Кој тип на брак имате?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Pa toa ti vikam ako ne e zavereno toa ne e brak bar pravno!
Е, после 10 години :) Ако живеат заедно 10 години, државата ги третира како брачна заедница :)
--- надополнето: Oct 22, 2011 7:42 PM ---
Brakot moze da uspee vo eden edinstven slucaj: ako sposoben i dovolno CVRST maz svojata zena ja drzi vo celosna pokornost od ljubov. Negovite zelbi taa da gi ispolnuva kako svoi zapovedi i toa so radost vo srceto
Прво, па машко, а?
--- надополнето: Oct 22, 2011 7:43 PM ---
Од каде знаеш толку многу за мене па тврдиш дека лажам
Живееш во некоја димензија, каде што си ти толку многу опасен.
Фала многу, чао, пријатно.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Е, после 10 години :) Ако живеат заедно 10 години, државата ги третира како брачна заедница :)
--- надополнето: Oct 22, 2011 7:42 PM ---

Прво, па машко, а?
--- надополнето: Oct 22, 2011 7:43 PM ---

Живееш во некоја димензија, каде што си ти толку многу опасен.
Фала многу, чао, пријатно.
Отидов јас у релниот свет
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Првата жена фаворизираше под точка 3 ама не и успеа ја избркав.
Со вторава жена имам брак под точка 1 и траеееееееее.
1.Имам куќа,стан кола и живеам сам
Бракот трае , а ти живееш сам?
Си се праел шериф, па те шутнала жена ти, или па имаш 13 години па си фантазираш по форумов.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Бракот трае , а ти живееш сам?
Си се праел шериф, па те шутнала жена ти, или па имаш 13 години па си фантазираш по форумов.
Не ма 7,5 години имам.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Brakot moze da uspee vo eden edinstven slucaj: ako sposoben i dovolno CVRST maz svojata zena ja drzi vo celosna pokornost od ljubov. Negovite zelbi taa da gi ispolnuva kako svoi zapovedi i toa so radost vo srceto
Amen to that brother:)

Се обложувам дека ниеден од коментаториве на темава не се во брак али нема везе

ОН: во природата на жените е да бидат до некаде субмисивни на волјата на мажот, а богами ова претставува и добра сексуална предигра, така што според мене првиот тип на брак е најдобра варијанта но само доколку мажот е успешен, носи месо на масата и допринесува за семејството повеќе од колку жената,.... во сите останати случаи мажот само без причина може да се петели и перчи а всушност најдобро ќе му биде да свитка опашка и да си ќути,
третата варијанта е супер но овде на овие простори сеуште немаме доволно капацитет да ја прифатиме како нормална инаку е најдобра за создавање на хармонична атмосфера.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Не ми е јасно зошто сите викате дека третата варијанта е практично невозможна? Јас повеќето парови што ги знам си функционираат на овој принцип. Ретко веќе кај помладите да се види тип на врска кај што мажот е доминантен, а не пак во бракот. Барем во моето опркужување.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Најповеќе ми се допаѓа третиот тип на брак. Јас сум по убедување за слобода и демократија и секогаш ми се допаѓа нешто што наликува на тоа.
А каков е мојот брак не можам да одговорам, бидејќи тоа е субјективен одговор. Мислам дека PurplePuma невешто го постави прашањето. На пример, ако мене некој ме праша кое дете е најпаметно, јас како и сите ќе одговорам - моето. Најдобро е да PurplePuma, да постави нови конкретни прашања, на кои ќе се дадат несубјективни одговори. На пример, кај кого е ќесето, кој готви, кој пере, кој одлучува што ќе се подговува за ручек, кој го вози автомобилот кога заеднички се патува или слично, а она треба сама да ги одбере прашањата бидејќи се поготвува за психолог.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Со одговорите на тие прашања се утврдува каков тип на брак имате. Ако ти готвиш, одржуваш домаќинство, он е глава на куќата и се справува со финансиите, неговиот збор е последен, имаш брак од првиот тип. Значи убаво си е поставена темата. И да се поставени прашањата ти како што наведуваш, пак ти ќе одговориш, нема разлика за субјективноста.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Со одговорите на тие прашања се утврдува каков тип на брак имате. Ако ти готвиш, одржуваш домаќинство, он е глава на куќата и се справува со финансиите, неговиот збор е последен, имаш брак од првиот тип. Значи убаво си е поставена темата. И да се поставени прашањата ти како што наведуваш, пак ти ќе одговориш, нема разлика за субјективноста.
Не те разбирам. Еве на пример во мојот брак, секој сам ги чува и троши парите кои ги заработува. Јас незнам точно, мојата Сопруга, колкави приходи има ниту се интересирам за тоа. Ако некој нема пари, „ позајмува “ од другиот, ама не си враќаме. Готвам 80% јас, а 20% таа. Перење 90 % таа, 10% јас. Купување храна 90% јас, 10% таа. Купување облека 90% таа, 10 % јас. За купување поскапи работи - трајни потрошни добра, се договараме заеднички. Џепарлак за Синот 90% јас, 10 % таа.
Дали ти врз основ на овие одговори можеш да заклучиш од кој тип брак е мојот? Ако сакаш постави ми уште прашања.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Јас прво се извинувам, не знам зошто автоматски помислив дека си од женски пол.:oops:
И многу е јасно, не знам што те буни. Има ли некој доминантен во врската или се ви е така поделено? Ако се е поделено, се знае кој и што прави, си има свои одговорности во врската е од третиот тип. Мене многу ми се јасно разграничени типовиве.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Најповеќе ми се допаѓа третиот тип на брак. Јас сум по убедување за слобода и демократија и секогаш ми се допаѓа нешто што наликува на тоа.
А каков е мојот брак не можам да одговорам, бидејќи тоа е субјективен одговор. Мислам дека PurplePuma невешто го постави прашањето. На пример, ако мене некој ме праша кое дете е најпаметно, јас како и сите ќе одговорам - моето. Најдобро е да PurplePuma, да постави нови конкретни прашања, на кои ќе се дадат несубјективни одговори. На пример, кај кого е ќесето, кој готви, кој пере, кој одлучува што ќе се подговува за ручек, кој го вози автомобилот кога заеднички се патува или слично, а она треба сама да ги одбере прашањата бидејќи се поготвува за психолог.
Па ова е, всушност, психолошко прашање (барем како такво ми го сервираат). Затоа прашав ,,што мислите,,, барам субјективен одговор.
Да барав објективен, би прашала ,,ај раскажи ми за твојот брак,, и би ги поставила сите прашања кои ти ги наведе, со тоа јас сум таа што ќе донесе објективен одговор.
Секое прашање кое е ,,што мислите,, по автоматизам бара субјективен одговор :)
--- надополнето: Oct 23, 2011 12:01 AM ---
Не те разбирам. Еве на пример во мојот брак, секој сам ги чува и троши парите кои ги заработува. Јас незнам точно, мојата Сопруга, колкави приходи има ниту се интересирам за тоа. Ако некој нема пари, „ позајмува “ од другиот, ама не си враќаме. Готвам 80% јас, а 20% таа. Перење 90 % таа, 10% јас. Купување храна 90% јас, 10% таа. Купување облека 90% таа, 10 % јас. За купување поскапи работи - трајни потрошни добра, се договараме заеднички. Џепарлак за Синот 90% јас, 10 % таа.
Дали ти врз основ на овие одговори можеш да заклучиш од кој тип брак е мојот? Ако сакаш постави ми уште прашања.
Овие информации се недоволни.
Важните одлуки, кој ги носи?
- Ти
- Заедно, но со твоја сугестија и 51% е кај тебе
- Заедно, еднакво

Постојат бракови каде што само еден заработува, а се рамноправни. Ирелевантно е кој готви, и кој купува во маркет. Одлуките се тие кои се важни, и кои се најрелевантни детерминанти кој е кој во бракот.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Не сум у брак али би сакал коа би бил нешто меѓу 2-3 да ми биде,би помагал околу домот се што треба неам некакви ''мачо'' барање од тимот она принесува она раскренува од маса или нешо друго. Али не би сакал женами да ми скита по улицине со другарки или кафиња по цели денови, викенд да ми организира планови да ме шета вамо тамо,или да ми број пример ако се собереме со друштво да гледаме пример фудбал па утре дента да ми рече е ти беше да гледаш фудбал ќе идам и јас вамо тамо,такви натпревари со женско некам да имам пошо многу краток би ни бил бракот.:) И најбитно и највеќе би ме нервирало да ми купува без да се консултира со мене..Тоа го гледам често кај постариве жени а и кај помладиве дека ќе си излезат и ќе си купат некое сако или некоја блуза и ич уво не ги боли дали требало или не требало после ќе му прават фора на мажот дека им се стари али не ги памти он или дека некоја им ги дала бла бла тие фори на друг:).Прво сакам да си гледа за дома па после тоа ако има вишка со договор ќе си искомбинираме шо и како ќе трошиме.
--- надополнето: Oct 23, 2011 12:36 AM ---
а зошто тоа мисиш дека ако е од третиот вид би завршил со развод?
Јас баш мислам спротивно...би завршил со развод ако е од првиот вид.
Тоа што порано таквите бракови од прв вид успевале и не завршувале со развод е зашто девојките кога се мажеле биле така учени од дома....те тепа,те мачи...што и да праи ти трпи си и ќути,ти само ке переш,ќе пеглаш,ќе готвиш а тој е твој господар.
Порано успевало сега веќе не.Сега малку по малку се покрева свеста кај сите и ретко веќе некоја жена ќе трпи цел ден дома, само перење и готвење...и раѓање деца.
Епа тоа е лошото што сега на сите девојки кафето и цигарчето им е побитно од раѓање деца . Тоа не е кревање свест туку распуштеност ,незнаат више што да направат за да бидат интересни ,сакаат да спијат со 10-20 души и после сакаат некој да ги третира со почит и да им вика браво,не иде таа работа така. Жената мора да си држи до себе ,да се грижи за домот да раѓа ,бар да има желба да раѓа ( не зборам за 10 деца него 2-3 ) ви се изместија вредностите порано жените едвај чекаа да стапат во брак и да родат и да бидат добри домакинки тоа им било гордост а денес едвај чекаат да седнат во БМВ и да се плеснат ,со извинување..
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Епа тоа е лошото што сега на сите девојки кафето и цигарчето им е побитно од раѓање деца . Тоа не е кревање свест туку распуштеност ,незнаат више што да направат за да бидат интересни ,сакаат да спијат со 10-20 души и после сакаат некој да ги третира со почит и да им вика браво,не иде таа работа така. Жената мора да си држи до себе ,да се грижи за домот да раѓа ,бар да има желба да раѓа ( не зборам за 10 деца него 2-3 ) ви се изместија вредностите порано жените едвај чекаа да стапат во брак и да родат и да бидат добри домакинки тоа им било гордост а денес едвај чекаат да седнат во БМВ и да се плеснат ,со извинување..
Офтопик си, но ајде.
Не спијат со некого, за да бидат интересни, туку зошто така сакаат. Зошто така им е убаво. Не им треба некој да ги почитува или омаловажува поради тоа. Затоа и најчесто, поим немаш со колку спиела пред тебе.
Вредностите се менуваат, и тоа е сосема нормално.
Не гледам зошто повеќе би се гордеела со домаќинлук, отколку со докторат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom