Кој е вашиот предлог за нов селектор на ракометната репрезентација?

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од lions, 10 април 2016.

?

кој е нај соодветен кандидат за селектор

Анкетата е затворена 10 мај 2016.
 1. Брестовац

  2 гласови
  4,3%
 2. Червар

  24 гласови
  51,1%
 3. Камара

  7 гласови
  14,9%
 4. друг ќе се изјаснам во коментар

  14 гласови
  29,8%
 1. lions

  lions

  Член од:
  1 октомври 2015
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  10
  кој според вас е најдобро да ја води репрезентацијата во иднина
   
 2. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.847
  Допаѓања:
  41.691
  Воведот ти е крш, ама темата може да биде интересна, па ќе ја оставам да живее :icon_mrgr:

  Кој и да биде селектор ќе треба да се соочи со фактот дека Лазаров ќе има големо улога во кроење на составот, па дури и во правењето на тактиката. Мислам дека и од РФМ се свесни за тоа и веројатно самите селектори се запознаени со случајот уште пред да се согласат да застанат на кормилото на репрезентацијата. Не знам која е причината за ваквото однесување на Кире (а, веројатно и на Мојсо од искуството од минатото :D),кога со сигурност ниту еден селектор не би го ставил во подредена улога. Местото во прв тим му е загарантирано, играта секако ќе се базира на него, немаме играч со квалитет приближен до неговиот, па не знам зошто има потреба и да се меша кај што не му е местото. Под вакви услови, кој и да биде селектор не може да го даде својот максимум. Ограничен си во креирањето на составот (мада реално, тоа се играчите), единствено можеш темелно да го анализираш противникот, ама твојата тактика може да не биде прифатена и никој да не одговара за тоа. Си земаш пари, имаш некој минимален успех и то је то...

  Од понудените, Брестовац мислам дека нема капацитет да биде селектор на првиот тим. Ниту има авторитет врз репрезентативците, а по вчерашното фијаско тешко дека бил и добар експерт при анализирањето на противниците. Плус на што личеше заминувањето во факинг Шамбери сред натпреварите од ЕП? :bance:
  Лино со застарените методи и со наводната добра работа со младите? Немој да ме јебеш :icon_mrgr:
  Не му ги оспорувам успесите со Хрватска и фактот дека е добар тренер, ама не можам органски да го поднесам, ако го стават за селектор, а мислам дека тоа им е следниот потег, ќе треба да навивам ПРОТИВ нашата репрезентација :icon_mrgr:

  Раул Гонзалес и Камара би се нафатиле само ако добијат одврзани раце, да они бидат оние кои 100% би решавале за секоја одлука околу составот и тактиката на теренот. Како навивач на Вардар не би сакал залудно да си го трошат времето, наместо да се посветат 100% на мојот клуб, така да ниту оваа опција не ми се допаѓа. Би вовеле помодерна игра во составот, мада играчите од Вардар се од поразличен профил од овие и не знам како би успеала таа брза транзиција, ама би било интересно да се види :icon_mrgr:

  Вујо мајсторе, ќе се степа со цел тим уште пред да почнат натреварите. Вујо е тренер за играчи со муда, да ги мотивира до небо, не за овие што играат во моментов и немаат никаква спортска дисциплина вон терените.

  И покрај се, би одбрал тренер од профилот на Вујо, или он или Трефилов, само ќотек, ама да се свестат и Кире и РФМ дека за да има промени, мора да го сменат начинот на однесување. Промените може нема да вродат со плод, бидејќи следниве генерации не ветуваат многу, ама мора да се проба некогаш...
   
  На VardarVoSrceto, krkac, kano и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. the_kop

  the_kop Модератор

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  10.341
  Допаѓања:
  13.478
  Колт, едитирај го насловот жити мене. :D
   
 4. Ел Џеј Ем

  Ел Џеј Ем

  Член од:
  11 јануари 2014
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  469
  Време е дуото Алушовски - Манасков да ја превземат репрезентацијата. :pos:
  Ова го имаше искоментирано некој вчера, на сета нервоза добро ме изнасмеа :pos:
   
  На DracevoTheCity му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 192.168.x.x

  192.168.x.x

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  255
  Skandinavski/Islandski paket- selektor, pomosnik i kondicionen trener. Tie se strucni, sledat sovremeni tekovi vo rakometot, nemaat emocii kon igracite tuku baraat disciplina i rabota... Ke se najdat i takvi so iskustvo i rezultati so rabota so mladi igraci posto neminovno ni sledi smena na generacii.
  Nejse, za da ne ja sirime temava uste od pocetok se moli Kire da pise 2-3 reda i da kaze koj e sleden na klupata.
   
  На Grmys, Џони Вајсмилер, krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. mordekaj

  mordekaj Гостин

  Лазаров, играч и тренер, бидејќи се друго е џабе фрлање на пари...
   
  На kano, Chemical Angel и chef_cook им се допаѓа ова.
 7. pacienat

  pacienat

  Член од:
  7 септември 2010
  Мислења:
  460
  Допаѓања:
  570
  Савески мрсниот во косата, сега му е шансата да напрај епик камбек, како шо е нервозен од роџење има да пука играта . :) :)
   
  На chef_cook му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Макаловски... :oeoeoe:
   
  На Tomasino и chef_cook им се допаѓа ова.
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.540
  Допаѓања:
  28.987
  Андон Дончевски
   
  На Grmys, Chemical Angel и Дим4е им се допаѓа ова.
 10. Mafo1

  Mafo1

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  2.327
  Допаѓања:
  1.005
  Vreme e za Bitolcanec trener :D :oeoeoe:
   
  На BilboBaggins, chef_cook и pacienat им се допаѓа ова.
 11. Riken

  Riken Stuck in reverse.

  Член од:
  9 декември 2008
  Мислења:
  7.261
  Допаѓања:
  8.925
  Абе тренери ќе се најдат ама играчи од каде ??? :pos:
   
 12. RedBlack

  RedBlack Grof

  Член од:
  28 март 2008
  Мислења:
  4.193
  Допаѓања:
  1.809
  Ke se zapie negde pijan ke dojde ke padne na sred utakmica :D
  --- Споено дупло мислење, 10 април 2016 ---
  Ja bi go stavil Jovic, pa poleka da gradi reprezentacija so mladive sto se plasiraa na EP. Ima dobri deca koi moze da se izdelkaat plus so Kire, Mirkulovski da se isturka nekoja godina dodeka fati zalet celata nova postava od mladi rakometari. Dzambo da si go naturalizirame i taman ke si bideme :)
   
  На Tomasino и Игнориран член им се допаѓа ова.
 13. Гард

  Гард

  Член од:
  27 септември 2010
  Мислења:
  3.477
  Допаѓања:
  4.730
  Дарко Панчев да го стават пак ќе постигне ист резултат со било кој од наведените бидејќи сме МАКЕДОНИЈА.
   
 14. ziko bt

  ziko bt Гостин

  стево.jpg
  Експертот!
  Редно е партиски чоек да застани на чело на репката.:oeoeoe:
   
  На Џони Вајсмилер, Христов, OceaN и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. DimceY

  DimceY Jimmy

  Член од:
  20 ноември 2007
  Мислења:
  4.567
  Допаѓања:
  2.908
  кој и да дојде за селектор ист машки полов орган ќе се дешава се додека Кире и донекаде Торко не се одлучат или да се повлечат или да бидат само обични играчи..
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: