Кумство и црквата

  • Креатор на темата rymz
  • Време на започнување
T

trilobite

Гостин
rymz напиша:
Да но зарем навистина за да држиш круна ти треба да си крстен? Дали има некој воопшто информација дали ова го практикувале и со стариот завет? Или само новиот завет кој што е модифициран го бара ова?
Не е модифициран Новиот Завет,не ми ги извртувај речениците!
Пишав дека благородната чест која е оставена од апостолите за грижа на помладите во верата е на некој начин превземена од страна на црквата и префрлена во меѓусемејните односи.
Нема да најдеш никаде во Библијата за кумство,старосватство и сличнородни збратимувања.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
rymz, имаш МНОГУ ДОБРО објаснување од trilobite за поимот кум во христијанството. Ако сакаш да ја имаш таа животна улога за својот пријател, нашата православна црквата неможе да те спречи. За самата процедура, ако те прашаат дали си крстен, одговори со да. 99.9% нема да ти бараат крштеница, а самата церемонија ќе помине за помалку од 30 минути. Твојот пријател, сепак, ќе треба да пази кого ќе повика на црковна венчавка.

На самата свадба, кумот е "главен" гостин, во општината кумот е "сведок", во денешната црква кумот е "актер". Ако во срце и душа сакаш да бидеш кум со суштинско значење, ништо неможе да те спречи во таа намера!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Gorco напиша:
rymz, имаш МНОГУ ДОБРО објаснување од trilobite за поимот кум во христијанството. Ако сакаш да ја имаш таа животна улога за својот пријател, нашата православна црквата неможе да те спречи. За самата процедура, ако те прашаат дали си крстен, одговори со да. 99.9% нема да ти бараат крштеница, а самата церемонија ќе помине за помалку од 30 минути. Твојот пријател, сепак, ќе треба да пази кого ќе повика на црковна венчавка.

На самата свадба, кумот е "главен" гостин, во општината кумот е "сведок", во денешната црква кумот е "актер". Ако во срце и душа сакаш да бидеш кум со суштинско значење, ништо неможе да те спречи во таа намера!
Абе јасно ми е мене што е кум, него темата не е тоа. Мада, да, во право си можам да лажам, но не ми е јасно зашто црквата да прави таква поделба на луѓето и да ги ограничува....кога нели, религиите би требало да ги зближат луѓето
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
rymz напиша:
Абе јасно ми е мене што е кум, него темата не е тоа. Мада, да, во право си можам да лажам, но не ми е јасно зашто црквата да прави таква поделба на луѓето и да ги ограничува....кога нели, религиите би требало да ги зближат луѓето
Чекај малку полека религиите уште се многу далеку од потполно подржување на зближување на луѓе од различни религии.
Но глеј и од друг аспект, како поповите ќе возат мерцедеси и пијат виски ако не се множат крстени луѓе кои при секој христијански обред треба да платата според тарифата.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
rymz напиша:
Баш би сакал да слушнам повеќе детаљи на оваа тема, дека можеби утре јас ќе бидам кум на некој, па нема шанси да се крстам поради тоа.
Не сум сретнала и јас нешто напишано во Библијата или на друго место во врска со ова, но мое мислење е дека е во ред да е така како што е, без оглед дали поповите ќарат на тоа или што и да е. Кога веќе има толку многу религии и верувања, секој би требало да си е верен и достоен на таа на која припаѓа. Другарството на страна ... црквата, џамијата и сите други храмови би требало да се свети и да имаат свои "правила" кои треба да се почитуваат.
Значи да, и јас мислам дека секој би требало да може да влезе каде сака, да слушне молитва, да види некој обичај, но за да биде дел од тоа, треба да е верник на дадената религија и да биде крстен.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ех сеа е ова на некој начин ама па ич несватливо. Колку што ми текнува, имаше една тема за бракови помеѓу лица со различни вери. Мажот е христијанин, жената муслиманка или обратно. Дали тоа треба да значи дека свадбата не треба да биде во црква, дека едниот од нив не е крстен? Кумот па тука игра каде каде помала улога. Значи не држи баш на некој начин вода тоа дека тие некои си "правила" треба да се почитуваат. И погрешното толкување на Сурите од Кур'Ан-от гледаме кај го донесе Блискиот Исток...Зар има потреба на погрешни толкувања (или па намерни) од страна на попови/оџи. Тоа ми е целата поента. Сама имаш став дека треба да може да се влезе каде сака, да се слушне молитва, да се види обичај, но зошто не и ДЕЛ од тој обичај. Ако видиш некој обичај, нели на некој начин си присутен на истиот?...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ех сеа е ова на некој начин ама па ич несватливо. Колку што ми текнува, имаше една тема за бракови помеѓу лица со различни вери. Мажот е христијанин, жената муслиманка или обратно. Дали тоа треба да значи дека свадбата не треба да биде во црква, дека едниот од нив не е крстен?
Не сум против мешан брак, ама како ја замислуваш таа свадба, во црква или џамија? Тоа се веќе две вери, кои како е можно да ги измешаш? Православниот од партнерите ќе влезе во џамија да го венча оџа или муслиманот во црква да бакне крст, да се напие вино и да касне лепче? Кога било кој од партнерите би го направил едното, џабе се венчава во црква ... ако ептен е верник па сака да биде свадбата и во Божја куќа благословена, од старт греши со тоа што влегува во место во чија религија не верува и не ја живее.
Мислам, нема логика муабетов и не е воопшто за споредување.

Сама имаш став дека треба да може да се влезе каде сака, да се слушне молитва, да се види обичај, но зошто не и ДЕЛ од тој обичај. Ако видиш некој обичај, нели на некој начин си присутен на истиот?...
Да се биде дел од некој обичај, мислев на обичаите кога си кум конкретно. Како што веќе кажав ... ти ако не си православен христијанин, зошто би одел во црква да бидеш некому кум? Од мода? За да се обврзеш со другарот да сте заедно цел живот? Да не го одбиеш од култура или нешто сосем петто?
Испаѓа дека би било нешто од овие работи или дека незнаеш што значи да бидеш кум, кога не ти е важно дали си крстен и кога ти е сеедно дали ќе застанеш пред поп, оџа или што и да е и да поминеш низ било кој верски обичај.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Дефинитивно не да бидеш кум поради мода :) Но еве пример кога со некој си најдобар другар и све сте поминале заедно, и сито и решето. Зашто не и кумство. Животот го делите...значи не ми треба кумство за да се обврзам со другарот, тоа веќе го имам од поодамна.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
rymz напиша:
Дефинитивно не да бидеш кум поради мода :) Но еве пример кога со некој си најдобар другар и све сте поминале заедно, и сито и решето. Зашто не и кумство. Животот го делите...значи не ми треба кумство за да се обврзам со другарот, тоа веќе го имам од поодамна.
Е па немораш да си му кум кога не веруваш во истото во што верува и тој. Ради реда би бил цел процес, па затоа подобро би ти било воопшто да не го ни почнуваш. Тоа е тоа.
 

Волшебник

....твој избор....
Член од
16 мај 2007
Мислења
220
Поени од реакции
4
rymz напиша:
Деновиве една познаничка се мажи, и паднавме во мала дискусија, то ест ми кажа еден детаљ кој ми беше непознат.

Доколку има венчање во црква, тогаш и кумот треба да биде крстен...Тоа некако мене не ми е логично. Зашто кумот да мора да биде крстен. Тој да кажеме не е верник. Зарем влез во куќа господова им е дозволен само на верници?

Еве еден пример. Двајца најдобри другари, кои што цел живот се заедно. Едниот од нив ќе се венча во црква и сака другаров да му биде кум. Арно ама, овој не е крстен, зарем тоа би требало да претставува пречка за да му се исполни желбата на овој за неговиот најдобар другар да му биде кум?
Поради кои причини е потребно и кумот да биде крстен? Дали е тоа некаде напишано во библијата, или е само еден обичај кој што поповите го применуваат поради нивни некои си причини.

Баш би сакал да слушнам повеќе детаљи на оваа тема, дека можеби утре јас ќе бидам кум на некој, па нема шанси да се крстам поради тоа.
Многу ми е чудно што ја бараш причината за крштевањето... Тоа е чин кога во нашето тело му даваме простор на Бога да влезе да владее со нас и да не води во животот..... И значи оној што е кум а го нема Бога примено во себе не може да биде кум, пошто не е миросан..... Таа е причината......
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Тој што не е крстен, не може да крсти. Тој што не го примил Христос, неможе да крсти во името Негово. Крштевањето е света тајна, а не пазарење или миење глава, ко што некои сакаат да го претстават тоа.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
tokmu taka, Тој што не го примил Христос, неможе да крсти во името Негово.
kumot e svoeviden link pomegju boga i mladite, najprosto kazano.
Dokolku nekoj e vernik e vernik, gi sledi obicaite i pravilata na crkvata, prostor za manipulacija tuka nema :)
Ti mozes da bides kum vo maticno, no drugarti neka si zeme drug kum za vo crkva, (ili pak ti pokrsti se mozebi tvoite predci ke ti prostat sto se otkazavte od hristijanstvoto :( ) seto ostanato smetam deka e navreda za crkvata i onie sto se iskreni vernici.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Најпросто: ако сакаш да учествуваш во верската церемонија венчавање, треба да си крстен, па бил невеста, старосват, кум или младоженец.
Тоа не го одлучуваат свештениците.
Највесело ми е на форумов, по прашање на религија, а на некој нешто не му е јасно, одма отвара уста хор, кој го сведува одговорот на: поповите не чинат, многу се дебели, крадат, спијат на таван и имаат вошки...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
темава воопшто не ја отворив со намера да навреам попови :) да беше така немаше да ја отворам под религија. Иако повеќето ја гледаат темава отворена мене како муслиман, па ми се обраќаат "може ли тоа во џамија" абе не мора муслиман, ете ви чист пример имате, двајцата христијани, едниот католик, другиот православен, и пак не можело кум да биде...на тоа се мислев, крај краева, темата е зашто мора да си КРСТЕН за да бидеш кум, значи било на која вера да припаѓаш, мора да си крстен за да бидеш кум, што според мене не е логички, и тоа и ми беше намената на темава..
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе знаеш различните религии, покрај убавата страна да го направат наеселнието поразнолико, на жал имаат и лоша страна а тое да го делат населението.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom