Кој е вистинскиот бугарофил во Охрид?!

Кој е вистинскиот избор за градоначалник на Охрид?

  • Кирил Трендафилов-Нанче (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 30 56,6%
  • Александар Петрески (СДС)

    Гласови: 23 43,4%

  • Вкупно гласачи
    53
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Го прочитав првиот пост доволно беше. Оваа тема не заслужуе повеќе внимание.
Што си пишувал ако не заслужува.:tv:

Celo vreme nekoj brkase bugarski vesterki i sega naednas ama ova ne treba da se mesa, ona ne e bas taka i slicni dvojni standardi, zatoa glas poveke da ne cueme
os SDSB.
Не му одговара затоа.
 
E

emission

Гостин
Aj be ne jadete trici so ako pee bugarski pesni so ima vrska jas peam non stop americki pesni jes Amerikanec sum viva la USA.Edno e da se veat bugarski znaminja kako sto vee najdobriot prijatel na Nance-Ljupco Kurtelov vo samata kuka na Nance a drugo e ova ne mesaj ebate....
Да знаеше кога, кој и зошто во Македонија ја пееле баш таа песна ќе увидеше колку е смешно тоа што си го напишал.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
И сега што бидна, имаме ли кандидат македонец во Охрид или сепак немаме ?
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
И сега што бидна, имаме ли кандидат македонец во Охрид или сепак немаме ?
Da imame, dvajcata se makedonci, samo temava e kako pouka za "bugarive" od SDSB da ne brkaat vesterki a toa go pravat od 1990, a mozda i porano, od sekogas koj ne bese so niv ili bese protiv Jugoslavija odma dobivase
kvakifikacija na bugarin.
 

Automne

In search for immortality
Член од
14 февруари 2009
Мислења
29
Поени од реакции
3
Види сега бате,ти сам кажуваш дека на клиповите не е Нанче,туку тој љупчо, а Нанче воопшто и го нема,а и не знам од кај заклучи дека е куќата на Нанче,тоа да не си бил некогаш? И јас можам да те поканам кај мене на гости, да извадам бугарско знаме и снимајки да речам дека сме кај тебе дома па следователно според логиката на сдс ти си бугар,ама не само ти туку и целата твоја фамилија,пријатели..........глупавоста нема крај..........
Epa ne sakam da se karame jas ne sum politicki opredelen ama znam po nekoja slucajnost deka e toa doma mu kaj Nance...A za toj Ljupco neznam kolku si slusnal toj se deklarira kako Bugarin i duri i nekoe si zdruzenie ima so koe javno se deklariraat kako Bugari i otkrivaat bisti na bugarski revolucioneri i so znam ti so..Jas za Nance ne vikam deka e Bugar ama zoso se druzi so takvi luge a?Koga ke bide gradonacalnik ke go stavi i drugar mu vo opstina da si gradat bisti na Bugari?Plus peenje pesna ne e niso strasno ama veenje zname e toa e veke drugo.I siguren sum deka toa e kukata na Nance t.e.na majka mu i tatko mu.Koga negovite najbliski se deklariraat kako Bugari nema mesto za dr komentar ovde

Да знаеше кога, кој и зошто во Македонија ја пееле баш таа песна ќе увидеше колку е смешно тоа што си го напишал.
Te molam prosvetli me i kazi mi..bidi junak i dokazi deka Ljupco Kurtelov ne e Bugarin..ima dokazi za toa bratce pazi se...
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Epa ne sakam da se karame jas ne sum politicki opredelen ama znam po nekoja slucajnost deka e toa doma mu kaj Nance...A za toj Ljupco neznam kolku si slusnal toj se deklarira kako Bugarin i duri i nekoe si zdruzenie ima so koe javno se deklariraat kako Bugari i otkrivaat bisti na bugarski revolucioneri i so znam ti so..Jas za Nance ne vikam deka e Bugar ama zoso se druzi so takvi luge a?Koga ke bide gradonacalnik ke go stavi i drugar mu vo opstina da si gradat bisti na Bugari?Plus peenje pesna ne e niso strasno ama veenje zname e toa e veke drugo.I siguren sum deka toa e kukata na Nance t.e.na majka mu i tatko mu.Koga negovite najbliski se deklariraat kako Bugari nema mesto za dr komentar ovde


Te molam prosvetli me i kazi mi..bidi junak i dokazi deka Ljupco Kurtelov ne e Bugarin..ima dokazi za toa bratce pazi se...
Ajde ne se pravi sega mnogu pameten, ako videvte nekoj od VMRO da pee bugarska pesna sega inaku ke komentiravte ama vaka ne vi odgovara
pa sega ke kazuvame " pa taa e ubava pesna ili muzikata ne treba da se mesa i slicno aj sega jas da redam. I sto sega ako tatko mu gi osekal
bugrite za bliski ke go zigosame sinot a toa sto kolku srbomani se na funkcii niz cela Makedonija toa ne e problem.Te molam bez dvojni standardi. Sega moze ke kazes ama znameto vaka ili onaka i slicno ama pred da kazes ke ti kazam jas istite tie podrzuvaci na SDSb na eden turnir vo rakomet za zeni vo Ohrid za trofej na Makedonija mislam deka bese 1998 ili 99 dojdoa da navivet za Srbija so srpski znaminja i toa protiv Makedonija,( licno bev prisuten) i zatoa bez mnogu prikaski.
 
Член од
5 март 2009
Мислења
40
Поени од реакции
1
Da imame, dvajcata se makedonci, samo temava e kako pouka za "bugarive" od SDSB da ne brkaat vesterki a toa go pravat od 1990, a mozda i porano, od sekogas koj ne bese so niv ili bese protiv Jugoslavija odma dobivase
kvakifikacija na bugarin.

Целосно те поддржвам охмк,само целта ми беше да му докажам на сдс дека со лажење и интриги ништо не се постигнува,плус тоа таквите ниски удари еднаш ќе запалат,ама другиот пат ќе ти се вратат како бумеранг:kesa:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
najposle Bugarite dobija svoj gradonacalnik vo Ohrid :vozbud::pusk:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дали приметувате дека темите со Бугарофили во СДСМ остануваат “скокани“ од оние истите кои најмногу плукаа по бугарофилите во ВМРО.
Чудна работа а...хехе, и после некој ќе каже дека се борел против “бугарофилите“ јбт, ма дааајј , толку од партиската борба.

Ќе погрижам оваа тема редовно да е на врвот, за инат. :tv:
 
E

emission

Гостин
Te molam prosvetli me i kazi mi..bidi junak i dokazi deka Ljupco Kurtelov ne e Bugarin..ima dokazi za toa bratce pazi se...
Аман бе со кого дискутирам (не го сфаќај како навреда ова ама гледам не ти е јасно на што целиш).

Ниту сакам ниту треба да докажувам дека Куртелов не е Бугарин , а не знам од каде ваков впечаток доби ти , бидејќи го имам гледано на телевизија и можам да кажам дека е баш бугараш.

Јас гледам ти си запознаен дека е тоа куќата на Нанче (ќе ти верувам на збор бидејќи нема друг извор ) и дека во неа некој веел бугарско знаме. Но лично тој не е таму а и самиот можеше да прочиташ дека на прашање од граѓанин "Дали си Бугарче" одговара "не бе Македонец сум". Немој да сфатиш дека го бранам но не може само едниот да се напаѓа.

Исто така не сакаше да знаеш кој и кога ја пеел таа песна што ја пее кандидатот на СДСМ но јас сепак ќе ти појаснам со линк. Се извинувам за текстот што следи бидејќи е бг пропаганда.

http://www.makedonskatribuna.com/STANDART_VLADIMIR_PEREV.htm
- Г-н Перев, израснали сте с клејмото "син на б'лгарски офицер" в'в времена, когато в Македонија да си б'лгарин бе политическо прест'пление. Как оцелјахте?
- По-старите от нас не можеха да се пречупјат. И прекараха д'лги години в лагери и затвори. По-младите се учеха да скриват б'лгарското си национално самос'знание, за да не б'дат репресирани на свој ред. Но шило в торба не стои. На различни празници пеехаме стари градски б'лгарски песни и песни от времето на борбите на ВМРО. Нај-голјама провокација за југославската полиција бе да запеем "Минаха години, без да те забравја аз". Това бе лјубимијат шлагер на б'лгарските офицери през 1941-1944 г., когато Македонија бе в границите на Б'лгарија. И всички знаеха, че когато пеем "...чакам те да дојдеш, чакам те се безумна страст, спомен'т за тебе никога не ште угасне", става дума не за нјакаква виртуална девица, а за б'лгарската армија, чијто символ бе станала тази песен Затова и сега този стар шлагер звучи за нас по-скоро като патриотичен химн, отколкото като лјубовна лирика.
 
Член од
5 март 2009
Мислења
40
Поени од реакции
1
Epa ne sakam da se karame jas ne sum politicki opredelen ama znam po nekoja slucajnost deka e toa doma mu kaj Nance...A za toj Ljupco neznam kolku si slusnal toj se deklarira kako Bugarin i duri i nekoe si zdruzenie ima so koe javno se deklariraat kako Bugari i otkrivaat bisti na bugarski revolucioneri i so znam ti so..Jas za Nance ne vikam deka e Bugar ama zoso se druzi so takvi luge a?Koga ke bide gradonacalnik ke go stavi i drugar mu vo opstina da si gradat bisti na Bugari?Plus peenje pesna ne e niso strasno ama veenje zname e toa e veke drugo.I siguren sum deka toa e kukata na Nance t.e.na majka mu i tatko mu.Koga negovite najbliski se deklariraat kako Bugari nema mesto za dr komentar ovde


Te molam prosvetli me i kazi mi..bidi junak i dokazi deka Ljupco Kurtelov ne e Bugarin..ima dokazi za toa bratce pazi se...
Леле до кај стигна работава,ц ц ц,значи сега тебе ти смета куртел не нанче,ајде поможи боже... Љубчо знам дека се декларире како бугарин и по твоја логика на чинар да го обесиме,така?Значи по така целиот македонски народ треба да го окривиме зошо сите имаме пријатели турци,албанци,срби...или да се поистоветуваме со нив?
Е затоа нема да просперира сдс,затоа што шири такви немакедонски тези,за распад или не знам ти што,а пола од таа партија се декларирани немакедонци(тоа најдобро го објасни латас вчера ако си го гледал).
И за крај лично никаде несум го видел кире нанче со љупчо куртел нити љупчо му дал некаква бугарска поддршка нему

Ajde ne se pravi sega mnogu pameten, ako videvte nekoj od VMRO da pee bugarska pesna sega inaku ke komentiravte ama vaka ne vi odgovara
pa sega ke kazuvame " pa taa e ubava pesna ili muzikata ne treba da se mesa i slicno aj sega jas da redam. I sto sega ako tatko mu gi osekal
bugrite za bliski ke go zigosame sinot a toa sto kolku srbomani se na funkcii niz cela Makedonija toa ne e problem.Te molam bez dvojni standardi. Sega moze ke kazes ama znameto vaka ili onaka i slicno ama pred da kazes ke ti kazam jas istite tie podrzuvaci na SDSb na eden turnir vo rakomet za zeni vo Ohrid za trofej na Makedonija mislam deka bese 1998 ili 99 dojdoa da navivet za Srbija so srpski znaminja i toa protiv Makedonija,( licno bev prisuten) i zatoa bez mnogu prikaski.
И јас бев во салата тогаш и така беше дека членовите на сдс навиваа за србија(барем тие што ги познавам), но не е само тој случај...Добро се сеќавам на митингот на сдс во 2004 кога бранко беше кандидат се вееја 2-3 српски знамиња,2 југословенски и едно црвено со петокрака, и што е најтрагично не од коалиционите српски партии аМИ од Охриѓани кои лично ги познавам и не би сакал да ги именувам сега,и тоа ли е “македонштината“во сдс?
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Леле до кај стигна работава,ц ц ц,значи сега тебе ти смета куртел не нанче,ајде поможи боже... Љубчо знам дека се декларире како бугарин и по твоја логика на чинар да го обесиме,така?Значи по така целиот македонски народ треба да го окривиме зошо сите имаме пријатели турци,албанци,срби...или да се поистоветуваме со нив?
Е затоа нема да просперира сдс,затоа што шири такви немакедонски тези,за распад или не знам ти што,а пола од таа партија се декларирани немакедонци(тоа најдобро го објасни латас вчера ако си го гледал).
И за крај лично никаде несум го видел кире нанче со љупчо куртел нити љупчо му дал некаква бугарска поддршка нему



И јас бев во салата тогаш и така беше дека членовите на сдс навиваа за србија(барем тие што ги познавам), но не е само тој случај...Добро се сеќавам на митингот на сдс во 2004 кога бранко беше кандидат се вееја 2-3 српски знамиња,2 југословенски и едно црвено со петокрака, и што е најтрагично не од коалиционите српски партии аМИ од Охриѓани кои лично ги познавам и не би сакал да ги именувам сега,и тоа ли е “македонштината“во сдс?
Golem del od niv licno gi poznavam, posle toa ne eden mu vrzav dobar samar sto ke go pameti cel zivot.
 

Automne

In search for immortality
Член од
14 февруари 2009
Мислења
29
Поени од реакции
3
Abe amante jas ne sum sdsm vi kazav deka sum neopredelen.Ne gi sakam ni ednite ni drugite i ne sum protiv nikogo samo sakam da vi posocam fakti a ne prikazni.I plus ako eve tolku nance bi vi odgovaral kako gradonacalnik ajde kazete dali ste ja procitale negovata programa za Ohrid?I dali stvarno veruvate deka bi go bivalo za gradonacalnik?Ne se zalazuvajte ne velam dek Ace e sovrsen samo velam deka Nance ne go biva zatoa i se pokaza golemata razlika vo glasovi vo prviot krug..bez karanje..i uaa za site srbomani ili bugarofili licno gi mrazam bilo od koja partija i da se.i ako se veele srpski znaminja ne si ni pomislil ti deka ima i malcinstvo srbi vo ovaa drzava pa zatoa se veat????si imaat pravo lugeto ako se srbi i ako se simpa na sdsm da si veat znaminja NA MITING
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Гледам и уште не вервам!Преди една недела темата беше Нанче.Ама ако се погледне поубаво,ке видиме дека вие барате ВИНАГИ предавник,барате винаги некоj виновен за се. Уште поинтересно е дека за вас сите са булгарофили,сите са маскари и се видja една голема хистериja.Сами не вервате на себе си!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom