Кривична постапка (работи што е пожелно да се знаат)

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Sagan, 16 април 2008.

 1. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  6
  Здраво на сите.
  Пеед 6 месеци поднњсов пријава до МВР - СВР Скопје против едно лице кое ми се закануваше со дизичка ликвидација по телефон и со вулгарни навреди. Седум месеци немаше одговор ма мојата пријава. Се обратив до внатрешна контрола при МВР. Добив одговор : ПРЕСТАВКАТА Е ОСНОВАНА , АМА ЗА ЗАКАНИТЕ КЕ ТУЖИТЕ ПРИВАТНО. СЕ РАБОТИ ЗА ЛИЦЕ КОЕ ВРШИ ЈАВНИ ОВЛАСТУВАЊА И ВРШИ ЗЛОУПОТРЕБА НА СЛУЖБЕНА ПОЛОЖБА.. ШТО ДА ПРАВАМ ????
   
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.288
  Допаѓања:
  31.020
  народен правобранител?
  медиуми?
   
 3. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  149
  Па ти кажале, за тоа дело се гони приватно, требало ти да го знаеш тоа или да прашаш некој што знае... сега веќе неможеш ништо..
   
 4. Karanfilce

  Karanfilce

  Член од:
  18 декември 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво правници :) Ве молам за помош !!!Значи вака :се работи за кривично дело кражба од 9000 ден артиклите се одземени од обвинетиот и е приведен во полиција каде што ја признал вината за стореното и е пуштен .Од полиција му рекле дека ова ке оди веке по судски пат .Е сега прашањето ми е што понатака му следува на обвинетиот, бидејки е лесно кривично дело.Дали ке му следува парична казна , условна , затворска казна ?И за колку време ке стигни покана за на суд бидејки сега во февруари треба да оди за Ирска.И дали тоа ке му влијае кога ке треба да вади документ за неосудуваност !!!Ве МОЛАМ ЗА МИСЛЕЊЕ , ОДГОВОР !!!
   
 5. Tomasino

  Tomasino Tomas Snow

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.090
  Допаѓања:
  17.871
  Изминат ти е рокот за поднесување на приватна кривична тужба.
  Во рок од 3 ( месеци ) од денот на настанот имаш законски рок да поднесеш кривична тужба против друго лице за кривично дело Загрозување на сигурноста.
  Овие рокови се преклузивни и не можат да се пробијат.
  Требало да те поучи некој за ова, пред се адвокат.
  Без разлика што не ти дале официјална информација од СВР Скопје во разумен рок, доколку си сакал институционално да го решаваш случајот си бил должен да поднесеш тужба.
  Во прилог кон тужбата ќе се ставеше твоето писмено барање до СВР Скопје, нивниот одговор доколку бил даден до моментот на поднесување на тужбата, во спротивно во тужбата ќе побараше од Судот да се обрати службено до СВР Скопје за да дадат официјална потврда дали имало таков настан, дали бил пријавен, за кои лица се работи итн.
  Исто така во вакви случаи потребно е да се изготви вешт наод од лекар-специјалист- судска медицина, овластен судски вештак .
  Во вештиот наод и мислење е потребно да е даден стручен опис за тоа од каков вид и степен се твоите повреди- во случајот од емоционална природа- предизвикан страв, несигурност, раздразнетост.
  За потоа доколку го огласи судот за виновен да те упати на граѓански спор каде би истакнал имотно правно побарување од обвинетиот.
  --- Споено дупло мислење, 19 декември 2018 ---
  Предметот е пред Основно јавно обвинителство.
  Штом ви рекле дека предметот ќе се решава по судски пат значи од МВР поднеле пријава, а врз основ на таа пријава од страна на ОЈО ќе биде поднесен обвинителен предлог, па врз основа на тој обвинителен предлог предмерот ќе биде даден на одлучување пред надлежен Основен Суд.
  За временски рок, сигурно до февруари нема да биде предаден од ОЈО до Судот, па да биде закажано рочиштето.
   
  Последно уредено: 19 декември 2018
  На Karanfilce и X3m им се допаѓа ова.
 6. Karanfilce

  Karanfilce

  Член од:
  18 декември 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  --- Споено дупло мислење, 24 декември 2018 ---
  Ви благодарам на одговорот и одвоеното време Поздрав и секое добро
   
 7. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  6
  Здраво. Поднесов кривична пријава за закани по живот и тело и упатување на вулгарни навреди . Во еден од секторите при СВР Скопје добив одговор( усмен ) дека за заканите по живот и навредите се гони по приватна тужба .

  Јас сметам дека треба да се гони по службена должност со оглед што се работи за лице кое ја злоупотребува службената положба и овластување при што странката трпи штета.
  --- Споено дупло мислење, 27 декември 2018 ---
  Кого да прашам ?? Кој адвокат ? Кога пријавата е баш за адвокат ???
  --- Споено дупло мислење, 27 декември 2018 ---
   
  Последно уредено: 27 декември 2018
 8. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  149
  Па сигурно не е само тој адвокат во градот кај што живееш, не верувам дека никој не би се нафатил да работи...
  Остај ти како мислиш дека треба да биде, требало да се консултираш со адвокат уште пред да пријавиш у свр....
  А пак друга тема е тоа што сакаш да гониш адвокат по чл.353...
  Како што гледам си пишал дека преку тел. ти се заканувал, единствено што ти останува е да го испровозираш да го повтори делото па да си почнеш постапка како што треба, ама мое мислење е дека нема да успееш да оствариш ништо...
   
 9. Анде Јанков

  Анде Јанков

  Член од:
  3 декември 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Можеби малку скршнувам од темата меѓутоа не можам да најдам точен форум за моето прашање. Сакам да поднесам тужба за лекарска грешка при операција на пациент во државна болница. Се консултирав со неколку адвокатски канцеларии. Пола од нив ми даваат еден совет, пола од нив друг совет. Понудените опции се следни: 1. Се тужи клиниката каде што бил лекуван пациентот, 2. Кривично се гони докторот кој што бил одговорен за самата операција. Не сум сигурен кој начин да го фатам, ми даваат про и контра аргументи и за едното и за другото. Во секој случај доказите се на моја страна, (на писмено и со снимка), меѓутоа знаејќи го нашето судство, би сакал правно мислење на кој начин правилно би се истерала работата до крај.
   
 10. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  6
  Па не само по телефон туку и преку Вибер. Ама је- - би га јас не знаев дека тој може да ги избрише пораките и од неговиот и од мојот телефон со опција на Вибер ( delete for every one ) па не направив бекап или скрин шот. Сега само имам моја потрака па негова порака која само пишува delete message.
  Ама МВР има компјутерска ФОРЕНЗИКА па ке се врати разговорот. А членови има врз кој ке се гони
  144, 143 и други од КЗ
   
 11. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  6
  А бе нема што јас да го испровоцирам , тој си ја утна работата сам , негов проблем. Кривичната е во тек, има да ги терам работите до крај. Има многу основи за тужба. Мора да престане ова самоволие на некои адвокати.
   
 12. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  149
  По кој член го гониш кривично
   
 13. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  6
  ЗДРАВО НА СИТЕ !!!
  ИМА ЛИ НЕКОЈ ОД ФОРУМОТ КОЈ БИ МОЖЕЛ ДА МИ ОБЈАСНИ ЗА СЛЕДНОТО : КОЈ Е РОКОТ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ ОД СТРАНА НА ОРГАНОТ (ОЈО и МВР) А ПО ПОДНЕСЕНА КРИВИЧ.ПРИЈАВА ОД ГРАЃАНИН т.е ЈАС ЛИЧНО ????
   

Сподели преку: