Која е вистинската вера/религија?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Секогаш се наоѓа по нешто. Глупоста човекова е неограничен извор на глупости.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Секогаш се наоѓа по нешто. Глупоста човекова е неограничен извор на глупости.
pa hristijanstvoto uci da bides glup i naiven, na kutis, ako te tera edna milja ti idi dve, znacii labilen bez karakter, da ne znaes da vrednuvas, site se vredni ili site se gresni, posle svrti go obrazot, ne se protivi na zloto,prosti i zaboravi, toa sve e implicite da bides glup i naiven.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
150
Поени од реакции
0
pa hristijanstvoto uci da bides glup i naiven, na kutis, ako te tera edna milja ti idi dve, znacii labilen bez karakter, da ne znaes da vrednuvas, site se vredni ili site se gresni, posle svrti go obrazot, ne se protivi na zloto,prosti i zaboravi, toa sve e implicite da bides glup i naiven.
во ред. а шо те учи светот? или религијата на која ти припаѓаш? штом ова ти е смешно и глупо, ќе зеам деак спротивното ти е идеологија.

така значи според тебе најбоље е да бидеш горд и скептик, брбљивец, нехумана мрза, инаетчија, судец, тепач, непростувач, злопамтило...

нихилиста, јадна ти душа ако си ова. ти мора да си најмизерниот чоек на форумов, со тенденција да конкурираш и на повисоки нивоа.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Значи според тебе христијаните не веруваат дека само христијанството е вистинскиот пат кон бога и само христијаните ќе бидат вистински спасени?

Значи ли тоа дека христијаните ги прифаќаат сите други религии еднакво и им е сеедно на која религија припаѓаш бидејќи сите ќе одат во рај?

Велиш се тотално спротивни а изворот им е исти? Знаеш ли дека муслиманите веруваат дека исламот е надградено и корегирано христијанство и дека повеќето личности од стариот и новиот завет ги има и во Куранот?

Ќе биде интересна дискусија :wink:.
Moja greska, ne sum ti go skontal pointot :) zborot mi bese deka se totalno razlicni. I isti se do Avraam. Nie prodolzuvame so Isak a muslimanite so ismail...Licnostite gi ima znam gore-dolu tie se :) ama glavniot go nema :)
Isus e Bog i spasitel! a izvini ama ne mislam deka na hristijanstvoto apdejt mu trebalo :) :smir:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Мими, доколку разбираш англиски, би ти препорачал да го прочиташ следниов текст кој говори за сличностите меѓу Христос и другите измислени или пак култувизирани личности.

http://www.thedevineevidence.com/jesus_similarities.html

Доколку нешто не ти е јасно од текстот, слободно прашај.
А наскоро ќе подготвам и еден добар текст за историските докази за постоењето на Исус, што верувам дека многу ќе ти се допадне.
Поздрав!
Fala! :smir: Procitav edna tretina, denovive uste drugoto , oci me zabolea :) Posle ke kazam sto sfativ :) Isto taka bi sakala da mu repliciram na clenot koj tvrdese deka islamot e vistinskata religija, da ne se zamara so toa koja e vistinskata religija poso vistinata e relativna rabota. Kako moze nekoj da tvrdi koja e vistinska relgiija ? neso fakti? nema. znaeme.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
pa hristijanstvoto uci da bides glup i naiven, na kutis, ako te tera edna milja ti idi dve, znacii labilen bez karakter, da ne znaes da vrednuvas, site se vredni ili site se gresni, posle svrti go obrazot, ne se protivi na zloto,prosti i zaboravi, toa sve e implicite da bides glup i naiven.
Очигледно е дека не правиш разлика помеѓу „глуп и наивен„ и поединец кој својата волја ја прилагодил кон Божјата волја. Да се верува во Бог и да се твори Неговата волја, незначи и себенегирање или себезанемарување до заглупување. Напротив: значи можност за обожување, за станување сличен со Христа, мирен и кроток, а не надуван, своеглав, саможив, себичен, горд, суетен, безгрешен, со идеална (само)престава за себеси.

Спојот на човекот Исус со Синот Божји, незначи дека Исус се стопил во Синот и дека со тоа, Исус исчезнал и станал аморфна маса. Токму спротвното: Исус, кој целосно ја прилагодил својата слободна волја на Синовската, не исчезна(л), туку стана(л) Бог! А на тоа Исус и не повикува: следејќи го Неговито пример, човекот (сите поединци) да станат богови (по благодат) и вечно да обитуваат во Негова близина, во бесконечниот процес на уподобување кон Христа. Затоа, уште во Стариот Завет, Бог вели: „...Да создадеме човек според Нашиот образ и Нашето подобие...„. Човекот Исус ја постигна таа полнота во уподобувањето и стана Богочовек-Бог и човек во едно битие.

Ќе ти текне...
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Вистината е тоа што ти мислиш дека е вистина! Џабе некој ќе ти кажува што е повердостојно а што не, кога во себе ќе си наоѓаш свои причини да го докажеш спротивното, односно тоа во што ти веруваш дека е правилно!
ако чекаш некој да ти каже...ке дочекаш!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Очигледно е дека не правиш разлика помеѓу „глуп и наивен„ и поединец кој својата волја ја прилагодил кон Божјата волја. Да се верува во Бог и да се твори Неговата волја, незначи и себенегирање или себезанемарување до заглупување. Напротив: значи можност за обожување, за станување сличен со Христа, мирен и кроток, а не надуван, своеглав, саможив, себичен, горд, суетен, безгрешен, со идеална (само)престава за себеси.

Спојот на човекот Исус со Синот Божји, незначи дека Исус се стопил во Синот и дека со тоа, Исус исчезнал и станал аморфна маса. Токму спротвното: Исус, кој целосно ја прилагодил својата слободна волја на Синовската, не исчезна(л), туку стана(л) Бог! А на тоа Исус и не повикува: следејќи го Неговито пример, човекот (сите поединци) да станат богови (по благодат) и вечно да обитуваат во Негова близина, во бесконечниот процес на уподобување кон Христа. Затоа, уште во Стариот Завет, Бог вели: „...Да создадеме човек според Нашиот образ и Нашето подобие...„. Човекот Исус ја постигна таа полнота во уподобувањето и стана Богочовек-Бог и човек во едно битие.

Ќе ти текне...
ja aludiram na ona sto go rekol isus ne se protivete na zloto, ako nekoj ti bara daj mu dve, ako nekoj ti vika idi 1 milja ti idi dve, svrti go drugiot obraz...toa sto go bladal isus e bbaranje da se bide glup i naiven a on samiot ne bil glup i naiven demek go raspnale a on voskresnal he he i gi zeznal...
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
ja aludiram na ona sto go rekol isus ne se protivete na zloto, ako nekoj ti bara daj mu dve, ako nekoj ti vika idi 1 milja ti idi dve, svrti go drugiot obraz...toa sto go bladal isus e bbaranje da se bide glup i naiven a on samiot ne bil glup i naiven demek go raspnale a on voskresnal he he i gi zeznal...
si ja spremas kartata za vo eden pravec....ako ubavo od tebe
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
А на некој му текнало дека пред 2000 години Библијата била само добра книга и некој од шо му се допаднала си рекол, ај ке си играм мајтап со овие од иднината:kesa::kesa:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
А на некој му текнало дека пред 2000 години Библијата била само добра книга и некој од шо му се допаднала си рекол, ај ке си играм мајтап со овие од иднината:kesa::kesa:
nesto so godinive da ne imas problem:nenene:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
а чек сакаш да кажеш точно знаеш кога е напишан Стариот ЗАвет и од кого??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom