Која е вистинската вера/религија?

Член од
13 декември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Sekoj za svojata religija ke rece deka taa e vistinskata. Vo skoro site slucaevi religijata se prifaka od roditelite, a ne kako licna odluka. Taa stanala kako oznaka na plemenska pripadnost. Sega so tapani ke trubime deka nasata e ok, a ostanatite se zabluda. Proucete gi malku podobro religiite, pa potoa, ako imate hrabrost (da gi snosite prisitocite od vasata sredina i familija) izberete ja vistinskasta za sebe !
Jas licno za sebe go izbrav Islamot.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Jas licno za sebe go izbrav Islamot.
А колку имаше избори, мислам меѓу колку религии бираше и по кој критериум го избра исламот, дали си пробал од другите религии или одма ојде на ислам ?
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
само сакам да кажам нешто и ако може без глупави напади:smir:
нели сите ралигии кажуваат дека само еден е бог епа како тој бог сите го нарекуваат различно и зашто (по предпоставка дека постои) он не пратил 1 претставник на земјата туку пратил многу и сите го претставуваат различно???
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Во Стариот Завет, постоеја пророци, кои го пренесуваат зборот Божји помеѓу луѓето. Тие пророци беа смртни.

Бог испрати само Еден бесмртен, а тоа е Синот Негов, Единороден. Така, помеѓу луѓето и Бога има само Еден посредник.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Аха христијаните ке ти кажат дека тоа е Исус а муслиманите Мухамед другите пророци не ги знам ама доста се и двајца за ова што си го напишал да не биде точно
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Веројатно, ти си праведникот? Дај, кажи ми/ни нешто од твојата правдина.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Нема што тука јас и ти да се правиме многу паметни ама мислам дека прашањето беше на место, така?
И ако може да ми одговориш зошто има повеке пророци и сите различно го представуваат господ?
П.С. не сум јас праведникот
 
A

ateist

Гостин
Веројатно, ти си праведникот? Дај, кажи ми/ни нешто од твојата правдина.
Римјани 1 - ред 17...цитат

"Бидејќи во него се открива Божјата ПРАВЕДНОСТ , ОД ВЕРА ВО ВЕРА , како што е напишано "ПРАВЕДНИКОТ ЌЕ ЖИВЕЕ ПО ВЕРА " -затворен цитат

Се е кажано јасно и недвосмислено .Значи верник не е некој што нагаѓа постои непостои ...и само тоа и го вергла..........ТУКУ мора да се изјасни преку еден заокружен систем на праведност во кој верува и го практикува .
Затоа и вели "Христ е крајот на Законот на праведноста"...."Слово на праведноста"..."Законот на праведноста"...итн

Е за да не се види целата лажност кај религиите овие фино лепо НИКОГАШ не се изјаснуваат што подразбираат под праведност и за каков заокружен вредносен систем на праведност се залагат а нелиииии како би се оправдала догмата "Црквата е вечна"..........оти ако било кога се изјаснеа....оооооодамна и ќе ги немаше .

Уствари после 300-тата год кога састанчеле на тие васељенски собири...тогаш за пари и статус кај Римјаните ....христијанството го прогласиле насила за религија ..иако ова било идеологија. Успешно ширена идеологија која многу личела на комунизам

MIKI1
СТО ПАТИ Е ПРОЗВАВ ДА ДЕФИНИРАТЕ И ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕТЕ
ПО ПРАШАЊЕТО НА ПРАВЕДНОСТА А ВИЕ СЕ КРИЕТЕ БЕГАТЕ

а од другите барате да се изјаснат

измамници бевте тоа до крајот и ќе си останете
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Праведност, т.е. праведен е само оној поединец/поединка, личност, кој/а потполно ја исполнува волјата Божја, без додавање или кратење, туку онака како Бог ја изложил во своите Заповеди.

Таа полнота ја има постигнато само Исус и затоа Он е урнек за сите кои Го следат Неговото учење и однесување.

Ете, нема повеќе бегање а ете го и одговорот.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Праведност, т.е. праведен е само оној поединец/поединка, личност, кој/а потполно ја исполнува волјата Божја, без додавање или кратење, туку онака како Бог ја изложил во своите Заповеди.

Таа полнота ја има постигнато само Исус и затоа Он е урнек за сите кои Го следат Неговото учење и однесување.

Ете, нема повеќе бегање а ете го и одговорот.
ХАЛЕЛУЈАХ! Елхамдулилах! Алилуја!

Нема друг бог освен БОГА
Во ИСУС постана човек
Неговата чиста ВОЛЈА, неговата МУДРОСТ, неговото вечно СЛОВО
Тоа е Неговото вечно СЕМЕ, Неговата десница РАКА, Неговата НОГА
Преку Него БОГ се создаде, преку Него ќе направи повторно се НОВО!

АМИН
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
да бе муслиманите ке ти кажат дека тоа е алах,будистите буда итн.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
и тоа они си верувале во друг бог многу години пред да ги измислат хринстијанството
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
179
Поени од реакции
3
sekoja vera e vistinska dokolku ne prerasne vo fanatizam i zloupotreba na vernicite i
verskite vodaci.
ja sakam relegijata no ne gi sakam popovite.
ja sakam medicinata no ne gi sakam bolnicite i lekarite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom