Кој ја создаваше „бугарштината“ во ВМРО

B

Borg_Drone

Гостин
Не само „Стамболовштината“ од Арсов, туку и Арсени Јовков пишува за истото...


А Васил Кнчев кој бил и бугарски инспектор и картограф ги има наречено учителите кои се противеле на Бугарската Егзархија(во кој спаѓал и Петар Поп Арсов) сепаратисти, и бил најголемиот македонофоб.....
Тоа го пишува Арсов а го пишува и ова исто така..


Токму таква е нашата положба: ни даваат пари за да не убијат... По врага со тие пари, ако убивајќи ги нашите општини ... им натрапуваат севозможни претседатели, директори, учители и други, за да ги контролирале (?!) сумите - единствениот мотив на бугарската пропаганда!... Да, бугарската пропаганда!
Најважните служби Егзархијата им ги доверува на Бугари: владици, архимандрити, директори, инспектори, учители, деловодители, редакори итн. итн., а од егзархиска служба ги отстранува совесните Македонци против кои се употребуваат сите дозволени и недозволени средства да бидат изгонети надвор од својата татковина...
..Нашите македонски учители, кога влегуваат во зградата на училиштата се чувствуваат како во некоја турска канцеларија, каде што треба добро да се обмислат и избројат зборовите, инаку биваат прогласувани за сепаратисти и тешко на нивната златна службичка...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Читај ја Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници и ќе видиш дали на почетокот дејствувале бугарски.....
Таа книга е сепак напишана по барање на МРО и таму се и изнесени ставовите на МРО
Книгата е всушност ставот на МРО за Македонија.......
Таман работа да нема македонски револуционери. Не спорам воопшто.

Но мора да се согласиш/те дека во македонско-бугарските релации има толку многу “факти“ што стварно не е нормално. Бугарите во миг можат да извадат 5 книги каде ќе ти ја побијат стамболвштината, по што единствено нам како македонци ни останува да веруваме во себе и во својата татковина ако навистина ја сакаме.

Јас употребувам здрава логика (барем сакам да мислам дека е така) и од неа произлегува дека македонските востанија и револуции се минирани без исклучок и тоа од луѓе кои се претставуваат како македонци. И денес се прави истото. И ќе се прави и понатаму...
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Вадете си очи ,правете им кеиф на татарите , браво. Откривте топла вода дека како и секогаш расколот кај македонскиот народ го правеле српски и бугарски слуги.Не можете да се поштедите ни во време кога еден куп лешинари се ситат на ситуацијава во која ни се наоѓа нашава држава , уште вакви глупости ни фалат - БРАВО :aplauz:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Таман работа да нема македонски револуционери. Не спорам воопшто.

Но мора да се согласиш/те дека во македонско-бугарските релации има толку многу “факти“ што стварно не е нормално. Бугарите во миг можат да извадат 5 книги каде ќе ти ја побијат стамболвштината, по што единствено нам како македонци ни останува да веруваме во себе и во својата татковина ако навистина ја сакаме.

Јас употребувам здрава логика (барем сакам да мислам дека е така) и од неа произлегува дека македонските востанија и револуции се минирани без исклучок и тоа од луѓе кои се претставуваат како македонци. И денес се прави истото. И ќе се прави и понатаму...

Па и ние имаме докази со кои можеме да им ги побиеме фактите на Бугарите и самите тоа го знаат.....
Мислиш дека немаме, си се заебал гадно ако мислиш така:smir: :)
Само што мора да се признае дека доста револуционери од МРО биле и Бугарски обоени затоа има такви конфузии...
Друго има доста нелогичности тие времиња, ама Мисирков ги објаснува тие нелогичности во книгата За Македонцките Работи..
И ние имаме докази....можеби не толку колку што имаат татарите, пред се зошто они ја имаат цела архива на МРО кај нив, ама и ние имаме доста докази
Да не заборавиме дека Петар Поп Арсов е еден од основателите на МРО и таа книга всушност бил почетниот став на МРО.....


Вадете си очи ,правете им кеиф на татарите , браво. Откривте топла вода дека како и секогаш расколот кај македонскиот народ го правеле српски и бугарски слуги.Не можете да се поштедите ни во време кога еден куп лешинари се ситат на ситуацијава во која ни се наоѓа нашава држава , уште вакви глупости ни фалат - БРАВО :aplauz:

Ма може сите да ни го попушат.....И Блгарите обаче и Србоманчета.
Гледаш дека ни љубоморат сите:smir:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Вадете си очи ,правете им кеиф на татарите , браво. Откривте топла вода дека како и секогаш расколот кај македонскиот народ го правеле српски и бугарски слуги.Не можете да се поштедите ни во време кога еден куп лешинари се ситат на ситуацијава во која ни се наоѓа нашава држава , уште вакви глупости ни фалат - БРАВО :aplauz:
Џабе... 10000000 пати сум им кажал... али ако, ќе им текне некој ден.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
1
А Васил Кнчев кој бил и бугарски инспектор и картограф ги има наречено учителите кои се противеле на Бугарската Егзархија(во кој спаѓал и Петар Поп Арсов) сепаратисти, и бил најголемиот македонофоб.....
Тоа го пишува Арсов а го пишува и ова исто така..
Прво евала на Трна за материала в началото .
В един от цитатите пише че Бугарската Егзархиа е проводник на бугарската пропаганда в Македониа.
Бугарската Егзархиа е саздадена 1870 г.с султански ферман или цели 8 години преди освобождението на Бугариа :


Параграф 2 от фермана разрешава и други епархии да б'дат признати за б'лгарски, ако нај-малко 2/3 на христијанското население в неја го желае. Тогава в Македониа се прави референдум под контрола на турската власт и грцката патриаршиа и след допитването кам Егзархиата влизат и Скопска, Охридска и Битолска епархии.
Кој ги е притискал тогава хората да се пишат бугари?
Цитираш Васил К'нчов ама поне дај линк да видим дали наистина пише че Попарсов е гонен от Егзархијата за сепаратиз'м или пише че са обвинјавани от г'рците в схизматиз'м.

Както винаги "By default" за всичко пак са ви виновни бугарите.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Цитираш Васил К'нчов ама поне дај линк да видим дали наистина пише че Попарсов е гонен от Егзархијата за сепаратиз'м или пише че са обвинјавани от г'рците в схизматиз'м.

Както винаги "By default" за всичко пак са ви виновни бугарите.
Па читај ја книгата и увери се што да ти кажам друго....
Јас ја читав книгата и ти кажувам тоа што сум го прочитал а и ти давам некои извадоци од книгата кои ги пишува таму.........од интернет некои цитати што сум ги превземал од МК Викибоокс и сл...
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Vo Makedonija za planovite za zachuvuvanje na Yugoslavija- Golema Srbija- nikogash ne se govorelo a ushte pomalku "yugochuvarite" bile progonuvani ili pak sudeni.


"Mamula o tome piše: "U drugoj polovini 1986. i početkom 1987. g. razrađene su političke osnove, kriteriji procjena za odluku i počele su operativne pripreme. Pripreme su pokrivale mjere budnosti i povišene borbene gotovosti održavane po zvaničnim odlukama Predsjedništva SFRJ i planovima Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu i Generalštaba". (str. 88.) Daljnji razvoj događaja, osobito sukobi u komunističkom rukovodstvu zemlje, narastanje velikosrpskog nacionalizma te "separatizam" sjeverozapadnih republika, učvrstili su u vrhu JNA spoznaju o neizbježivosti vojnog udara. Štoviše, "? bili smo posve odlučni. Osnovni planovi i jedinice su bile spremne" (str. 102.),. Mamula piše kako je namjera "bila da dobijemo vrijeme za minimalno političko sređenje i odlaganje sporova, a najkrupnija rješenja zajedničke države odložiti dok ne protutnje turbulencije koje su zahvatile istočnu Evropu: očuvati Jugoslaviju, a reformirati je u mirnijim uvjetima." (str. 8.) To znači zadržati "status quo" dok se ne smiri protukomunistički pokret u Europi, dok nacionalna individualizacija istočnoeuropskih naroda ne posustane i dok iznova ne ojačaju suprotstavljanja između Istoka i Zapada. Tada će se Jugoslavija moći nametnuti kao geopolitički i geostrateški čimbenik kakav je bila nakon drugog svetskog rata."

Za realizacija na scenarioto e zemena ekipa na provereni YUGOSLOVENI na chelo so Ante Markovic:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
istite tie koi ja sozdavaa srbostinata vo sdsm
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
"Ante Marković je dobio ulogu mađioničara koji će omogućiti bivšoj komunističkoj eliti privatizaciju sve imovine bez novca, kako bi oni postali nova klasa krupnih kapitalista, a za taj zadatak je dobio velike strane devizne kredite kojima je kratko vrijeme uspio držati stabilan devizni tečaj. Marković je vjerovao kako u slobodnoj tržišnoj konkurenciji Hrvatski tehnokrati mogu preuzeti dominantnu ulogu u jugoslovenskom gospodarstvu.
Manolić je među hrvatske nacionaliste ubacio svoje suradnike koji su bili spremni postati nova klasa krupnih jugoslovenskih kapitalista, ali se nisu željeli odreći najvažnijeg dijela Titoizma i Jugoslavije, vjerujući kako njome mogu zagospodariti uz pomoć plijena stečenim kroz 50 godina vlasti. Slijedeći zakletvu Titu iz pjesme «druže Tito mi ti se kunemo» bili su spremni upotrijebiti sva sredstva i sve metode kako bi spasili njima najmiliju Jugoslaviju kao svoj budući plijen. Hrvatski su se »Jugoslaveni« uključili dijelom u lijevu frakciju HDZ-a glumeći mirotvorce, a dijelom u desnu glumeći krajnji ekstremizam s namjerom kompromitiranja Hrvatske u Međunarodnoj zajednici, te izazivanju Generalštaba na vojni udar i tako, u suradnji sa srpskim Titoistima, obnoviti Jugoslaviju. Kako bi srušili Miloševića, morali su najprije razbiti Jugoslaviju, a poslije za to optužiti njega, te uz pomoć vojnog udara stvoriti novu Jugoslaviju. To su namjeravali učiniti uz tajnu suradnju sa starim srpskim partizanskim oficirima koji su se udružili u Stranku Jugoslavena i SK pokret za Jugoslaviju. Institucija koja je trebala provesti to ujedinjenje je SIV(savezno izvršno vijeće). Predsjedništvo Jugoslavije se sastojalo od predstavnika Republika i Pokrajina te je njima i odgovaralo. S druge strane SIV je birala Skupština Jugoslavije i njoj je odgovarao. SIV je vodio ekonomske poslove i nije imao ovlasti nad vojskom, a to je ono što su jugoslavenski orijentirani političari, Srbi i Hrvati željeli promijeniti."

Makedonija gi delegira svoite “najdobri sinovi” i provereni chuvari na yugoslovenstvoto : Kiro Gligorov,Srdjan Kerim,Vlado Kambovski ,Boris Stojmenov…..(se del od vladata na Markovic-edinstveno Gligorov mu e sovetnik po ekonomski prashanja i sistem).
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Politichka podrshka e planirana preku partijata formirana za taa cel SK-DJ (sojuz na komunisti-dvizenje za Yugoslavija).Makedonija dade dvaica predsedateli: Milan Pancevski Dragisha Atanasovski.No netreba da se zaboravi ulogata na Danev,Kjurchiev,Tofoski,Petkovski…..
.

"Kasniji događaji su pokazali kako je Manolić višestruko precijenio utjecaj starih srbijanskih partizanskih oficira jugoslovenske orjentacije i potcijenio snagu Velikosrba. On, kao i ostali hrvatski pobornici Jugoslavije, nikada nije shvaćao kako su Velikosrbi najveći protivnici bilo kakve Jugoslavije, iako je kao vrlo inteligentan i iskusan obavještajac povezan sa istočnim i zapadnim službama mogao shvatiti realnost, samo da je bio intelektualno spreman odreći se svojih utopijskih zamisli iz mladalačkih dana."

Kiro Gligorov ja pravi istata greshka kako Manolic-prashanje e dali nenamerno.

Na patot kon finalnata verzija ili idejata za “golema Srbija” , "strada" i general Tomanov(eden od tvorcite na opera)-Makedonec (chovek koj mozebi ke progovori ) .Vo SK DJ isto taka nastanuva chiska-doadjaat ludje bliski do Mira Markovic ili ludje na koi zborot Yugoslavija im bil mamka na koi se fatija mnogu Makedonci .

"Smijenjeni su svi oni koji su bili za Jugoslaviju i koji su na isti nacin promatrali Milosavicev uspon kao i osamostaljivanje Rebublika bivse JNA.. general Vasiljevic bio je jedan od takvih, nije stitio interese Srbije vec Jugoslavije i kao takav za Hrvatsku bio je "KOS"-ovac a za Milosevicev rezim nepozeljan i opasan..."

Miloshevic je dao uhititi Vasiljevica u svibnju 1992. godine i optuzio ga da je zajedno s Radenkom Radojcicem, kojem se kasnije u Hrvatskoj sudilo kao chlanu skupine "Labrador", osnovao organizaciju "Opera" koja da je odavala vojne tajne i shvercala vozila s bosanskim tablicama. Beogradski analitichari procijenili su da je Miloshevic htio maknuti iz vojske Vasiljevica, svrstavajuci ga u Jugoslavene kao i generala VeljkaKadijevica, kako bi nakon toga neometano mogao pricirealizaciji svojih planova s BiH. Vasiljevic je u pritvoru proveo nekoliko mjeseci, a u srbijanskom tjedniku NIN-u pojavio se feljton o njegovim pothvatima radi sprechavanja Slovenije i Hrvatske da odu iz SFR Jugoslavije. Dalje je nastavio djelovati daleko od ochiju javnosti. Navodno je 1997. godine aktiviran u Vojsci Jugoslavije i poslanna Kosovo kako bi tamo pripremio teren za nastupajuce dogadjaje.
Njegovoj kontroverznosti pridonijeli su chlanci u beogradskom tisku da je jedno
vrijeme bio savjetnikom u JUL-u, politichkoj stranci Milosheviceve supruge Mire Markovic,….."
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
opshto poznato e deka bugarshtinata na vmro e proizvod na belgrad, t.e. vo najgolem del. nikakvi posebni svedoshtva ne se potrebni za toa mene nekoj da mi go dokazhe.

nego druga rabota. kolku i bugarite da ne se cvekinja za mirisanje.. so edno mora da se slozhime: sekoja makedonska-bugarska relacija vo makedonija se dozivuva kako nesto demonsko, kako nesto sto ne bi trebalo, kako nesto pogresno, predavnicki i antimakedonski... zboram za bilo kakvi relacii, biznis vrski, kulturno umetnicki, na prijatelska osnova.. i drugi.. se e toa neprifatlivo. ako toa ne e proizvod i potsvesna reakcija (refleks) na politikata i vlijanieto na belgrad .. togas ne znam sto bi bilo.

za bugarskiot karakter na istoriskoto vmro dva momenta se mnogu bitni.
prviot e, sofija e centarot na makedonskata intelegencija vo toa vreme, a ne belgrad
i vtoriot, najgolem del od mozokot na vmro, birajki pomalo zlo (patrijarshija i egzarhija) ja prifakjaat egzarhijata.

ne bi trebalo, t.e. ne smee da ni smeta faktot deka makedonsko - bugarskite relacii vo vremeto na vmro bile mnogu po-prirodni bo odnos na bilo koi drugi, pred se poradi golemiot broj pirinski makedonci, izmeshani brakovi, i kako shto rekov pogore sofija centarot na mak. intelegenicja i vlijanieto na egzarhijata.

samo eden licen primer kje dadam.
jas sum mijak, dedo mi e mijak, baba mi e mijacka, nanazad do kaj sto znam od taa (stranata na tatko mi) se po poteklo mijaci. od stranata na majka mi sum srbin (od kosovo)
za vreme na srpskata vlast, baba mi e izbegana vo bugarija i tamu prestojuvala 3 godini, kaj nekoi si prijateli verojatno.. bidejki neli site znaeme kakva bila srpskata vlast vo makedonija. dedo mi e ostanat vo selo, prezimeto mu e smeneto od "ski" vo "ic" i den denes ima belezi po racete sto e tepan od srpiskiot ucitel vo seloto.

zosto denes sekoja relacija so bugar-bugarija se dozivuva ovaka kako sto se dozivuva, na vas e da pogodite.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
ABC напиша:
Имаше и многу поексплицитни и поинтересни досиеа на Македонската политичка сцена,би се осврнал само на досието “Вијуга“,кога од проБугарската струја на ДПМНЕ беше разобличен и исфрлен Владимир Голубовски токму поради контраБугарски односно проСрпски дејства во врвот на ДПМНЕ.:toe:

Aj ako sakash malku poveke detali okolu Vladimir Golubovski-prichinata za raziduvanjeto.
Sigurno si bil na sednicata odrzana na ezeroto "Mladost", pa napishi neshto ,kako ti si go doziveal toj sostanok i na chija strana si bil ,dali na проБугарската ili i ti si bil del od проСрпски дејства во врвот на ДПМНЕ.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ванчев...цел ден само ти се јави...каде се бре Македонците и познавачите на историјата, каде се македоништата????

ја предлагам конкретни мерки...да почнеме зо Зоки да завршиме зо Геро...


Алооооо........



нема наредба од штаб изгледа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom