Кој нема желби-има се?

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Definitivno deka ne. Zivotot ne bi bil interesen bez zelbi,sonovi,izluzii i nadez deka tie ke se ostvarat.Covekot nikogas ne e zadovolen od ona sto go ima.
Koja e smislata na zivotot ako ne se nadevame deka ke uspeeme vo nesto i ako nemame cel?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
241
Поени од реакции
3
Како бе има се!!! Тој што нема желби, нема ништо... Тоа е живот без цел. А и сепак и да му е се усполнето пак нешто ќе му фали!!! Човечкото око е ненаситно :)
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
ako vise iame se togas toj bi bil drug vid na zivot.Veruvajte nema da bide interesno,ke iame se!!!!!!!!!!!!!!!vaka e podobro...bar imame za sto da se borime,sakame i mectaeme
 

Deswaldos

Bob's your uncle!
Член од
11 февруари 2007
Мислења
585
Поени од реакции
2
Mislim da ne postoji covek, koji bi imao sve, ili koji nebi imao zelja. Zelje nam pomognu, da idemo napred u zivotu, i radimo na tome, da bi se nam ispunile,...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Vo momentot koa ke svatam deka iam se sto ke posakam ke se ubijam.. Taka nema da imam poveke za sto da se boram vo zivotot.. Sve ke mi bide monotono..
 
Член од
18 февруари 2007
Мислења
69
Поени од реакции
2
живот исполнет со се што би посакале нема да е интересен
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
кога би ми се исполниле сите желби комотно би можел да се фрлам од некој облакодер и да не постојам веќе затоа што ќе нема што да правам и само ќе гледам во една точка на ѕидот
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Na prva pomisla bi bilo super onaka,bi bila srekna i se bi bilo sovrseno.No so tek na vreme taa sovrsenost poleka zdosaduva.Tie zelbi ne teraat da se borime za zivotot i za ona sto go sakame.Taka ni go pravat pointeresen i povozbudliv
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
неее...ако немаме желби,ако немаме нешто по што ке копнеем животот би бил досаден-МНОГУ!

и совршеното - никогаш не е најсовршено...што значи и да имаме нешто што ке сакаме.сепак ке има нешто што повторно ке не кочи,ке копнееме...

баш тие желби како што викаш ти не прават такви какви што сме-убави,слатки,таинствени,недостижни,љубоморни,вљубени...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
ПрИтИ_гРл напиша:
неее...ако немаме желби,ако немаме нешто по што ке копнеем животот би бил досаден-МНОГУ!

и совршеното - никогаш не е најсовршено...што значи и да имаме нешто што ке сакаме.сепак ке има нешто што повторно ке не кочи,ке копнееме...

баш тие желби како што викаш ти не прават такви какви што сме-убави,слатки,таинствени,недостижни,љубоморни,вљубени...
И Хитлер имал од тие слатките убави желби. За да се разликува од другите.


Нормално дека без желби и очекувања сме посреќни.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
koga vrne dozd zelba ti e da gree sonce toa ke te pravi posreken ?!?!
sonceto ili dozdot ?
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
God gave me everything I want...

Темава е инспирирана од песната на Мик Џегер...со мала моја закуска.

Имено...што би посакале да ви исполни Бог...и што откако би ви исполнил се што сакате...

Мислите ли дека ќе бидете среќни после тоа?

Според мене,...НЕ...многу не. Нашиот живот е интересен оти имаме соништа и сакаме да ги доживуваме тие соништа, а не да ни бидат предадени на тацна. Мислам дека ако сите желби ни се исполнат се повеќе и повеќе ќе тониме во амбис.

Имаше една интересна идеја за пеколот, дека тоа е место каде се ќе ни биде удоволено...толку многу што ќе не измачува тоа за цела вечност.
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Неможеме секогаш да имаме се' што сакаме. А и не би сакала. Тогаш не би имало за што да сонувам, за што да тежнеам, да се надевам...
Интересно е кога целиме кон нешто, се трудиме да го постигнеме тоа што го сакаме, да го оствариме сонот, тоа е нешто што не води напред и е исто толку убаво како и самото негово остварување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom