Крит

M

macgowan

Гостин
во колумвари некаде на 22км од ханиа

во колумвари негде на 20км од ханиа
Колимвари ти е на одлична позиција за посета на Balos/Gramvousa лагуната, Фаласарна и Елафониси, потоа Самариа кањонот и селцата во внатрешноста и јужната, `дивата` страна на Крит. Цел тој потег од Хања до Кисамос(од каде што тргаат бродчињата за Балос) е поврзан. Плажата не е нешто посебно на тој дел, ама погореспоменатите се под обавезно за посета, фантастично е. Ако те интересираат манастири имаш еден интересен баш кај Колимвари со преубав поглед ама име заборавив.
Истокот ти е далеку но ако би оделе посетете ги ископините на Кносос кај Ираклио или Фестос кој е подолу накај Матала, една од најпознатите плажи со пештерите вклесани во карпите, каде имало хипи комуна на времето.
На исток вредно за посета е Спиналонга, карши селото Плака над Аг.Николаос, остров-венецијанска тврдина во која до 1950тите години се наоѓаше последната колонија на лепрозни во Европа, многу интересно и морничаво искуство...потоа Криси островчето карши Иерапетра, Ласити висорамнината, ами Ваи итн., многу работи има за гледање ама не се стига за кратко време, мислам дека мачно за еден одмор да се видат толку многу работи, а ние бевме 17 дена и душа ни излезе од шетање а за пократко да не правам муабет...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
во колумвари некаде на 22км од ханиа

во колумвари негде на 20км од ханиа
Колимбари е мало тивко место , ако си за пожив провод во соседство ти е Платањас , Хања , Агија Марина ... За авантури како што кажа господинот во постот погоре одете накај Самариа и воопшто кога си на тој дел напрајте круг преку Кисамос(Кастели) накај Фаласарна и Елафониси . Обавезно отидете до Паљохора . Ако сте 7-10 дена тој круг ви е доволен инаку одморот ке ви се претвори во трка да се види се.
Инаку имате автобуски превоз од Ханија до сите овие места , скоро сите овие автобуси поминуваат и низ Колимбари така да отидете до средсело кај маркетот на Инка и ке дознаете се што ви треба.
Предупредување , тој дел е полн со наши сонародници , внимавајте на речникот ;) .
За делот околу Ираклион ви треба уште 2-3 дена а за Свети Николе ( Агиос Николаос) и крајниот исток најверојатно уште толку .
 
C

cige

Гостин
Колимбари е мало тивко место , ако си за пожив провод во соседство ти е Платањас , Хања , Агија Марина ... За авантури како што кажа господинот во постот погоре одете накај Самариа и воопшто кога си на тој дел напрајте круг преку Кисамос(Кастели) накај Фаласарна и Елафониси . Обавезно отидете до Паљохора . Ако сте 7-10 дена тој круг ви е доволен инаку одморот ке ви се претвори во трка да се види се.
Инаку имате автобуски превоз од Ханија до сите овие места , скоро сите овие автобуси поминуваат и низ Колимбари така да отидете до средсело кај маркетот на Инка и ке дознаете се што ви треба.
Предупредување , тој дел е полн со наши сонародници , внимавајте на речникот ;) .
За делот околу Ираклион ви треба уште 2-3 дена а за Свети Николе ( Агиос Николаос) и крајниот исток најверојатно уште толку .
Лидл има ли таму?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Незнам за Лидл , Инка ( нивни локален ланец на маркети ) има . Јас кога бев немаше Лидл ама сега би било чудо да ги нема таму .
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Видов , значи имаш Лидл во Ханија накај аеродромот !
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Каде предлагате да се сместам за да одам по убави плажи? Манастири и ископини баш и не ме интересираат.

Поефтино е со кола до Крит или со авиoн па рентакар? Крај на Јули е ок период за Крит?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
За каков вид на одмор се спремаш зависи .
Ако си за поспокојно а убаво за капење и за око оди на запад околу Ханија . Паљохура и Елафониси се многу убави ама се малку одсечени на југ . Од Ханија до Колимбари целото е плажа со центар во Платањас и Агиа Марина , таму врие од сите нации и бои , дење и ноќе !
Источно од Ираклион ти е Малија тоа е најпосетен дел , плажа до плажа . Може да се каже дека е туристички центар на Крит , ако има таков и ако е еден :) !
И немој да пиете узо таму , имаат супер ракија (цикудја) и сирење .
Со кола ? Може ама зависи колку души сте за да се поделат трошковите , оти треба до Атина после траект до Крит што и не е ефтинко .За двајца со кола до Ханија и назад, траектот е околу 300 евра ако си купиш карта преку интернет .
Ако имаш цврсти термини најдобро е со авион од Солун има ефтини летови ама треба уште сега да купиш карта ! После рентакар .
Јули е жешко секаде па и на Крит :cool: !
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Здраво на сите :) Сега на средина на овој месец ќе идам на Крит во Малиа. Ако некој е бил таму и знае каде да се посетат убави плажи и места?
 
M

macgowan

Гостин
Цел источен Крит е убав, Самата Малиа не е ништо посебно и ти е како Кавос на Крф или Лаганас на Закинтос - забава нон стоп и има убава песочна плажа. Врие од штекер исклучени англичан(к)и. Обавезно да прошеташ до Аг.Николаос и околината, блиску ти е. Иерпетра и од таму до Хриси островчето исто, потоа внатрешноста...многу има, многу за гледање и шетање.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Цел источен Крит е убав, Самата Малиа не е ништо посебно и ти е како Кавос на Крф или Лаганас на Закинтос - забава нон стоп и има убава песочна плажа. Врие од штекер исклучени англичан(к)и. Обавезно да прошеташ до Аг.Николаос и околината, блиску ти е. Иерпетра и од таму до Хриси островчето исто, потоа внатрешноста...многу има, многу за гледање и шетање.
А знаеш колку е цената да изнајмам веспа на пример?[DOUBLEPOST=1499702508][/DOUBLEPOST]
А знаеш колку е цената да изнајмам веспа на пример?
Исто така предлог некој добри плажи околу тоа место? Јас ќе сум сместен надвор од Малиа (15 мин пешачење ми е центарот) Исто така дали се исплаќа со такси да идеш до некоја плажа
 
Последно уредено:
M

macgowan

Гостин
А знаеш колку е цената да изнајмам веспа на пример?[DOUBLEPOST=1499702508][/DOUBLEPOST]
Исто така предлог некој добри плажи околу тоа место? Јас ќе сум сместен надвор од Малиа (15 мин пешачење ми е центарот) Исто така дали се исплаќа со такси да идеш до некоја плажа
http://www.cretanbeaches.com/en/sea-tourism/central-crete-beaches-heraklion/malia-beach - локалниот бич.
http://www.cretanbeaches.com/en/beaches-of-crete/east-crete-beaches-lassithi - бичојте на источен Крит.
Не знам колку се цените за рентање.
Крит е многу широк поим, верувај. Со скутер само поблиската околина можи да ја видиш. Таксито е скапо, како во цела Грција. Доколку сте друштво, изнајмете си кола обавезно.
Подобро е ценкање на лице место.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
http://www.cretanbeaches.com/en/sea-tourism/central-crete-beaches-heraklion/malia-beach - локалниот бич.
http://www.cretanbeaches.com/en/beaches-of-crete/east-crete-beaches-lassithi - бичојте на источен Крит.
Не знам колку се цените за рентање.
Крит е многу широк поим, верувај. Со скутер само поблиската околина можи да ја видиш. Таксито е скапо, како во цела Грција. Доколку сте друштво, изнајмете си кола обавезно.
Подобро е ценкање на лице место.
2ца сме , затоа и прашувам за скутер :) Исто така ако знаеш некој поблиски релации кој може да се оди со скутер :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom