Кривична постапка (работи што е пожелно да се знаат)

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Aj malce koj ke se nafati da objasni vo detal koga e dozvoleno da se sudi vo otsastvo ?

Sto ako nema priem na obvinitelniot akt a se smeta deka liceto e vo begstvo ?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.729
Поени од реакции
619
Aj malce koj ke se nafati da objasni vo detal koga e dozvoleno da se sudi vo otsastvo ?

Sto ako nema priem na obvinitelniot akt a se smeta deka liceto e vo begstvo ?
На обинетиот може да му се суди во отсуство само ако е во бегство или ако поинаку не им е достапен на државните органи, а постојат важни причини да му се суди иако е отсутен.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
На обинетиот може да му се суди во отсуство само ако е во бегство или ако поинаку не им е достапен на државните органи, а постојат важни причини да му се суди иако е отсутен.

definiraj begstvo ?

dal se smeta ako nikoj ne prima pokana kaj nego doma deka e vo begstvo ????

Sto znaci toa poinaku ne e dostapen ???

i koi se tie vazni pricini ????

primeri od praksa aj sea da ve vidam pravnici
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.729
Поени од реакции
619
definiraj begstvo ?

dal se smeta ako nikoj ne prima pokana kaj nego doma deka e vo begstvo ????

Sto znaci toa poinaku ne e dostapen ???

i koi se tie vazni pricini ????

primeri od praksa aj sea da ve vidam pravnici
јас сега завршив на Правен...сакаш пример....

КРАСНИЌИ......
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
јас сега завршив на Правен...сакаш пример....

КРАСНИЌИ......
Abe ostaj politicki toa ne znam daj mi primer ako saks ...

na primer petko bega od pritvor togas li moze se sudi u otsustvo samo ?

ubavo Ve prasav od priemot li e ?

dajte mi konkretni primeri ne mislev nisto lkoso za da sfatam e rabotava
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
winston pa ubavo ti kazal power-mkd На обинетиот може да му се суди во отсуство само ако е во бегство или ако поинаку не им е достапен на државните органи, а постојат важни причини да му се суди иако е отсутен.
sto znaci ako napravil tesko krivicno delo i mora da mu se sudi a toj bega nemozat da go najdat.togas ke mu se presudi vo otsustvo ke mu se izrece kazna i koga ke go najdat ke go piknat vo zatvor (ke ima poternica)
a za toa ako izbega od pritvor normalno deka e vo begstvo i mozat da mu sudat
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.729
Поени од реакции
619
winston pa ubavo ti kazal power-mkd На обинетиот може да му се суди во отсуство само ако е во бегство или ако поинаку не им е достапен на државните органи, а постојат важни причини да му се суди иако е отсутен.
sto znaci ako napravil tesko krivicno delo i mora da mu se sudi a toj bega nemozat da go najdat.togas ke mu se presudi vo otsustvo ke mu se izrece kazna i koga ke go najdat ke go piknat vo zatvor (ke ima poternica)
a za toa ako izbega od pritvor normalno deka e vo begstvo i mozat da mu sudat
Јас немав намера преку политика да му преставам на човекот што е кривична постапка за судење во отсуство, туку за да му биде појасно, му дадов совршен пример(бидејќи бара од судска пракса),а верувам и дека неколку години гледа на ТВ,што се случува во горенаведениот мој пример, за тоа фамозно судење во отсуство.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
da za na sud...ili da potpise priem na obvinitelen akt ...ajde malce primer nemojte vaka suvoparno ako znaete znaete ako ne znaete da prasam nekoj drug ?
 
D

DeviL_32`

Гостин
се извинувам ако бегам од темата ама политика и законите со текот на времето стануваат се понејасни и по комплицирани :toe::uvo:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
da za na sud...ili da potpise priem na obvinitelen akt ...ajde malce primer nemojte vaka suvoparno ako znaete znaete ako ne znaete da prasam nekoj drug ?
Па ти очигледно се зафркаваш со нас.
Луѓето ти кажаа пример и тоа добар а ти одма поврза политика. Па токму тој случај ти е познат. Ако ти кажам бегство како во случајот со Трајко трајковски појасно ќе ти е?

Значи има одредени ситуации кога дозволено е да се суди во отсуство, значи тоа се постапки за потешки кривични дела каде што нема обвинетиот да просуствува во кривичната постапка а сепак ќе биде донесена пресуда во негово отсуство. Потоа ќе има потерница за него и ќе си ја одлежи пресудата кога ќе се пронајде. Во одредени случаи се презакажува датата за судењето за да дојде обвинетиот.
А за покана за кривична постапка си има процедура. Пред се треба лично да се извести обвинетиот. Ако не е тој присутен во неговото престојувалиште/ живеалиште може поканата за суд да ја земе близок роднина а ако не сака тогаш должна е државата и по втор пат да го побара и лично да му ја врачи. Ако и тогаш не е присутен се остава поканата и се смета дека е известен осудениот и тој е должен да се појави во судот. Ако не се појави ќе се смета за отсутен.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Пред се треба лично да се извести обвинетиот. Ако не е тој присутен во неговото престојувалиште/ живеалиште може поканата за суд да ја земе близок роднина а ако не сака тогаш должна е државата и по втор пат да го побара и лично да му ја врачи. Ако и тогаш не е присутен се остава поканата и се смета дека е известен осудениот и тој е должен да се појави во судот. Ако не се појави ќе се смета за отсутен.[/quote]
што значи дека ако неможат да му ја врачат поканата тој е во бегство недостапен за органите и може да му се суди во отсуство!
а ако сакаш подетално да ти објасниме тогаш и ти подетално опиши ја случката и ке ти кажеме од правен аспект како идат работите! :helou:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Пред се треба лично да се извести обвинетиот. Ако не е тој присутен во неговото престојувалиште/ живеалиште може поканата за суд да ја земе близок роднина а ако не сака тогаш должна е државата и по втор пат да го побара и лично да му ја врачи. Ако и тогаш не е присутен се остава поканата и се смета дека е известен осудениот и тој е должен да се појави во судот. Ако не се појави ќе се смета за отсутен.
што значи дека ако неможат да му ја врачат поканата тој е во бегство недостапен за органите и може да му се суди во отсуство!
а ако сакаш подетално да ти објасниме тогаш и ти подетално опиши ја случката и ке ти кажеме од правен аспект како идат работите! :helou:

јас да кажам случка?
колку што гледам јас му одговорив на winston за прашањата што ги постави.
 
На врв Bottom