Кој нема желби-има се?

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
Најбоље кажано би било КОЈ НЕМА ЖЕЛБИ НЕМА НИ МОЗОК !:smir:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Најголем пекол за човекот е да му се исполнат сите желби.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
да стварно би ми сметало да живеам во куќа на некое карипско островче со харем во него ... пекол!
Си бил некој човек кој си живеел на Земјата, па како и сите имал остварени, но и многу неостварени желби. Но, оддеднаш се нашол во некој меѓупростори во некое меѓувреме. Се чудел каде се наоѓа. Некој глас му шепотел: Ако нешто ти треба, ако имаш некоја неостварена желба, слободно само помисли на неа и таа ќе ти биде исполнета. И ако нешто ти треба ти само дојди до оваа врата почукај и побарај, па ќе ти биде исполнето. И навистина, само што човекот помислил дека цел живот сакал да живее во убава куќа, пред него се создал прекрасен замок, за каков само можел да сонува. Го гледал и се чудел, а гласот му потврдил дека тоа е сега негова сопственост. Влегол се шетал низ него и неможел да се изначуди на раскошот и на убавината на замокот. Потоа, тамам помислил дека убаво би било да има добра лимузина, во истиот миг пред него се појавила најубавата лимузина што во текот на својот живот ја посакувал. Исто така било кога си замислил колку би било добро да има убава жена за сопруга. Пред него се појавила убавица, како од бајките. И така, тоа продолжило извесно време – штом ќе помислел на некоја желба, таа одма му се остварувала. Тоа така траело незнајно колку, можеби со месеци, можеби со години. Еден ден човекот отишол до вратата за која му споменал гласот и почукал. Вратата се отворила и се појавил еден лик (да речеме чуварот на вратата) и го прашал што сака. Човекот рекол: Право да ти кажам, ми се смачи овде. Се што ќе помислам ми се остварува. Веќе ми се здосади. Би сакал да те замолам да ме испратиш малку за промена – во Пеколот.А ликот му одговорил дека е тоа неможно и разговорот го завршил со прашање: А ти што мислиш, каде се наоѓаш? :salut:
 
Член од
11 декември 2007
Мислења
116
Поени од реакции
2
Си бил некој човек кој си живеел на Земјата, па како и сите имал остварени, но и многу неостварени желби. Но, оддеднаш се нашол во некој меѓупростори во некое меѓувреме. Се чудел каде се наоѓа. Некој глас му шепотел: Ако нешто ти треба, ако имаш некоја неостварена желба, слободно само помисли на неа и таа ќе ти биде исполнета. И ако нешто ти треба ти само дојди до оваа врата почукај и побарај, па ќе ти биде исполнето. И навистина, само што човекот помислил дека цел живот сакал да живее во убава куќа, пред него се создал прекрасен замок, за каков само можел да сонува. Го гледал и се чудел, а гласот му потврдил дека тоа е сега негова сопственост. Влегол се шетал низ него и неможел да се изначуди на раскошот и на убавината на замокот. Потоа, тамам помислил дека убаво би било да има добра лимузина, во истиот миг пред него се појавила најубавата лимузина што во текот на својот живот ја посакувал. Исто така било кога си замислил колку би било добро да има убава жена за сопруга. Пред него се појавила убавица, како од бајките. И така, тоа продолжило извесно време – штом ќе помислел на некоја желба, таа одма му се остварувала. Тоа така траело незнајно колку, можеби со месеци, можеби со години. Еден ден човекот отишол до вратата за која му споменал гласот и почукал. Вратата се отворила и се појавил еден лик (да речеме чуварот на вратата) и го прашал што сака. Човекот рекол: Право да ти кажам, ми се смачи овде. Се што ќе помислам ми се остварува. Веќе ми се здосади. Би сакал да те замолам да ме испратиш малку за промена – во Пеколот.А ликот му одговорил дека е тоа неможно и разговорот го завршил со прашање: А ти што мислиш, каде се наоѓаш? :salut:
Тоа е точно, не го цениш она што го добиваш незаслужено, ама што ако сам го постигнам тоа... пак ќе ми биде пекол ? :)
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Тоа е точно, не го цениш она што го добиваш незаслужено, ама што ако сам го постигнам тоа... пак ќе ми биде пекол ? :)
Секако дека поголемо задоволство ќе ти причинува она што си го добил заслушено.
Сепак сети се на народната приказна за Итар Пејо и Насредин Оџа. [Го прашале Насредин Оџа зошто плаче , а тој им одговорил затоа што се му е во ред (нема неисполнети желби) ,бидејќи секогаш по сонцето следува дожд...]
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
животот без желби е без сон..ЗОшто сонуваме ??ги сонуваме нашите желби кои би сакале да ни се исполнат а се стиснати длабоко во нашата душа...токму тоа не одржува да се бориме со цел да ги оствариме..
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Zamislete si go zivotot kako celina ispolneta so seto ona sto vi znaci,set ona za sto sonuvate..zivot kade sto imate se sto nekogas ste posakuvale i za sto ste sonuvale!Znaci imate bukvalno so na vasata dlanka,sekoj den go pominuvate zadovolni i bez nikakvi nedostatoci!Ste rabotele mnogu vo vrska so ovoj vas zivot i sega uzivate!Sekoja zelba vi e ispolneta,poveke nema za sto da sonuvate!Nemate zelbi-vie imate se!!!
Dali mislite deka vakviot zivot e sovrsen?Dali koga bi ni se ispolnile site zelbi,nie bi imale se?
Никогаш не е можно некој да има се. секогаш ќе има нешто што недостасува.. Но, еве ако замислам дека тоа е можно, тогаш која би била целта на нашето постоење, што би било она што ќе не води низ животот? Животот би ни станал едноличен и ние повторно ќе бидеме во потрага по нешто ново. Така е и во реалноста, се бориме за она што го сакаме и што сме си го поставиле како цел, а откако ќе го добиеме се насочуваме кон нешто ново, и се така од почеток..Човекот е ненаситен, никогаш не се задоволува со малку, а колку повеќе добива толку повеќе се стреми кон нови успеси... Убаво е да застанеме малку и да уживаме во секој наш успех, но тоа не може да трае вечно.Повторно ќе се појави желба и потреба за нешто ново..:smir:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Еве да претопставиме дека таков свет постои кај што се имаат се она за кое што сонувале, сонуваат, и секоја желба секундарно им се исполнува .. Шо мислите колку таквиот свет ќе постои ?????
Луѓето ќе изумрат од досада .. тоа нема .. барем ја би умрела.. Едноставно тогаш нема за што да се живее... Кој би бил тој живот кога нема да ја почуствуваш радоста после 60 минутен натпревар во кој си дал се од себе за да победиш ... или да почуствуваш тагата кога нешто лошо ќе ни се случи.
Тоа што би живеело во таков свет би биле роботи ... а роботите живеат само за еден ден да умрат.:toe:
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Човекот никогаш не може да има се, откако остварува една желба се појавува друга, во тоа се состои убавината на животот, за тие што знаат да сонуваат.
 

Марко!

Алфа
Член од
6 февруари 2010
Мислења
272
Поени од реакции
14
Не можеш да имаш се.Штом добиеш нешто што сакаш,веднаш се стремиш кон нешто друго - тоа се случува дури и несвесно, автоматски.

Тоа е, ние сме biological machines.:kesa:
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Zamislete si go zivotot kako celina ispolneta so seto ona sto vi znaci,set ona za sto sonuvate..zivot kade sto imate se sto nekogas ste posakuvale i za sto ste sonuvale!Znaci imate bukvalno so na vasata dlanka,sekoj den go pominuvate zadovolni i bez nikakvi nedostatoci!Ste rabotele mnogu vo vrska so ovoj vas zivot i sega uzivate!Sekoja zelba vi e ispolneta,poveke nema za sto da sonuvate!Nemate zelbi-vie imate se!!!
Dali mislite deka vakviot zivot e sovrsen?Dali koga bi ni se ispolnile site zelbi,nie bi imale se?
Nikogas ne moze da imas se. Mozebi ke bidat zadovoleni tie zelbi koi se nabroeni ovde, no ke se pojavat drugi poinakvi. Pogolemi ili pomali.
I nikogas ne moze da bide sovrseno.
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Секоја желба може да се оствари. Се додека е во рамки на реалноста: Не можете да очекувате дека утре ќе се разбудите во свет кој е направен од чоколадо или во свет каде месечината е швајцарско сирење (иако поголем дел од американците за последново мислат дека е вистина :) ).
Секоја желба може да се оствари. Порано или подоцна.
Сепак треба и ние да вложиме во остварувањето. Никој нема да ни го сервира на послужавник она што го сакаме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom