Кој и што знае да зготви?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мислам дека до сега немало ваква тема.....
Што за прв пат зготвивте? Што сакате да готвите? Кој ве научи?....... Едноставно споделете се за храната :)
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Се научив гледајки ја мајка ми додека готви и јас покрај неа...Така два три пати и следен пат сама ке го направев истото јадење...
Се научив и од гледање на емисии за готвење...разните списанија кои ги имам дома во голем број.Ме интересирало од секогаш готвењето...Многу сакам да го поминувам времето во кујна.Сакам се да готвам...Од тестенини до разни салати и сосови...
За десерти?Ех,махер сум за десерти...Тортите и колачите се мојата најдобра страна...
Сакам да пробам да ги готвам Мексиканските јадења но некои потребни работи за тоа не можам се уште да ги најдам...
Ке продолжам да ги барам...Сакам да подготвам нешто што до сега го немам вкусено. :D
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Јас за првпат зготвив леб,зденка и салама, а после кога стварно научив да готвам направив omlet du fromagge :)
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Знам да правам речиси се, ама знам некогаш и да уплескам и да фрлам во канта.
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Јајца на око, и знам да си сварам или испржам виршли.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Првото нешто што ,,научив" да го готвам беше пржени лепчиња со јајце или кришки како год им е називот, имав 13 год кретенче мало, дојдов од школо мртов гладен... мислев дека знам како се пржи гледајки ја мајка ми, баба ми итн.... И ми се запали зејтинот :( место да го поклопам со нешто јас му дотурив вода... И до ден денес си носам спомен на рака од моето прво готвење... Како и да е денес ги правам ммммм мх мх мх како што би рекла Алачки :D
Инаку италијанската кујна ми е слабост така да од лазање, шпагети, тортелини, макарони, равиоли.. на 1001 начин, господ да ги поживи велики кувар и youtube :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Јајца и секакви нивни варијации:пржени, варени, на око, омлет итн итн :D. Знам и готови работи како макарони и шпагети и некои лепчиња со кашкавали, салами у микро и тоа е тоа:icon_mrgr:.
Инаку се токмам одамна малце да ги проширам знаењата, пошто стварно сакам да научам да готвам, крај на крај, нема ништо поубаво од тоа сам да си зготвиш нешто :)
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Само виршли знам да пржам,а често ми загоруваат..самоук сум инаку...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Првото нешто што го зготвив беа макарони и тоа татко ми ме учеше по телефон, а втора работа после макаронити научив палачинки- исто по телефон :pos:...
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Пржењето виршли, јајца, и слично не го сметам за готвење, логично е секој да знае да го направи тоа, ако си јадел пример пржена виршла, знаеш како изгледа и готово. Нема филозофија.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пржењето виршли, јајца, и слично не го сметам за готвење, логично е секој да знае да го направи тоа, ако си јадел пример пржена виршла, знаеш како изгледа и готово. Нема филозофија.
Пржењето виршли, јајца, и слично не го сметам за готвење, логично е секој да знае да го направи тоа, ако си јадел пример пржена виршла, знаеш како изгледа и готово. Нема филозофија.
Можеби имаш право, ама треба и да знаеш како да ги подготвиш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom