Кој тип на брак имате?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
Се издвојуваат три типа на брачни заедници гледани од аспектот на степенот на рамноправноста на брачните другари:

1. Доминантен/потчинет:
- Постои традиционална, комплементарна поделба на улогите во семејството меѓу мажот и жената;

2. Доминантен/помошник:
- Постои поголемо испреплетување меѓу мажот и жената во семејните и домаќинските задачи и во нивната моќ.

3. Егалитарен тип или партнерски тип:
- Брачните партнери имаат иста моќ, положба, права и одговорности.

Што мислите, во кој од овие типови вашиот брак припаѓа?
 
Н

нихилист

Гостин
Јас имав брак од првиот тип, не оти така се наметнав туку едноставно така испадна. Природа.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.494
Поени од реакции
2.064
Не сум во брак но дефинитивно 3тиот план би бил тежок за реализација. едноставно некој мора да биде доминантен. Кај нас на балканов доминантни се мажите, јебига владее оној балкански менталитет. За запад верувам ситуацијата е малку поианква:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
Tretiot e utopija...
Сепак не е. Забележан е кај високо образовани партнери, кои бракот не го врзуваат нужно со потомството. Најчесто луѓе ослободени од општествени стеги.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.494
Поени од реакции
2.064
Сепак не е. Забележан е кај високо образовани партнери, кои бракот не го врзуваат нужно со потомството. Најчесто луѓе ослободени од општествени стеги.
Или во превод Досаден брак. Луѓе кои 12 часа се на работа и немаат време за никави несогласувања и слични работи кои ги има во секој нормален брак.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
Да ама деловни. Едниот Замбија другиот Зимбаве:)
Не мислам така. Можат и заедно да патуваат (а зошто да не?).
Искрено познавам ваков брачен пар. Имаат по 32-33 години, солидни плати и двајцата, работат понеделник-петок, а не знам за викенд кога се тука. Нон стоп некаде одлетуваат.
Околу домашни обврски се грижат и двајцата, но имаат и жена која доаѓа еднаш неделно.
Сепак, постои...
 
I

Iblis

Гостин
Тип нула: Има да седи во кујна,да готви и пере,а навечер ја извршува сексуалната функција по потреба(се разбира моја) :ROFLMAO:
Ќе видиме ако се стигне до таму.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.327
Ја работам она одмара она одмара ја работам.
Абе КРАЛИЦА !!!
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.279
Се издвојуваат три типа на брачни заедници гледани од аспектот на степенот на рамноправноста на брачните другари:

1. Доминантен/потчинет:
- Постои традиционална, комплементарна поделба на улогите во семејството меѓу мажот и жената;

2. Доминантен/помошник:
- Постои поголемо испреплетување меѓу мажот и жената во семејните и домаќинските задачи и во нивната моќ.

3. Егалитарен тип или партнерски тип:
- Брачните партнери имаат иста моќ, положба, права и одговорности.

Што мислите, во кој од овие типови вашиот брак припаѓа?
Не сум во брак ама би сакал да имам како третиов тип на брак.Познавам некој луѓе кој функционираат на третиов начин и супер им оди.Ако се сака може се да се постигне, не сум човек што доминира така да првиве два типа на брак ми се типично балкански и не ги подржувам воопшто.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Тип нула: Има да седи во кујна,да готви и пере,а навечер ја извршува сексуалната функција по потреба(се разбира моја) :ROFLMAO:
Ќе видиме ако се стигне до таму.
Ти тоа озбилно?

А јас не сум во брак ама секако би сакала да имам од третиот тип.Овие првиве два ми се типично турски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom