Кој е најубав град во Македонија (слики) и зошто?

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Macedalien напиша:
Кој е секој? :raz:
Тебе не те есапам, ти не си локалец, ти си франко-македонец:pos: така да за тебе дефинитивно било кој град во Македонија не може да биде ни приближно колку и најлошото село во Франција.
Divine, „секој” е секој оној што во Скопје живее, студира, учи работи, се доселува од некое друго место...Тоа што ти не си останала во Скопје не верувам дека е затоа што не ти се допаднало повеќе од Струга туку за тоа што можеби не си успеала да си го најдеш местото во Скопје онака како што си сакала или замислувала па она што си го добила во Скопје било полошо и ептен помалку од она што го имаш во Струга. И нормално, кога имаш каде да отидеш а знаеш дека е поарно за тебе, односно многу подобро ќе функционираш и ќе бидеш посреќен, сосема е логично таму да отидеш. Сепак факт е дека е Скопје најпосакуваниот град за живеење во Македонија кога зборуваме за нашите градови.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Полека де, живеел Јоцо и во Охрид и во Скопје, а богами и во Гевгелија. И немој да мислиш дека големите френски градови се нешто посебно :wink:

П.С. Овие три што ги наведов се далеку поубави и поинтересни за живеење од далеку поголеми француски радиоактивни индрустриски метрополи како Тулуз, Лион или Марсеј :)pov: хорор филм се овие три).
 
Член од
3 мај 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
za malku

Тамо зората греит душата
и с’нце светло заjдвит в гората;
тамо дарбите - природна сила
со с’та раскош ги растурила:
бистро езеро гледаш белеит
и си од ветар сино темнеит;
поле, погледниш или планина,
сегде божева jе хубавина.

Тамо по с’рце в кавал да свирам,
с’нце да заjдвит, jа да умирам.


Uste da bese sozdadena od ohriganec i SUper, samo za zal e od STRUZANEC od koj mojt! STRUGA ZAKON! Videte gi samo UBAVINITE na Jablanica i potoa zboruvajte!

http://www.idividi.com.mk/Futurama/Nauka/345733/index.html
 
Член од
3 мај 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
HM

1.Ohrid :je:
2.Strumica:cheeky1:
3.Bitola:party3:[/quote]


Dojdi Vo STRUGA i posle kazuvaj!:bip: :cug:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Mandrak напиша:
Divine, „секој” е секој оној што во Скопје живее, студира, учи работи, се доселува од некое друго место...Тоа што ти не си останала во Скопје не верувам дека е затоа што не ти се допаднало повеќе од Струга туку за тоа што можеби не си успеала да си го најдеш местото во Скопје онака како што си сакала или замислувала па она што си го добила во Скопје било полошо и ептен помалку од она што го имаш во Струга. И нормално, кога имаш каде да отидеш а знаеш дека е поарно за тебе, односно многу подобро ќе функционираш и ќе бидеш посреќен, сосема е логично таму да отидеш. Сепак факт е дека е Скопје најпосакуваниот град за живеење во Македонија кога зборуваме за нашите градови.
Да не го вртиме муабетов во друга насока може? Скопје како град не ми е убав колку Струга ... не ми се случило да излезам во Скопје и да западнам од убаво и чуден спокој во мене како што ми се случува тука. И да не се сврти пак муабетов во погрешна насока ... не сум родена во Струга ... да не испадне роден град де.
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Site gradovi vo Makedonija se ubavi na svoj nacin , barem jas taka mislam:)
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
1. Крушево
2. Охрид
3. Битола
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
divine напиша:
Да не го вртиме муабетов во друга насока може? Скопје како град не ми е убав колку Струга ... не ми се случило да излезам во Скопје и да западнам од убаво и чуден спокој во мене како што ми се случува тука. И да не се сврти пак муабетов во погрешна насока ... не сум родена во Струга ... да не испадне роден град де.
Ептен не се разбираме. ОК, можеби не дадов најсоодветен пример, но сакам само да кажам дека најголем дел луѓе од другите градови во Македонија плукаат на Скопје а уште утре да им се укаже прилика за живеење и егзистенција во Скопје без двоумење експресно ќе прифатат. Поентата е во тоа што кога е толку привлечно за најголемиот дел на граѓани во Македонија неможе да не чини.
-Спокојот често пати не доаѓа од самото место како локација или објектите кои те окружуваат...битни се и луѓето. А луѓе има секакви ...секаде!
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
1. Охрид - заради езерото и убавите објекти
2. Струмица - затоа што тука живеам и најдобриот ноќен живот
3. Струга - пак заради езерото...
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
1.Штип
2.Штип
3.Штип:pos::pos::pos:
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Скопје.
 

IV43

Perfect in all imperfection
Член од
10 јануари 2006
Мислења
1.168
Поени од реакции
3
1.Струга
2.Охрид
Заради то шо тука моеш да живееш помирен и поспокоен живот
3.Скопје
Може да го стаам, ама само да живеам месец, два, повеќе не би издржала, не сум навикната на толку напорен живот, каде шо се треба да праиш со брзање, трчање...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
IV43 напиша:
...3.Скопје
Може да го стаам, ама само да живеам месец, два, повеќе не би издржала, не сум навикната на толку напорен живот, каде шо се треба да праиш со брзање, трчање...
-За месец - два ќе се навикнеш така да нема ни да приметиш колку ти е се сменето кога ќе сфатиш дека и сите други околу тебе живеат на ист начин:)
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Mandrak напиша:
Ептен не се разбираме. ОК, можеби не дадов најсоодветен пример, но сакам само да кажам дека најголем дел луѓе од другите градови во Македонија плукаат на Скопје а уште утре да им се укаже прилика за живеење и егзистенција во Скопје без двоумење експресно ќе прифатат. Поентата е во тоа што кога е толку привлечно за најголемиот дел на граѓани во Македонија неможе да не чини.
-Спокојот често пати не доаѓа од самото место како локација или објектите кои те окружуваат...битни се и луѓето. А луѓе има секакви ...секаде!
Абе тука си у право дека многу луѓе одма би рипнале да живеат у Скопје, али тоа е само поради финансиски причини. Никој не ти иде у Скопје ради тоа колку е убав градот, колку е фин народот, итн.
А сите плукаат на градот заради скопскиот менталитет. Не викам дека сте лош народ, далеку од тоа, али на прв поглед давате некако арогантни вибрации, али многу мал процент од луѓето се стварно така. Коа ке седнам со некој скопјанец, секогаш си правам супер муабет. Али додека да седнам со него додека да сватиме дека се мразиме за безвезе причини, додека да го убедам дека вреди он со мене да прави муабет, до тогаш очите си ги вадиме. И овоа не го зборам од памет, него секое лето кога идам у Охрид истото се дешава...ќе бидеме камп до камп со неколку скопски кампови, ќе почнат да не провоцираат и да не потценуваат а ние си седиме на страна, ке им рипнеме ние ке се испотепаме ке извадиме очи, али на крајот ке им дадеме по 2-3 чашки ракија, ќе се опијат, и од утредента ептен се фини дечките. За тоа и многу ретко младината сака да се сели таму. Јас имам една другарка, нејзините пред 2 години се преселија у Скопје, али она неќе ни да чуе за таму. Ја однесија таму на 2-3 пати, али она како ќе стигне, одма фаќање првиот автобус и враќање назад. Не ме сваќај погрешно у никој случај не ве вреѓам пошто некои од најдобрите пријатели/ки ми се од Скопје, ептен супер дечки, али само ние си знаеме колку поминавме додека да седниме и цивилизирано да го испиеме кафето.

А за најубав град, за кого како. Онака на изглед Охрид ми е најубав, и најчист, и плажа и све, а и имаш и избор ако сакаш јак луд живот, или сакаш изолација. И двете ги имаш на едно место. Али јас лично Кавадарци не би си го заменила за 100 Охрида :) Иако е 2х2 метри, иако е ептен мало, иако можда неаме некои работи што некои поголеми градеви ги имаат, најубав ми е, секој пат коа си идам таму душата ми се исполнува. На секого скоро своето му е најубаво..Како вицот со циганката коа и рекле кое дете е најубаво? Нормално си одговорилa, сите овие што ми ги покажавте се убави али како моето нема никаде :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom