Кој е најубав град во Македонија (слики) и зошто?

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
BeBe11 напиша:
Абе тука си у право дека многу луѓе одма би рипнале да живеат у Скопје, али тоа е само поради финансиски причини. Никој не ти иде у Скопје ради тоа колку е убав градот, колку е фин народот, итн.
А сите плукаат на градот заради скопскиот менталитет. Не викам дека сте лош народ, далеку од тоа, али на прв поглед давате некако арогантни вибрации, али многу мал процент од луѓето се стварно така. Коа ке седнам со некој скопјанец, секогаш си правам супер муабет. Али додека да седнам со него додека да сватиме дека се мразиме за безвезе причини, додека да го убедам дека вреди он со мене да прави муабет, до тогаш очите си ги вадиме. И овоа не го зборам од памет, него секое лето кога идам у Охрид истото се дешава...ќе бидеме камп до камп со неколку скопски кампови, ќе почнат да не провоцираат и да не потценуваат а ние си седиме на страна, ке им рипнеме ние ке се испотепаме ке извадиме очи, али на крајот ке им дадеме по 2-3 чашки ракија, ќе се опијат, и од утредента ептен се фини дечките. За тоа и многу ретко младината сака да се сели таму. Јас имам една другарка, нејзините пред 2 години се преселија у Скопје, али она неќе ни да чуе за таму. Ја однесија таму на 2-3 пати, али она како ќе стигне, одма фаќање првиот автобус и враќање назад. Не ме сваќај погрешно у никој случај не ве вреѓам пошто некои од најдобрите пријатели/ки ми се од Скопје, ептен супер дечки, али само ние си знаеме колку поминавме додека да седниме и цивилизирано да го испиеме кафето.

А за најубав град, за кого како. Онака на изглед Охрид ми е најубав, и најчист, и плажа и све, а и имаш и избор ако сакаш јак луд живот, или сакаш изолација. И двете ги имаш на едно место. Али јас лично Кавадарци не би си го заменила за 100 Охрида :) Иако е 2х2 метри, иако е ептен мало, иако можда неаме некои работи што некои поголеми градеви ги имаат, најубав ми е, секој пат коа си идам таму душата ми се исполнува. На секого скоро своето му е најубаво..Како вицот со циганката коа и рекле кое дете е најубаво? Нормално си одговорилa, сите овие што ми ги покажавте се убави али како моето нема никаде :)
Ама пишуваш со скопски дијалект, ако воопшто може да се нарече така. :icon_lol:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Infra напиша:
Ама пишуваш со скопски дијалект, ако воопшто може да се нарече така. :icon_lol:
Не е скопски тоа (уствари можда е), али мене тоа ми е резултат од мешање кавадаречки со литературно, измешано со недоволно знаење на јазикот :)
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Лелеееее кај сте забегале со муабетиве :nesvest: ....живеење, егзистенција, гужви, тикви :blabla:
Абе НАЈУБАВ, НАЈЛИЧЕН....
1. Охрид
2. Охрид
3. и само Охрид...

А за скопјани еве да оплакнат очи :bip:




А да во контекст на ова еве еден оглас:
„Го продаваме езерото.Транспортот е ваш„:pos:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Ако веќе правиме топ листи мојот ТОП3 би изгледал вака:
1.Скопје
2.Струмица
3.Охрид
Скопје го сакам затоа што е мој и затоа што никаде не се чувствувам така добро како во родното Скопје, аСтрумица и Охрид заради убавината и шармот кои го имаат, особено во ноќните часови.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
TOCEN odgovor

gerard напиша:
Oхрид
Затоа што е православен Ерусалим! Затоа..
Центар на Балканот и културна престолнина на светот..

Порблемот е Македонија што не знае да го промовира..

Си го сакам и мојот роден град, кој морам да признаам е полн со пороци.
.... а таму долу градот ко во школка бисерна, мирно дише ко човек жив!
100% - Tocen odgovor
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
BeBe11 напиша:
...ќе бидеме камп до камп со неколку скопски кампови, ќе почнат да не провоцираат и да не потценуваат а ние си седиме на страна, ке им рипнеме ние ке се испотепаме ке извадиме очи, али на крајот ке им дадеме по 2-3 чашки ракија, ќе се опијат, и од утредента ептен се фини дечките.
-До толку ли не ви текна одма да извадите ракијата и прво да ги викнете на чашка-две? Не ви е јасно уште како да најдете најсигурен начин за спријателување со скопјани?:pos::kez:
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Se znae KUMANOVO.....(lazam) bi sakala da e Kumanovo ali ni "U" nemame od ubav grad.Legeto se prekrasni ama gradot e za nikade.

Inaku mene mi se svigaat,Ohrid,Struga i Bitola.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
IsidoraD напиша:
Se znae KUMANOVO.....(lazam) bi sakala da e Kumanovo ali ni "U" nemame od ubav grad.Legeto se prekrasni ama gradot e za nikade.

Inaku mene mi se svigaat,Ohrid,Struga i Bitola.
Ааааа, сга ќе се карамо! Убаво си е Куманово, што му најде па ти како ману?
P.S. Људи га правив место убаво или неубаво, згради и куќе не!
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Градот на конзулите-БИТОЛА-Најубавиот град во МАКЕДОНИЈА
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
debar e najubav zs imat vestacko ezero i imat zeleni livadi za na 1 maj da igrame fudbal
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
OHRID definitivno,ne zoso sum od Ohrid tuku stvarno mi e najubav grad vo Makedonijava,a za drugi...ne znam....Bitola mi se dopaga:)
 

DACY

DON JUAN
Член од
9 февруари 2006
Мислења
282
Поени од реакции
0
Jebes ga drugari, znam deka si go sakame skopje najvise ali koga veke stanuva zbor za ubavina..mislam bitola si go drzi mestoto...tamu mozes se da dobies..i kulturni nastani, i dobra relaxacija..dobar izlet na pelister..dobra zabava..kafici i zeni..pa duri i kutek od bitolskite fraeri..kako i da e u globala..si go ima n.1
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
DACY напиша:
Jebes ga drugari, znam deka si go sakame skopje najvise ali koga veke stanuva zbor za ubavina..mislam bitola si go drzi mestoto...tamu mozes se da dobies..i kulturni nastani, i dobra relaxacija..dobar izlet na pelister..dobra zabava..kafici i zeni..pa duri i kutek od bitolskite fraeri..kako i da e u globala..si go ima n.1
:pos: :pos: :pos: Ме изненадуваш искрено! :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
Така е,во право си,те поддржувам во целост.:icon_lol:
И за мене Битола ми е најубав град,не само заради тоа што ми е роден град,туку онака...има неколку места без кои не можам животот да си го замислам :)
А покрај Битола и Скопје го сакам,ете искрено. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom