, Slovenia, Estonia, Bulgaria, Latvia, Croatia, and Greece, orders are currently shipped DAP (Delivery at Place). As such, your order may have incurred duties, fees and import taxes upon delivery. This charge is determined by your local customs authority and payment of these fees is obligatory if you wish to obtain your shipment. For further information, please consult your local customs office.

To stay compliant with VAT rules after BREXIT, starting from January 1st, 2021, all shipments dispatched from our UK warehouse will be charged with 0% UK VAT. You are still responsible to pay for any customs duty (if applicable).

Thus, your purchase(s) from January are entitled to a credit for VAT collected back to your account, which MANSCAPED™ will automatically process.

Please allow 30 business days for this credit amount to show on your account.

Нивна грешка е или јас нешто имам испуштено?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.973
Бев денеска сам и си завршив работа, во случај некој да има потреба ќе пробам на кратко да објаснам.

На ДХЛ им реков дека индивидуално ќе се изврши постапката на увоз при што они ми ги пратија потребните документи.
Мораше да се појде до царинска испостава Аеродром (карго дел) ги предадов на цариниците направија пресметка и со таа потврда од пресметката го подигнав пакетот од ДХЛ магацин.
Според царина секоја пратка од 22 до 90 евра подлежи на 18% ддв, тоа што разбрав е дека тука го вклучуваат и шипингот кој веќе ти е платен па на таа цела сума ти пресметуваат ддв.
Моите трошоци беа следни:
-патарина во два правци - 80мкд
-18% ддв на пратката (вкупна вредност со шипинг-63,98еу) - 711мкд
-ДХЛ складишен трошок (ова мора во случај пакет да се најде во нивни раце) - 1000мкд
Вкупно - 1791мкд

Ако се согласев ДХЛ да завршат целокупна постапка вкупен трошок ќе имав од 3384,00мкд
Јас се решив преку нив да идам.

Цената на пратката ми е 105евра со шипинг.
Трошоците се 1963 денари(1000 складирање + 593дхл + 323ддв)

Од твојов пост разбрав дека цената би била 1593 дхл + 1000 складирање + ддв

П.С 600 денари во споредба со 1500 денари е донекаде океј сума за бирократска услуга иако и ова не е ефтино.
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво, дечки. Може ли некој да ми објасни што се случува со праткава? Вели дека е доставена во Манчестер, а претходно дека била во Македонија. Дали е вратена од страна на поштата?
 

Attachments

Член од
27 јуни 2015
Мислења
36
Поени од реакции
15
Здраво, дечки. Може ли некој да ми објасни што се случува со праткава? Вели дека е доставена во Манчестер, а претходно дека била во Македонија. Дали е вратена од страна на поштата?
Пратката по грешка ти отишла од Англија за Италија. Од Италија веке е испратена за наваму. Очекувај да ти пристигне наредниве 10 дена. Поздрав.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
1
Пратката по грешка ти отишла од Англија за Италија. Од Италија веке е испратена за наваму. Очекувај да ти пристигне наредниве 10 дена. Поздрав.
Ама на 22.06 била во Италија, а на 24 во Македонија а пак на 25 во Манчестер
 
Член од
22 април 2013
Мислења
98
Поени од реакции
91
нарачувам дел за точак од бике24 преку ДХЛ обичен не експрес. Веќе 50 дена на наша пошта тракингот кажува
DE330 DE-47804 Pratkata se prima od Ispra}a~
DE330 DEFRAA Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
знае некој што е овој статус и кај да барам инфо?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
508
нарачувам дел за точак од бике24 преку ДХЛ обичен не експрес. Веќе 50 дена на наша пошта тракингот кажува
DE330 DE-47804 Pratkata se prima od Ispra}a~
DE330 DEFRAA Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
знае некој што е овој статус и кај да барам инфо?
Излегува од Германија

DEFRAA is a DHL sorting facility at Frankfurt Airport in Germany where all DHL shipments are sorted and sent to destination. The International Post Center (IPZ) - or DEFRAA - at Frankfurt Airport is responsible for handling international shipments.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
453
Поени од реакции
235
Skopje2-DostavaOTK 1000Ostatok7/21/2021, 9:00:23 AMVo Posta
што би значело ова бев денес у пошта ме набрка тој волот иди вика чекај дома да ти стигне тоа ливчето ... какви кретени мајко мила ... му викам поштарот отказ си даде кој ке ми донесе... Пошта официјално умрено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom