Која музика не сакате да ја слушате воопшто?

Кој вид на музика не сакате да го слушате


  • Вкупно гласачи
    442
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Ова повеќе е акцентирано во она техника на свирење гитара, шрединг и солирање дрн дрн :)
Панкот е сосема искрена музика.......од друга страна.
Нема некоја техничка поткованост кај металот (и да ја има ретка е). Генерално секој што знае попристојно да свири може сите метал солирања да ги пројде без проблем. Единствената рок музика која од артистите бара да знаат да свират е музиката на Френк Запа, се останато е disposable (од композициски аспект).
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
@Erich Zann ... колега, пријателе, респектирана фацо! Прво фала за убавите и се надевам искрени зборови!

Крепиш доста лабилна теорија, поточно и не можиш да ми ја докажиш на тој начин на кој што посакуваш. Се сложувам дека можда има технички поквалитетни, и не можда туку има, еве кога веќе ги зеде за пример Дистрбд можам да ти признаам дека и не се некои "технички" квалитетен бенд од причина што неколку членови не се многу музички потковани (школувани), еве гитаристот на пример, не е некоја фаца, али има солажи кои само неписмен и со дефект на тапанче ќе речи дека се шит! И не зборував како професионалец, туку си кажав само мислење базирано на мој ЛИЧЕН вкус.

Навредување? Ти, ако не ти испоштовам вкус го сфаќаш тоа доста лично и се вреѓаш? Ме изненади со ова стварно не го очекував. Пошо штом се пазиш од навредлив збор значи и го очекуваш кога зборуваме за една тема во која ВКУСОТ игра пресудна улога пријателе!

Одам понатаму, Дејвид можда не е во живо кул како што е на Јутјуб рецимо али го шие секој Панк вокал (барем во рамките на дозволеното во жанрот), се надевам ме разбираш. Панкот е жанр во кој музиката е се повеќе популарна колку што е вокалот побербат! И те молам не ме убедувај во ова!

Велиш "многу поквалитетни музичари" за да после дојдиш на мое ... "ама не вураат мн мн солажи" Значи...

Па што ми е гајле мене кој колку и за што е способен со гитара кога прави нешто што не го истакнува тоа.

После... велиш предрасудите те кочат, не се гледам во таква личност, попрво би ти рекол тебе! И двајцата хејтаме турбофолк али има турбофолк вокали кои можат в жише да го пикнат од Ramones вокалов, и се разбира тоа би било забелешка за оној кој пази на вокали, а по тоа што го знам за тебе ти повеќе гледаш на музика отколку на вокал рејнџ. А ако почниш па сега да ми зборуваш за панк вокал рејнџот ќе фатам такси и ќе ти учукам една! :P
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
@_BerzerkeR_ брат, креативноста е многу повеќе од нашминкано соло :) И многу повеќе од музичка едукација, поткованост и слично.

Твојот коментар ќе беше многу пофер ако гласеше-Не слушам панк оти не се пронајдувам во истата, или не ме исполнува, или тешка ми е за слушање.

Отколку да распалиш со деградирање на правецот :D Тука јас ти замерив и ти потенцирав дека не треба да се фаќаш за некои работи.

И имаш една крајно лоша констатација за популарноста и бербатот. Дури јас сигурен сум дека немаш преслушано ниту една целосна дискографија на панк бенд, еве симни ко за почеток две три,ете од тие шо ги постирав.

Немам намера да те убедувам оти смешна мие дискусијава, т.е не и гледам логика, само знам дека ептен си во грешка и така. Многу пропушташ.

Ех шубо се пија на истата, со професорот Јанко по филозофија сме ја слушале австрлиската панк сцена на јако озвучување да грми и сме тегнеле вино. Ти си знајш голем си си...
 
W

wicked_1

Гостин
Нема некоја техничка поткованост кај металот (и да ја има ретка е). Генерално секој што знае попристојно да свири може сите метал солирања да ги пројде без проблем. Единствената рок музика која од артистите бара да знаат да свират е музиката на Френк Запа, се останато е disposable (од композициски аспект).
У металот се најкомплексните рифови, сериозен си со ова што го пишеш? Имаш слушано барем нешто техникал, прогресив(?), коа најверојатно не си слушал блек.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
У металот се најкомплексните рифови, сериозен си со ова што го пишеш? Имаш слушано барем нешто техникал, прогресив(?), коа најверојатно не си слушал блек.
Сум слушал, металот е крајно репетитивна музика. Ако некој бара комплексност во композициската структура на музиката, металот ќе му досади за два дена.

Туку, кој е комплексниот прогресив, дрим театер?:icon_lol:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
@_BerzerkeR_ брат, креативноста е многу повеќе од нашминкано соло :) И многу повеќе од музичка едукација, поткованост и слично.

Твојот коментар ќе беше многу пофер ако гласеше-Не слушам панк оти не се пронајдувам во истата, или не ме исполнува, или тешка ми е за слушање.

Отколку да распалиш со деградирање на правецот :D Тука јас ти замерив и ти потенцирав дека не треба да се фаќаш за некои работи.

И имаш една крајно лоша констатација за популарноста и бербатот. Дури јас сигурен сум дека немаш преслушано ниту една целосна дискографија на панк бенд, еве симни ко за почеток две три,ете од тие шо ги постирав.

Немам намера да те убедувам оти смешна мие дискусијава, т.е не и гледам логика, само знам дека ептен си во грешка и така. Многу пропушташ.

Ех шубо се пија на истата, со професорот Јанко по филозофија сме ја слушале австрлиската панк сцена на јако озвучување да грми и сме тегнеле вино. Ти си знајш голем си си...
Ќе продолжев со тагот да немаше дел од коментарот кој морам да ти го цитирам...
Проблемот е во болдот, доста иронично од тебе... се обиде махерски да ме заобиколиш со претпоставка дека нема да те сфатам али нека... :D Кога велам филозофии во музика мислам на нешто сосема поразлично од "филозофија" во вистинска смисла, нешто како музикча филозофија по мое!

Да те потсетам... целата поента ми беше да го кажам баш тоа што ти велиш дека не сум го кажал... туку сум се насочил кон САМО плукање, а во суштина тоа ми беше поентата ("Не сллушам оти не се пронајдувам", "Не ме исполнува") а оваа фраза "тешка ми е за слушање" ме нервира кога ја употребуваш оти ми делува дека истапуваш/влегуваш во дискусија со мислење дека ти си поЕКСПЕРТ, или ... дека нешто повеќе се разбираш па не ти е тешка пошо си ја излевелирал нели... :P

И зошто грешка бе друже? :D За тоа што не ми звучи кул панкот? Вкус бе друже вкус, и потруди се веќе еднаш да ги разбериш и оние кои не крепат твоја страна, барем кога е во прашање вкусот треба да бидиш малце повеќе опен мајндед! ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Ќе продолжев со тагот да немаше дел од коментарот кој морам да ти го цитирам...
Проблемот е во болдот, доста иронично од тебе... се обиде махерски да ме заобиколиш со претпоставка дека нема да те сфатам али нека... :D Кога велам филозофии во музика мислам на нешто сосема поразлично од "филозофија" во вистинска смисла, нешто како музикча филозофија по мое!

Да те потсетам... целата поента ми беше да го кажам баш тоа што ти велиш дека не сум го кажал... туку сум се насочил кон САМО плукање, а во суштина тоа ми беше поентата ("Не сллушам оти не се пронајдувам", "Не ме исполнува") а оваа фраза "тешка ми е за слушање" ме нервира кога ја употребуваш оти ми делува дека истапуваш/влегуваш во дискусија со мислење дека ти си поЕКСПЕРТ, или ... дека нешто повеќе се разбираш па не ти е тешка пошо си ја излевелирал нели... :P

И зошто грешка бе друже? :D За тоа што не ми звучи кул панкот? Вкус бе друже вкус, и потруди се веќе еднаш да ги разбериш и оние кои не крепат твоја страна, барем кога е во прашање вкусот треба да бидиш малце повеќе опен мајндед! ;)
А шо не сум поексперт :lolzz:?!

Тешко нема врска со експертсво, има со пријање. Пример Дет Метал мене ми е тешка музика и не ми ја трпи ушево сега, а во средно сум слушал и тие бљувотини, некоја лигава поп музика мене ми е тешка исто.

А филозофијата нема врска со филозофијата на музиката, не ми беше то целта, целта ми беше дека онака фино ја уживавме кроз муабет, лезетски.
 
W

wicked_1

Гостин
Сум слушал, металот е крајно репетитивна музика. Ако некој бара комплексност во композициската структура на музиката, металот ќе му досади за два дена.

Туку, кој е комплексниот прогресив, дрим театер?:icon_lol:
Не ми се верува дека го пишам овa, ама ајде. Најди некој малце од малце што свири ќе ти даде до идеа дека овој е еден од најтешките музички жанрови да се изведе.
Obituary, Annihilator, Kreator, Suffocation, Immolation , Quo Vadis, Mayhem незнам ни зашо ти вадам бендови, не си никогаш слушал ваква музика, лаички тврдиш
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
И не ми кажа ништо за вокал рејнџот, дали стварно сметаш дека кај панкот е поголем? :cool:
К*р ми ставаш в очи ми велиш сламка е! Не ме заебавај![DOUBLEPOST=1422837369][/DOUBLEPOST]
А шо не сум поексперт :lolzz:?!

Тешко нема врска со експертсво, има со пријање. Пример Дет Метал мене ми е тешка музика и не ми ја трпи ушево сега, а во средно сум слушал и тие бљувотини, некоја лигава поп музика мене ми е тешка исто.

А филозофијата нема врска со филозофијата на музиката, не ми беше то целта, целта ми беше дека онака фино ја уживавме кроз муабет, лезетски.
Не не бркај работа, си се натценуваш малце! :cool:
Ама забораваш дека има некој кој не зборува за професионалност, туку за вкус. Ма за тежината и не ме боли... :)[DOUBLEPOST=1422837656][/DOUBLEPOST]И не би ти го рекол ова "извини", да не оставеше претходно простор за вакво нешто во ваква тема! :pos::roker:
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Не ми се верува дека го пишам овa, ама ајде. Најди некој малце од малце што свири ќе ти даде до идеа дека овој е еден од најтешките музички жанрови да се изведе.
Obituary, Annihilator, Kreator, Suffocation, Immolation , Quo Vadis, Mayhem незнам ни зашо ти вадам бендови, не си никогаш слушал ваква музика, лаички тврдиш
Имам слушнато нешто од овие, не се.

Види, не може музика во 4/4 да се смета за комплексна (99% од музиката на бендовиве што си постирал е таква).

Ако сакаш сериозна прогресив музика, слушај ги Кинг Кримсон, Кептен Бифхарт, Френк Запа и Пинк Флојд. Бендовите ти што си ги постирал, се лишени од секаква артистичка вредност.

П.С. Можеш и овде да разгледаш -- http://www.cuneiformrecords.com/index.html
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
И не ми кажа ништо за вокал рејнџот, дали стварно сметаш дека кај панкот е поголем? :cool:
К*р ми ставаш в очи ми велиш сламка е! Не ме заебавај![DOUBLEPOST=1422837369][/DOUBLEPOST]

Не не бркај работа, си се натценуваш малце! :cool:
Ама забораваш дека има некој кој не зборува за професионалност, туку за вкус. Ма за тежината и не ме боли... :)[DOUBLEPOST=1422837656][/DOUBLEPOST]И не би ти го рекол ова "извини", да не оставеше претходно простор за вакво нешто во ваква тема! :pos::roker:
http://www.last.fm/user/AleksMarkoski :)

Повели другар. Муабетов ми иди во стилот ко сега да речам јас абе јас појче ја владеам музиката од 70-ти од Драган Б.Костич........нема логика али ајде, ти си знајш. Убо е да си знајме до кај ни стасува нозете. :D

Малку време беа 4-ве години за да ислушаме музика на факсо, едино Раде научи то шо требаше и к.. го боли.

kud idijoti - glupost je neunistiva
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
http://www.last.fm/user/AleksMarkoski :)

Повели другар. Муабетов ми иди во стилот ко сега да речам јас абе јас појче ја владеам музиката од 70-ти од Драган Б.Костич........нема логика али ајде, ти си знајш. Убо е да си знајме до кај ни стасува нозете.
После ова мора да си легниш!
Прво... моментално сум полузаспан и од телефон сум влезен, и да отворам линкови само ќе ми кочи.. ај утре. ;) Само ај реков да влезам пак на форумов пошо искрено и ти очекував ваков испад! :lolzz:

Со то не ми докажажиш ама баш ништо бе брат :D Шо ми е гајле што и колку си преслушал, зар мора да ти речам ок ме убеди панкот ми е поубав кога не ми е? :cool: Зар мора да ти речам еј друже после оваа цифра ај јас ќе си турнам тукутака мое мислење и ќе верувам во твое, јас поштовам ама пред се си поштовам тоа што ме дира лично мене, а панкот не е тоа!

И не знам како можиш да замериш на муабет итоа на ваква тема, се осеќаш... :cool:

И цел проблем беше во вокалите а не во музиката, во првиот коментар си кажав дека музиката можи и ок да си биди ама вокална изведба и тинејџерскиот шмек мислам... :angel::D

BTW симпатичен ми си и кога си саркастичен! <3 :* али мораш да знаеш дека исклучок те правам :)
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
После ова мора да си легниш!
Прво... моментално сум полузаспан и од телефон сум влезен, и да отворам линкови само ќе ми кочи.. ај утре. ;) Само ај реков да влезам пак на форумов пошо искрено и ти очекував ваков испад! :lolzz:

Со то не ми докажажиш ама баш ништо бе брат :D Шо ми е гајле што и колку си преслушал, зар мора да ти речам ок ме убеди панкот ми е поубав кога не ми е? :cool: Зар мора да ти речам еј друже после оваа цифра ај јас ќе си турнам тукутака мое мислење и ќе верувам во твое, јас поштовам ама пред се си поштовам тоа што ме дира лично мене, а панкот не е тоа!

И не знам како можиш да замериш на муабет итоа на ваква тема, се осеќаш... :cool:

И цел проблем беше во вокалите а не во музиката, во првиот коментар си кажав дека музиката можи и ок да си биди ама вокална изведба и тинејџерскиот шмек мислам... :angel::D
Не треси зелени бе :D Џабе си пишувал коментарот, ко ништо не си погодил и извлекол поука.
Муабетот е едноставен. Треба да преслушаш за да хејташ, треба да вкусиш за да хејташ. Ако потФкусиш од песна две, имаш основа да хејташ ама и немаш ко шо треба :D
Јас ти велам земи преслушај некој албум и пак хејтај си ти. И не си прај филмој со замерки и глупости и не ми придавај на толкав интензитет на емоциите и коментарите. Не сеќаваш дека те силам и провоцирам да седниш да преслушаш :P
Абе Фифти Фифити, че ми дојш некош на гости специјално панк да слушаме. Да осетиш нешто шчо ти велам.

Ајде убај спијај сега и лесен сон. Тамански е времево.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Не треси зелени бе :D Џабе си пишувал коментарот, ко ништо не си погодил и извлекол поука.
Муабетот е едноставен. Треба да преслушаш за да хејташ, треба да вкусиш за да хејташ. Ако потФкусиш од песна две, имаш основа да хејташ ама и немаш ко шо треба :D
Јас ти велам земи преслушај некој албум и пак хејтај си ти. И не си прај филмој со замерки и глупости и не ми придавај на толкав интензитет на емоциите и коментарите. Не сеќаваш дека те силам и провоцирам да седниш да преслушаш :P
Абе Фифти Фифити, че ми дојш некош на гости специјално панк да слушаме. Да осетиш нешто шчо ти велам.

Ајде убај спијај сега и лесен сон. Тамански е времево.
Берзеркер ми е ников, а не е случајно! ;) Ама пак те правам исклучок и оставам по твое!
Се гледаме брат ај!
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
negi sakam onie narkomanskine muziki i onie mrsnite so gitari so se tresat na scena pijanduri samo tepacki organizirat i se mavat so sisinja i smrkat so im doe podnos i strasna im e muzikata a zvucnicite im grcat vo nekoi delovi

zlatna gavazova... op op op poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom