Кој се плаши од темнината и зошто?

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Се плашам да..нема некои причини..само ..некако..страв ми е ..ако искочи некој ненадејно у темнина одма срцев удар ке ме фати :D
оди малку гледај хорор филмови ќе се се навикнеш во темнина:D
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.650
Поени од реакции
11.646
Се плашам затоа што во темнина јако сум ја удирал главава и понекогаш екстремитетите...
 
R

Roten 96

Гостин
не се плашам од никаква темнина..тие што се плашат веруваат дека во неа има некој/нешто а тоа не е така..самото паничење и верување дека има нешто ве прави да се плашете ид а мислете на такви работи :)
 

Chanel

I feel like a tiny bird with a big song!
Член од
22 мај 2011
Мислења
478
Поени од реакции
307
Не се плашам од темнината, туку од тоа што можеби е скриено (или се крие во неа).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас се плашам од темнина.
Имам останато во сеќавање некои моменти од 2001.
Живеам во мешана област. Всушност, некаков измислен фронт беше мојава населба.
Тој период, ноќно време, секакви фацки се шетаа, фантоми ;)
И од двете страни.
Ама јас тогаш имав 10 години, и бев постојано преплашена. Онака.. ноќ, тишина.... шушкање.

Не спиев ноќе, седев со вклучено светло и наслушнував, цело време.
Од тогаш ми остана во навика да не спијам ноќе, а и кога спијам, да не бидам во темница.
Исто ми остана да се вртам постојано на улица, и не можам да одам ако има некој позади мене. Застанувам и чекам да помине.

Ноќно време излегувам сама, единствено ако е со мене и моето куче. Со него ми е онака, подобро, зошто и најмалиот шум (кој јас не го слушам) тој го слуша и знам дека има нешто.
Ама дури ни со него не се осмелувам да одам низ сосема темни места.

Исто така, бидејќи во целава приказна има и шума, на 50м од мојата куќа, јас се плашам од шума. Не се плашам ако не сум сама, ама пак... не ми е баш пријатно кога сум ,,навлезена,, во шумата. Иако практично до 10 година растев во неа, секојдневно, летно време жмурка, зимно санкање, од тогаш (иако е сега сосема безбедно, има повеќе полиција од шумски животинки) јас доаѓам само до периферијата на шумата, или единствено низ главните патеки низ неа, но никако сама, барем дечко ми да е со мене.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
Јас се плашам премногу од темнината но не затоа што некој ќе ме украде:) Во ноќните часови монструмите се најгласни, флешбековите посилни.... а кој се справува со траума знае за што зборувам.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Јас си немам таков проблем не ме плаши темница ама баш ич од мала го немам тој страв танананананананананананананан :D:D:D.
--- надополнето: Nov 13, 2011 11:47 AM ---
Јас се плашам премногу од темнината но не затоа што некој ќе ме украде:) Во ноќните часови монструмите се најгласни, флешбековите посилни.... а кој се справува со траума знае за што зборувам.
Да ама мислам дека тоа ти е на психа би требало да се посоветуваш со доктор ;).
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
Да, да, дефинитивно е на база на психа и се советувам со психотерапевт. :)
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Да, да, дефинитивно е на база на психа и се советувам со психотерапевт. :)
Имав таква другарка што се плашеше многу од темница и секогаш кога ќе останеше сама дома обавезно ме викаше да бидам со неа ;) и тоа се на психичка база се советуваше со психотерапевт е сега се подобри и баш ми е мило :).
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
За разлика од порано сум многу подобра, но ме фаќаат чат пат бубачките. Навистина е многу непријатно
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
За разлика од порано сум многу подобра, но ме фаќаат чат пат бубачките. Навистина е многу непријатно
Само едно ќе ти кажам немој да се предаваш лесно и да фаќаат некогаш бубачките едноставно избори се со нив мислам ме сваќаш што сакам да ти кажам;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom