Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
И ја се согласувам со моето мислење, а богами и со твоето согласување. :D
Погледни од бројните видеа за босанските ноовооткриените пирамиди пред десетина години. Фрлаат сосем поинакво светло за пирамидите и општо за цивилизацијата.
не се пред десет години, туку доста порано
 
Член од
17 август 2020
Мислења
2.231
Поени од реакции
1.612
Нормално дека вонземјаните ги изградиле. Луѓето пред 3000 год. не ни биле способни да изградат такво нешто.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
32
Поени од реакции
18
lugeto obozavaat sekogas da veruvaat vo teorija na zavera nego vo toa sto e vistinito.nekoi raboti gi imame vo deenkata ednostavno.sme na nekoj nacin programirani zosto ista raka i ista noga ne mozime da gi dvizime vo ist pravec nego sekogas vo sprotivno leva raka so desna noga nakrsno.nmw toa mi bese muabetot vo toa vreme so kamejna se gradelo mn e jasno da toa e ogromno nesto /piramida/i vo zivo sum ja videl no ne e izgradena za 2 dena ili 2 godini sekako dolg period e toa.drugo nesto zosto na svingata na glavata e zatvoren vlezott ?? zosto nekoi patista ti se zabraneti da se dvizis ne mozis da odis kade ti ke posakas koga si tamu ima eden cicko so kalasnikov i ti vika vamu nemozi prijatele bozemmm... se istrazuva tamu seuste ma daj,,, se sto trebase da se znaj se izvadoja se se skrija i to e to pola se iskradi i zatoa nisto ne znaeme....kako naednas cela civilizacija ja snemalo ispari mozi,,,, kaj se tie nlo prijatelcina.,,, kade koj gi videl licno nikoj balkan ufo da svaka mu cast na coeko alii nikoj ne videl vo zivo zivo bice se e teorija na zagovor daa vo tolkav univerzum ne e logicno da sme sami noo mn e golema dalecinata taka ne laza i toa ne se znaj seto e prevara ne teraat od zabluda vo zabluda od teorija vo teorija da se vleguva.... mn nabrzo se razvivame vo tehnologija mn pamet nadoslo od nekade :) xaxaxaxa bravo
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.344
бафра, ако вонземјаните ги граделе пирамидите зошто користеле вакви примитивни начини? Мислам, да беа вонземјани ќе користеа армирано железо, бетон или некои други вонземски материјали и инженерија за која не знаеме.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
:toe:
бафра, ако вонземјаните ги граделе пирамидите зошто користеле вакви примитивни начини? Мислам, да беа вонземјани ќе користеа армирано железо, бетон или некои други вонземски материјали и инженерија за која не знаеме.
Римјаните и грците, градбите што ги граделе според тебе се примитивен начин, но стојат повеќе од 1000 години, а немаат армирано железо. Цементот што го користеле е неколкупати поиздржлив од сегашната "модерна" техника. Можеби да градиш со армирано железо е примитивно, а ти сметаш за напредна. Оти не можеш да произведеш музички инструменти со ист квалитет како Страдивариус...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.344
:toe:


Римјаните и грците, градбите што ги граделе според тебе се примитивен начин, но стојат повеќе од 1000 години, а немаат армирано железо. Цементот што го користеле е неколкупати поиздржлив од сегашната "модерна" техника. Можеби да градиш со армирано железо е примитивно, а ти сметаш за напредна. Оти не можеш да произведеш музички инструменти со ист квалитет како Страдивариус...
да граделе со армирано железо сите тие градби ќе постоеле и ден денешен. Али 99% од нив се урнати од забот на времето. Модерна куќа градена рецимо, у задњиве 40-50 години, не гледам нешто што би ја урнало у наредни 500 па и илјада години, освен неодржавање и човек нормално.

Него мене муабетот ми е друг, пошто темава е у мистерии и мислат луѓево дека вонземјани ги граделе. Сакам да кажам вонземјаните сигурно имале попаметни начини тие работи да ги напраат а не да тркалаат камења од едниот крај на Нил до другиот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Сакам да кажам вонземјаните сигурно имале попаметни начини тие работи да ги напраат а не да тркалаат камења од едниот крај на Нил до другиот.
Оти па веруваш дека со тркалање камења се изградени.... Штом постојат пирамидите, а тие што ги изградиле имале попаметни работи, сигурно не губеле време тркалајќи камења.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.344
Оти па веруваш дека со тркалање камења се изградени.... Штом постојат пирамидите, а тие што ги изградиле имале попаметни работи, сигурно не губеле време тркалајќи камења.
па значи според тебе вонземјаните чилале под некоја сенка додека робовите ги граделе за нив. Така да мислам испаѓа теоријата од игра дека вонземјани ги граделе.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
па значи според тебе вонземјаните чилале под некоја сенка додека робовите ги граделе за нив. Така да мислам испаѓа теоријата од игра дека вонземјани ги граделе.
Според мене.... Што имам напишано за да кажуваш според мене и сам да си допишуваш што ти си мислиш... тоа се твои наметнати зборови/сфаќања.

Еве јас те прашав зашто сега не можеш да направиш виолина со ист квалитет како од Страдивариус, кога нели живееме во модерни времиња.
Или па можеби имаш објаснување за ликов како успеал
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.344
Според мене.... Што имам напишано за да кажуваш според мене и сам да си допишуваш што ти си мислиш... тоа се твои наметнати зборови/сфаќања.

Еве јас те прашав зашто сега не можеш да направиш виолина со ист квалитет како од Страдивариус, кога нели живееме во модерни времиња.
Или па можеби имаш објаснување за ликов како успеал
зошто умреле занаетчиите што ја правеле виолината. Исто како што и не можат да направат ист мотор американците, иако порано се качиле и на месечината.

Методите на работа а и луѓето умреле што ги праеле тие ствари. Џабе и да имаш скици кога не можеш да го реплицираш тоа. Секое време си носи нови работи.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
зошто умреле занаетчиите што ја правеле виолината. Исто како што и не можат да направат ист мотор американците, иако порано се качиле и на месечината.

Методите на работа а и луѓето умреле што ги праеле тие ствари. Џабе и да имаш скици кога не можеш да го реплицираш тоа. Секое време си носи нови работи.
Ова умреле занаетчиите, донекаде разбирам, снемале наследници, скржави не го пренеле знаењето, иако процесот ниту бил комплициран, ниту па некоја тајна. Не е до занаетчиите и нивната вештина, до друго е, ама ете ти модерниот, не знаеш :kezec:

Ама ова со моторот со кој демек се качиле на месечината, а цела ебана институција каде се се следи и запишува, да веруваш дека ја изгубиле технологијата, е тоа е слеп верник. Не ме изненадуваш, имаш покажано дека си слеп верник, ама бар си смешен.
Јенките не можеле повторно да го изградат моторот со кој се качиле на месечината :lolzz::lolzz:

Како толку внимавале на 5мина кои од цела нација биле најспособни перфектно да ги спакуваат 3те падобрани со кои капсулата безбедно се спушта на земјата, не им давале 2ца во иста кола да се возат, во случај да не имаат сообраќајка, ама ете за моторот ги немаат информациите. Како ли само веруваш на вакви ретардирани оправдувања :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.344
Ова умреле занаетчиите, донекаде разбирам, снемале наследници, скржави не го пренеле знаењето, иако процесот ниту бил комплициран, ниту па некоја тајна. Не е до занаетчиите и нивната вештина, до друго е, ама ете ти модерниот, не знаеш :kezec:

Ама ова со моторот со кој демек се качиле на месечината, а цела ебана институција каде се се следи и запишува, да веруваш дека ја изгубиле технологијата, е тоа е слеп верник. Не ме изненадуваш, имаш покажано дека си слеп верник, ама бар си смешен.
Јенките не можеле повторно да го изградат моторот со кој се качиле на месечината :lolzz::lolzz:

Како толку внимавале на 5мина кои од цела нација биле најспособни перфектно да ги спакуваат 3те падобрани со кои капсулата безбедно се спушта на земјата, не им давале 2ца во иста кола да се возат, во случај да не имаат сообраќајка, ама ете за моторот ги немаат информациите. Како ли само веруваш на вакви ретардирани оправдувања :pos:
па зошто купуваа мотори од Русија до скоро? Јас ти давам реален пример кој е точен. Сега твое е дали ќе веруваш или не.

Верувал или не, методите на работа и техниките се менуваат, се забораваат и не можеш да реплицираш некои стари работи.

Еве ај произведувај некој стар црт телевизор или видеорекордер. Не можеш, пошто технологијата моментално е друга и тие процеси и луѓе што работеле на тоа се одамна пензионирани или умрени.

Сега можно е да допреш блиску ако се потрудиш, но дали е исплатливо? Тоа е прашањето. Не вреди едноставно. Поисплатливо е да направиш нешто ново.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
зошто купуваа мотори од Русија до скоро? Јас ти давам реален пример кој е точен. Сега твое е дали ќе веруваш или не.
Не е точен твојот пример. Како можеш да веруваш дека НАСА, факинг НАСА, каде се води евиденција до најситен детал, да ја изгубиле технологијата. Не биди до толку улав жив ти се.

Еве ај произведувај некој стар црт телевизор или видеорекордер. Не можеш, пошто технологијата моментално е друга и тие процеси и луѓе што работеле на
Има разлика од не можеш, поради не знаење или губење на таа технологија и од незаинтересираност, неефикасна и сл. Ако сакаат одма ќе произведат ист квалитет на старите телевизори и видеорекордери. Плус збориме за слетување на месечината.
Не ми се верува што пишуваш :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom