Купопродажба на недвижности во Скопје

Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
пример,каде би купил,и зошто таму ?
ne mozam da davam sovet za drzavite sirum evropa bidejki covek treba da e dobro zapoznaen so situacijata vo drzavata za da dade dobra preporaka. sekoja drzava ima specificni zakoni zaradi koi nesto sto na prv pogled izgleda kako dobar biznis na kraj moze da ispadne kako los. ete tuka nekoi clenovi diskutiraat za grcija. ne sum specijalist za grcija, no od muabeti so grci imam slusnato deka danocite koi se plakaat na godisno nivo (mislam cisto za posed na nedvisnost, ne za zarabotka od kirija) poslednite godini zaradi krizata mnogu se pokacile i toa e pricina sto mnogu grci gi prodavaat nedviznostite. vikaat deka samo toj danok e tolku visok sto ponistuva golem del od prihodite. e sega, kako sto kazav ne sum ekspert za grcija, ama pred da se kupi tamu nesto treba covek dobro da se informira kolkav e toj danok, a i kolku drzavata odzema od kirijata.

germanija mozam da ja preporacam. cenite poslednite 10 godini ekstremno se pokacija sto na prv pogled izgleda kako meur, ama pricinata e sto cenite vo germanija bea preniski i vo tek na poslednite godini gledano internacionalno stignaa na realna vrednost. germancite vo gradovite so decenii imaa mentalitet da ne kupuvaat stan, pogolemiot del plakase kirija, taka im bese komotno, zaradi toa nedviznostite bea evtini. pred 10 godini i zaradi strancite se smeni mentalitetot pa sega i germancite sakaat da ziveat vo sopstven stan. dodatno zaradi niskite ceni i so toa porano dobrata rendita mnogu fondovi kupuvaa nedviznosti za da gi izdavaat. zaradi taja konstelacija cenite poslednite 10 godini na site mesta so barem solidna ekonomija se dupliraa, gledano preku poslednite 20 godini ima i gradovi kade sto nedviznostite sega vredat 3-4 pati povise. kiriite vo toj period isto drasticno se zgolemija, ama ne do tolku, taka sto sega renditata e daleku pomala vo sporedba so porano. sega ima rendita od 2,5-6% vo zavisnost od gradot i goleminata na nedviznosta. sekako ima i se uste lokacii kade sto e mozna i pogolema rendita, kako za primer ima siromasni gradovi kade sto moze da se dobie trosoben stan od 70 m2 za 30.000€, pa mozes da stavis begalci vo nego i gradot ke ti ja plaka kirijata i ke ti iskoci na kraj i rendita od 10+%, ama toa se malku komplicirani prikazni koi ne funkcioniraat bez da si vo blizina i da imas kontrola vrz situacijata, znaci takvo nesto ne bi mu preporacal na covek koj zivee vo druga drzava.

da dadam eden banalen i siguren primer: vo ekonomski gledano soliden grad moze da se kupi dvosoben stan od 50 m2 za 110.000€ so se davacki (vo germanija okolu 10%). od takov stan na kraj na godinata ke ostanat cisto 4.000-5.000€. vo germanija i ne se plaka danok se dodeka ne se pomine granica od okolu 9.000 godisno (tuka vklucena e i platata, ama covek ako ne zivee tamu i nema drugi prihodi osven kirijata vo germanija), taka sto taja kirija ke ostane cista i danok bi trebal da se plati samo vo makedonija (ako se prijavi). svesen sum deka toa ne e golema rendita, ama toa sto vredi e sto germanija ja ima najsigurnata ekonomija vo cela evropa i dobar socijalen sistem, baska vo dobrite gradovi recisi i nema prazen stan, taka sto i da zamine kirijasot mala e verojatnosta stanot i eden mesec da ostane prazen (kirijasite moraat da dadat 2 meseci pred iskacanje otkaz, taka sto ima dovolno vreme da se bara nov). vo pogolemite gradovi kako stuttgart, frankfurt, köln itn oglas da stavis deka izdavas stan za eden den ke ti se javat minimum 30 ljuge od koi 25 se vraboteni i imaat pari. sekako deka tamu se poskapi stanovite, no zborot mi e deka ne e kako vo makedonija da ostanes mozda i pola godina bez prihodi. takvo nesto moze da ti se desi samo vo nekoi sela ili izprazneti gradovi vo istocna germanija. drug argument e sto cenite se realni i vo najmala raka ke rastat barem kolku sto e inflacijata, zaradi toa realnata vrednost verojatno sekogas ke bide na nivo. btw i da ne se zaboravi deka germanija vo evropa e toa sto skopje e vo makedonija: toa e mestoto kade sto golemiot del od posiromasnite mesta saka da se preseli. germanija ima prilicno staro naselenie taka sto na edna strana covek moze da dojde do zaklucok deka zaradi demografijata populacijata ke se namali, ama tolku mladi ljuge sekoja godini doagaat sto populacijata postojano raste. pred 20 godini prognozata bese deka germanija sega ke ima naselenie od okolu 70 milioni bidejki se ragaat malku deca i naselenieto e staro, a sega germanija ima 83 milioni ziteli. jasno e deka tamu kade sto naselenieto raste i ekonomijata e dobra cenite nema da padnat.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Како се куќите со вредност во последно време, дали се исплати да се гради куќа со цел да се продаде за повеќе ( или барем да се врати инвестицијата) ? Во мојот случај би рекол дека сум приморан да ја градам бидејќи веќе имам купено плац за 16к еур, платено комуналии 8.5к еур и план за градба. Сега да го вратам времето би подразмислил, мислам прилично сум сигурен дека не би одиграл вака но тоа е што е. Се работи за Скопје, населба Пинтија.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Кога ти велев јас, тебе не ти беше јасно :).
Шала настрана, за македонец Грција е најповолна, што знам може мене ми се чини така оти е најблизу. Ама и тоа е фактор, полесно се менаџира.
Штета што Атина ни е троа подалеку, таму е најисплатливо да се инвестира, побарувачката постојано расте и не и се гледа крај.[DOUBLEPOST=1522694629][/DOUBLEPOST]
Како се куќите со вредност во последно време, дали се исплати да се гради куќа со цел да се продаде за повеќе ( или барем да се врати инвестицијата) ? Во мојот случај би рекол дека сум приморан да ја градам бидејќи веќе имам купено плац за 16к еур, платено комуналии 8.5к еур и план за градба. Сега да го вратам времето би подразмислил, мислам прилично сум сигурен дека не би одиграл вака но тоа е што е. Се работи за Скопје, населба Пинтија.
Да не те разочарувам ама на куќа во Скопје и општо во Мк мноогу тешко се заработува. Многу коцки треба да се склопат. Додека становите се постабилна роба. И јас нагазив на иста мина, макар што јас од други причини бегав од јадрото на Скопје.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
tuka gledam samo prognozi za rast na cenite, no nema nisto za rendita, sto posebno kratkorocno e pobiten faktor. sto ako ima prognoza (koja ne mora da e tocna) deka ke se pokaci cenata ako renditata e mizerna?
Тоа е вистина, не е баш најдобар текстот. Плус нема ништо за МК...мислам дека не е многу практично и реално да се инвестира надвор од МК. Има многу законски пречки и практични проблеми.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Ајде малку помош. Денес ми има дојдено Решение за данок на имот да се плати во вредност од 3000 денари за ќуќа од 125м2.

Ај што ми се виде многу, погоре читам дека данок се плаќало на секои 3 месеци. Тотал 200 евра годишно на град Скопје

Ме интересира дали ова го имало порано ваква вртголава сума, или ова е сега првпат од кога дојде животот во Македонија.
Мене ми е првпат искрено волкава сума. Порано колку што се сеќавам е дека доаѓаше на година по смешна сума некоја, но нималку блиска до оваа

Втора работа е што вели да се плати за 8 дена од доставувањето на понудата а на писмото пишува дека е испратено со печат на 27.03 . Денес кога стигна е 10 Април.
Ме интересира дали ова не млати град скопје (прво со данокот, а потоа и со датумиве)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Albertos Тие 3000 денари се годишен данок најверојатно, прочитај поубаво тоа решението.
Јас за 65 м2 во Општина Студеничани плаќам 650 денари.
Од некаде 94-5 се вакви даноците, си заборавил.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Ајде малку помош. Денес ми има дојдено Решение за данок на имот да се плати во вредност од 3000 денари за ќуќа од 125м2.

Ај што ми се виде многу, погоре читам дека данок се плаќало на секои 3 месеци. Тотал 200 евра годишно на град Скопје

Ме интересира дали ова го имало порано ваква вртголава сума, или ова е сега првпат од кога дојде животот во Македонија.
Мене ми е првпат искрено волкава сума. Порано колку што се сеќавам е дека доаѓаше на година по смешна сума некоја, но нималку блиска до оваа

Втора работа е што вели да се плати за 8 дена од доставувањето на понудата а на писмото пишува дека е испратено со печат на 27.03 . Денес кога стигна е 10 Април.
Ме интересира дали ова не млати град скопје (прво со данокот, а потоа и со датумиве)
И јас имам забележано дека пишува на секој 3 месеци, не знам што е тоа, битно само еднаш годишно се плаќа данок ;)
Инаку данокот е 0,05%, значи куќата ти ја процениле на вредност 6 милиони денари.
Знам порано беше колку си пријавил дека ти вреди имотот, на таа сума идеше 0.05%, ама пошто многу пријавуваа нереално мала сума, пред некој 5-10 години направија според која општина ти е имотот и според просечните цени на стан/куќа/земја за таа општина.
Ама пошто не е исто стара куќа нереновирана и нова куќа, или локацијата, така да ако мислиш дека многу е што ја ценат на 6 милиони денари, иди во Град Скопје и жали се за да исправат.

А тоа со датумите нема врска, сум каснел со месеци па нема никаква камата така да нема везе што поминале 8 дена ништо страшно.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
И јас имам забележано дека пишува на секој 3 месеци, не знам што е тоа, битно само еднаш годишно се плаќа данок ;)
Инаку данокот е 0,05%, значи куќата ти ја процениле на вредност 6 милиони денари.
Знам порано беше колку си пријавил дека ти вреди имотот, на таа сума идеше 0.05%, ама пошто многу пријавуваа нереално мала сума, пред некој 5-10 години направија според која општина ти е имотот и според просечните цени на стан/куќа/земја за таа општина.
Ама пошто не е исто стара куќа нереновирана и нова куќа, или локацијата, така да ако мислиш дека многу е што ја ценат на 6 милиони денари, иди во Град Скопје и жали се за да исправат.

А тоа со датумите нема врска, сум каснел со месеци па нема никаква камата така да нема везе што поминале 8 дена ништо страшно.
Фала момци.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Раст на цените на недвижностите – Скопје напредува, на врвот на листата Берлин, Измир и Рејкјавик
Mакедонскиот главен град се искачи од дното на листата од 150 светски градови во кои во изминатата година е забележан раст на цените на недвижностите. Доминираат германските градови, пишува Дојче веле.





Скопје се искачи од последното, 150-то на 88. место во светот, според ранг-листата на консултантската куќа „Најт Франк“. Во анализата за првиот квартал од 2017 година, Скопје беше убедливо на последното место со пад на цените на недвижностите од 7 проценти. Но, во деновиве објавената нова ранг-листа, заклучно со четвртиот квартал од 2017, Скопје се искачи на 88. место со раст на цените од 3,5 проценти.


„Најт и Франк“ објавува редовни квартални извештаи кои го мерат индексот за домување во најголемите светски градови. Според последниот индекс, Скопје забележило голем напредок на листата, што значи дека цените на недвижностите започнале да растат.

На врвот на листата за 2017 година се наоѓа Берлин, каде цените на недвижностите пораснале за 20,5 проценти. Германскиот главен град се искачил на врвот благодарение на големиот раст на населението, стабилната економија, рекордно ниската невработеност и големиот интерес на странските инвеститори, кои заедно ги движат цените нагоре.

На второ место е турскиот Измир со раст од 18,5 проценти, а на трето главниот град на Исланд- Рејкјавик со 16,6 отсто раст. Уште два германски града, Хамбург и Минхен се најдоа во топ-10 листата.

Добриот пласман на листата не секогаш е резултат на позитивен развој, како што покажуваат примерите на повеќе градови. Во канадскиот Ванкувер но и некои градови во САД, на пример, цените растат поради недостаток на станбени површини или недвижности на пазарот.
https://www.libertas.mk/rast-na-tsenite-na-nedvizhnostite-skopje-napreduva-na-vrvot-na-listata-berlin-izmir-i-rejkjavik/
 
Член од
15 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
6
Катастрофален пад на активностите со недвижнини за една година



Објавено во: Економија27 Април, 2018


inShare
Во Македонија лани биле регистрирани 14.502 трансакции со недвижнни, што е помалку за 10.650 трансакции во однос на 2016 година, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за катастар на недвижини, од каде што потенцираат дека тоа значи дека има пад на пазарот на недвижности во однос на обемот на тргување.

Во регистарот на цени и закупнини на Катастарот лани се евидентирани 11.363 продажби на на недвижности, што е пад за 5.619 продажби во однос на претходната година. Истовремено, лани имало 3.139 закупи на територијата на цела Македонија , што е претставува пад во однос на 2016 година за 5.031 трансакција.

 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Катастрофален пад на активностите со недвижнини за една година



Објавено во: Економија27 Април, 2018


inShare
Во Македонија лани биле регистрирани 14.502 трансакции со недвижнни, што е помалку за 10.650 трансакции во однос на 2016 година, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за катастар на недвижини, од каде што потенцираат дека тоа значи дека има пад на пазарот на недвижности во однос на обемот на тргување.

Во регистарот на цени и закупнини на Катастарот лани се евидентирани 11.363 продажби на на недвижности, што е пад за 5.619 продажби во однос на претходната година. Истовремено, лани имало 3.139 закупи на територијата на цела Македонија , што е претставува пад во однос на 2016 година за 5.031 трансакција.
Снемува народ во Мк!
Ни Скопје нема да го заобиколи тој тренд.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.623
Снемува народ во Мк!
Ни Скопје нема да го заобиколи тој тренд.

pa ne e bas samo toa... zborime za ogromen pad vo edna godina. ova e ocigleden problem so totalno gubenje na doverbata vo ekonomijata od strana na narodot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom