Кој ја создаваше „бугарштината“ во ВМРО

Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Постои бе како не постои,ама таа е маргинализирана уште при самото создавање на ВМРО-ДПМНЕ,итоа намерно од проБугарските и проСрпските елементи како по договор.Тие што беа за раскин со Југославија во никој случај не се сите проБугари,освен мал дел кој и ден денес се инсталира во централниот комитет на оваа партија.
Подоцна проСрпските инсталации беа истиснати од проБугарската струја која надвладеа во редовите на ДПМНЕ,пред се благодарејќи на ангажманот што Србите веќе го имаа по другите поранешни републики.
Македонската струја или членство во ДПМНЕ беше намерно маргинализирано со години како што впрочем се случува и денес,им треба само пред избори и за гласање,но за тоа Македонците и не се свесни нажалост,барем во поголем дел со кој сум разговарал на оваа проблематика.Дали тоа се должи на слабата информираност што всушност сите овие години се случува во ДПМНЕ или е тоа од патриотската заслепеност со која се зафатени голем дел Македонски членови на оваа партија,не би знаел да одговорам,но сепак морам да потенцирам дека Македонците по кој знае кој пат се изиграни од сопствените таканаречени “сонародници“,кој сеуште работат на случајот да ја уназадат Македонија со своето раководење посебно кога се носат клучни одлуки за оваа држава.:toe:
"Sozdavachite" na VMRO DPMNE (onakvo kako shto ti i mnogumina drugi se obiduvate da go prikazate -PROBUGARSKO) se izlazale vo procenkite i se pokajale mnogupati shto go "voskresnale" duhot na VMRO.Mislele deka zad nivnite ludje(od Minhenskata grupa-osnovachi- samo dvaica ne se nivni) koi ke go "vodat" VMRO DPMNE ke zastanat malkumina so koi lesno ke se presmetaat.
Neuspehot na Golubovski vo misijata za nametnuvanje na vlada na chelo so Gligorie Gogovski sozdade dovolno vreme da se stvori cvrsto MAKEDONSKO jadro so koe ne rakovodeshe eden chovek,a i vo kluchniot chovek na "tvorcite" vo "ekspertskata" vlada vo kogo polagaa najgolemi nadezi sepak prevagna MAKEDONSKOTO a toa beshe dopolnitelnen problem za niv.
Pravejki sporedbi so onaa shto bila cel na operaciite :"LABRADOR",
"OPERA","SHTIT" i "RAM" (mozebi ima ushte nekoja) vo republikite na bivsha Yugoslavija koi vistinski se osamostoia i koi akterite na tie operacii gi izvele pred liceto na pravdata ke dojdeme do mnogu jasna slika za site sluchuvanja vo ovie sedumnaesetina godini.
Zatoa ke se vratam pak na "paravojskata".
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Абе уште ли се борите против “бугарштината“?
место да се потсмеваш треба да сфатиш дека за здрава партија треба САМОКРИТИКА...

треба да сватиш дека Вмро брои стотина илјади членови и ако можеби ти и друга омладина сте со чист ум, некој околу вас не се...

ПОРАБОТЕТЕ НА СЛУЧАЈОТ ОДВНАТРЕ...СЕГА НЕМА ИЗГОВОРИ...63 пратеника апсолутна власт, нема изговор дека некој нешто не можел или несакал....КЕ ИМАМЕ ЛИ НАРЕДНА ГОДИНА БУНЕВА, ВОСОЧЕН АЛЕКСАНДРОВ И НОВИ РАКОПИСИ НА МИСИРКОВ???
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ако им даде Господ ум на Македонците, ќе има...ама не производ на татарска пропаганда, туку вистина.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
62-3 ili 4 ne e bitno.
Bas mi e merak za "uspehot" na mesavinata so 40% Makedonski glasovi.
Barem nema da moze da kenja patakot deka nekoj go kochi i go ucenuva.
Aj da vidime kako kje gi iscisti site spomanti na ovaa tema od partijata, Dosta, Zoran, Antonijo,...dopolni go nizot.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Би ве замолил културно да се држите до темата, која е наменета кон дискусија за една можна појава, а не поле за лично терање во мајчина меѓу кои било двајца (ил повеќе) форумџии.

Вистинските познавачи користат ПП.
За се друго, постојат алатките на администраторот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Само таа страна што спрема фалсификат може да знае за истиот предвреме.

Некои хирови се посилни од разумното воочување на нештата.
A be dete, prekini da me etiketiras. Skini mi se aman.

Nit sum partiski poslusnik za tvoite, nit ke bidam, a skraja da e za komunjarite.

Ne li ti e sram.

P.S. Imase falsifikati. Ne e deka nemase.

I pokrij se, odi ke ti se najde sega nekoe poziciice nekad,e vo drzavna administracija, pa gledaj od vnatre kako go menubvaat imeto site tie bugarcinja na koi im se klanjas pred spienje.


P.P.S. I da, znaeja vo DPMNE deka ke se pravi udjurma so izborite. Prasaj si go firerot, mene otkaci mi se.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
дополнение...
....Алатки, кои некогаш се сведуваат само на Цитирај. :smir:

Ама поради споменување на зборот Бугар, Твои и Мои, нека стои постот на кољега.

Сеа сакам да прајме муабет за една идеја.
Сите носители на јавни функции да се обврзани да потпишат една декларација, која ќе се однесува на своите погледи за личното чувство кога е во прашање идентитетот - како би се спречиле понатамошни поделби на народот наш со префрлање на теренот на играње на мечот од Софија во Белград, кога единствено во Македонија треба да се игра.

Радикално нека е, дури и во стил: Гоце, Рајко, Самоил - знам што биле - за мене. И ќе оставам на науката и историјата да ги потврди моите ставови. Ама јас, денес и овде, сега, секогаш и во вечни векови ќе сум нит бугарин, нит србин, нит грк, нит албанец - туку само Македонец! И како таков ќе ги бранам интересите, знамето и уставот на мојата единствена земја, Македонија.

Можда е луда идеја.... Можда и не.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ќе бакнат и лајна сушени и течни само да добијат позиција.

Треба да бакнат кама и кубур, а ако заебат, како што ќе се обидат, да им се стегне еден в чело, за памет на останатите.

Како на времето.

Македонија или смрт.

Куршум за предавство.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Гарфилдовски, ајде да поработиме на случај, а?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Видовме до сега колку си ги ценат сопствениот потпис...Ич.
Не еднаш го погазиле.

Така да, иако навистина звучи убаво една ваква иницијатива, како симболична демонстрација на тоа дека се навистина само и единствено Македонци сепак, се плашам да не остане само на тоа...на симболичен потпис.

Неопходно е нешто порадикално.
Неопходно е немање милост за предавниците.

Тешко нам, ако се ослониме на тоа дека на нив ќе им проработи моралот и националното чувство. Докажано е дека не им проработува.

Затоа, пре сум за нешто во стилот на она што го спомена Гарфилд.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
место да се потсмеваш треба да сфатиш дека за здрава партија треба САМОКРИТИКА...

треба да сватиш дека Вмро брои стотина илјади членови и ако можеби ти и друга омладина сте со чист ум, некој околу вас не се...

ПОРАБОТЕТЕ НА СЛУЧАЈОТ ОДВНАТРЕ...СЕГА НЕМА ИЗГОВОРИ...63 пратеника апсолутна власт, нема изговор дека некој нешто не можел или несакал....КЕ ИМАМЕ ЛИ НАРЕДНА ГОДИНА БУНЕВА, ВОСОЧЕН АЛЕКСАНДРОВ И НОВИ РАКОПИСИ НА МИСИРКОВ???
Македонцки, “САМОКРИТИКА“ која се јавува секогаш само пред избори? (не мора да ми одговараш на прашањево, знаеш на што мислам)

Македонската опција во ВМРО натежна, и уште повеќе ќе дојде до израз сега.
А совршенство нема никаде.

A be dete, prekini da me etiketiras. Skini mi se aman.
Nit sum partiski poslusnik za tvoite, nit ke bidam, a skraja da e za komunjarite.

Ne li ti e sram.

P.S. Imase falsifikati. Ne e deka nemase.
I pokrij se, odi ke ti se najde sega nekoe poziciice nekad,e vo drzavna administracija, pa gledaj od vnatre kako go menubvaat imeto site tie bugarcinja na koi im se klanjas pred spienje.
P.P.S. I da, znaeja vo DPMNE deka ke se pravi udjurma so izborite. Prasaj si go firerot, mene otkaci mi se.
Работата со тебе е “ само јас мавам а ти ќутиш“. Кога ќе скокнеш со некоја квалификација за некого треба да стоиш зад неа, а кога не ме познаваш доволно барем не ме ставај во ист кош со оние со кои си ти опкружен.

Мене нема зашто да ми биде срам, никому ништо не должам, никого зло не сум сторил.

Мојон пост погоре беше реакција на “информациите“ кои ги тураш од ракав, прво понижуваш интелигенција на добар дел луѓе, со тоа дека “100.000 гласови веќе биле фалсификувани за ВМРО“.
Такви зборови имаат голема тежина од некој како тебе, во ситуација да можеш да искористиш положба, на форумов вклучително и пред затварање на темите да пуштиме некој “завршен збор“ од типот погоре.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Малиша, а ти што квалификуваш а вчера са испили??

А за 100 000 гласови имаше на некој медуим, јас само прашав.

Понатаму, тежината и одговорноста си доаѓа со умот и знаењето.

Информации не турам до ракав.
Не лажи и исмислувај.

А ти, оди рипај кај фирерот, очебијно му се колнеш на верност до смрт.

како велеа, млад си, има време, ќе се опулиш.

И за Љубчо вака рипаа мнозина.

Серпико, може, договорено, јас веднаш би.

А и ќе се видиме тет-а-тет наскоро се надевам па ќе се додоговориме.

П.С. Светскиот печат ни еба мамата за лошо организирани и недемократски избори полсни со нерегуларности и фласификати и инциденти.
Ако тоа е позитивно, не знам што е негативно.
 
N

n/a

Гостин
За кого ќе работиш бе Серпико?
За селска стока што до вчера животни чувала у истата куќа со нив и одеднаш станала политичка `елита`?
Таква која што сака и на која што `треба` да и се чуе гласот затоа што лепела плакати?
Треба да и се најде `позиција` затоа што е патетично патолошки лојална?
Затоа што единствениот излез у живот и е нешто партиски да `ушаќури`?

Немој ај...
носи ги се у.п.м.
Македонија има многу проблеми.
Ама 90% од нив се внатрешни и самите партии ги продуцираат.
Затоа што и тие истите партии се управувани од луѓе без визија,без морал,без скрупули...
кои што ги учат партиските папагали да бидат исто такви.

И дур тоа не си го решиме...
(а јас сум скептик)
нема мрдање напред.
Остала је само....фукара и раја.
:kesa::kesa::kesa:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Прашање до Фирерот и сите негови послушници:

Ајде машко да те видам како сега! Како ќе ми го зачуваш името мое, јазикот, културата, идентитетот и традицијата.

Оние кои ги порази ќе ми го сменеа, да те видам јунка тебе да не го сториш истото (а и да не се криеш зад народот со разнопразни референдуми).

Дали си маж? Или си пичка невидена како на ден пред Букурешт кога отиде да го договараш Република Македонија (Скопје) на латиница во англиска транскрипција, а лажеше народ?!


Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, по објавувањето на првичните резултати од предвремените парламентарни избори во Македонија, го повика премиерот Никола Груевски да ги започнат преговорите за прашањето за името, пренесува Топ - Ченел.
“Грција е главен партнер за патотот на евроатланските интеграции на ФИРОМ. Му подаваме рака за да го продолжиме заеднички евроатланскиот пат. Грција сака праведно решение за името за да се задоволат сите страни“, изјавила шефот на грчката дипломатија.
Прашана за ситуацијата во Македонија, Бакојани изјавила дека овие настани ја враќаат земјата назад.
“Ги повикуваме сите политички страни да го намалат тонот на насилство, и да го отстранат меѓусебното насилство. Во насилството нема победник, сите страни се виновници и губитници“, додала Бакојани.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Спокојно.
Нити Рим, нити Кермес нити бицепсот на Стево МЦ не биле направени за еден ден.

А совест не се смирува дури не се исцрпат сите можни варијанти.
Мал одмор, и gremo naprej!

А кога сме кај одморот, мала офтопик музичка доза за секој кој сака да ја чуе, иако доаѓа од прстите и мозокот на еден наш "непријател" и неофицијално е песната на која Бакојани изгубила невиност.

Бујрумте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom