Која музика не сакате да ја слушате воопшто?

Кој вид на музика не сакате да го слушате


  • Вкупно гласачи
    442
D

Daedalus

Гостин
negi sakam onie narkomanskine muziki i onie mrsnite so gitari so se tresat na scena pijanduri samo tepacki organizirat i se mavat so sisinja i smrkat so im doe podnos i strasna im e muzikata a zvucnicite im grcat vo nekoi delovi

zlatna gavazova... op op op poz
I ja nejkam toa. Posebno nejkam metalci sto svirat ednostavna 4/4 taktna repetitivna muzika ko ovie.

i vakvi metalci gitaristi sto se krs kako tie pankerite so 2 rifa i nemaat ic oset za svirenje i umetnost.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
I ja nejkam toa. Posebno nejkam metalci sto svirat ednostavna 4/4 taktna repetitivna muzika ko ovie.

i vakvi metalci gitaristi sto se krs kako tie pankerite so 2 rifa i nemaat ic oset za svirenje i umetnost.
ti mache, znaesh shto da nesakash hhhh
zlaten kajne fest ....
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Во последно го одбегнувам веќе година дена Класик Рокот. Вака навидум широк поим е, али воглавно се разбираме. Сите оние надживеани бендови кои сум ги слушал пред 10 години..........а глем има народ шо заглавил со нив и во нив.
 
W

wicked_1

Гостин
Во последно го одбегнувам веќе година дена Класик Рокот. Вака навидум широк поим е, али воглавно се разбираме. Сите оние надживеани бендови кои сум ги слушал пред 10 години..........а глем има народ шо заглавил со нив и во нив.
Да, многу народ има заглавено на рокот и нема мрднато од тоа. Сличен мувла субжанр е и вокал трансот
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Да, многу народ има заглавено на рокот и нема мрднато од тоа. Сличен мувла субжанр е и вокал трансот.
И јас то велам. Мора да се шурка, мислам така јас ја разбирам музикава некако. Во последно ренесанса периодот ми е прилично интересен онака. Нагла промена. И ептен ретко речиси најмалку слушам метал. Прибегнав кон посмирени тонови, дисторзија почна да ме напнува онака со малку пожустри вокали.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Електронска. Едино некогаш во ептен посебни моменти ми е интересно drum and bass, али немам ништо прочепкано, само што ми праќале другари по нешто.

Prodigy се надвор од секаква конкуренција, нив нема кој не ги сака. :D
 
W

wicked_1

Гостин
Електронска. Едино некогаш во ептен посебни моменти ми е интересно drum and bass, али немам ништо прочепкано, само што ми праќале другари по нешто.

Prodigy се надвор од секаква конкуренција, нив нема кој не ги сака. :D
многу широк жанр е Електронската. :)))
Ако ти се Продиџи океј субжанрот е bigbeat, ограничен на квалитет, релативно кратка ера имаше. Најверојатно и овие ќе ги слушаш без проблем.
Fatboy Slim, The Crystal Method, The Chemical Brothers
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Underworld, Orbital, The Chemical Brothers, Fatboy Slim и The Prodigy се таа стара гарда кои ја популаризираа електронската музика.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Сум слушал, металот е крајно репетитивна музика. Ако некој бара комплексност во композициската структура на музиката, металот ќе му досади за два дена.

Туку, кој е комплексниот прогресив, дрим театер?:icon_lol:
Некои од најдобрите џез стандарди се базираат на abab форма. Да ти серам у плуќата елитистичка.
 
G

garthok

Гостин
Имам слушнато нешто од овие, не се.

Види, не може музика во 4/4 да се смета за комплексна
Ех... да те слушне само Бах, Рахмањинов...

Може. Ако хармонијата и мелодијата се темелат на хроматски, енхармонски модулации и слични разновидости во склоп на тонална хармонија (вклучувајќи и импровозација) спаѓа во комплексна. Мада не мора да е комплексно за да е „кул“, искрено поубаво ми е да седнам да ислушам паметно и убаво склопена поп нумера него да мастурбирам на Дрим тиатр пошо биле комплексни.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Имам слушнато нешто од овие, не се.

Види, не може музика во 4/4 да се смета за комплексна (99% од музиката на бендовиве што си постирал е таква).

Ако сакаш сериозна прогресив музика, слушај ги Кинг Кримсон, Кептен Бифхарт, Френк Запа и Пинк Флојд. Бендовите ти што си ги постирал, се лишени од секаква артистичка вредност.

П.С. Можеш и овде да разгледаш -- http://www.cuneiformrecords.com/index.html
Wow, пошто нели комплексност и артистичка вредност имаат позитивна корелација. :D
 
B

beaverknight

Гостин
Ако сака некој да ме мачи може комотно транс да ми пушти, си умирам полека така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom