Куманово, кумановци, кумановки

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Тој тешко дека ке се оствари. Можда ке има некој ке се пријави што знаеш :)

Тема е за друго.
Ако сакаш да кажеш што се дешава по Куманово,нешто ново,ете за тија тениски игралишта можеш да појасниш, ја не сам чула ваљда ни други.Или у случај ако знаеш да ме просветлиш за превоз јутре што ке имаја бесплатан за Ск па кда што у колко се иде-враќа?
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
15
Де бе де ја се нашали.. а ти ме утера у 200 пи... мајчине :vozbud::vozbud:иначе тија игралишта незнам што ке бидев...само виде оградено све убаво и рефлектори....дај боже да су тениски ... интересно ќе биде..ке има куде да спортуемо...а за превоз да ти казу право појма немам...прв пут слушам од тебе:vozbud::vozbud:
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Де бе де ја се нашали.. а ти ме утера у 200 пи... мајчине :vozbud::vozbud:иначе тија игралишта незнам што ке бидев...само виде оградено све убаво и рефлектори....дај боже да су тениски ... интересно ќе биде..ке има куде да спортуемо...а за превоз да ти казу право појма немам...прв пут слушам од тебе:vozbud::vozbud:
Само беше искрена:smir:

а за другото океј фала ипак.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
абе куманово и убаво и што је најважно има лепи фраере :pipi:али никако неможев да ме научев да збору кумановске:toe::vozbud:
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
одам јас во куманово кај роднини, и тој братучедот ми збори нешто ваму бев таму бев, и после пола саат зборење ме прашува "а бе ти разбра нешто дека јас се занесов со кумановскиов" и јас го гледам како муле и му викам не и тука и двајцата патос се правиме од смеење и после тоа полека зборуваше
 
Член од
25 мај 2008
Мислења
40
Поени од реакции
37
Мојот прв контакт со кумановци беше пред година дена.Неможам да ви опишам колку сум се смеел.И башка мнооогу брзо ми зборуваа.Јас само ги гледам и - ај уште еднаш ако сакаш повтори...
Не дека нашиот струмички е поарен-ама и нивниот дијалект е крш. :pos2:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Еве за сите љубители на кумановскиот дијалект

WWW.KUMANOVAC.COM

Секој ден 4-5 статии за Куманово, Кумановци и вистината кумановска.
Читајте, коментирајте, смејте се и учете кумановски!

Голем поздрав!
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
[quote

Секој ден 4-5 статии за Куманово, Кумановци и вистината кумановска.
Читајте, коментирајте, смејте се и учете кумановски! ![/quote]
фала за страната сега ке учам и следното лето кога ке одам во куманово сее надевам дека ке се вклопам во разговорот со кумановски дијалект
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.866
abe narode neeeeeee neeeeee bivaaaaaa,grad ni e krs,ima i beter u mk ali stvar e mnogo losa, ulice dupke,gubre,soobrakaj haos...itn sakas joste.. standard ni e nizak, poloso zdravje(ako moze poloso,od ovoj aleluja),a i kultura ni e slaba strana...KE BIDE LI NEKAD BOLJE?:drk::drk:
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
849
Поени од реакции
40
Да зборимо поштено с'га,улице ги подзакрписва малко,нема толко дупке,може да се каже дека нема ич.Ѓубре га подсредисва малко,не смрди град с'га.Стандард ни е просек брате па и подпросек.Моментално авганистанци гу вадив работу.Здравље ни е недај боже да ти биде нешто и да треба да чукнеш на тија врата.Свашта има да видиш и да чуеш,ке те измрцварив и на крај па ништо работу нема да завршиш.А за културу неможемо да зборимо ама ич.Ја не памту Куманово да е било некад по културу и по културно понашање ама ај надамо се дека и у тој ке се оправимо:)
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Кратко и јасно град е за нигде!

Немој такој ( бија е и по за нигде ), почнасва да га уредуев малко по малко, а ми што неможемо да га сачувамо тој што ќе ни га пружив, тој е друго, како на пример кеј, сакасва да изведев нешто сс тој, али одма клупе кршење, канте исто... Не е град за нигде, него људи што одив по њега
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Немој такој ( бија е и по за нигде ), почнасва да га уредуев малко по малко, а ми што неможемо да га сачувамо тој што ќе ни га пружив, тој е друго, како на пример кеј, сакасва да изведев нешто сс тој, али одма клупе кршење, канте исто... Не е град за нигде, него људи што одив по њега
А такви ги има доста за жал, па барем ‘ми‘ ако не има још у поголем број да га зачувамо тој што имамо.

И да,не е град толко занигде.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Бре, бре испофалисте ни га Куманово како златно да е :vozbud:
Ама да не се жали ја много, другде посаглам да не е?
Какво - такво, тој ни е :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom