Кој ги изградил пирамидите и зошто?

D

dobramuzika

Гостин
se pretpostavuva deka pred nashata civilizacija postoele i drugi napredni civilizacii, mozhno e i ponapredni od nashata, pa od tamu i piramidite, shto ne me i chudi.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
se pretpostavuva deka pred nashata civilizacija postoele i drugi napredni civilizacii, mozhno e i ponapredni od nashata, pa od tamu i piramidite, shto ne me i chudi.
Мала испрафка буразерче. Нашата цивилизација не е напредна, туку баш уназадена. Технологијата е напредна.
А тоа ти е сасвим друго.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
И ја се согласувам со моето мислење, а богами и со твоето согласување. :D
Погледни од бројните видеа за босанските ноовооткриените пирамиди пред десетина години. Фрлаат сосем поинакво светло за пирамидите и општо за цивилизацијата.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Таа технологија не се измисли сама, луѓето ја пронајдоа и усовршија. Е сеа дека сме под огромни бранови на пропаганда и коефициентот на интелигенција ќе иде надолу во наредните векови, тоа е резултат на смислен план, во никој случај природен развој на настаните.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Таа технологија не се измисли сама, луѓето ја пронајдоа и усовршија. Е сеа дека сме под огромни бранови на пропаганда и коефициентот на интелигенција ќе иде надолу во наредните векови, тоа е резултат на смислен план, во никој случај природен развој на настаните.
Кога не го употребуваш мозоко туку наместо него дигитрон и компјутер падот на интелегенцијата е природен резултат буразеру исто како кога не употребуваш мускул он атрофира.
Друго, интелегенцијата не у математиката врз која се заснова цела модерна наука. Интелектуално е напредна цивилизацијата, ама тоа се само море на информации у нашиот ум, то јест меморија. Напредни сме у стомаците и у мрзата, у претеранио комфор. Луѓето у недостаток на интелегенција ја развиваат технологијата, то јест алатките.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.662
Поени од реакции
38.845
Кога не го употребуваш мозоко туку наместо него дигитрон и компјутер падот на интелегенцијата е природен резултат буразеру исто како кога не употребуваш мускул он атрофира.
Друго, интелегенцијата не у математиката врз која се заснова цела модерна наука. Интелектуално е напредна цивилизацијата, ама тоа се само море на информации у нашиот ум, то јест меморија. Напредни сме у стомаците и у мрзата, у претеранио комфор. Луѓето у недостаток на интелегенција ја развиваат технологијата, то јест алатките.
Интелигенција е брзина на процесирање на податоци и ништо више, математиката е една наука каде што луѓето што се интелигентно надарени успеваат. Тие еден или два проценти луѓе од светската популација работат за вие да имате луксузи како смартфони, интернет, итн. А дали тоа ви се допаѓа или не, големите корпорации не ги занима многу.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Мистеријата е решена, нема потреба понатаму дискусии и тепање мозок за џабе.
Какви вонземаљци, какве пичке матерне, Ѕвездите што ќе кажат тоа е.

20200806_083127.jpg
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Читав пред десеттина години дека пирамидите биле форма на електрани, кои произведувале енергија што бежично патувала низ воздухот, и се користела во тоа време. Прво се шокирав од изнесеното, после ми стана интересно, па си велам, може па навистина биле извори на некаква енергија? Посебно кога се знае дека гробниците на фараоните се на страна од пирамидите :D
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.629
Taчно.
Гробнице су у Луксор, Валеј оф д Кингс,а у пирамиде има саркофази кои служиле за телепортацију у афтерлајф. Пирамида е нешто слично како капела : D пред да ги однесееф у гробнице. Пирамиде служиле и за посматртање на омилени соѕвездија.
Еве например Кеопсова ги посматрала соѕвездија Урса Мајорис(Голема мечка) и Орион, а и за најсјајну ѕвезду на небо, Сириус.Тоес отфори што су, тачно глеаф у тј дел од небо.
0e665a50b1a9f1c052cdccc9668b549c.jpg
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Пирамида е нешто слично како капела : D пред да ги однесееф у гробнице. Пирамиде служиле и за посматртање на омилени соѕвездија.
Може и за тоа служеле, кој да ги знае денес, посебно што се празни :)
 
D

dobramuzika

Гостин
Може и за тоа служеле, кој да ги знае денес, посебно што се празни :)
daj kazhete neshto da gledam, da se zanimavam na jutjub, koj kje cheka do utre vecher za novo video na balkan ufo. :)
Автоматски споено мислење:

Може и за тоа служеле, кој да ги знае денес, посебно што се празни :)
daj kazhete neshto da gledam, da se zanimavam na jutjub, koj kje cheka do utre vecher za novo video na balkan ufo. :)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
daj kazhete neshto da gledam, da se zanimavam na jutjub, koj kje cheka do utre vecher za novo video na balkan ufo. :)
Имаше еден канал Беби мур, ако е активен ... да проверам :)
Проверив, не само што е активен, туку има bebamur, bebamur2, 3, 4 ... :)
Преведува руски документарци, најчесто се многу интересни, овде немаме многу можност да гледаме руски документарци. Еве за пирамидите (не сум го гледала, сега ќе го гледам и јас):
 

Kajgana Shop

На врв Bottom