Криптовалути - Генерална дискусија

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.616
Поени од реакции
8.485
Дупе сум за овие ствари, а немам време да читам назад...како да купувам Tether ако сака да објасни некој.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ако имате крипто, пожелно е да конвертирате Tether во USDC и да ги повлечете средствата од Binance.
 
Член од
17 февруари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрав дечки!
Дали некој тука имал проблем со CEX при вадење на пари fiat withdrawal, веќе преку10 дена немам ништо на сметката а наводно од страна на CEX трансакцијата е комплетна. Ви благодарам,
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Поздрав дечки!
Дали некој тука имал проблем со CEX при вадење на пари fiat withdrawal, веќе преку10 дена немам ништо на сметката а наводно од страна на CEX трансакцијата е комплетна. Ви благодарам,
Провери си со твојата банка. И побарај од CEX доказ за трансакцијата.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Едуцирајте се, прочитајте го "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System ", пробајте да разберете зошто технологијата претставува револуција во финансискиот свет и ги привлекува и фасцинира најпаметните и најталентирани умови во ИТ светот.

Само тогаш ќе разберете дека:
- Bitcoin нема топ, затоа што FIAT-от нема дно.
- 100 000$ BTC не е таргет туку само попатна станица. 1 милион пред 2035-та (нека трепка)

Доволно е да се погледнат насловите во последните 6 месеци и сликата станува јасна:
- Hong Kong Plans to Legalize Retail Crypto Trading to Become Hub
- German Asset Management Giant DekaBank To Offer Bitcoin And Crypto
- Russia is handing subsidies and over $12 million in direct support for miners as it seeks to become a BTC mining powerhouse
- Bank of Russia agrees to legalize crypto for cross-border payments
- Brazil’s oldest bank allows residents to pay their taxes using crypto
- Brazil legalized cryptocurrencies as a means of payment.
- New York introduces bill to legalize crypto payments for state purposes
- In bankrupt Lebanon, locals mine bitcoin and buy groceries with tether, as $1 is now worth 15 cents

- ...........продолжи ја низата

За да не биде дека зборам на памет, во прилог изворите.

.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Едуцирајте се, прочитајте го "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System ", пробајте да разберете зошто технологијата претставува револуција во финансискиот свет и ги привлекува и фасцинира најпаметните и најталентирани умови во ИТ светот.

Само тогаш ќе разберете дека:
- Bitcoin нема топ, затоа што FIAT-от нема дно.
- 100 000$ BTC не е таргет туку само попатна станица. 1 милион пред 2035-та (нека трепка)

Доволно е да се погледнат насловите во последните 6 месеци и сликата станува јасна:
- Hong Kong Plans to Legalize Retail Crypto Trading to Become Hub
- German Asset Management Giant DekaBank To Offer Bitcoin And Crypto
- Russia is handing subsidies and over $12 million in direct support for miners as it seeks to become a BTC mining powerhouse
- Bank of Russia agrees to legalize crypto for cross-border payments
- Brazil’s oldest bank allows residents to pay their taxes using crypto
- Brazil legalized cryptocurrencies as a means of payment.
- New York introduces bill to legalize crypto payments for state purposes
- In bankrupt Lebanon, locals mine bitcoin and buy groceries with tether, as $1 is now worth 15 cents

- ...........продолжи ја низата

За да не биде дека зборам на памет, во прилог изворите.

.
Никој апсолутно никаде не ја негира технологијата, имав постирано пред некое време дека САД веќе започнаа со експериментирање на „дигитален долар“, а Кина во таа игра е одамна.
Тоа што се случуваше и сеуште се случува во тој свет е само користење на широките народни маси за некој горе да направи пари, плус бесплатно да им се тестира и усоврши оваа технологија. Со целата таа фама и илјадници различни валути само си обезбедија доволно реални проекти за анализирање, и без да инвестираат милиони во R&D ги имаат на тацна добрите и лошите карактеристики на секоја од нив, и потенцијални проблеми со безбедност на истите.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Дигитален Yuan или дигитален Dollar немаат апсолутно никаква врска со Bitcoin ниту со Blockchain.
Се работи за уште едно централизирано ФИАТ срање што според мене ама апсолутно никако не се разликува од доларите што ги имам во банка.
Еве објасни ми зошто јас и ти би купиле или би сакале да чуваме Дигитален долар? Зашто е тоа подобро решение од доларите што сега ги имам во банка или во сеф? Како мене тоа ќе ме заштити од желбата на централните банки да штампаат FIAT во недоглед?
Затоа уште еднаш ќе повторам, прочитај Bitcoin paper-от, авторот се потрудил и убаво објаснил од кои причини го создал Bitcoin и кои цели сакал да ги постигне со неговото создавање.

За старт,
Bitcoin design principles
  • Self-custody.
  • Security.
  • Inclusion.
  • Interoperability.
  • Transparency.
  • Privacy.
  • Decentralization.
Дигитален долар не само што не ги следи повеќето од овие принципи туку е поставен контра повеќето од нив.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Дигитален Yuan или дигитален Dollar немаат апсолутно никаква врска со Bitcoin ниту со Blockchain.
Се работи за уште едно централизирано ФИАТ срање што според мене ама апсолутно никако не се разликува од доларите што ги имам во банка.
Еве објасни ми зошто јас и ти би купиле или би сакале да чуваме Дигитален долар? Зашто е тоа подобро решение од доларите што сега ги имам во банка или во сеф? Како мене тоа ќе ме заштити од желбата на централните банки да штампаат FIAT во недоглед?
Затоа уште еднаш ќе повторам, прочитај Bitcoin paper-от, авторот се потрудил и убаво објаснил од кои причини го создал Bitcoin и кои цели сакал да ги постигне со неговото создавање.

За старт,
Bitcoin design principles
  • Self-custody.
  • Security.
  • Inclusion.
  • Interoperability.
  • Transparency.
  • Privacy.
  • Decentralization.
Дигитален долар не само што не ги следи повеќето од овие принципи туку е поставен контра повеќето од нив.
Моментот кога ќе сфатиш дека никој не го интересира што сакаме јас и ти, и дека сме тотално небитни во носењето на одлуки, ќе може да разбереш зошто никогаш нема да имаме класична децентрализација.
И да дојде до децентрализација ќе биде поради тотално други причини.

Тој што ги контролира банките, го контролира и светот, и нема сила што ќе ги натера да се откажат од таа моќ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.584
Дигитален Yuan или дигитален Dollar немаат апсолутно никаква врска со Bitcoin ниту со Blockchain.
Се работи за уште едно централизирано ФИАТ срање што според мене ама апсолутно никако не се разликува од доларите што ги имам во банка.
Еве објасни ми зошто јас и ти би купиле или би сакале да чуваме Дигитален долар? Зашто е тоа подобро решение од доларите што сега ги имам во банка или во сеф? Како мене тоа ќе ме заштити од желбата на централните банки да штампаат FIAT во недоглед?
Затоа уште еднаш ќе повторам, прочитај Bitcoin paper-от, авторот се потрудил и убаво објаснил од кои причини го создал Bitcoin и кои цели сакал да ги постигне со неговото создавање.

За старт,
Bitcoin design principles
  • Self-custody.
  • Security.
  • Inclusion.
  • Interoperability.
  • Transparency.
  • Privacy.
  • Decentralization.
Дигитален долар не само што не ги следи повеќето од овие принципи туку е поставен контра повеќето од нив.
daj be ne zamaraj so gluposti. tovari si magareto i svirkaj si. ako si tolku glup uste da nemozes da vidis deka e balon dzabe e sekakva diskusija so tebe. ne placi samo koga ke pukne...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Абе Lester, да те потсетам сме муабетеле ние тука и 2020 година, 9 Ноември.
Еве ти тука линк до постовите:

Се сум ти пишал ама кој да чита.
Последен пост 9 Ноември 2020та, цена на BTC = околу 10 000$.
Сум ти дал и таргет кај да продадеш, читај до крај на 2021 година минимум 50 000$.
BTC не само што постигна 50К туку и надмина.
Тие што послушале направиле 500% на мој совет, останатите како тебе си играа мајтап и ми кажуваа како треба да избришам нула од мојот таргет или поарно да си ги ставам парите на спортска.
Среќа што има историја на форумов па сите може да видат кој што пишувал и какви прогнози давал.
Толку од мене се гледаме на почеток на 2025-та, со минимум цена од 100К$ за BTC.
Поздрав и секое добро.
 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
299
Поени од реакции
880
Ова "срањето" никако да умре. Гледам пак се кренало до 24000 усд. Џабе спремавте киурите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom