Кој и што знае да зготви?

Член од
2 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
4
моментално знам малку да готвам ама да ме викнат на јадење може за тоа ме бива како дегустатор (y)(y)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.836
Поени од реакции
6.838
Во последно време многу се разготвив и изгледа ме бидува. Се како шо сум замислил или прочитал или ми кажале така испаднало, од прва и секој шо пробал прсти излижал. Еднаш се заебав само со едни кори, ги филуваф се и таман да ги печам, рерната расипана :pos:.
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Знам да направам компири полнети со мелено месо, ако имам време ќе направам во сабота и ке ставам слика, за рецепт - џабе ви е, ви треба алатка за одстранување на дел од средината на компирот (во вид на спирала), ако ја имате алатката веројатно го имате и рецептот :) аха и спиралата која се вади се маринира и се става во садот како и полнетите компири, се печат и толку, не е којзнае што ама изгледа интересно. Знам да направам и други јадења ама ова ми е омилено.

Измена:
Знам да правам и многууу различни торти и слатки, како и вкусни супи, омилена ми е супа од мешавина од зеленчук а слатки незнам како правилно се викаат, во книгите стојат „пуслици“, оние од шеќер со сок од лимон
Како што реков:

За 4 лица потребни се:
  • 8 поголеми компири
  • 1/2 кг. мелено месо (смеса за плескавици)
За сосот или како и да се вика:
  • 100 ml зејтин
  • 1-1.5 лажица вегета
  • црн бибер
  • црвен бибер
  • сол
  • нане
Се дупчат (чудно ми звучи ова дупчат) компирите со специјална алатка и се вадат од нив сврдлите.





потоа ги полниме компирите со смесата за плескавици и ги потопуваме во сосот:


На крај ги редиме во тепсија (овде ја викаме тепсија) :


Покриваме со алуминиумска фолија и се пече околу 30 минути на 250 степени Целзиусови. Како прилог може да се свари мешан зеленчук (замрзнат во кеса - од маркет) што најчесто и правам. Воглавно тоа е тоа, многу лесно се приготвува и доста бргу е готово, а е и ефтино.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Последно се научив крофни да праам ^^
Првите неколку пати ми беа тапа, ама последниов пат супер ми испаднаа :)
Ако го интересира некој рецепт, пп :)
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.363
Поени од реакции
1.831
Pizza
Spageti
Kompiri(przeni peceni pire)
Lazanji
Tost
Skara
salati nekoi
toa ke e...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Корнфлекс, пуканки....и амебоидни палачинки
--- надополнето: 13 февруари 2012 во 19:24 ---
Искрено овие другиве што не се компири изгледаат ко оние ларвите што ги јадеше бер грилс еднаш...
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Друже компири се и тоа, гледај го видеото, тоа е што останува кога се прави отворот во компирот :D
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Многу се лоши сликиве, ми се повраќа кога ги гледам :)
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Тоа е :D немам школа за готвење + ова не е во мојата кујна... а и сликано е со телефон
 
Член од
3 април 2012
Мислења
28
Поени од реакции
19
Топло ладен колач... И тоа како го правам :P Прсти да излижеш :)
 
Член од
3 април 2012
Мислења
28
Поени од реакции
19
Дај рецепт...? Вака изгледа привлечно...
СОСТОЈКИ
• 500 гр чоколадо
• 10 јајца
• 125 гр путер
• 200 гр брашно
• 10 лажици шеќер

ПОДГОТОВКА
Чоколадото и путерот се ставаат во подлабок сад. Потоа, на умерен оган, се топи смесата. Откако ќе се растопи, садот се трга од шпоретот и се остава смесата да се излади.

Јајцата се матат заедно со шеќерот. Потребно е јајцата малку да се изматат, односно да бидат пенести. Потоа, јајцата и шеќерот се додаваат на смесата со чоколадо. Сите состојки се мешаат со жица за матење, а брашното го додаваме постепено, со постојано мешање.
На крајот, треба да се добие густа и хомогена чоколадна смеса. Калапите се мачкаат со путер и се попрскуваат со брашно, пред да се налее смесата во нив.
Во меѓувреме, се загрева рерната на 250℃. Се пече само 5 минути.
Ти препорачувам да си земеш Алпико чоколадо, го има во Кам маркет, со Милка сум пробала не испаѓа убаво. GOOD LUCK! :)
 
Член од
12 април 2012
Мислења
12
Поени од реакции
1
Хммм знам многу работи да правам :)
На пр. палачинки,крофни,ориз,грав,полнети пиперки,пица,тост,шпаѓети,макарони,сарми,пире,скара,салати и многу др. работи.
 

Kapince

Cameleon
Член од
14 мај 2012
Мислења
45
Поени од реакции
36
пилешки прсти ми се специјалитет...нема такви никаде по кафаниве и рестораниве. А ме бива и за еден многууууууу вкусен специјалитет со тестенини и хопла. ммммм кај ми текна сега :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom