Криминалци, криминални групи и мафијата во светот

Член од
20 декември 2017
Мислења
376
Поени од реакции
202
Машко, 18. Знае доста за бандите. :love:
Не реков дека знам се. Досадно е по дома па следам такви теми :)[DOUBLEPOST=1516465156][/DOUBLEPOST]Сега искрено што ми е чудно кај бандите во Америка е што се повеќе и повеќе бели банди има. Не мислам на оние што мрзат и црнци и кафени и жути. Мислам на банди што CWB (Crazy White Boys) или Јuggalos. Такви банди се изумрени од многу одамна иако ги има ама во многу мал број и со мал број членови. Да ли го имаат истото ниво на почит како во минатото тоа не знам да кажам. Од белите банди (Не расисти) најјаката која била и сега моментално се Simon City Royals. SCR се поделени на две бранши. Северна и Јужна. Северна е создадена прва у раните 50ти години у Чикаго. Северна претежно се занимава со традиционален криминал за банди. Кражби/Убиства/Продажба на дрога. Тие прифакаат и членови без разлика на боја. Јужна е создадена рани 70ти. Немаат официјален благослов од северот ама не им прават проблеми. Јужниот па на друга страна се по чудни. Тие исто така прифаќаат членови без разлика на боја ама у 50 случаи еднаш до два пати. Тие се занимаваат со почуден криминал на некој начин. Прават алкохол и го шверцуваат, најчесто по индијански презервати каде што до ден денес е забранет алкохол. Тие инаку почнале од југот, не биле расисти ама не ги сакале останатите раси. Почнале така што ситни криминалци се собрале во затворите и за да се заштитат од останатите групи создале своја дружина

Еве многу интересен документарец за јужниот дел
https://www.youtube.com/watch?v=k6Dajd_UvyA&t=440s

Еве за северен дел
https://www.youtube.com/watch?v=dWOoDS5-oWA&t=2s

Еден од нивните напади во Чикаго (Север)
https://www.youtube.com/watch?v=cIdDfxUgePI[DOUBLEPOST=1516466628][/DOUBLEPOST]CWB (Порано Cincinnati White Boys сеа како Crazy White Boys ама пошие како Цинци ги знаат) За нив искрено немам уопште информации. Знам само дека у Охајо се направени. Кога не знам, ама знам дека се направени за инат на Aryan Brotherhood (расисти) односно овие да не ги мачат белците што не се расисти или по банди. Криминални дела освен пљачки/дрога не знам. Сеа поише се фокусираат на рап музиката. Имаат еден куп рапери а имаат и снимено и филм за белци во рапот за кој Хајстак (член на CWB) рече дека биле пари искористени од продажба на дрога јавно. Нивен стар водач беше исто така еден рапер Swap Shoe Joe.

Фристајл на шефот
https://www.youtube.com/watch?v=NWsGRABw2Ao

Песна на ликот кој изјави за какви средства биле искористени за филмот
https://www.youtube.com/watch?v=sb4HzNB8A2M

Првите 10 минути од филмот кој е сниман од рапер и член кој у затвор беше за проба за убиство
https://www.youtube.com/watch?v=k0UoPzjItTc[DOUBLEPOST=1516466925][/DOUBLEPOST]Juggalos. Тие според мене и баш не се банда, ама според ФБИ се. Juggalos се фанови на една хороркор рап група која стана позната у 90тите. Имаат доста фанови. 90% од така наречените членови на банди се нормални луге татковци и мајки. освен тие 10 посто кои што вршат кражби и убиства. Од како беа класифицирани како банда буквално имаше протести пред белата куќа тоа да се реши. Е ЗА ОВИЕ СКОРО НИШТО НЕ ЗНАЕВ ( ZA JUGGALOS) ПА ЧИТАВ ОД ВИКИ. НЕ СУМ ВООПШТО СИГУРЕН ДА ЛИ Е ВИСТИНА ЗА ОВА АМА АЈ ДА ВКЛУЧАМ.[DOUBLEPOST=1516472818][/DOUBLEPOST]Insane Majestics
Создадена е у 1985 во Јужен Лавндал. Прво име и било Majestic Party Crew (дај бе нашето име ке беше Кајгана Македонија Ганг па ке беше поубао) Нивни бои се црна, сива и бела. Поголем дел се белци ама има членови црнци и латино (кафени). Уште се активни по улиците. Симбол им беше стап некој и крст мислам дека. Тие уствари почнуваат у 1965 у дел наречен Little Italy (Мала италија) и е направена од неколку италијанци. Прво име им било Тaylor Majestics. Први ривали им биле црните банди во близина. Vice Lords им биле главните ривали. Во рани 70ти се создава и друга банда Majestic Gangsters буквално во истото мало. Знам после дека се споиле у истото време. Тогаш почнува и големата миграција од Европа. мегу која и Македонците (затоа толку знам за бандите у Чикаго. Имам близок таму) Освен тепачки со црнци како друго за забава им било и брејк денс и журкање. Поради начинот на кој журкале многу луге привклевуаат и се зближуваат со уште една банда. Two Two Boys. Во 1988 почнуваат проблемите. Поради тоа што се дружеле со Two Two Boys, неколку други банди им прават проблеми. Се тоа резултира у три убиства кои до ден денес се нерешени и поради тоа тие губат многу членови. За да не се растури бандата. Главниот Сергио "Gramps" прави тајни договори со Satan Disciples. Тие сеуште инаку се викаат Majestic Party Crew. Во 1992 Two Two Boys дознаваат дека тие всушност им се приклучуваат на SD и го менуваат името од MPC во Insance Majestics. Тука почнува огромна војна мегу нив. Се борат долго време, некои 3 или 4 години а Maniac Latin Disciples се друга банда во близина и решава и двете да ги нападне. IM i TTB се истрошени, немаат луѓе. Тие имаат таен договор за мир, и ги напаѓаат MLD ама џабе. TTB се селат. А војната мегу IM i MLD до ден денес трае.

Chi West
Бела банда формирана у 1958 во Чикаго у населба наречено Ukraine Village. Прво обични пијаници, но кога почнуваат доселеници од Порто Рико се уозбилуваат. Со тек на време неколко порто рико банди се спојуваат. Chi West се бори со повеќе од 4 банди. Сите бели банди потоа решаваат да се спојат и настанува така наречена White Power Organization. Прават договор да не се напагаат едни со други но Chi West брзо излегуваат затоа што мислат дека не им е потребно. Ова им е голема грешка. Тие подоцна се поврзуваат со Украинската Мафија и нивниот шеф Jack "The Jew" Farmer станува голема фаца. Тој на 1 јуни 1988 е уапсен а у 89 осуден на 40 години и тоа за убиство, продажба на дрога, рекет и уште нешто не се сеќам што. Го имате на имисија на Америкас мост вантед. Бандата после се распага

Ако сакате и за нашите браќа грци ке пишам. Они исто направиле банда :)
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Не реков дека знам се. Досадно е по дома па следам такви теми :)[DOUBLEPOST=1516465156][/DOUBLEPOST]Сега искрено што ми е чудно кај бандите во Америка е што се повеќе и повеќе бели банди има. Не мислам на оние што мрзат и црнци и кафени и жути. Мислам на банди што CWB (Crazy White Boys) или Јuggalos. Такви банди се изумрени од многу одамна иако ги има ама во многу мал број и со мал број членови. Да ли го имаат истото ниво на почит како во минатото тоа не знам да кажам. Од белите банди (Не расисти) најјаката која била и сега моментално се Simon City Royals. SCR се поделени на две бранши. Северна и Јужна. Северна е создадена прва у раните 50ти години у Чикаго. Северна претежно се занимава со традиционален криминал за банди. Кражби/Убиства/Продажба на дрога. Тие прифакаат и членови без разлика на боја. Јужна е создадена рани 70ти. Немаат официјален благослов од северот ама не им прават проблеми. Јужниот па на друга страна се по чудни. Тие исто така прифаќаат членови без разлика на боја ама у 50 случаи еднаш до два пати. Тие се занимаваат со почуден криминал на некој начин. Прават алкохол и го шверцуваат, најчесто по индијански презервати каде што до ден денес е забранет алкохол. Тие инаку почнале од југот, не биле расисти ама не ги сакале останатите раси. Почнале така што ситни криминалци се собрале во затворите и за да се заштитат од останатите групи создале своја дружина

Еве многу интересен документарец за јужниот дел
https://www.youtube.com/watch?v=k6Dajd_UvyA&t=440s

Еве за северен дел
https://www.youtube.com/watch?v=dWOoDS5-oWA&t=2s

Еден од нивните напади во Чикаго (Север)
https://www.youtube.com/watch?v=cIdDfxUgePI[DOUBLEPOST=1516466628][/DOUBLEPOST]CWB (Порано Cincinnati White Boys сеа како Crazy White Boys ама пошие како Цинци ги знаат) За нив искрено немам уопште информации. Знам само дека у Охајо се направени. Кога не знам, ама знам дека се направени за инат на Aryan Brotherhood (расисти) односно овие да не ги мачат белците што не се расисти или по банди. Криминални дела освен пљачки/дрога не знам. Сеа поише се фокусираат на рап музиката. Имаат еден куп рапери а имаат и снимено и филм за белци во рапот за кој Хајстак (член на CWB) рече дека биле пари искористени од продажба на дрога јавно. Нивен стар водач беше исто така еден рапер Swap Shoe Joe.

Фристајл на шефот
https://www.youtube.com/watch?v=NWsGRABw2Ao

Песна на ликот кој изјави за какви средства биле искористени за филмот
https://www.youtube.com/watch?v=sb4HzNB8A2M

Првите 10 минути од филмот кој е сниман од рапер и член кој у затвор беше за проба за убиство
https://www.youtube.com/watch?v=k0UoPzjItTc[DOUBLEPOST=1516466925][/DOUBLEPOST]Juggalos. Тие според мене и баш не се банда, ама според ФБИ се. Juggalos се фанови на една хороркор рап група која стана позната у 90тите. Имаат доста фанови. 90% од така наречените членови на банди се нормални луге татковци и мајки. освен тие 10 посто кои што вршат кражби и убиства. Од како беа класифицирани како банда буквално имаше протести пред белата куќа тоа да се реши. Е ЗА ОВИЕ СКОРО НИШТО НЕ ЗНАЕВ ( ZA JUGGALOS) ПА ЧИТАВ ОД ВИКИ. НЕ СУМ ВООПШТО СИГУРЕН ДА ЛИ Е ВИСТИНА ЗА ОВА АМА АЈ ДА ВКЛУЧАМ.[DOUBLEPOST=1516472818][/DOUBLEPOST]Insane Majestics
Создадена е у 1985 во Јужен Лавндал. Прво име и било Majestic Party Crew (дај бе нашето име ке беше Кајгана Македонија Ганг па ке беше поубао) Нивни бои се црна, сива и бела. Поголем дел се белци ама има членови црнци и латино (кафени). Уште се активни по улиците. Симбол им беше стап некој и крст мислам дека. Тие уствари почнуваат у 1965 у дел наречен Little Italy (Мала италија) и е направена од неколку италијанци. Прво име им било Тaylor Majestics. Први ривали им биле црните банди во близина. Vice Lords им биле главните ривали. Во рани 70ти се создава и друга банда Majestic Gangsters буквално во истото мало. Знам после дека се споиле у истото време. Тогаш почнува и големата миграција од Европа. мегу која и Македонците (затоа толку знам за бандите у Чикаго. Имам близок таму) Освен тепачки со црнци како друго за забава им било и брејк денс и журкање. Поради начинот на кој журкале многу луге привклевуаат и се зближуваат со уште една банда. Two Two Boys. Во 1988 почнуваат проблемите. Поради тоа што се дружеле со Two Two Boys, неколку други банди им прават проблеми. Се тоа резултира у три убиства кои до ден денес се нерешени и поради тоа тие губат многу членови. За да не се растури бандата. Главниот Сергио "Gramps" прави тајни договори со Satan Disciples. Тие сеуште инаку се викаат Majestic Party Crew. Во 1992 Two Two Boys дознаваат дека тие всушност им се приклучуваат на SD и го менуваат името од MPC во Insance Majestics. Тука почнува огромна војна мегу нив. Се борат долго време, некои 3 или 4 години а Maniac Latin Disciples се друга банда во близина и решава и двете да ги нападне. IM i TTB се истрошени, немаат луѓе. Тие имаат таен договор за мир, и ги напаѓаат MLD ама џабе. TTB се селат. А војната мегу IM i MLD до ден денес трае.

Chi West
Бела банда формирана у 1958 во Чикаго у населба наречено Ukraine Village. Прво обични пијаници, но кога почнуваат доселеници од Порто Рико се уозбилуваат. Со тек на време неколко порто рико банди се спојуваат. Chi West се бори со повеќе од 4 банди. Сите бели банди потоа решаваат да се спојат и настанува така наречена White Power Organization. Прават договор да не се напагаат едни со други но Chi West брзо излегуваат затоа што мислат дека не им е потребно. Ова им е голема грешка. Тие подоцна се поврзуваат со Украинската Мафија и нивниот шеф Jack "The Jew" Farmer станува голема фаца. Тој на 1 јуни 1988 е уапсен а у 89 осуден на 40 години и тоа за убиство, продажба на дрога, рекет и уште нешто не се сеќам што. Го имате на имисија на Америкас мост вантед. Бандата после се распага

Ако сакате и за нашите браќа грци ке пишам. Они исто направиле банда :)
Интересно браво, кул ќе биде да поднапишеме и за моторџиските банди во Сад и Австралија, а нешто што исто така не смее да се заборави е емисијата Drugs што оди на National Geographic, топ приказни лице во лице снимени со дилерите низ цела Америка. п.с. За грците во Сад најверојатно кажуваше, ок е и тоа да го има, али Атина е посебна точка на криминалот на Балканот, не знам дали до сега се спомнало ама понатаму ќе кажеме по нешто и за тоа.
 
Член од
20 декември 2017
Мислења
376
Поени од реакции
202
Drugs Inc e интересна емисија, се согласувам. А за која конкретно моторџиска банда? Имаш бандидос, имаш хелс ангелс, имаш вагос, оутлавс, и многу многу други.[DOUBLEPOST=1516634907][/DOUBLEPOST]Сега што ме држи меморија Hells Angels се формирани после ВСВ у 1948. Први членови и биле многу војници и најчесто влегувале за да го почувстуваат адреналинот од војната. Задолжително било мотор Харли. Тоа правило стои до ден денес. Први кривични дела им биле обични тепачки и користење дроги од 1950 до некаде крај на 1960. Со тек на време после 1948 се создаваат се повеќе и повеќе клубови, ова доведува до така наречена Biker Wars (Војна на бајкерите) во средина на почеток на 90ти. Војната е помегу Оutlaws MC и Hells Angels. Централен дел на САД традиционално бил на Outlaws. Hells Angels почнуваат да навлегуваат и тука баш и не разбрав да ли имале таму група или па направиле наречена Hell's Henchmen. Тука почнува сето тоа од бомбардирање до убиства. Тие имаат и почнато и војна со Монголс. Тоа започнува после 2000та негде. Причина за тоа е што Mongols на својата јакна ја имале South California или нешто друго имаше, не сум сигурен. Важно пишуваше некоја локација и со тоа Hells Angels се чувстуваа навредени и тука имаше кратка војна. Имаа и војна со Bandidos, причината не ја знам. Знам само дека на оноа огромното бајкерско собирање во Дејтона, имале наредба секој бандидо што ке го сретнат на автопатот да го скинат. Така скинале околу 10. Hells Angels ги има секаде околу светот, најблиску до нас ги има во Тирана каде што имаат проспект клуб, односно треба уште да се мачат за официјално да признаат дека имаат MC Hells Angels Albania, некаде 2016 се направени. Ги има и во Грчка направени во 2000, ама имаат официјално клуб и тоа во Крете, Атина, Тесалоники, Кос, Патрас и на неколку локации како номади (често се во движење). Ги има и во Бугарија од 2014. Ги има во Тарново, Асеновград, и Blacksea. Во Србија ги има од 2013. Во Белград, и имаат тн. hangaround club. Тоа е за неофицијални членови, кои само се дружат со членовите на клубот. Нашиот Рамбо од Битола имаше слика со членови на Hells Angels Белград. Ги има во Романија од 2013. Ги има во Тимисоара, Букурешт, Букурешти, Константа,и имаат еден номадски клуб. Ги има и во БиХ од 2015. Ги има во Сарајево само. Прифаќаат само бели членови, ама на цел интернет само успеав еден црн хеллс ангелс да најдам и тој му бил обезбедување на некој од Канада.

Бандата како банда се занимава со дрога/убиства/пљачки/кражби на мотори/проституција.[DOUBLEPOST=1516635663][/DOUBLEPOST]Mongols се формирани 1969 у Монтебело Калифорниа. Имаат од 1000 до 1500 членови. Ги имаш у Италија, Шведска, Мексико, Германија, Канада, Малазија, Тајланд, Сингапур, Индонезија, Австралија. Интересно е што прифаќаат членови од сите бои, и има и членови од разни банди. Имаш суренос, имаш нортенос, имаш блодс, имаш крипс. Војна имаа со Hells Angels i La Eme (Мексиканската мафија). Ви кажав причина за тоа војна со HA. Причина за војна е што многу членови од банди привлекле кај себе и им рекле да платат такси и за членови и за продавање дрога. Тие одбиваат и почнува војната. Тие исто така имале правило само Harley Davidson мотор ама тоа е тргнато поради недостиг на улични војници. Војната завршува така што тие нешто решаваат, никој всушност не знае што. На gangland што гледав полицајците рекоа дека гарант платиле. Сега моментално освен по некое убиство и тепачка војната мегу бајкерите е мирна. Убиство се случува по еднаш до два пати годишно. Овие исто се занимаваат со убиства/дрога/проституција/кражба на мотори/перење пари. Целиот бајкерски свет скоро се занимава со ист тип на криминал.[DOUBLEPOST=1516636454][/DOUBLEPOST]Vagos MC се создадени у 1965 година у Сан Бернадино, Калифорниа. Прво била направена од латиноси, ама денес едвај да има латиноси у грпата. Имаат белци веќином и по некој шпанец. Имаат 4000 члена. Ги има во Монако, Шпанија, Шведска, Северен Мексико, САД, Канада и Австалија. Тие се создадени кога членови од еден клуб кој мислам дека Psychos ке имаат караници во клубот, и половина ке го напуштат и ке го направат Вагос. Знам дека непријатели се со Hells Angels и Galloping Goose, не знам зошто. Се дружат со Mongols. Ист тип на криминал како и другите. Зелена боја им е затоа што први членови како што напишав биле Мексиканци. Една интересна случка за која читав, жена на полицаец сакала да го убијат мажот и, и ги контактирала, а овие пријавиле у полиција.[DOUBLEPOST=1516642901][/DOUBLEPOST]Outlaws се формирани во 1935 година во МcCook illinois. Се задржуваат за време на војната, после војната почнуваат со криминални дела односно им продаваат на малите банди од Чикаго синџири, ножеви, палки. Имаат некаде до 2000 членови. На балкан ги има само во ЦГ во Бар, и во БиХ само не знам кај ми рекоа. Се занимаваат со ист тип на криминал како и другите банди, само што овие ретко користат пиштоли и пушки. Тие вршат бомбашки напади, да ли под кола или под мотор не им е важно. За нивната војна со Hells Angels, реков во истиот пост кога пишував за нив.

Sons of Silence Motorcycle Club се формирани во 1966 во Colorado Sprigs, Colorado. Мислам дека и тие се и најмалите 1% бајкери (Кои вршат криминални дела). Ги има околу 500. Ги има и во Германија од 1998 кога во Минхен се прави и првиот клуб надвор од Америка. Не сум сигурен кој им се ривали, ама блиски се со Hells Angels. Ги има малку, ама па на некој начин се најопасни пошто имаат највише оружје од сите овие горе наведени. Во еден случај им имаат запленето тенк. Како и поголем дел од бајкерските банди, и тие прифаќаат само белци у клубот. Многу ретко некој латино. Криминал им е како и сите од убиства до дрога, кражба на мотори. Не знам да ли имале војна со некој, но штом се со Hells Angels, мора да се борат со некој заради нив.[DOUBLEPOST=1516643039][/DOUBLEPOST]Ми остана за уште две мислам дека. Ке напишам можеби вечер или утре.[DOUBLEPOST=1516643512][/DOUBLEPOST]Warlocks MC се создадени летото 1967 во Орландо, Флорида. Ги има малку повише од 500. Ги има во Германија, Англија, и на источен дел од САД. Ривали главни им се Outlasw и Pagans. Се се белци. Исти криминални активност како останати.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Круната на Балканскиот Нарко Пазар, Насер Кељменди, Сафет Сајо Калич и Дарко Шарич. Мислење од другата тема што мора да биде цитирано овде. :kruna:
Сафет Сајо Калич е многу интересен лик, Се зборува дека Насер Кељменди бил учител и на Дарко Шарич и на Сајо Калич. Овие се врвот на нарко пазарот на овие простори Драган и тврдам, луѓе на тајните служби. Еве ја објавата на Легенде Деведесетих за Сајо Калич, не ни треба да се чита меѓу редови за да му стане јасно на секој дека е длабока политичка игра овој човек, а и тие како него што веќе ги спомнавме. Fuck пак се отиде во Оф Топик :D

Safet Kalić Sajo zvani balkanski Eskobar, čovek koji je navodno snabdevao drogom Zemunski klan u vreme njegove najveće moći i koga sve policije Balkana označavaju jednim od najvećih narkodilera na ovim prostorima, koji je sarađivao sa ozloglašenim albanskim narkobosom iz Peći, Naserom Keljmendijem (Keljmendi je poznat kao prijatelj i saradnik Nasera Orića i Ramuša Haradinaja).
Kalić je iz drugog razreda gimnazije otišao u inostranstvo, gde je stekao veliki kapital sa kojim se krajem devedesetih vratio u rodni grad. Safet je izjavio da je početni kapital od 160 hiljada eura stekao baveći se statistikom u Nemačkoj. Sajo nije bio popularan u medijima, uprkos činjenici da je kupio "pola Rožaja" i da kad god bi imao sukob sa policijom, štitila ga je njegova ekipa, ali i obični Rožajci koji ga obožavaju, tako da je policija više puta bila prinuđena da se povuče pred "Eskobarom".
U žižu javnosti dospeo je 2000. posle čuvene svadbe, na kojoj su među gostima bili braća Šarić (Duško mu je kum), Ljubiša Buha Čume, visoki funkcioneri ANB, neke buduće diplomate, a sve ih je zabavljala Severina, koja je sletela Čumetovim helikopterom. Otpevala je desetak pesama i navodno zaradila 30 000 maraka. Policija iz Berana nije uspela da razoruža "vesele svatove". Predato joj je samo nekoliko pištolja. Mladoženja Sajo je uslikan pored mlade sa "heklerom" u ruci. Ali to nije zapalo za oko nadležnim tužiocima, pa prijave nije ni bilo. Snimak svadbe postoji na jutjubu.
Kada je jednom prilikom Sajov čovek Batko Musić trebalo da isporuči kokain Zemuncima, on ga je pomešao sa nečim, što su ovi provalili i nisu hteli da ga puste 15 dana dok im Sajo nije isplatio milion maraka. Nakon Sablje, Sajo se krio u Peći pošto se sumnjičio za poslovanje sa Zemuncima, ali je kasnije ovo završilo u fioci usled nedostatka dokaza.
Uhapšen je tek pre dve godine na aerodromu u Beču po poternici Nemačke, čije pravosuđe ga tereti da je 1994. učestvovao u švercu 112 kilograma heroina iz Turske, koji je završio na ulicama Holandije i Nemačke. Tada je Crna Gora tražila da se njoj izruči zbog utaje poreza, ali je Nemačka odbila taj zahtev. Kasnije je oslobođen ove crnogorske optužbe.
Ove godine nemačko pravosuđe mu je ponudilo nagodbu, da prizna krivicu u zamenu za sedam godina zatvora i još da uplati 600.000 evra u budžet. Kalić je to glatko odbio, tvrdeći da nije kriv.

 
Член од
15 октомври 2016
Мислења
17
Поени од реакции
10
Круната на Балканскиот Нарко Пазар, Насер Кељменди, Сафет Сајо Калич и Дарко Шарич. Мислење од другата тема што мора да биде цитирано овде. :kruna:

Interesno vredi da se procita:
Prema podacima brazilske policije, Šarić i Keka su bili samo zaposleni u klanu koji je formirao Goran Nešić Ciga!
http://www.alo.rs/kralj-kokaina-dosao-u-zabelu/143248
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Interesno vredi da se procita:
Prema podacima brazilske policije, Šarić i Keka su bili samo zaposleni u klanu koji je formirao Goran Nešić Ciga!
http://www.alo.rs/kralj-kokaina-dosao-u-zabelu/143248
Крај не им се знае, на овие од најголемите кругови, во суштина најверојатно ни они не знаат за кого работат точно, вајда само слушаат наредби и делуваат како што ќе им кажат вие што ги создаваат и уништуваат кога веќе не им требаат. (y)
 
Член од
15 октомври 2016
Мислења
17
Поени од реакции
10
Крај не им се знае, на овие од најголемите кругови, во суштина најверојатно ни они не знаат за кого работат точно, вајда само слушаат наредби и делуваат како што ќе им кажат вие што ги создаваат и уништуваат кога веќе не им требаат. (y)
Апсолутно исто како со земунски клан се знае кој ги создаде и кој ги сруши.Ч)
Знаеш ке цитирам една српка изрека: Ja sam te gradio, ja cu da te rusim :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Подземјето во Босна
За босанските криминалци во Македонија и во другите земји низ Балканот сме спомнале повеќе информации до сега, конкретно за подземјето внатре во државата до сега не. Прво нешто што одбрав за нив е големото апсење на десетици криминалци низ Сараево и други градови, ако не грешам операцијата се вика Лутка и според кажувањата на медиумите, со оваа акција ги уапсиле најголемите босови во Босна, Прво осомничен бил Насер Кељменди, веќе спомнат лик овде а познат како најголемиот криминален бос на Балканот. Во акцијата осудените се обвинети за перење пари, убиства, грабежи и трговија со дрога.

Извадок од текстот за Насер, веќе споделен овде. "VOĐA MOĆNOG KLANA Keljmendi je zbog „prirode posla“ kojim se bavi često prolazio kroz Crnu Goru. Mediji su godinama spekulisali da se on nalazi na čelu najmoćnije kriminalne grupacije na Balkanu koja kontroliše prodaju heroina i kokaina, a poslove je vodio iz sarajevskog hotela „Kasa grande“ na Ilidži, čiji je vlasnik, kao i iz Peći. Iz BiH je pobegao prošle godine, neposredno uoči policijske akcije „Lutka“, u kojoj je prvoosumnjičeni."

Клучни имиња се Зијад Туркович, Миленко Лакич и Сеад Думањич. Судењата станаа популарни на Јутјуб низ целиот Балкан поради тоа што се полни контроверзни изјави од осудениците, кавги, закани и зборови без влакна на јазикот, слично како судењето кај нас за Детонатор.


Документарец за Акцијата, која можеби е најголемата во историјата на криминалот во Босна. (2011 г.)


Големиот Насер Кељменди сведок на обвинителството во Акцијата.



Најдобри сцени од судењето кое траеше со години.


https://www.youtube.com/watch?v=Nm5vyihUrYY

"Овој голем случај, за тие што читаат меѓу редови ја заокружи главната точка на дотогашното Босанско подземје а најверојатно и сегашното, дека криминалот и во Босна исто така го контролира Насер Кељменди иначе човек во суштина штитен и организиран од тајните служби на САД. Како и фактот дека парите од трговијата со дрога одат за финансирање на Радикалниот Ислам, нешто што го видовме и во документарецот за свадбата на Сафет Калич. Боса е згодна почва за Радикален Ислам и ваков круг на криминал, а баткиве од "Лутка" имаат заглавено поради непослушност кон дирекцијата на шефот Насер. Линијата на дејствување на Насер Босна, најкриминалната Црна Гора и Косово како и потеклото на Сафет Калич, објаснува дека Муслиманите се најјаки криминалци моментално на Балканот и во светот на амин на САД. Иначе овде лежи и одговорот зошто Дарко Шарич многу помоќен, попрофесионален и попаметен од нив падна а Каличи и Кељмендевци уште дрмаат со балканот и покрај обвиненија за интернационален криминал од цела Европа."
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Исмет Бајрамович Чело

Чело се смета за прв посериозен криминалец од Босна, А во Сараево сеуште им е херој, повеќе ради војната одколку поради имиџот и криминалната историја, но си го респектираат така сеуште. Ако заклучив добро починат е во 2008 година во сообраќајка, а освен воен херој во војната со Србија во раните девеести Чело имал лежено во затвор и во еден од најопасните затвори во светот. За војната имав прочитано порано една специфична информација поврзана со него, не можам да се сетам точно али беше нешто во смисла, дека со тоа што Чело убил некого, почнала војната помеѓу Босна и Србија. Низ јутјуб има доста од приватните фотографии на Чело, поврзани со сите тие контроверзии по што го паметат.

Интервју со него.
https://www.youtube.com/watch?v=Y2h6NbvQDM0

Интервју со негови пријатели и блиски од семејството, по неговата смрт. (Има повеќе делови)
https://www.youtube.com/watch?v=pIGFcb2yfIc
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Веќе зборувана тема, сепак битна и трајно ексклузивна. Тајните служби и организираниот криминал веќе апла јавно е изнесено во последниве години дека се неразделна врска, по дифолт најголемите босови во криминалот се луѓе раководени од највисоките безбедносни државни органи, а пак државните тајни служби од тајни служби од поголемите држави, исто како и политичката сцена на владите другари.


Видеото мини документарец, свадбата на Сафет Калич (Балкански Ескобар нели), најкомплетно го објаснува функционирањето на високиот криминал и тајните служби, како и влијанието (организирањето) на УСА и слични на неа врз светскиот криминал и тероризам. Еве за потсетување.

https://www.youtube.com/watch?v=mZrRy3_FLNU


А нешто ново, барем за темава е видеово во кое се преслушкуваните разговори на Дарко Шарич и врвот на Српски МУП (Министерство за внетрешни работи), докази собрани непосредно пред да се спроведе акцијата против него и пред да избега во Јужна Америка.

https://www.youtube.com/watch?v=XanSrDn4O_A

https://www.youtube.com/watch?v=ZHQ-axgHlyo

https://www.youtube.com/watch?v=548S6IjzHP0

https://www.youtube.com/watch?v=wLCVn31UeHg
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Оливера Чиркович, “Пинк пантер” и репрезентативец на Југославија во кошарка. Овој објективен опис не е ни половина од тоа што може да се види низ целата емисија, а посебно интересен момент, кој ретко може да се начека документиран на камера е, како изгледа жена криминалец од светски ранк. Ја препорачувам.

https://www.youtube.com/watch?v=zhZDKHlOQ84
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.518
Знаеш ли нешто за кражбата на сефот од Маслодајна.Ова се случило негде околу 90'.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom