Култот на Марија

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Маркус, слободно дополни ја својата листа со римокатолички титулирања од мајката Божја со посочените православни титулирања, и ќе се можеме да се впуштиме во унијатство, оти сите ќе се препознаат во таа листа и сите ќе бидат задоволни.

А тоа како православните ја титулираат мајката Божја, тоа има своја основа: тоа е нејзината улога во Светов, нејзината Светост, оти од сите женски „особи„, само Богородица била (е) достојна да Го роди Христа Бога.

А ако се ограничам само на Писмото, тогаш секое мое тврдење за православното застранување ќе биде оправдано тврдење.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Маркус, слободно дополни ја својата листа со римокатолички титулирања од мајката Божја со посочените православни титулирања, и ќе се можеме да се впуштиме во унијатство, оти сите ќе се препознаат во таа листа и сите ќе бидат задоволни.

А тоа како православните ја титулираат мајката Божја, тоа има своја основа: тоа е нејзината улога во Светов, нејзината Светост, оти од сите женски „особи„, само Богородица била (е) достојна да Го роди Христа Бога.

А ако се ограничам само на Писмото, тогаш секое мое тврдење за православното застранување ќе биде оправдано тврдење.
Miki немам што да надополам доволно е...Марија не е утеха за Христијаните
ниту Порта од Рајот,ниту лекарка на болните, ниту е спас за светот..тие епитети му припаѓа само на Бог...Нејзината улога завршува со раѓањето на Исус..Разберете веќе еднаш славете го Кралот не слугата...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
О, Пресвета Богородице...преславна похвало на апостолите,
Ако некој што не ја познава Библијата го прочита ова, неизбежно ќе си помисли дека апостолите цело време за Марија пишувале во своите посјанија... а уствари, доколку ја прочита Библијата, ќе се изненади со фактот дека блажената Марија не е НИТУ ЕДНАШ спомната во посланијата на апостолите

Таа само еднаш маргинално се спомнува во делата на апостолите...

"И кога влегоа во куќата, се искачија во горната одаја, каде живееја: Петар и Јован, Јаков и Анрдеј, Филип и Тома, Вартоломеј и Матеј, Јаков Алфеев и Симон Зилот, и Јакововиот брат Јуда. Сите овие еднодушно и постојано беа во молитва, заедно со некои жени и со Марија, Исусовата мајка, и со Неговите браќа."
(Дела на апостолите 1:13-14)

И само толку. Блажената Марија не е спомната на ниту едно друго место во посланијата на апостолите.
Тогаш, се прашувам, како е можно православните да ја нарекуваат "преславна похвало на апостолите", кога, освен горниот случај, НИТУ ЕДНАШ не ја спомнале во своите посланија?


Или пак повторно се работи за некоја тајна завера на апостолите каде што тие тајно ја величале блажената Марија и сето тоа, по принципот на расипан телефон, им го дошепнале на денешниве православни па затоа тие денес ја величат како "преславна похало на апостолите"?
Хммм... што мисите вие?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„Ние„ го мислиме следново: излези малку од Писмото...Твредењето дека „она кое не е во Писмото, не е никаде„ не ти држи вода. Тоа тврдење е важечко за секоја конфесија која себеси се именува како „црква„ и како „христијанска„, но не важи и за православната Црква. Така, имаме суштински различни претстави и поимање за христијанската вера.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
„Ние„ го мислиме следново: излези малку од Писмото...Твредењето дека „она кое не е во Писмото, не е никаде„ не ти држи вода. Тоа тврдење е важечко за секоја конфесија која себеси се именува како „црква„ и како „христијанска„, но не важи и за православната Црква. Така, имаме суштински различни претстави и поимање за христијанската вера.
Во право си....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Член од
29 ноември 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Пресвета Богородице, спаси не`!
Св. Апостол Петар напиша:
Исус Христос е оној камен што од вас ѕидарите беше отфрлен, Кој стана камен темелник; Во никој друг нема спасение: зашто под небото нема друго име дадено на луѓето, преку кое би можеле да се спасиме
Дела на Апостолите 4:12
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Исмевањето одсекогаш сум го сметал за „јак„ аргумент, разбираш...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Исмевањето одсекогаш сум го сметал за „јак„ аргумнет, разбираш...
Извини...кон мене ли се однесува ова..оти ако е кон мене се смеев на нашите долги одговори кои ги постиравме..
Во право си....
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131


А толкувањето е „според Светле„?
Добро ова ни мене не ми е јасно..Бог јасно и глсано вели дека нема друго име под небото дадено за спасение на луѓето..освен Исус..а ти бараш толкувње..Библијата не е напишана како тајна порака за да не ја фатат германците бе Мики..наменета е на нас обичните луѓе...норамлно е дека има и покомплицирани делови..но...да правиш морзева азбука од секој цитат...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Abe ova se gluposti, naredeni, edna do druga, glava ne se diga...

Marija, Jonce, Zdravko, Kurle, Madle...
POLITEIZAM!

Posle ke vi se smeat Muslimanite i ke ve zafrkavaat, tocno, koj ne bi ve zafrkaval!


Ti ne si chlen na Sv. Pravoslavna Crkva, nitu na nekoja od eretichkite hristijanski crkvi (Rimokatolichka, Protestantska). Spored toa, ne mozhe da se reche deka si hristijanin, nezavisno od tvoeto voobrazenie i svakjanje, i NEMASH NIKAKVO PRAVO NA BIBLIJATA. Vsushnost, ti go nemash Svetiot Duh za pravilno da ja razberesh, a tvoeto dushevno umuvanje ne mozhe da bide vistina. Biblijata ni e dadena za duhovno da ja primime, a ne dushevno i svoevolno da ja tolkuvame, kako shto chinish ti. Taa e proizvod na Svetiot Duh, a chovechkiot um ne mozhe da ja svati pravilno, zatoa e neophodna ispravna duhovnost. Chovekot dobiva pristap kon Svetiot Duh pri svoeto krshtenie. No, Hristos veli deka na nebesata kje bide svrzano samo toa shto e svrzano vo Crkvata, shto znachi deka sekoe krshtenie, koeshto ne e izvrsheno vo Pravoslavnata Crkva (ima istoriski dokazi deka taa e Crkvata Hristova), ne e priznato na nebesata. Tvoeto lukavstvo, umuvanje, sitnicharenje i provociranje, ni na son ne mozhe da bide "teoloshko znaenje", nitu sodrzhi realni argumenti i fakti.
Eeee Чорбаџи, za ova li zboruvashe Hristos...
Ne si imal pravo na Biblijata ti, zatoa shto ne si bil del od bratstvata, ne si bil del od nikakva crkva, ne si znael shto e sveti duh, i ne si go poseduval toa...

Eve jas sakav da stanam hristijanin, ama nisho, eve mi kinat volja...

Abe jas znam shto treba za ovakvi tapoglavci, jas znam!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom