Кундалини и нејзино будење - опасно или не?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Што ви е филмот да се расфрлате со бројки колку луѓе правата нешто или следат нешто?
Тоа ви е некој вид на... аргумент на валидноста на тоа што се следи или практикува?

И полека со теории на заговор бидејќи сум многу близок до тие фамилии.
Станувај од пред пц и оди да работиш бидејќи твојот данок е мојата плата.

Те молам, не забегувај со идејата дека кундалини се кревала со ќоравење и зјапање во сонцето...
Имаш тема за сангејзинг и оди таму забегувај со теории ... ако нема тема, да си отвориш.
--- надополнето: 7 август 2012 во 17:15 ---
Па и јас тоа го мислам,затоа и го прашав дечкото.
Еми дечкото... њу ејџери кои кудналини ја будат со ладен чај и зјапање во сонце.
После тајните не се кажувале... се кажуваат само што има премногу (дури минимум 5 милиони) кои дрдорат се и сешто и се забораваат мајсторите од каде потекнува и кундалини и јога и се останато...

Тоа ти е...
Јас одам OFF од оваа тема бидејќи... ќе се изнервирам :)
 
M

Muranyi

Гостин
Што ви е филмот да се расфрлате со бројки колку луѓе правата нешто или следат нешто?
Тоа ви е некој вид на... аргумент на валидноста на тоа што се следи или практикува?

И полека со теории на заговор бидејќи сум многу близок до тие фамилии.
Станувај од пред пц и оди да работиш бидејќи твојот данок е мојата плата.

Те молам, не забегувај со идејата дека кундалини се кревала со ќоравење и зјапање во сонцето...
Имаш тема за сангејзинг и оди таму забегувај со теории ... ако нема тема, да си отвориш.
--- надополнето: 7 август 2012 во 17:15 ---

Еми дечкото... њу ејџери кои кудналини ја будат со ладен чај и зјапање во сонце.
После тајните не се кажувале... се кажуваат само што има премногу (дури минимум 5 милиони) кои дрдорат се и сешто и се забораваат мајсторите од каде потекнува и кундалини и јога и се останато...

Тоа ти е...
Јас одам OFF од оваа тема бидејќи... ќе се изнервирам :)
Немој,батали нервози:)Туку,да те прашам тебе,бидејќи го ценам твоето мислење и знаење.Постои ли таа Кундалини енергија?:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Немој,батали нервози:)Туку,да те прашам тебе,бидејќи го ценам твоето мислење и знаење.Постои ли таа Кундалини енергија?:)
Постои... исто како што постои и мислата... Само што немаме нешто како зборови и букви (апарат кој што ќе работи за секој) со кои ќе се материјализира и покаже за секој таа енергија, како што го правиме тоа со зборовите. Затоа јогините преферираат да се практикува хата јога, раџа јога... да се исчисти умот да регистрира и пофини енергии.
Сето она дрдорење за отворање чакри се случува преку оваа „кундалини енергија“ и е возможно да се почуствува со разните пракси од јогата.

Мислам дека кундалини енергијата е преставена како змија замоткана 3.5 пати во средиштето на муладара, таму некаде на дното на рбетот.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.114
Поени од реакции
4.620
Najgolemiot problem na neistomislenici e toa sto za site klasicni jogi mora da se plati seminar odnosno casovi iako luge so godini meditiraat pa nemaat nikakvi rezultati pa ako site pocnat da gledaat vo sonce ke propadnat site majstori za odreden vid na jogi koi isklucivo ziveat od nivnite odrzuvani seminari i casovi. Solarnata joga e glavnoto drvo zaedno so korenot a tie takanareceni Hata joga,joga nidra i eden kup kako niv se pomali granki od toa drvo. Zatoa se digna i tolkava fama za solarnata joga.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
:facepalm:

Најголемиот проблем е што не мора да одиш на семинари момче, туку треба да работиш сам.
Патот навнатре е осамен пат. Какви семинари спомнуваш, не знам...

Соларната јога е... ајде ќе си премолчам. :свиркам:
Не постои некој што вежбал раџа јога а да нема резултати...
Кундалини не се буди со соларна јога (што е пак тоа сега?). Ќе измислат и Јога на петте планети, кога ќе се визуелизира како петте свети планети се подредуваат во телото во права линија?
Ти и тоа би следел и ви практикувал?

Ах Богови и вие жители на 10 000-те светови... опаметете го барем малку Човекот, некако барем...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
:facepalm:

Најголемиот проблем е што не мора да одиш на семинари момче, туку треба да работиш сам.
Патот навнатре е осамен пат. Какви семинари спомнуваш, не знам...

Соларната јога е... ајде ќе си премолчам. :свиркам:
Не постои некој што вежбал раџа јога а да нема резултати...
Кундалини не се буди со соларна јога (што е пак тоа сега?). Ќе измислат и Јога на петте планети, кога ќе се визуелизира како петте свети планети се подредуваат во телото во права линија?
Ти и тоа би следел и ви практикувал?

Ах Богови и вие жители на 10 000-те светови... опаметете го барем малку Човекот, некако барем...
Јогата е поклон од боговите...нели?
Само фалеше да не не сјебеа толку за да бараме спас.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Тоа со други ќе си разговараш во врска со подароците од богови, со сјебувања, со робови, со копање злато за богови, пирамиди и слични тракатанци...
Не сум љубител на такви сказни, извини...

П.С. Јога значи Единство!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Тоа со други ќе си разговараш во врска со подароците од богови, со сјебувања, со робови, со копање злато за богови, пирамиди и слични тракатанци...
Не сум љубител на такви сказни, извини...

П.С. Јога значи Единство!
Спомна 10 000 светови и не случајна е таа бројка :)
А знам дека не смееш да разговараш....не е битно, не си ни свесен.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Off-топик:
Абе јас спомнувам се и сешто, секако не е точна таа бројка :facepalm:
Јас смеам да разговарам, но не сакам. (y)

On-топик:
И како што реков, кундалини се буди само преку добро познатите техники на јога. Зошто? Бидејќи Јога значи Единство ! :гик:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Off-топик:
Абе јас спомнувам се и сешто, секако не е точна таа бројка :facepalm:
Јас смеам да разговарам, но не сакам. (y)

On-топик:
И како што реков, кундалини се буди само преку добро познатите техники на јога. Зошто? Бидејќи Јога значи Единство ! :гик:
И?
Ја разбуди змијата?:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
И?
Ја разбуди змијата?:)
Нормално бре боди... зарем забораваш со кој разговараш?:P
Зарем не ја следеше темата за телема и Liber AL vel Legis? Зарем не дозна што е Хадит?
Ах, бесцелно зборувам јас... никој не сака да чита, уште помалку да размисли, а пак за сработување... тоа не ни постои.
Дали ти воопшто се обидуваш да го запознаеш соговорникот или битно ти е да трчиш нагоре-надолу по форумот и да си зборуваш едно та исто не перцепирајќи ги туѓите размисли?
Што пишува бре Боди во „Книгата на Законот“? Ајде, што пишува? Таа е барем „мала“ за читање... не би требало да те мрзи да ја прочиташ и да се обидеш да ја протолкуваш со својот ум.
Види...
„26. Јас сум тајната Змија свиткана пред скок: во мојата свитканост е радост. Ако ја подигнам мојата глава, јас и мојата Нуит сме едно.
Ако ја спуштам мојата глава, и го исфрлам отровот, тогаш е наслада на земјата, и јас и земјата сме едно.
27. Голема опасност е во мене; зашто оној што не ги разбира овие руни ќе направи голема грешка.
Тој ќе падне во бездната наречена Затоа, и таму ќе пропадне со кучињата на Разумот. “ - Книга на Законот, Поглавје II
Ако ти е тешко да разбереш, ете Чичко АЛ даде и коментар за вас... се вика „Законот е за Сите“. Само да не те мрзи да поработиш малку.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Темата е кундалини момче... не се губи.
Оф-топик одиш... кај запна?
Ќе не убедуваш дека е тоа во ред? Да се ќоравиш и дека е ок дури и да не јадеш само да гледаш во сонцето е доволна таа енергија?
Што сме ние? Растенија?

П.С. nakon gledanja 45 minuta (nakon 270 dana gledanja u sunce) - DUHOVNE DOBROBITI
- pozitivan stav, jača intuicija, telepatija, podizanje kundalini energije

Вака да прашам: нормални сте? Јас разбирам new age и слични размисли, но... нормални сте со вакви размисли?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.114
Поени од реакции
4.620
Темата е кундалини момче... не се губи.
Оф-топик одиш... кај запна?
Ќе не убедуваш дека е тоа во ред? Да се ќоравиш и дека е ок дури и да не јадеш само да гледаш во сонцето е доволна таа енергија?
Што сме ние? Растенија?

П.С. nakon gledanja 45 minuta (nakon 270 dana gledanja u sunce) - DUHOVNE DOBROBITI
- pozitivan stav, jača intuicija, telepatija, podizanje kundalini energije

Вака да прашам: нормални сте? Јас разбирам new age и слични размисли, но... нормални сте со вакви размисли?
Site sajtovi lazat samo ti ja kazuvas tuka vistinata.Takvi kako tebe so fakti uspesno diskreditirav mnogu doktorcinja vraboteni po drzavnite i privatnite kliniki koi perea mozok na ostanatite clenovi na forumot idividi pa sega imaat mizerna posetenost. Istoto ke se sluci i so ovoj forum samo prasanje e na vreme koga neutralnite sto samo citaat necii postovi poleka ke go zaboravaat ovoj forum gledajki deka istite anomalii i tuka se slucuvaat.Ne e rabotata vo toa koj sto ke napise tuku kolku procenti od tie sto toa ke go procitaat ke poveruvaat vo istoto.Samo za tvoja informacija vcera dodeka gi pisuvav postovite mi stignaa dve privatni poraki od clenovi sto se registrirani za da gi upatam kako pravilno da gledaat vo sonce.Normalno toa go znaat samo jas i moderatorite.
--- надополнето: Aug 8, 2012 5:47 AM ---
 

Kajgana Shop

На врв Bottom