Кој нема желби-има се?

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Т
Имено...што би посакале да ви исполни Бог...и што откако би ви исполнил се што сакате...
Мислите ли дека ќе бидете среќни после тоа?
Не знам како би изгледало тоа кога сите желби би ми биле исполнети. Не можам да си замислам. Ама ете . Ќе претпоставам дека ќе ја работам работата која ја сакам, покрај мене ќе биде тој што го сакам, ќе живеам во куќата од моите соништа. Зошто да не бидам среќна? Ваљда нема да бидам толку глупава па да се ,,понашам,, како Парис Хилтон :wink:. Знам дека би рекле што потоа, животот ќе нема смисла кон што ќе се стремиш и слично. Ама зошто да има потоа. Ова нека биде ултимунот што би го постигнала и што можам да го добијам па моја задачи ќе биди да останам среќна и задоволна. А не континуирано да патам по некаков недостиг и цел живот да се борам. На некој му е интересна борбата, на некој резултатот. Мојот потег ќе биде тука паметно да ги изберам желбите кои Бог ќе ми ги оствари.
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Zivot bez zelbi = ramnodusnost, melanholicnost, bezzivotnost i KRAJ.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Мислам дека ќе биде глупо.Ако имам се нема да имам кон што да се стремам,нема да имам цел...едноставно ако имам се,нема да имам ништо...:pos::pos:Ова последново не требаше
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
можеби нема се!но е среќен и задоволен со она што го има!
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Човековата несреќа е секогаш поврзана со неговите желби...Колку поголеми, толку понесреќен....
Темава има смисла, но невозможна е нејзината практика:salut:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Живот без желби па тоа не е живот, животот е патување а не конечната дестинација и крај еве се направив и нема веќе што да се направи. Секогаш бараш нешто ново, поинтересно и невидено. Без желби е монотоно и досадно, устварни незнамо како е ама претпоставувам дека е така:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кој нема желби, нема зошто да живее. За него животот е промашена работа. Незнам како може да има човек кој нема желба за да живее, да створи некое дело и сл.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Колку и да имаш, сепак, пак ке ти фали нешто .... :star:
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Кој нема желби нема за што да живее и нема за што да сонува.
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
Кој има желби има се?
Во многу психолошки книги се спомнува ова, али не во смисла дека луѓето што имаат се немаат желби, и не им треба ништо повеќе. Туку дека алчните луѓе се оние што нон стоп им фали нешто, дека колку и да имаат не им е доволно. А скромните, имаат многу мали желби коишто лесно можат да се задоволат, затоа имаат се, среќни се и не кукаат дека им фали ова, она.
DId you get my point?:smir:
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
нема човек што нема желби,без разлика колку и да има и што и да има во животот постигнато и остварено секогаш има нешто што ти фали и за што имаш голема желба,а и колку повеќе имаш толку повеќе имаш желби за да имаш уште повеќе,желбите те водат напред во животот :wink:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Дури кога ке немаш желби стануваш апсолутно слободен , желбите обврзуваат а неостварените желби се извор на сите несреки.

За да почнеш да живееш треба прво да умреш - Тибетанска книга на смртта.

Нема да спознаваш страв ниту желба едноставно ке бидеш тоа што си , непрограмиран и задоволен..знам тешко е ама тоа е идеалот
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
53
Поени од реакции
5
``ako nesto go posakuvas silno,i univerzumot ke skova zagovr za toa da ti se ispolni``
vaka nekako mislam deka bese od pocituvaniot Koeljo :)))

 

little girl

~Little Girl with Big Heart~
Член од
30 август 2007
Мислења
68
Поени од реакции
0
НЕ, би се чувствувала празно, ќе немам што да правам, ќе немам повеќе кон што да тезнеам.Глупаво е тоа.Ќе немам никаква цел во животот да се борам за да постигнам нешто, желбите се тие кој не водат низ животот и мислам дека секогаш ќе посакуваме нешто плус.
 

**Mila**

...Love is blind...
Член од
24 мај 2009
Мислења
42
Поени од реакции
0
Желбите ни се поттик за да продолжиме во животот, а ако ги нема тогаш се ке биде бескорисно и досадно:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom