Кунг-Фу vs Аикидо vs Таеквондо vs Кик-бокс vs Karate

Член од
22 октомври 2010
Мислења
182
Поени од реакции
51
1. Кик бокс( се праат доста спаринзи и самиот стекнуваш искуство без некој да ти кажува што треба да направиш )
2. Карате ( исто и таму има некој вид на спаринг )
3. Таеквондо ( добро е само што не вежбаат и раце.. )
4. Кунг Фу ( добра идеологија самошто не секогаш успеваат техниките нека не ме убедува некој )
5. Аикидо ( тренирав 4 години сеуште мислев дека е "najdobrata" се додека не сменив повеќе и самиот сватив дека реалноста е друга )

Зависи од човекот..не дека ги наместив некоја послаба од друга туку кажав за сите по нешо..
Иначе секоја може да користи без разлика на изгледот и зборењето на другите.. Што ви одговара тоа
Ti sigurno ne si zapoznaen mnogu dobro so boreckite vestini stom za naj korisna go stavas kikboksot, ne samo sto e brutalen sport ogranicen na 5 nozni i 5 racni udari tuku ne vklucuva apsolutno nikakvi tehniki za samoodbrana a i udari vo slabi tocki na protivnikot.
Inaku kolku za tvoja informacija bidejki gledam deka ne znaes, sparinzi ima vo site borecki vestini vklucuvajki go i kung futo,si cul za shaolin kempo,kung fu sanda?Ti predlagam da probas i drugi borecki vestini da ne se ogranicuvas samo so kikboksi aikido.

--- надополнето ---

претера овде ебаго, во кик боксот има огромна дисциплина, тие што имаат цел да се тепаат по кафичи не тренираат долго
он топик
кик боксот го ставам на прво место бидејќи мислам дека е далеку поефикасен од таеквондо,
кунг фу мислам дека е премногу форсирана боречка вештина, ако џет ли и џеки чен кршат газови на филмови, немојте да мислите дека кунг фу е страшно добра техника
карате е ок како вештина, не е многу насилна, а има и дисциплина каде што нема контакт.
аикидото е одлична техника за справување и одбрана против силеџии, исто така се тренира и во полициските служби нез целито свет, ама сепак против горнонаведените техники нема големи шанси
Kako moze sport koj e sveden na 5 udari i se usovrsuva za 1 mesec da bide poefikasen od vestina kako kung fu koja se usovrsuva cel zivot,znaes deka postoi i vestina koja usmrtuva samo so dopir, si cul za Dim Mak?

--- надополнето ---

Секако дека секоја вештина си е добра на свој начин и таа зависи од борецот, бидејки тој ја претставува и самата боречка вештина. Така да нема што е подобро тука, но еве ке ја наведам следнава табела:
1.Таеквондо (Мене лично најмногу ме привлекува оваа вештина и ја тренирам истата, можам да кажам дека е најатрактивна и ударите со нога овде се најсовршени)
2.Карате ( Тренирав порано, одлична вештина во свој стил и мислам дека нема што да објаснувам пошо ако ја читате темава би требало да сте запознаени колку толку со каратето)
3:Кик-Бокс (Да зборат дека ова е тоа што треба да го тренираш доколку сакаш да го користиш за на улица, би се согласил, но не е тоа целта доколку сакаш да постигнеш нешто во кик-боксот и да се бавиш професионално со овој спорт)
4. Аикидо ( Најголемиот дел колку што знам ја нешто...од оваа вештина се користи за самоодбрана, имам пријатели што тренирале аикидо, велат во споредба со другиве боречки вештини тука треба да си најдобро психички подготвен.
5. Кунг Фу( не дека е најслаба боречка вештина, далеку од тоа, но ја ставив на крај бидејки сум слабо запознаен со неа)
Veruvaj ima dosta podobri i poefikasni vestini za na ulica od kikboks,pred se Krav Maga,Jeet kune do.

--- надополнето ---

A da prestanes da zivees vo Arnold Svarceneger akcionen film ?


Kolku vakvi vzesteni glavi imame po Skopjevo -.-'

Kako prvo ne opravduvam tepanje .

Kako vtoro KUNG FU , AIKIDO , KARATE , TAEKWONDO , i site ostanati borecki vestini se vid na UMETNOST , nemoze da sporedis nekoj sto e slikar i muzicar , sekoe od navedenite e efikasno vo svoite ogranicuvanja i pravila .


Dokolku sakate nesto stvarno efikasno ve sovetuvam da probate KRAV MAGA , znaci TEHNIKA ne umetnost ne sport - nesto sto raboti vo vistinski zivot , ovde ne ve ucat da mavtate so nozete i da pravite 540 spinovi ( dolija , mondolija ) kako vo taekwondoto ili pak nekoi besmisleni potezi kako vo kung fu .
Ovde prav profesor ke ve nauci deka najbitno e da bidete sto e mozno poefikasni , ako toa znaci deka treba da go puknete protivnikot so koleno vo testisite - togas ke go mavnete , ako toa znaci deka treba da mu go skrsite dusnikot - ke mu go skrsite .


I na kraj kraeva onoj sto ima srce da ve istepa i ne vi se plasi , ke ve napravi salata bez razlika na sto ste vezbale .

pozdrav ...

I izvinete za fontot .. sega primetiv deka nemalo instalirano -.-
Se soglasuvam so tebe Krav maga e dosta kvalitetna vestina za samoodbrana na ulica.

Razlikata megju Kikboksot i ostanatite borecki vestini e vo samata filozofija na tolkuvanje na rabotite, kung fu e nacin na ziveenje i usovrsuvanje na duhot za razlika od kikboksot koj ne vklucuva ama bas nikakva filozofija.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ti sigurno ne si zapoznaen mnogu dobro so boreckite vestini stom za naj korisna go stavas kikboksot, ne samo sto e brutalen sport ogranicen na 5 nozni i 5 racni udari tuku ne vklucuva apsolutno nikakvi tehniki za samoodbrana a i udari vo slabi tocki na protivnikot.
Inaku kolku za tvoja informacija bidejki gledam deka ne znaes, sparinzi ima vo site borecki vestini vklucuvajki go i kung futo,si cul za shaolin kempo,kung fu sanda?Ti predlagam da probas i drugi borecki vestini da ne se ogranicuvas samo so kikboksi aikido.
А што сакаш да кажеш дека кунг фу треба на прво место да биде? пошто ти го тренираш? напишав за сите по нешто ако не прочита тоа не е редослед..Ти што сакаш тренирај ако не ти работи мозокот некој и да не тренира ке те бутне.. Ако мислиш дека кик боксот е нешто наједноставно си се заебал.. Незнаеш колку работи се тренираат и колку е само посложено отколку што изгледа..И кажи што спаринг има во кунг фу бре хахахаха.. Според ваши правила без кацига без ништо.. Ако се запишеш некогаш во некој солиден клуб за ултимејт фајт ке сватиш самиот вака премногу си тврдоглав да ти докажам некои работи..
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
182
Поени од реакции
51
А што сакаш да кажеш дека кунг фу треба на прво место да биде? пошто ти го тренираш? напишав за сите по нешто ако не прочита тоа не е редослед..Ти што сакаш тренирај ако не ти работи мозокот некој и да не тренира ке те бутне.. Ако мислиш дека кик боксот е нешто наједноставно си се заебал.. Незнаеш колку работи се тренираат и колку е само посложено отколку што изгледа..И кажи што спаринг има во кунг фу бре хахахаха.. Според ваши правила без кацига без ништо.. Ако се запишеш некогаш во некој солиден клуб за ултимејт фајт ке сватиш самиот вака премногу си тврдоглав да ти докажам некои работи..
Vo pravo si za toa deka se e dzabe ako ne ti raboti mozokot,jas sum treniral i kikboks i mene mnogu ne mi se dopagja taa vestina ali i toa e individualno.Spored mene najdobro e da treniras vo klub za borecki vestini kade sto ima kung fu,myai thai,wing chun i jiu jitsu takvi klubovi vo makedonija ne znam dali ima,jas iam trenirano wing chun,muay thai i karate.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Абе клубови има али тренинзите се за нигде затоа неможеме да праиме муабет која вештина е подобра итн.. Се е пари а уствари никој ништо нема да те научи.Јас тренирам моментално џиу џитсу и кик бокс .. Не дека е најако туку имам квалитетни тренинзи и тоа што ние го работиме е далеку подобро што го работат во Дом на Арм кај Урко или други клубови кај што сум бил..Пред некој ден правев спаринг со дечко кој тренира wing chun значи ги имаше потезите ама многу работи му фалеа и затоа изгуби си играв со него како сакам..
И сега кажи дека вештината е боље? Се е до човекот макар и ништо да не тренира
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Абе ако си спарингувал со некој кој тренирал кратко време или пак дечкото има слаб учител не значи дека вештината е послаба од кик бокс или џиу џитсу.
 
Член од
19 јули 2007
Мислења
551
Поени од реакции
2
Se zavisi od covekot od negovata fizicka i pred se psihicka priprema,i normalno razlicno e nekoj sto vezbal celo vreme light kontakt(karate) da prai sparing so nekoj sto celo vreme e naviknat na full kontakt(kik boks,muay thai,kung fu).Site borecki vestini se jaki,jas smetav deka karateto e najslaba borecka vestina no se izlazav, samata licnost e taa koja pravi razlika od edna do druga borecka vestina ako nekoj trenira karate i si nema poima ne mora da znaci deka i vestinata e katastrofa.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
просто неможат да се споредат овие вештини
сите си имаат различна филоззофија, неможе секој кик боксер да е посилен од кунг фу мајстор
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Слушнал некој за JKD(Jeet kune do) или поново кажано ММА?Не тресете само зелени на форумов туку читнете нешто...
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Слушнал некој за JKD(Jeet kune do) или поново кажано ММА?Не тресете само зелени на форумов туку читнете нешто...
читнавме и сеа шо???
демек незнаеме што е џееткунедо ???
внимавај на насловот на темата, ЏКД не се спомнува никаде
 
С

Спенсер

Гостин
Можете да ги споредувате борците,но не и боречките вештини...

Се зависи од подготвеност и слично...

Ја тренирам таи бокс (Мау таи) и не би менувал... аикидово некако нежно ми е и сл... малце можеби е брутално ова и кик боксот,но тоа е тоа :)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Слушнал некој за JKD(Jeet kune do) или поново кажано ММА?Не тресете само зелени на форумов туку читнете нешто...
хаха ке ве молам доколку некој не тренира некоја боречка вештина нека не дели мудрости.. Неможеш ти да викаш "читнете нешто" кога јас цел живот се занимавам со ова..Како што некој се занимава со бодибилдинг неможе да ми дели совети за боречки вештини може за исхрана да те учи итн итн..
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
читнавме и сеа шо???
демек незнаеме што е џееткунедо ???
внимавај на насловот на темата, ЏКД не се спомнува никаде
иди брат прочитај нешто хахаха преку кур ми е од вакви лиглиња кои тропаат глупости и величат некои си теории што ги кажал Jao Sin Fu Gon Chao Goku :vozbud:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
читнавме и сеа шо???
демек незнаеме што е џееткунедо ???
внимавај на насловот на темата, ЏКД не се спомнува никаде
иди брат прочитај нешто хахаха преку кур ми е од вакви лиглиња кои тропаат глупости и величат некои си теории што ги кажал Jao Sin Fu Gon Chao Goku :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom