Која раса на кучиња ви е омилена?

Член од
17 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
15
Во животот сум чувала секакво куче. Од шарпланинци, до обични кучиња. Тоа беше до моите 10 години. И немав поим што е разликата меѓу расно и нерасно куче бидејќи пораснав со секакви и љубовта беше иста, голема и безусловна кај сите. На 10 годишна возраст кога конечно добивме зелено светло од вет да земеме куче дома (поради проблеми сп здравјето не можев) моите родители ме изненадија со куче кое беше од расата shih tzu. Од тој ден наредните 10 години беа магични, полни до љубов, среќа, авантури и на крај, тага. Комшиите ми го отруја. Решив никогаш веќе да не допрам куче, но ете, сакам да ја споделам мојата среќа со сите вас. Пред 2 месеци случајно, на улица налетав на едно "обично куче". Одев и два три дена ја ранев. Се поврзавме многу. Решив да и барам топол дом. Ѓи понудија за странство многу луѓе, но кога видов како ги чуваат додека им најдат дом таму јас едноставно добив паничен напад и моето срце не можеше да го предаде ова прекрасно куче на тие луѓе за да профитираат. По неколку долги разговори со родителите решивме да го заградиме дворот и да го заштитиме од сите психопати. Long story short, моето shih tzu, ми ја испрати оваа лепотица кога знаеше дека најмногу ми е потребна. Сега ова го пишувам полна до среќа и секој кој го чита ова ве молам да се помолите за моето куче да остани долго кај нас, здраво живо и весело
Значи, кога ќе ме прашаат омилена раса на куче : немам. Кај мене повеќе е онаа конекција и поврзаност што се создава меѓу човекот и кучето отколку расата. Ги сакам сите, но моите кичиња имаат посебно место во срцето
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Порано сакав англиски булдог, сега интересни ми се Џек Расел. Не знам дали негде се подаруваат кучиња, пишете ако знаете.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.672
Порано сакав англиски булдог, сега интересни ми се Џек Расел. Не знам дали негде се подаруваат кучиња, пишете ако знаете.
Имам другар со џек расел во стан. Мајка си пцуе секој ден. Многу брливо и хиперактивно, секој ден нов зулум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom