Кој ја создаваше „бугарштината“ во ВМРО

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Македонцки, “САМОКРИТИКА“ која се јавува секогаш само пред избори? (не мора да ми одговараш на прашањево, знаеш на што мислам)
еве сме после избори, јас ке терам до крај..а ти ако си вистински македонец ке превземеш нешто за губрето мегу нас....повеке енергија потроши бранејки нешто што е труло....ДА ИМА БУГАРСКИ СТРУИ НО НИЕ МЛАДИТЕ МАКЕДОНЦИ КЕ ГИ ИСТРЕБИМЕ ДО ЕДЕН....наместо ова се расправаш бранејки дебили и кодоши..ЗОШТО..зошто биле вмро...

Македонската опција во ВМРО натежна, и уште повеќе ќе дојде до израз сега.
дај боже...ЧАКАМ...ке растеретите многумина...ДА ВИДИМЕ..така беше и за чистките па еве сме...со носителк на листи ебаго...


послушај го Гарфилд за нешто...НИКОГАШ АМА НИКОГАШ немој толку длабоко да веруваш на никој жив...многумина вака се изпозалетаа и за војводата..140 завршија мртви..а стотици други раселени....сфакаш...секогаш самокритика, према тебе самиот за почеток
 
N

n/a

Гостин
Сакерела ве ромале...
Курафте аири...не мангава соске.:nerv:
Гит...
Хајде баба гит...
де курафте манге ајвajатела.
Дикме!
Пу ја`зк.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Терајте. Нека биди по ваше, готови сме, умреа Македонците, само ти и Гарфилд останавте.

Премногу енергија земате, а малце докажувате. Ќе се најде некој потрпелив човек да ја бистри матеницата со вас.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Народ кој 50 години бил константно жртва на пропаганда за минимизирање на националното чувство за сметка на лепа југославија.

Народ кој најмалку 100 години е рибан од најразлични соседни манипулации

Народ кој во 2001. и 2004. доживеа неверојатни шамари врз националната гордост

Народ на кој постојано му се труби дека љубовта кон нацијата е затуцан патриотизам, залуден романтизам, бла, бла и дека сега е времето на космополитите...

Е, таков народ, треба да го почекаме малку пред да може исправено и гордо да рече Јас сум Македонец кој ќе умре за Македонија.
Треба да се исчистат екс ју остатоците...Треба да се усмерат младите..Е дури тогаш ќе има единство.

А во меѓувреме, ќе се плукаме едни со други по секаква линија и ќе служиме за општ потсмев.
Срамно и недолично е префрлањето на топки помеѓу шака луѓе.

И што да не ретчат другите кога сами ќе се изретчиме еден со друг.
Бруки светски, полека, треснете си ја запалената тиква на рамења шо ви е прво.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Народ кој 50 години бил константно жртва на пропаганда за минимизирање на националното чувство за сметка на лепа југославија.

Народ кој најмалку 100 години е рибан од најразлични соседни манипулации

Народ кој во 2001. и 2004. доживеа неверојатни шамари врз националната гордост

Народ на кој постојано му се труби дека љубовта кон нацијата е затуцан патриотизам, залуден романтизам, бла, бла и дека сега е времето на космополитите...

Е, таков народ, треба да го почекаме малку пред да може исправено и гордо да рече Јас сум Македонец кој ќе умре за Македонија.
Треба да се исчистат екс ју остатоците...Треба да се усмерат младите..Е дури тогаш ќе има единство.

А во меѓувреме, ќе се плукаме едни со други по секаква линија и ќе служиме за општ потсмев.
Срамно и недолично е префрлањето на топки помеѓу шака луѓе.
Mлади сме, ама не смееме предолго по пелени, бидејќи ќе се бербатосаме. А од некаде мора да се почне/продолжи битката за одржување на Македонската самобит.

Ај да пробам пак, со потсетување на еден МАКЕДОНЕЦ кој го забавуваше цел балкан, за кого плачеа милиони:



Човек кој пеел на многу јазици, човек кој поврзал култури преку уметност и искрен пристап кој беше неоспорен. А секогаш се декларирал како Македонец, без никаква заклетва.
Тоа сакам да го видам Ада, а декларацијата и потписот врз книгата со кама и кубур да е задолжителна за оние обично служат како топки за префрлање, за да започне разнебитувањето на сите струи кои го предизвикуваат.

Пак ќе кажам, премногу сме млади - ама сум пресреќен бидејќи живеам во ова време на будење... А сонцето, ама вистинското, ни пушта по некој зрак. Ќе заслужиме и потполно да изгрее.

Тоа ќе е денот кога сите ќе бидеме само едно, а никако нешто друго. Нит бугари, нит срби. Нит марсовци.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Затоа моја драга Ада, гоема е виситната што Мојсеј ги шетал евреите по пустина 40 години иако му бил Ирзаел (ветената земја Ханаанска) преку ридот што се вели.

За за умре ропскиот менталитет кај нив.
По тоа, ене ги, 2000 години и кусур се тепаат за своето и не престануиваат да имаат енергија. (иако не ги сакам тоа мора да им се признае)


Затоа, Адо, и кај нас мора да се исчистиме од тој ропски менталитет.

Од оние комуњарски заедоените фотељашки крвници на Македонија, од разните инсталации со суфикс - фили (без оглед дали се србо, грко, бугаро инт), а владеат и конечно да се појават една група, голема, маса, народ, кој ќе се идентификува само со едно, а тоа еЧ Македонија на македонците и на никој друг.

Ова важи и за сите малцинства кои живеат кај нас.

Биди што сакаш, ама првин биди Македонец ако живееш во Македонија. Или гитла од тука.

Сега им е појасно на сите кој ми е ставот?!

На оние кои не им е јасно, дури ни вака нацртаното, не мислам да им објаснувам оти не сум господ (а се смоневам дека и господ на таквите може да им објасни)!

Благодарам.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Serpico, и јас сметам дека сме генерацијата која се буди.
Генерација доволно млада и за да ги нема лузните на сфрј пропагандите, и за да има сила да почне повторно да ја гради Македонија со Македонци.

И таа млада генерација треба да се обедини, а не да ствара меѓусебен раскол.

Како што вели Garfield, да се сотре ропскиот менталитет, сфрј, комуњарски, бугарофилски и други рецидиви...Па, така очистени да продолжиме напред.

Сега е времето пак да се крене Македонецот...
И ќе биде најголем срам ако ја пропуштиме шансата, и дозволиме некои застарени пропагандни и асимилаторски тактики да не тргнат од патот. Нивна метода, меѓу другите, е и раздели па владеј..Зарем ќе потпаднеме под неа?

Ајде, нека се отворат картите конечно.
Доста само претпоставки и клеветења.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Serpico, и јас сметам дека сме генерацијата која се буди.
Генерација доволно млада и за да ги нема лузните на сфрј пропагандите, и за да има сила да почне повторно да ја гради Македонија со Македонци.

И таа млада генерација треба да се обедини, а не да ствара меѓусебен раскол.

Како што вели Garfield, да се сотре ропскиот менталитет, сфрј, комуњарски, бугарофилски и други рецидиви...Па, така очистени да продолжиме напред.

Сега е времето пак да се крене Македонецот...
И ќе биде најголем срам ако ја пропуштиме шансата, и дозволиме некои застарени пропагандни и асимилаторски тактики да не тргнат од патот. Нивна метода, меѓу другите, е и раздели па владеј..Зарем ќе потпаднеме под неа?

Ајде, нека се отворат картите конечно.
Доста само претпоставки и клеветења.
Не го заборавај особено важниот Дедо-Тато-рандом лик од телевизија фасцинаторско влијателниот момент, момент на идентификација или индоктринизација - кој многу наши врсници ги затерал на некоја страна...

Некој е буден. Некој ќе отвори очи.
The future belongs to us.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Се додека обете страни за такви рецидивни карактери имаат носители на изборни листи тешко ќе може нешто без крв и револуција да се стори.
 
N

n/a

Гостин
Незнам јас што ќе правите вие....
(а и не верувам дека со максимално сакање-што е дискутабилно- ќе постигнете било што).

-Јас у рамки на оваа недела има да разебам све по список.До коске.
-Јас време,енергија и пари ќе давам за цел...
-за како резултат на што секој еден селски торко да може уште одозгора трагикомично да ме обвинува и каља...
-и да си ги задоволува селското его и вообразеност...

Ебете си матер...
време е да си го заземам местото што ми следи и цела сентименталност и желби за `праведност`(која и онака не постои) да ги потиснам некаде у длабината на душата...
и да си терам работа.
Пријатно.
Ви ебам ја и партии,и нво-а,и здружувања...
и `другари`...
се на кур...
Ај у.п.м.Мрш.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Светскиот печат ни еба мамата за лошо организирани и недемократски избори полсни со нерегуларности и фласификати и инциденти.
Не е точно. Добро го пратев светскиот печат, и апсолутно ниту еден медиум не генерализираше на државно ниво фалсификати и инциденти, туку посебно нагласуваа дека тоа се случуваше кај албанскиот електорат во Македонија.

А оценката беше дека само 3% поминале негативни „поени“.

А тоа Гарфилд, дополнително отвара сомнеж. Кај мене лично, сомнежот е во тоа што СДСС многу лесно го прифатија поразот, без проверки, без изнесување статистики, без ништо. Тие никогаш така не правеле, и не им е во политичка култура ако воопшто имаат, да не изреагираат драматично иако на овие избори освоија помалку гласови и од 2006 кога Бучковски ги водеше...

Исто и кај албанците...ДПА уште во 21:00 излезе со објава дека победиле на изборите, и го затворија прес-центарот.

Можеби се фалсификат, а можеби се и реален одзив кај граѓаните за двегодишното рекламирање на владата, ќе покажат наредните четири години што било.

А за кој може да се каже дека е „фил“ или „ман“, ќе покаже времево што ни доаѓа.

Се додека обете страни за такви рецидивни карактери имаат носители на изборни листи тешко ќе може нешто без крв и револуција да се стори.
Е ајде бе...Кој е странскиот фактор кој ќе поддржи хунта во Македонија?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Клучниот збор е ТЕШКО Трнче. ТЕШКО.

Прати и понатаму. Њујорк тајм критикува дека инцидентите се кочница за ЕУ и НАТО процесите.
Фајненшел тајмс, Лондон Тајмс, и други такуѓере.
бе зоглед што се потенцира дека кај албанскиот фактор племенското размислување од 3 век п.н.е. преовладеал и се распуцале најнедомкратски, како дршава, изборите се оквалификувани како лошо спроведени кои фрлаат голема сенка врз процесите за евроинтеграција на МК.
Дорис Пак критикува. Солана бара прегласување и критикува, Рен критикува, Фуере критикува. Може ние ги нејќеме, ама луѓето си се на функција со причина и со причина лаат.
 
N

n/a

Гостин
Не е точно. Добро го пратев светскиот печат, и апсолутно ниту еден медиум не генерализираше на државно ниво фалсификати и инциденти, туку посебно нагласуваа дека тоа се случуваше кај албанскиот електорат во Македонија.

Е ајде бе...Кој е странскиот фактор кој ќе поддржи хунта во Македонија?
Ela be jugoslavija komunisto...ella..
Slusa muzika... kaniste endaksi kitano...
Nemoj malaka prenemaga mnogo...
ohi dobro...:nenene:
ti los artisto...fujj...
Idi kopa niva.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
изборите се оквалификувани како лошо спроведени кои фрлаат голема сенка врз процесите за евроинтеграција на МК.
Дорис Пак критикува. Солана бара прегласување и критикува, Рен критикува, Фуере критикува. Може ние ги нејќеме, ама луѓето си се на функција со причина и со причина лаат.
Нема што да се лажеме...тоа најблаго кажано се вика „Шиткање муда за бубрези“ :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Море,темава беше зошто Милошовски е Бугарофил,зошто Гвујо му ја продаде националната платежна картичка на Бугарите,зошто Силвана Бонева со едната нога е во Бугарија а со другата како втор носител на изборна листа.......а не да ми кажувате какви биле избориве,па има мал милион теми за избори,оваа е за пробугарската струја во врвот на ДПМНЕ,ебаго.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom