Која е вистинската вера/религија?

Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
да за таа вера збори библијата и куранот
НО
ниту Исламот Православието Католицизмот Протестантизмот НЕМАТЕ ПРАВО да зборувате за таа вера оти сте нејзини најголеми вечни непријатели според Куранот и Библијата
а ете тоа го докажавте и практично со сите криминали , приватизации , уништувања
грабежи , разбојништва , малтретирање на луѓето итн

ДОКАЗ :

Марко 10 ?
21 А Исус го погледна, го возљуби и му рече: „Едно не ти достига: оди, продај сè што имаш, и дај им на сиромасите и ќе имаш сокровиште на небото! И дојди, земи го крстот и следи Ме!”

22 А тој се натажи од тој збор и си отиде жалејќи, зашто имаше многу имоти.

23 И Исус погледна наоколу и им рече на Своите ученици: „Колку тешко ќе влезат богатите во Божјото Царство!”

Матеј: 19:24 И пак ви велам: „Полесно и е на камилата да помине низ иглени уши, отколку на богатиот да влезе во Божјото Царство.”
23:24 Слепи водачи! Вие го цедите комарецот, а ја проголтувате камилата.”

Марко: 10:25 Полесно и е на камилата да помине низ иглени уши, отколку богат да влезе во Божјото Царство!”

Лука: 18:25 Полесно и е на камилата да мине низ иглени уши, отколку на богат да влезе во Божјото Царство.”
..
.
ете јасно е кажано дека ниту еден заговарач на капиталистичко или било кое
такво уредување НИКОГАШ НИТИ ВЛЕГОЛ НИТ ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО БОЖЈЕТО ЦАРСТВО

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците ги угнетуваат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите тие, кои ве угнетуваат и ве влечат по судилиштата?
.
.
.
во Божојто царство велгле само комунистите анархистите , филантропите и дел од атеистите кој се нивни сателити

дела 2 :
43 А страв влезе во секоја душа, зашто апостолите правеа многу чудеса и знаци.

44 А сите кои поверуваа беа заедно И СЕ ИМ БЕШЕ ОПШТО.

45 И ПРОДАВАА СТОКИ И ИМОТИ И тоа го делеа на сите, СЕКОМУ СПОРЕД НЕГОВАТА ПОТРЕБА .

46 И секој ден беа постојано и еднодушно во Храмот; раскршуваа леб по домовите и примаа храна со радост и просто срце,

47 фалејќи Го Бога беа омилени кај сиот народ. А секој ден, Господ ги додаваше оние, кои се спасуваа.

ДЕЛА 4 :
32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо.

33 Апостолите сведочеа многу силно за воскресението на Господа Исуса и голема благодат беше над сите нив.

34 И никој меѓу нив не беше во скудност, зашто сите, кои имаа ниви и куќи, ги ПРОДАВАА, а цената на продаденото ја донесуваа и ја ставаа пред нозете на апостолите.

35 И секому му се даваше колку кому му беше потребно.
.
.
..

и вие сте спомнати ама како :
Дела Ап.: 2:40 И уште со многу други зборови сведочеше и ги опоменуваше, велејќи: „Спасете се од ова расипано поколение!”
Добра е таа комунистичката: „Секому според потребите, секој според можностите“...Некои тоа го викаа утопистички социјализам. Јас за тоа не сум сигурен, ама за ова:

А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го испратил. (Јован 17:3)

ДА!
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
Исламот со примени на растафаријанството како култура !
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.512
Поени од реакции
33.680
Величење на една култура врз сметка на другите се нарекува културен етноцентризам. √


Одличен (5)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Вербата во љубовта и добрината на луѓето!

Ова е доволно вистинско за мене.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
Христијанин,православен.
Само така и никако по-друго

Јас верувам во Јахве.

Христијанин,православен.
Само така и никако по-друго

Јас верувам во Јахве.

Христијанин,православен.
Само така и никако по-друго

Јас верувам во Јахве.

Христијанин,православен.
Само така и никако по-друго

Јас верувам во Јахве.

Madnes; напиша:
Христијанин,православен.
Само така и никако по-друго

Јас верувам во Јахве.

Јас верувам во Јахве.
Вистинската вера е Христијанската

Јас верувам во Јахве.
Вистинската вера е Христијанската
 
Член од
17 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
3
Mislam deka ne e tolku vazno koja e vistinskata religija se dodeka veruvame vo Bog. Hristijanka sum,no imam procitano od eden sajt za edinstvoto na trite vistinski religii - hristijanstvoto,islamot i evrejstvoto vo koj se veli deka spored koranot ( ako ne gresam) eden den ke se pojavi na zemjata prorok na ime Mahdi i ke ne obedini kako edna vistinska religija.... Iskreno,posakuvam da e taka,barem ke se soprat nekoi predrasudi. :)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Mislam deka ne e tolku vazno koja e vistinskata religija se dodeka veruvame vo Bog. Hristijanka sum,no imam procitano od eden sajt za edinstvoto na trite vistinski religii - hristijanstvoto,islamot i evrejstvoto vo koj se veli deka spored koranot ( ako ne gresam) eden den ke se pojavi na zemjata prorok na ime Mahdi i ke ne obedini kako edna vistinska religija.... Iskreno,posakuvam da e taka,barem ke se soprat nekoi predrasudi. :)
Нема такви глупости во Куранот . Според Куранот последниот пророк е Мухамед а,с . Инаку Исламот е единствената религија сто ги признава сите претходни пророци, сите претходни свети божји книги . А тој што ќе ги обедини Муслианите и Христијаните е Исус ( Иса а.с ) кога ќе дојде по втор пат и ќе посведочи дека не е бог него само божји пророк. Кога Христијаните ќе ја сватат својата грешка и кога од многубоштво (читај Тројство свето) ќе станат верници и ќе излезат од заблудата дека Исус е Бог. Тогаш сите заедно Иса а.с ќе не поведе во Битка со Деџалот( антихристот) чија војска ќе бидат Евреите
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Будизмот би бил вистинскиот :) Затоа што не ја повикува толпата на слепо верување во нешто, туку му укажува на поединецот како треба да се менува себеси во правец на развивање на свесноста, како да стане човек во суперлатив.
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Mislam deka ne e tolku vazno koja e vistinskata religija se dodeka veruvame vo Bog. Hristijanka sum,no imam procitano od eden sajt za edinstvoto na trite vistinski religii - hristijanstvoto,islamot i evrejstvoto vo koj se veli deka spored koranot ( ako ne gresam) eden den ke se pojavi na zemjata prorok na ime Mahdi i ke ne obedini kako edna vistinska religija.... Iskreno,posakuvam da e taka,barem ke se soprat nekoi predrasudi. :)
Soedinuvanjeto na lugjeto vo edna religija ili vo edno semejstvo se slucuva sega, se slucuvalo i ke se slucuva na ovaa zemja se do poslednoto vreme koe sto e taka blisku, i toa vo posledno vreme se poveke lugjeto se obedinuvaat vo edno ime,mozete li da zamislite Izraelec i Palestinec sakaat da spijat vo ista soba , sakaat da jadat zaedno, da setaat zaedno, da se molat zaedno.. istoto se slucuva i so bukvalno site rasi i narodi edni so drugi i toa vo imeto na ISUS. Taka da Isus koga ke dojde po vtor pat samo ke si go sobere stadoto za onie sto izdrzale do kraj da si ja dobijat nagradata.
Zosto bile isprateni tolku prporoci, zosto sam Bog se otelotvoril i izbral 12 ucenici za do odat i da ja navestat radosnata vest niz celiot svet? Pa za da se pripremaat lugjeto za Bozjoto carstvo i da go docekaat Isus soedineti vo edno.
Biblijata toa mnogu jasno go kazuva!
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Права религија ...........
Кога се молиш а не сакаш ништо за себе.
Кога го сакаш целото постоење , се до кај што око ти фаќа.
Права религија е кога си како оној што како мал ти го кажувале дека е Бог , а ти сега си го стигнал и конечно си го разбрал.
Како инаку би го разбрал Исус ако не си станал Исус.
Права религија е кога на прашање дали си го видел Бог нема да можеш да одговориш ни со да ни со не.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Mislam deka ne e tolku vazno koja e vistinskata religija se dodeka veruvame vo Bog. Hristijanka sum,no imam procitano od eden sajt za edinstvoto na trite vistinski religii - hristijanstvoto,islamot i evrejstvoto vo koj se veli deka spored koranot ( ako ne gresam) eden den ke se pojavi na zemjata prorok na ime Mahdi i ke ne obedini kako edna vistinska religija.... Iskreno,posakuvam da e taka,barem ke se soprat nekoi predrasudi. :)
Бахаизмот ги спојува овие три религии.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?51912-Бахаизам&highlight=%C1%E0%F5%E0%E8%E7%E0%EC

--- надополнето ---

Анимизмот?Таа е една од првите религии(можеби прва).Зошто да не е и вистинската?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom