Која раса на кучиња ви е омилена?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Сум збор,мислев пред филмов Хачи.

--------------------------------------------


Инаку да се разбереме јас немам нишо против тие кучиња,ги обожавам сите раси,ама рекламата си го прави своето.Акита ретко кој го знаеше пред да го запознае Хачи.Ретривер го има у секој ебан амерички филм како е семејно куче,како е најдобро за деца и слично.

Никој не спомнува за тоа дека пит булот има таква репутација само ради луѓето со мали куриња,сите кога ќе видат пит бегаат како од чума.На питот му се укочувала вилицата е исто како што постои Дедо Мраз.

Доберман за сите е страшен и опасен,а не знаат дека уствари тој е едно од кучињата што има најголема толеранција кон мали деца,а истото важи и за Кане Корсо.

Исфрустиран сум од тоа дека неуки луѓе серат дека овие кучиња се лоши.Сум слушал коментари ''Не сине тоа е лошо куче''.Ејјј еве хаска она е мирна дојди гали ја неа.

Незнаат дека агресивноста кон луѓе највеќе ја има кај баш тие милите кучиња отколку кај лошите


Пит бул,доберман,стафорд ако нападнат човек веднаш го има по весници,телевизии....А не знаат дека баш овие кучиња имаат најголема толеранција за луѓе.

Ќе кажам и тука!ПИТ БУЛ Е АГРЕСИВЕН НА ДРУГИ ЖИВОТНИ,НЕ НА ЛУЃЕ!НА ПИТ БУЛ НЕ МУ СЕ УКОЧУВА ВИЛИЦА,ПИТОТ ЕДНОСТАВНО НЕСАКА ДА ПУШТИ :)


Запазете го клипов!

Јок, не е ни на животни агресивен се зависи како ќе го истренирaш уште од мало. Mојата кучка пит бул си играше со мачки ама ако некое куче сржи на неа или ја нападне тоа е веќе друга приказна :)

Значи никогаш не напнадна прва, нити покажуваше зголемена агресивност, се зависи од газдата и точка. И да не се кочи вилицата, тука си во право.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Сибирски Хаски а наскоро се надевам дека ке имам Тоса Ину :D
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Совршено куче...кое знам дека неможам да го чувам :(
Бернардинец


Ретривер или лабрадорче


Тој пудлица...играчка мала :)


Самојед нормално!Затоа и дома си имам
И Акита заради Хачико :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Сум збор,мислев пред филмов Хачи.

--------------------------------------------


Инаку да се разбереме јас немам нишо против тие кучиња,ги обожавам сите раси,ама рекламата си го прави своето.Акита ретко кој го знаеше пред да го запознае Хачи.Ретривер го има у секој ебан амерички филм како е семејно куче,како е најдобро за деца и слично.

Никој не спомнува за тоа дека пит булот има таква репутација само ради луѓето со мали куриња,сите кога ќе видат пит бегаат како од чума.На питот му се укочувала вилицата е исто како што постои Дедо Мраз.

Доберман за сите е страшен и опасен,а не знаат дека уствари тој е едно од кучињата што има најголема толеранција кон мали деца,а истото важи и за Кане Корсо.

Исфрустиран сум од тоа дека неуки луѓе серат дека овие кучиња се лоши.Сум слушал коментари ''Не сине тоа е лошо куче''.Ејјј еве хаска она е мирна дојди гали ја неа.

Незнаат дека агресивноста кон луѓе највеќе ја има кај баш тие милите кучиња отколку кај лошите


Пит бул,доберман,стафорд ако нападнат човек веднаш го има по весници,телевизии....А не знаат дека баш овие кучиња имаат најголема толеранција за луѓе.

Ќе кажам и тука!ПИТ БУЛ Е АГРЕСИВЕН НА ДРУГИ ЖИВОТНИ,НЕ НА ЛУЃЕ!НА ПИТ БУЛ НЕ МУ СЕ УКОЧУВА ВИЛИЦА,ПИТОТ ЕДНОСТАВНО НЕСАКА ДА ПУШТИ :)


Запазете го клипов!

Бидејки чувам Кане Корсо, можам со сигурност да кажам дека ти е тврдењето точно. Моето куче (кучка во случајов) е веројатно едно од најмирољубивите кучиња на светов, посебно кога се деца во прашање. И повеќето примероци од оваа раса што сум ги запознал, доколку не се воспитувани да се однесуваат агресивно, се вистински „бајчиња“. Мачка може да биде 3 пати поагресивна од нив.Единствен миг кога може да се случи да реагира остро е кога нема никого од домашните покрај нејзе а е сама во дворот и некој се обиде да влезе. Во други случаи воопшто немам приметено агресивност кај нејзе.
-Сакам да кажам дека „агресивните“ раси заправо воопшто не се такви во суштина. Пред ова куче имав Ротвајлер кој исто така не беше воопшто агресивен освен кога си го чува дворот од непознати натрапници. Значи, кучето ќе биде онакво како што ќе го воспиташ и научиш. Колку поискомплексиран стопан, толку полошо куче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom