Која е вистинската вера/религија?

Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
:tapp::tapp::tapp::toe:
Нимо, ајде види како чудо чини најгенијалната функција „копи-пејст„:

„...Постовите ти е празни...„
„...Постовите ти е празни...„
„...Постовите ти е празни...„
„...Постовите ти е празни...„
„...Постовите ти е празни...„

И така натаму...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Таму нема ништо....
Чекај бе, па нели он е насекаде? Значи он е и доле кај мене?
Пеер, ја си го викам Еднооки Џек, али не ми смета ако ти го викаш Бог..

Mr.D напиша:
onaa koja ke mi objasni sto e vreme =) za zivotot i za egoto manje vise ali taa koja ke mi objasni sto e vreme ke pobedi 100% =)
Релативно е.
[Ha! I won! ha! Im right and you're not!]
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
onaa koja ke mi objasni sto e vreme =) za zivotot i za egoto manje vise ali taa koja ke mi objasni sto e vreme ke pobedi 100% =)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
onaa koja ke mi objasni sto e vreme =) za zivotot i za egoto manje vise ali taa koja ke mi objasni sto e vreme ke pobedi 100% =)
„...Знам што е времето. Ако ме прашаш, не можам да го објаснам....„-Тома Аквински.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
10
Поени од реакции
6
вистинска религија е онаа од која чувствуваме дека целото наше битие е исполнето-која што ја чувствуваме како своја,како дел од себе
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Вистинската религија прави верски фанатици од луѓето, какви што гледаме во подалечната но со форумиве и во поблиска околина, кои се спремни на најекстремни и најбизарни нешта истовремено за да ја докажат супериорноста на својата религија.

Но само верата во Христа произведува луѓе од нелуѓе (да не беа мисионерите уште ќе имаше човекојадци по островите:vozbud:) и подобри луѓе .:pipi:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Внатре е вистинската религија. Само треба верниците да погледнат поблиску

 
Член од
7 декември 2009
Мислења
133
Поени од реакции
8
Нема вистинска религија. Секој има право да верува во што сака.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
религиите во старт имаат една мана а таа е дека сите мислат за себе дека само нивната сопствена религија е онаа од самиот Господ а сите други човечки измизлици, што може да се каже за сите.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Вистинска религија не постои. Има само една единствена и вистинска ВЕРА. Христијанската.:toe:
 
A

ateist

Гостин
Вистинска религија не постои. Има само една единствена и вистинска ВЕРА. Христијанската.
да за таа вера збори библијата и куранот
НО
ниту Исламот Православието Католицизмот Протестантизмот НЕМАТЕ ПРАВО да зборувате за таа вера оти сте нејзини најголеми вечни непријатели според Куранот и Библијата
а ете тоа го докажавте и практично со сите криминали , приватизации , уништувања
грабежи , разбојништва , малтретирање на луѓето итн

ДОКАЗ :

Марко 10 ?
21 А Исус го погледна, го возљуби и му рече: „Едно не ти достига: оди, продај сè што имаш, и дај им на сиромасите и ќе имаш сокровиште на небото! И дојди, земи го крстот и следи Ме!”

22 А тој се натажи од тој збор и си отиде жалејќи, зашто имаше многу имоти.

23 И Исус погледна наоколу и им рече на Своите ученици: „Колку тешко ќе влезат богатите во Божјото Царство!”

Матеј: 19:24 И пак ви велам: „Полесно и е на камилата да помине низ иглени уши, отколку на богатиот да влезе во Божјото Царство.”
23:24 Слепи водачи! Вие го цедите комарецот, а ја проголтувате камилата.”

Марко: 10:25 Полесно и е на камилата да помине низ иглени уши, отколку богат да влезе во Божјото Царство!”

Лука: 18:25 Полесно и е на камилата да мине низ иглени уши, отколку на богат да влезе во Божјото Царство.”
..
.
ете јасно е кажано дека ниту еден заговарач на капиталистичко или било кое
такво уредување НИКОГАШ НИТИ ВЛЕГОЛ НИТ ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО БОЖЈЕТО ЦАРСТВО

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците ги угнетуваат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите тие, кои ве угнетуваат и ве влечат по судилиштата?
.
.
.
во Божојто царство велгле само комунистите анархистите , филантропите и дел од атеистите кој се нивни сателити

дела 2 :
43 А страв влезе во секоја душа, зашто апостолите правеа многу чудеса и знаци.

44 А сите кои поверуваа беа заедно И СЕ ИМ БЕШЕ ОПШТО.

45 И ПРОДАВАА СТОКИ И ИМОТИ И тоа го делеа на сите, СЕКОМУ СПОРЕД НЕГОВАТА ПОТРЕБА .

46 И секој ден беа постојано и еднодушно во Храмот; раскршуваа леб по домовите и примаа храна со радост и просто срце,

47 фалејќи Го Бога беа омилени кај сиот народ. А секој ден, Господ ги додаваше оние, кои се спасуваа.

ДЕЛА 4 :
32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо.

33 Апостолите сведочеа многу силно за воскресението на Господа Исуса и голема благодат беше над сите нив.

34 И никој меѓу нив не беше во скудност, зашто сите, кои имаа ниви и куќи, ги ПРОДАВАА, а цената на продаденото ја донесуваа и ја ставаа пред нозете на апостолите.

35 И секому му се даваше колку кому му беше потребно.
.
.
..

и вие сте спомнати ама како :
Дела Ап.: 2:40 И уште со многу други зборови сведочеше и ги опоменуваше, велејќи: „Спасете се од ова расипано поколение!”
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Другарчиња премногу се препукувате и нервирате за нешто шо е толку неважно.Религија абе ако сакаш биди си религиозен не ги задевај другите и не ги критикувај.Нема потреба од мафијаши правење демек мојата вера е најјака вистинска и ти ке горош во пеколот.Пекол рај тоа е се едно исто пошто пеколот за еден човек е рај за друг.Плус рајот и пеколот одсекогаш биле тука на земјата.Единствена работа е изборот тоа што ќе одбере човек.На крај крајева како што рекол Ајнштајн се е релативно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom