Куманово, кумановци, кумановки

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Куманово е пропаднат град сас уништену инфраструктуру и без никакви манифестације. Док имаше Ирак и Авганистан живуркаше с'г како и тој се намалуе има да биде све победно и победно.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Ќе биде пријател..... има време за се. :)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Iako sum od Skopje, Kumanovo e drzhava be! Poseben jazik imate i otkachen mentalitet. Se poshtue maximalno. :)
Бш овој што га пиша дечко ме испровоцира да напишу нешто.

Стари Кумановци су имале јаку репутацију у Македонију и Србију. Биле су људи што знаев да живив, да муабетив, пинев по некоју чашку и да се веселив. Биле су шегаџие и биле су пожељни за у друштво. Сга брате далеко смо од шегаџие и боеми, народ не знае да живи. Млатив се цел дн по град безвезе, девојке дигнале нос (а како што кажа брат погоре немав ни општу културу), оговара се нон-стоп, а дечки туражу ударав на мотори, постари људи се пропивав од досаду и муку што су останале без работу - у суштину веќина се досадуе и не знае што да правив сс себе. Деца по дома, никој не спортуе - а богами нема ни куде да се спортуе, културно-забаван живот на најниски гранке, све у свему жално. А најлошо е што га нема тј дух у људи, све намрштени фаце и туѓи животи. Никој да ти помогне, да ти приступи пријатељски, само љубомора и лажна надменост.

Да не збору дека смо ми уствари граѓани од втор ред, не овија дивјаци што се симнасва од планине и од Косово. Док ми плаќамо паркинг, они си паркирав у три реда покрај пазар (црвено светло на семафор-што е тој?); не дај Боже да имаш потребу од болницу или МВР - ќе се начекаш док ти улазав преко ред затој што тамо е примен некој неписмен ради рамкован, док наши дипломирани чекав работу. Запослување може да се најде само у Скопје - овдека не можеш ни у кладилницу да најдеш работу. Архитектура и зграде у тесни уличке - лепота. Зеленило, излетнички места, чистота и естетика у град... на много ниско ниво.

И за крај (а сигурно нешто и не сам кажаја што ми е било на памет) смета ми што се губи и едно од најголеми богатства на град - дијалект. Све почесто слушам добар ден, повелете, нула-седум-седум...

Свака част на искључци, има овдека сјајни људи, али су нажалост много мал процент.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
3
Поени од реакции
4
Jas mislam deka redno vreme e Prilep i Kumanovo povtorno prvi da pokrenat NARODNO vostanie. Zoshto? Zato sho mamata ni ebaja i ednite i drugite! Ovie dva gradovi se edinstvenite koishto nishto ne dobijaa a se vo prvite chetiri grada vo golemina i MAKEDONIZAM! Kazetimi shto dobi Kumanovo a shto Prilep? NISTO!!! Investicii koi shto nudat novi rabotni mesta =0, zdravstvo=0, visoko obrazovanie=0 i t. n. Ni go unishtija duhot vo gradovite, duhot po koj bevme prepoznatlivi, kade e shegata, kade e boemshtilakot? si zaminaa odamna! Pozdrav do Kumanovci, se izvinuvam sho zabegav od temava ama TO E GLAVNATA PRICHINA SHO NE SME PREPOZNATLIVI PO TO SHO BEVME!
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Бш овој што га пиша дечко ме испровоцира да напишу нешто.

Стари Кумановци су имале јаку репутацију у Македонију и Србију. Биле су људи што знаев да живив, да муабетив, пинев по некоју чашку и да се веселив. Биле су шегаџие и биле су пожељни за у друштво. Сга брате далеко смо од шегаџие и боеми, народ не знае да живи. Млатив се цел дн по град безвезе, девојке дигнале нос (а како што кажа брат погоре немав ни општу културу), оговара се нон-стоп, а дечки туражу ударав на мотори, постари људи се пропивав од досаду и муку што су останале без работу - у суштину веќина се досадуе и не знае што да правив сс себе. Деца по дома, никој не спортуе - а богами нема ни куде да се спортуе, културно-забаван живот на најниски гранке, све у свему жално. А најлошо е што га нема тј дух у људи, све намрштени фаце и туѓи животи. Никој да ти помогне, да ти приступи пријатељски, само љубомора и лажна надменост.

Да не збору дека смо ми уствари граѓани од втор ред, не овија дивјаци што се симнасва од планине и од Косово. Док ми плаќамо паркинг, они си паркирав у три реда покрај пазар (црвено светло на семафор-што е тој?); не дај Боже да имаш потребу од болницу или МВР - ќе се начекаш док ти улазав преко ред затој што тамо е примен некој неписмен ради рамкован, док наши дипломирани чекав работу. Запослување може да се најде само у Скопје - овдека не можеш ни у кладилницу да најдеш работу. Архитектура и зграде у тесни уличке - лепота. Зеленило, излетнички места, чистота и естетика у град... на много ниско ниво.

И за крај (а сигурно нешто и не сам кажаја што ми е било на памет) смета ми што се губи и едно од најголеми богатства на град - дијалект. Све почесто слушам добар ден, повелете, нула-седум-седум...

Свака част на искључци, има овдека сјајни људи, али су нажалост много мал процент.
Prodolzhete so svojot dijalekt, samo taka kje go prenesete bogatstvoto. Pozdrav! :)
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Бш овој што га пиша дечко ме испровоцира да напишу нешто.

Стари Кумановци су имале јаку репутацију у Македонију и Србију. Биле су људи што знаев да живив, да муабетив, пинев по некоју чашку и да се веселив. Биле су шегаџие и биле су пожељни за у друштво. Сга брате далеко смо од шегаџие и боеми, народ не знае да живи. Млатив се цел дн по град безвезе, девојке дигнале нос (а како што кажа брат погоре немав ни општу културу), оговара се нон-стоп, а дечки туражу ударав на мотори, постари људи се пропивав од досаду и муку што су останале без работу - у суштину веќина се досадуе и не знае што да правив сс себе. Деца по дома, никој не спортуе - а богами нема ни куде да се спортуе, културно-забаван живот на најниски гранке, све у свему жално. А најлошо е што га нема тј дух у људи, све намрштени фаце и туѓи животи. Никој да ти помогне, да ти приступи пријатељски, само љубомора и лажна надменост.

Да не збору дека смо ми уствари граѓани од втор ред, не овија дивјаци што се симнасва од планине и од Косово. Док ми плаќамо паркинг, они си паркирав у три реда покрај пазар (црвено светло на семафор-што е тој?); не дај Боже да имаш потребу од болницу или МВР - ќе се начекаш док ти улазав преко ред затој што тамо е примен некој неписмен ради рамкован, док наши дипломирани чекав работу. Запослување може да се најде само у Скопје - овдека не можеш ни у кладилницу да најдеш работу. Архитектура и зграде у тесни уличке - лепота. Зеленило, излетнички места, чистота и естетика у град... на много ниско ниво.

И за крај (а сигурно нешто и не сам кажаја што ми е било на памет) смета ми што се губи и едно од најголеми богатства на град - дијалект. Све почесто слушам добар ден, повелете, нула-седум-седум...

Свака част на искључци, има овдека сјајни људи, али су нажалост много мал процент.
Коју репутацију су имале стари Кумановци у Македонију и Србију? Да не смо град на научници, уметници, сликари, доктори, музичари, спортисти? Град се мери по тој, а не по пијандуре што висив цел д’н у кафану и продавав муда за бубрези т.е. боемчине. Тој е најлко у живот да седиш и пиеш цел д’н. Иди биди научник, доктор, хирург, сликар, академик и много други работе. Свака част на искључоци, али град е генерално с’с слабо образовање што покажуев и статистике. Млади генерацие гу мрднава работу напред, али још су под утисак на стари генерације, па работе се движив споро.

Ја не прави разлику од планинари од Косово што се доселисва и србомани по град. Иста ти работа само различито паковање. Тија србомани и Срби што ги имасва најбољи радни места у град, најбољи станови, све најбоље бутасва границу у 90-ти Куманово да се спои с’с Србију, пљукасва и омаловажуесва све што е македонско у град. Тија србомани и СДСМ у 90-ти године га тепасва Кангу и његову фалангу у Куманово само затој што носесва македонски знамиња. Д’нска исто тој СДСМ ти продава муда за бубрези за демократију, а Циц и компанија су тешки србо-комуњари. како и претхдни градоначалници на Куманово од тип на Протиќа (бог да га прости) кој беше невиден четник. Знаемо се ми кои смо и што смо овдека. С’га млади генерацие деца почнасва да се мењав много и да раснев у другу средину, друго васпитање, па више никој не ги ќути на тија србомани и затој глас не ги слуша више. Тој е правило.

Кумановски дијалект нема врску с’с т’ј у време на Југославију. У време на Југославију кумановски дијалект е максимално србизиран од лижогзци овде коишто с’с силу зборесва и изгравасва поголеми Срби од тија у Белград.[DOUBLEPOST=1399813922][/DOUBLEPOST]
Jas mislam deka redno vreme e Prilep i Kumanovo povtorno prvi da pokrenat NARODNO vostanie. Zoshto? Zato sho mamata ni ebaja i ednite i drugite! Ovie dva gradovi se edinstvenite koishto nishto ne dobijaa a se vo prvite chetiri grada vo golemina i MAKEDONIZAM! Kazetimi shto dobi Kumanovo a shto Prilep? NISTO!!! Investicii koi shto nudat novi rabotni mesta =0, zdravstvo=0, visoko obrazovanie=0 i t. n. Ni go unishtija duhot vo gradovite, duhot po koj bevme prepoznatlivi, kade e shegata, kade e boemshtilakot? si zaminaa odamna! Pozdrav do Kumanovci, se izvinuvam sho zabegav od temava ama TO E GLAVNATA PRICHINA SHO NE SME PREPOZNATLIVI PO TO SHO BEVME!
Jas mislam deka redno vreme e Prilep i Kumanovo povtorno prvi da pokrenat NARODNO vostanie. Zoshto? Zato sho mamata ni ebaja i ednite i drugite! Ovie dva gradovi se edinstvenite koishto nishto ne dobijaa a se vo prvite chetiri grada vo golemina i MAKEDONIZAM! Kazetimi shto dobi Kumanovo a shto Prilep? NISTO!!! Investicii koi shto nudat novi rabotni mesta =0, zdravstvo=0, visoko obrazovanie=0 i t. n. Ni go unishtija duhot vo gradovite, duhot po koj bevme prepoznatlivi, kade e shegata, kade e boemshtilakot? si zaminaa odamna! Pozdrav do Kumanovci, se izvinuvam sho zabegav od temava ama TO E GLAVNATA PRICHINA SHO NE SME PREPOZNATLIVI PO TO SHO BEVME!
Куманово никад не е бија македонски град, него србо-комуњарски. С’га задњи 7-8 године почна да се мења менталитет и васпитање на људи.

О’вј заѓан градоначалник на Прилеп ви га направи град да ви личи б’ш на град. Прилеп е било одувек село, но последњни 4-5 године много се разви. Не збору на памет, него сам бија 2-3 пута до с’га. Центар ви е 10 пута поурбанизиран од Куманово, а и уопште град ви е много посреден него Куманово.
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Коју репутацију су имале стари Кумановци у Македонију и Србију? Да не смо град на научници, уметници, сликари, доктори, музичари, спортисти? Град се мери по тој, а не по пијандуре што висив цел д’н у кафану и продавав муда за бубрези т.е. боемчине.
За репутацију мислеше на поштовање спрема Кумановци и жеља за дружење сс нас. Важиле смо за ведри људи, расположени и пријатељски настроени. Сга углавном кд ќе дојдев од други места не су задовољни од понашање на наш народ.
Тој си у право, не смо познати по спортисти, доктори, научници, али нема ни услови за да бидемо познати по тој - образование е лошо, места за спортување има срамотно малко, а и држава уопште не инвестира у Куманово. Задњо дупче у шупељку смо. :P
Иначе, Куманово е бија индустриски доста развиен град, колко само јаки фабрике е имало и не е имало оваква невработеност.


Ја не прави разлику од планинари од Косово што се доселисва и србомани по град. /quote]

:facepalm: Овој не заслужуе одговор.


Кумановски дијалект нема врску с’с т’ј у време на Југославију. У време на Југославију кумановски дијалект е максимално србизиран од лижогзци овде коишто с’с силу зборесва и изгравасва поголеми Срби од тија у Белград.
How come? Дај ми линк да прочитам како е иѕгледаја кумановски дијалект пред Југославију.
 
Последно уредено:

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Малку можеби е оф-топик, но мислам дека е добро да се каже.

Пред некој ден имаше емисија за потомците на еден од преживеаните патници на Титаник, којшто бил Македонец (заборавив како се викаше). Ги барале неговите потомци и нашле дека живеат во Чучер Сандево, коешто е на Скопска Црна Гора. Иако е сопствена општина, за Чучер Сандево се велеше дека е „во близина на Скопје“, па човек би помислил дека повеќе гравитира кон Скопје отколку кон кој и да е друг град (и географски е поблиску до Скопје, отколку, да речеме, до Куманово).

Кога ги интервјуираа луѓето што му биле потомци на преживеаниот, забележав дека зборуваат на говор кој е многу поблизок до кумановскиот отколку до „скопскиот“, каков што можеби го имаме денес. Сепак, мое лично мислење е дека тие зборуваат на оној говор што старите скопјани го зборувале (не 100% идентичен, се разбира, но прилично близок), којшто денес е горе-долу исчезнат во Скопје, бидејќи тука доаѓаат луѓе од различни краеви на Македонија, па локалниот дијалект морал да попушти пред налетот на големиот број луѓе коишто се трудат да зборуваат на литературен јазик, за да бидат повеќе разбрани.

Мислам дека ова е една од причината што скопјаните многу ги ценат кумановците поради нивниот говор и дијалект: стариот скопски говор и дијалект е многу поблизок до кумановскиот, отколку што е денешниот скопски говор, којшто е поблизок до литературниот јазик (нe 100%, поради жаргони и слично). И верувам дека Куманово е пример на град којшто успеал да си го задржи својот дијалект, својот речник и својот начин на живеење и размислување - нешто што Скопје морал да го плати како цена да стане метропола (прашање е колку Скопје е метропола, но тоа не е за оваа тема). Можеби повеќе би требало да се свртиме кон Чучер Сандево, коешто е поблиску, ама кој пак ќе се пентари на Скопска Црна Гора...

Затоа, Кумановци, бидете сигурни дека од Скопје ќе имате поддршка за вашиот дијалект и начин на зборување, коишто се не само поради лексички причини туку и емотивни. Ако не можам да зборувам за сите од Скопје, тогаш ќе си кажам само во свое лично име.

Поздрав. (y)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Дечки знае некој што се дешава куде гимназију? Имаше много полиција тамо...
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Дечки знае некој што се дешава куде гимназију? Имаше много полиција тамо...
Ќе искочу с'га, али ќе ми треба време док да стигну тамо !
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Да не су се потепале пред матуру...
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Док возеше по Треќу македонску престигна ме полиција с'с укључену сирену, после горе од улицу гледам имаше поише полиција пред гимназију.
А дан'ска ли славив они?
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Едн улегна сс палку у Бар Код и почна да тепа и матуранти и да га крши инвентар у бар код ете тој се деси...
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Едн улегна сс палку у Бар Код и почна да тепа и матуранти и да га крши инвентар у бар код ете тој се деси...
Матуранти претерале сас глупости..

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Гаѓале му на човека у куќу сс флаше, деца мали му се уплашиле почнале да плачев и туј му пукнаја филм на човека, а човек не бија бш цел сс памет и ете ти беља.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Значи чаршиски муабети...невероватан град е овој Куманово ниедн не гу кажа истину.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom